Inleiding
Het selecteren van een aluminiumlegering voor vliegtuigen betekent het afwegen van drie concurrerende eisen: sterkte-gewichtsverhouding voor de prestaties van het casco, vermoeiingslevensduur voor inspectie-intervallen, en schadetolerantie voor veiligheidsmarges. Een verkeerde kwaliteitskeuze — of een over het hoofd geziene temper-specificatie — kan structureel gewicht toevoegen, scheurgroeisnelheden onder cyclische belasting verhogen, of corrosierisico's creëren die de levensduur verkorten.
Deze gids behandelt de belangrijkste legeringsfamilies die in luchtvaartconstructies worden gebruikt: de 2xxx-serie (2024-T3), de 7xxx-serie (7075-T6 / 7075-T73), en de 6xxx-serie (6061-T6 en 6063-T6) voor secundaire constructies. Elke sectie legt uit waar de legering daadwerkelijk goed voor is, waar de beperkingen liggen, en wat gecontroleerd moet worden vóór het specificeren of bestellen.
Primaire vliegtuiglegeringsfamilies
2xxx-serie: 2024-T3 — Vermoeiingsgedreven casco-legering
2024 aluminiumlegering is het basismateriaal voor casco's. Het kopergehalte zorgt voor een hoge treksterkte (ongeveer 470 MPa) en uitstekende weerstand tegen vermoeiingsscheurgroei — met name belangrijk in trekspanningsgedomineerde onderhuiden van vleugels waar scheuren groeien onder herhaalde belastingscycli vóór detectie.
2024-T3 maakt gebruik van natuurlijke veroudering bij kamertemperatuur na oplossingsgloeien en koudvervormen. Deze temper biedt een sterke balans tussen sterkte en schadetolerantie zonder het risico op spanningscorrosie dat bij sommige 7xxx-tempers optreedt.
De belangrijkste afweging: 2024 biedt beter vermoeiingsscheurgroeigedrag dan 7075 in trektoepassingen, maar de algemene corrosiebestendigheid is slecht. Voor buitentoepassingen is Alclad vereist — een dunne laag zuiver aluminium die op het oppervlak is gewalst — ter bescherming. Autogeenlassen wordt sterk afgeraden; de warmte-beïnvloede zone verliest aanzienlijk sterkte en de koperrijke chemie maakt het moeilijk om degelijke lassen te realiseren.
Typische toepassingen: romphuiden, onderhuiden van vleugels (trekspanningsgedomineerd), schottelwanden en ribconstructies.
7xxx-serie: 7075-T6 en 7075-T73 — Structurele legeringen met pieksterkte
7075 aluminiumlegering biedt de hoogste commercieel beschikbare sterkte in aluminium — ongeveer 572 MPa treksterkte en 503 MPa vloeigrens in de T6-temper. De zinkgebaseerde chemie maakt het de standaardkeuze voor drukspanningsgedomineerde constructies en hoogbelaste componenten waar gewichtsbesparing de hogere materiaalkosten rechtvaardigt.
Tempers zijn aanzienlijk belangrijk voor 7075:
- 7075-T6: Oplossingsgloeien en kunstmatig verouderd voor maximale sterkte. Het belangrijkste risico is spanningscorrosie (SCC) in de korte-dwarssrichting van dikke secties. Gebruik voor onderdelen waar SCC-blootstelling wordt beheerst of waar de gebruiksomgeving dit toestaat.
- 7075-T73: Oplossingsgloeien en oververouderd om de SCC-bestendigheid te verbeteren. De treksterkte daalt ongeveer 10-15% ten opzichte van T6-niveaus, maar de SCC-bestendigheid neemt aanzienlijk toe. Deze temper is standaard voor dikke smeedstukken en onderdelen die worden blootgesteld aan aanhoudende trekspanning in corrosieve omgevingen.
7075 heeft een slechte lasbaarheid — vergelijkbaar met 2024 in dit opzicht — en mag niet autogeen worden gelast in primaire structurele toepassingen. De corrosiebestendigheid is matig; anodiseren of beschermende coatings zijn standaardpraktijk voor buitentoepassingen.
Typische toepassingen: bovenhuiden van vleugels (drukspanningsgedomineerd), rompspanten, vleugelliggers, landingsgestelcomponenten en hoogbelaste bewerkte fittingen.

6xxx-serie: 6061-T6 en 6063-T6 — Lasbare secundaire constructielegeringen
6061 aluminiumlegering en 6063 aluminiumlegering zijn magnesium-siliciumlegeringen met goede lasbaarheid en corrosiebestendigheid — de tegenovergestelde afweging van 2024 en 7075. Ze zijn geen primaire constructiekwaliteiten in de commerciële luchtvaart, maar ze komen veelvuldig voor in secundaire beugels, interieurbeslag, instrumentbevestigingen en niet-dragende componenten waar lasbaarheid of anodiseerkwaliteit belangrijker is dan pieksterkte.
| Eigendom | 6061-T6 | 6063-T6 |
|---|---|---|
| Treksterkte | 290 MPa (42 ksi) min | 241 MPa (35 ksi) min |
| Opbrengststerkte | 276 MPa (40 ksi) min | 207 MPa (30 ksi) min |
| Rek | 12% min (50 mm) | 8% min (50 mm) |
| Bewerkbaarheid | Goed | Uitstekend |
| Lasbaarheid | Goed — standaard TIG/MIG-procedures | Uitstekend — veelal geëxtrudeerd en gelast |
| Anodiseerrespons | Goed — helder, zwart, kleuranodiseren | Uitstekend — superieure oppervlakteafwerking na anodiseren |
| Luchtvaartrol | Secundaire beugels, fittingen, interieurconstructies | Interieurbekleding, niet-structurele extrusies, cabinecomponenten |
6063-T6 is gemakkelijker te extruderen tot complexe profielen en produceert een gladder geanodiseerd oppervlak, waardoor het de standaardkeuze is voor zichtbare interieurcomponenten. 6061-T6 is sterker en heeft de voorkeur wanneer het secundaire onderdeel een matige structurele belasting draagt.
Warmtebehandeling en temperselectie
Temper-aanduiding is net zo belangrijk als de legeringskeuze — dezelfde basischemie produceert fundamenteel verschillende eigenschappen afhankelijk van de verwerking. In de luchtvaart domineren drie temperfamilies:
- T3 (2024-T3): Oplossingsgloeien, koudvervormen en natuurlijk verouderd bij kamertemperatuur. Biedt goede sterkte met hoge schadetolerantie. Gebruikelijk voor romphuiden en onderhuiden van vleugels.
- T6 (7075-T6, 6061-T6): Oplossingsgloeien en kunstmatig verouderd voor pieksterkte. Kortere verouderingstijd dan T73. Gebruik waar maximale trek- en vloeigrenswaarden vereist zijn en SCC-risico wordt beheerst.
- T73 (7075-T73): Oplossingsgloeien en oververouderd voorbij pieksterkte. Offer ongeveer 10-15% van de treksterkte op voor een aanzienlijke verbetering van de weerstand tegen spanningscorrosie. Standaard voor dikke 7075-smeedstukken in corrosieve omgevingen.
De verouderingsstap — of bij kamertemperatuur (natuurlijke veroudering) of verhoogde temperatuur (kunstmatige veroudering) — beheerst de precipitatieharding die deze legeringen hun uiteindelijke sterkte geeft. Het overslaan of verkorten van veroudering om productietijd te besparen creëert onderdelen die niet aan de specificatiewaarden voldoen.
Vergelijking van vliegtuigaluminiumkwaliteiten
| Eigendom | 2024-T3 | 7075-T6 | 6061-T6 | 6063-T6 |
|---|---|---|---|---|
| Treksterkte | ~470 MPa | ~572 MPa | ~ 310 MPa | ~241 MPa |
| Opbrengststerkte | ~345 MPa | ~503 MPa | ~276 MPa | ~207 MPa |
| Weerstand tegen vermoeiing | Uitstekend | Goed | Matig | Laag |
| Corrosiebestendigheid | Slecht — vereist Alclad voor buiten | Matig — anodiseren standaard | Goed | Uitstekend |
| Lasbaarheid | Niet lasbaar voor primaire constructie | Niet lasbaar | Goed — TIG/MIG | Uitstekend |
| SCC-bestendigheid | Matig (T3-temper) | T6: Laag | T73: Hoog | Hoog | Hoog |
| Primaire luchtvaartrol | Romphuiden, onderhuid vleugels, schotten | Bovenhuid vleugels, spanten, liggers, landingsgestel | Secundaire beugels, fittingen, interieurs | Interieurbekleding, niet-structurele extrusies |
Go/No-Go-selectielogica
Gebruik de onderstaande criteria om de legeringskeuze te beperken vóór het controleren van temper, vorm en documentvereisten. Elke vermelding vermeldt eerst de voorwaarde — zodat de beslissing volgt uit de technische vereiste, niet uit de naam van de legering.
Go — Gebruik deze legering wanneer
- Vermoeiingsscheurgroeiweerstand en schadetolerantie bepalend voor de beslissing: 2024-T3 is de standaard. Typisch scenario: romphuid en onderhuid van vleugels waar scheurgroei onder cyclische trekspanning de primaire ontwerpbeperking is.
- Pieksterkte en minimaal gewicht zijn de belangrijkste eisen: 7075-T6 is geschikt wanneer druk- of hoge trekspanningen domineren en de geometrie van het onderdeel alternatieve materialen beperkt. Typisch scenario: bovenhuid van vleugels, landingsgestelbalken, hoogbelaste machinaal bewerkte fittingen.
- Spanningscorrosiescheurweerstand is kritiek en het onderdeel is een dikwandig smeedstuk: 7075-T73 biedt een veiligere temper voor toepassingen met blijvende trekspanning in corrosieve omgevingen. Typisch scenario: vleugelspar-smeedstukken, schot-smeedstukken met korte-transversale trekspanning.
- Lassen is vereist en de sterkte is gematigd: 6061-T6 is de standaard voor secundaire beugels en fittingen die ter plaatse gelast moeten worden. Typisch scenario: interne steunbeugels, instrumentmontageplaten, reparatieonderdelen.
- Oppervlakteafwerking en extrudeerbaarheid zijn belangrijker dan sterkte: 6063-T6 is de standaard voor zichtbare niet-constructieve profielen. Typisch scenario: cabinebekleding, stoelrails, decoratieve extrusies.
Niet-toepasbaar — Gebruik dit materiaal niet wanneer
- Het onderdeel vereist smeltlassen in primaire constructie: 2024-T3 en 7075-T6 zijn niet geschikt — de warmtebeïnvloede zone verliest tempersterkte en scheurgevoelige chemie maakt las kwaliteit onbetrouwbaar.
- Blootstelling aan buitenomgeving zonder bekleding of coating is vereist: 2024-T3 zonder Alclad zal snel corroderen in vocht — specificeer Alclad of schakel over op een corrosiebestendiger materiaal als bescherming niet mogelijk is.
- 7075-T6 is gespecificeerd voor een dikwandig onderdeel blootgesteld aan blijvende spanning en corrosieve omstandigheden: Controleer of 7075-T73 in plaats daarvan vereist is — het SCC-risicoverschil is aanzienlijk.
- 6061-T6 wordt voorgesteld voor primaire vliegtuigconstructie waar 2024 of 7075 de specificatie is: 6061-T6 voldoet niet aan de sterkte- of vermoeiingseisen — het is een secundair constructiemateriaal in de luchtvaart.
Corrosie, vermoeiing en operationele beperkingen
Het begrijpen van faalmechanismen is net zo belangrijk als het kennen van materiaaleigenschappen. De drie meest relevante beperkingen in luchtvaartaluminiumconstructies zijn:
Exfoliatiecorrosie: 2xxx- en 7xxx-serielegeringen zijn gevoelig vanwege hun korrelstructuur. Corrosie tast korrelgrenzen aan parallel aan de walsrichting, waardoor metaallagen scheiden. Alclad op 2024 en anodiseren of coatings op 7075 zijn de standaard tegenmaatregelen. Inspectie-intervallen moeten rekening houden met het risico.
Spanningscorrosiescheuren: 7075-T6 ontwikkelt SCC wanneer blijvende trekspanning in korte-transversale richting werkt in een corrosieve omgeving. De primaire beperking is overschakelen op 7075-T73 voor getroffen onderdelen, of herontwerpen om korte-transversale trekspanning te vermijden.
Vermoeiingsscheurinitiatie versus -groei: 2024-T3 heeft betere scheurgroeiweerstand (langzamere groei zodra een scheur start) terwijl 7075-T6 hogere initiatieweerstand heeft (meer cycli nodig om een scheur te starten). Dit onderscheid bepaalt de materiaaltoewijzing: 2024 voor spanningsgedomineerde huiden waar scheuren langzaam genoeg moeten groeien voor inspectie, en 7075 voor drukconstructies waar initiatieweerstand belangrijker is.
Voor elke luchtvaartaluminiumbestelling moet het materiaalcertificaat de legering, temper en mechanische eigenschappen bevestigen tegen de geldende specificatie — doorgaans AMS, ASTM of een interne OEM-standaard. Als de onderdeelgeometrie dikke secties omvat, controleer dan of ultrasoon onderzoek vereist is.
Conclusie
2024-T3, 7075-T6, 6061-T6 en 6063-T6 dekken de belangrijkste vliegtuigaluminiumlegeringsfamilies. Het echte risico is niet het kiezen van de verkeerde legeringsfamilie — het is het over het hoofd zien van temper, het negeren van vormspecifieke beperkingen, of het gebruiken van een lasbaar materiaal waar de specificatie een niet-lasbare luchtvaartkwaliteit vereist.
Linsy Aluminum levert 2024, 7075, 6061 en 6063 aluminium in plaat, plaatmateriaal, staaf en buisvorm. Elke bestelling wordt verzonden met een volledig MTC dat de chemische samenstelling en mechanische eigenschappen documenteert. Aangepaste afmetingen en bestellingen met lage minimale afnamehoeveelheid worden ondersteund wanneer standaardvoorraad niet overeenkomt met de onderdeelgeometrie. SGS-testrapporten — inclusief chemische samenstelling, mechanische eigenschappen en ultrasoon onderzoek — zijn op aanvraag beschikbaar.
Als het project strikte temper-, dikte- of documentvereisten omvat, stuur dan de tekening of specificatie voor een kwaliteitsbeoordeling.
FAQ
Kan 2024-T3 aluminium gelast worden?
Voor primaire vliegtuigconstructie — nee. 2024-T3 is alleen smeltlasbaar met gespecialiseerde vulmaterialen en procescontroles, en de warmtebeïnvloede zone verliest aanzienlijke sterkte. Mechanisch bevestigen is de standaard verbindingsmethode. Als lassen vereist is, overweeg dan 6061-T6 voor secundaire toepassingen.
Wat is het verschil tussen 7075-T6 en 7075-T73?
7075-T73 is oververouderd voorbij pieksterkte om spanningscorrosiescheurweerstand te verbeteren. Treksterkte daalt ongeveer 10-15% vergeleken met T6, maar SCC-weerstand neemt aanzienlijk toe. T73 is standaard voor dikwandige smeedstukken en onderdelen blootgesteld aan blijvende trekspanning in corrosieve omgevingen.
Is 6061-T6 geschikt voor primaire vliegtuigconstructie?
Nee. 6061-T6 heeft ongeveer 310 MPa treksterkte — ruim onder 2024-T3 en 7075-T6. Het wordt gebruikt voor secundaire beugels, fittingen, interieurconstructies en gelaste samenstellingen waar de belasting lager is en lasbaarheid of corrosiebestendigheid belangrijker is dan pieksterkte.
Wat is Alclad en wanneer is het vereist?
Alclad is een dunne laag hoogzuiver aluminium die tijdens de productie op 2024 plaat- en plaatmateriaaloppervlakken wordt gewalst. Het biedt galvanische corrosiebescherming voor het koperrijke materiaal eronder. Alclad 2024 is vereist voor elke externe vliegtuighuidtoepassing waar vochtblootstelling wordt verwacht.
Hoe wordt temper geverifieerd voordat een aluminiumzending wordt geaccepteerd?
Het materiaaltestcertificaat (MTC) moet de legering, temper en gemeten mechanische eigenschappen tegen de geldende specificatie vermelden. Hardheidstesten en geleidbaarheidstesten zijn praktische veldverificatiemethoden: 2024-T3 heeft een typische geleidbaarheid van 30-33% IACS, terwijl 7075-T6 ongeveer 32-35% IACS is. Trekproeven op een monster uit de daadwerkelijke partij biedt definitieve bevestiging.





