Wprowadzenie
Wybór aluminium lotniczego oznacza zrównoważenie trzech konkurujących ze sobą wymagań: stosunku wytrzymałości do masy dla osiągów płatowca, trwałości zmęczeniowej dla interwałów inspekcyjnych oraz odporności na uszkodzenia dla marginesów bezpieczeństwa. Błędny wybór gatunku — lub przeoczenie specyfikacji obróbki cieplnej — może zwiększyć masę konstrukcyjną, przyspieszyć tempo wzrostu pęknięć przy obciążeniach cyklicznych lub stworzyć ryzyko korozji skracające żywotność eksploatacyjną.
Niniejszy przewodnik obejmuje główne rodziny stopów stosowanych w konstrukcjach lotniczych: serie 2xxx (2024-T3), serie 7xxx (7075-T6 / 7075-T73) oraz serie 6xxx (6061-T6 i 6063-T6) dla konstrukcji drugorzędnych. Każda sekcja wyjaśnia, do czego dany stop jest faktycznie przydatny, gdzie leżą jego ograniczenia oraz co należy sprawdzić przed specyfikacją lub zamówieniem.
Podstawowe rodziny stopów lotniczych
Seria 2xxx: 2024-T3 — stop płatowcowy zoptymalizowany pod kątem zmęczenia
Stop aluminium 2024 jest podstawowym materiałem płatowcowym. Zawartość miedzi zapewnia wysoką wytrzymałość na rozciąganie (około 470 MPa) oraz doskonałą odporność na wzrost pęknięć zmęczeniowych — szczególnie istotną w rozciąganych dolnych poszyciach skrzydeł, gdzie pęknięcia rozwijają się pod wpływem powtarzanych cykli obciążenia przed ich wykryciem.
Stop 2024-T3 wykorzystuje naturalne starzenie w temperaturze pokojowej po obróbce przesycania i obróbce na zimno. Ten stan zapewnia silną równowagę między wytrzymałością a odpornością na uszkodzenia, bez ryzyka korozji naprężeniowej związanego z niektórymi stanami serii 7xxx.
Główny kompromis: stop 2024 oferuje lepsze zachowanie wzrostu pęknięć zmęczeniowych niż 7075 w zastosowaniach rozciąganych, ale jego ogólna odporność korozyjna jest słaba. Zastosowania zewnętrzne wymagają Alclad — cienkiej warstwy czystego aluminium walcowanej łączonej z powierzchnią — w celu ochrony. Spawanie topnikowe jest zdecydowanie odradzane; strefa wpływu ciepła traci znaczną wytrzymałość, a chemia bogata w miedź utrudnia uzyskanie prawidłowych spoin.
Typowe zastosowania: poszycia kadłuba, dolne poszycia skrzydeł (dominacja rozciągania), środniki wręg oraz struktury żeber.
Seria 7xxx: 7075-T6 i 7075-T73 — stopy konstrukcyjne o szczytowej wytrzymałości
Stop aluminium 7075 zapewnia najwyższą wytrzymałość dostępną komercyjnie w aluminium — około 572 MPa na rozciąganie i 503 MPa granicy plastyczności w stanie T6. Chemia oparta na cynku czyni go domyślnym wyborem dla konstrukcji z dominacją ściskania oraz elementów o wysokich naprężeniach, gdzie oszczędność masy uzasadnia wyższy koszt materiału.
Stany obróbki cieplnej mają istotne znaczenie dla stopu 7075:
- 7075-T6: Przesycany i sztucznie starzony w celu uzyskania maksymalnej wytrzymałości. Głównym ryzykiem jest korozja naprężeniowa (SCC) w kierunku poprzecznym krótkim grubych przekrojów. Stosować do części, w których narażenie na SCC jest kontrolowane lub gdy środowisko eksploatacyjne na to pozwala.
- 7075-T73: Przesycany i przestarzały w celu poprawy odporności na SCC. Wytrzymałość na rozciąganie spada o około 10–15% w porównaniu do stanu T6, ale odporność na SCC znacząco wzrasta. Ten stan jest standardem dla grubych odkuwek oraz części narażonych na stałe naprężenia rozciągające w środowiskach korozyjnych.
Stop 7075 ma słabą spawalność — podobnie jak 2024 — i nie powinien być spawany topnikowo w zastosowaniach konstrukcji podstawowych. Jego odporność korozyjna jest umiarkowana; anodowanie lub powłoki ochronne są standardową praktyką w przypadku ekspozycji zewnętrznej.
Typowe zastosowania: górne poszycia skrzydeł (dominacja ściskania), wręgi kadłuba, dźwigary skrzydeł, elementy podwozia oraz wysoko obciążone obrabiane mechanicznie okucia.

Seria 6xxx: 6061-T6 i 6063-T6 — spawalne stopy do konstrukcji drugorzędnych
Stop aluminium 6061 oraz Stop aluminium 6063 to stopy magnezowo-krzemowe o dobrej spawalności i odporności korozyjnej — odwrotny kompromis w porównaniu do 2024 i 7075. Nie są gatunkami do konstrukcji podstawowych w komercyjnym lotnictwie, ale występują powszechnie we wspornikach drugorzędnych, okuciach wnętrz, uchwytach przyrządów oraz elementach nienośnych, gdzie spawalność lub jakość anodowania ma większe znaczenie niż szczytowa wytrzymałość.
| Nieruchomość | 6061-T6 | 6063-T6 |
|---|---|---|
| Wytrzymałość na rozciąganie | Minimum 290 MPa (42 ksi) | Minimum 241 MPa (35 ksi) |
| Wytrzymałość na rozciąganie | Minimum 276 MPa (40 ksi) | Minimum 207 MPa (30 ksi) |
| Wydłużenie | Minimum 12% (50 mm) | Minimum 8% (50 mm) |
| Obrabialność | Dobry | Doskonały |
| Spawalność | Dobra — standardowe procedury TIG/MIG | Doskonała — powszechnie wyciskany i spawany |
| Reakcja na anodowanie | Dobre — anodowanie przezroczyste, czarne, kolorowe | Doskonała — lepsza jakość powierzchni po anodowaniu |
| Rola w lotnictwie | Wsporniki drugorzędne, okucia, konstrukcje wnętrz | Elementy wykończeniowe wnętrz, profile nienośne, elementy kabin |
Stop 6063-T6 jest łatwiejszy do wyciskania w złożone profile i zapewnia gładszą powierzchnię po anodowaniu, co czyni go standardowym wyborem dla widocznych elementów wnętrz. Stop 6061-T6 jest mocniejszy i preferowany, gdy część drugorzędna przenosi umiarkowane obciążenia konstrukcyjne.
Obróbka cieplna i dobór stanu
Oznaczenie stanu obróbki cieplnej jest równie ważne jak wybór stopu — ta sama chemia bazowa daje zasadniczo różne właściwości w zależności od procesu. W lotnictwie dominują trzy rodziny stanów:
- T3 (2024-T3): Przesycany, obrobiony na zimno i naturalnie starzony w temperaturze pokojowej. Zapewnia dobrą wytrzymałość z wysoką odpornością na uszkodzenia. Powszechny dla poszyć kadłuba i dolnych poszyć skrzydeł.
- T6 (7075-T6, 6061-T6): Przesycany i sztucznie starzony w celu uzyskania szczytowej wytrzymałości. Krótszy czas starzenia niż w przypadku T73. Stosować tam, gdzie wymagane są maksymalne wartości wytrzymałości na rozciąganie i granicy plastyczności, a ryzyko SCC jest zarządzane.
- T73 (7075-T73): Przesycany i przestarzały powyżej szczytu wytrzymałości. Poświęca około 10–15% wytrzymałości na rozciąganie na rzecz znacznej poprawy odporności na korozję naprężeniową. Standard dla grubych odkuwek ze stopu 7075 w środowiskach korozyjnych.
Etap starzenia — czy to w temperaturze pokojowej (starzenie naturalne), czy w podwyższonej temperaturze (starzenie sztuczne) — kontroluje utwardzanie wydzieleniowe, które nadaje tym stopom końcową wytrzymałość. Pominięcie lub skrócenie starzenia w celu oszczędności czasu produkcji tworzy części, które nie spełniają wartości specyfikacyjnych.
Porównanie gatunków aluminium lotniczego
| Nieruchomość | 2024-T3 | 7075-T6 | 6061-T6 | 6063-T6 |
|---|---|---|---|---|
| Wytrzymałość na rozciąganie | ~470 MPa | ~572 MPa | ~310 MPa | ~241 MPa |
| Wytrzymałość na rozciąganie | ~345 MPa | ~503 MPa | ~276 MPa | ~207 MPa |
| Odporność na zmęczenie | Doskonały | Dobry | Umiarkowany | Niski |
| Odporność na korozję | Słaba — wymaga Alclad do zastosowań zewnętrznych | Umiarkowana — anodowanie standardem | Dobry | Doskonały |
| Spawalność | Niespawalny dla konstrukcji podstawowej | Niespawalny | Dobra — TIG/MIG | Doskonały |
| Odporność na SCC | Umiarkowana (stan T3) | T6: Niska | T73: Wysoka | Wysoki | Wysoki |
| Podstawowa rola w lotnictwie | Poszycia kadłuba, dolne skrzydła, wręgi | Górne skrzydła, wręgi, dźwigary, podwozie | Wsporniki drugorzędne, okucia, wnętrza | Elementy wykończeniowe wnętrz, profile nienośne |
Logika selekcji Go/No-Go
Skorzystaj z poniższych kryteriów, aby zawęzić wybór stopu przed sprawdzeniem stanu obróbki, formy i wymagań dokumentacyjnych. Każda pozycja najpierw podaje warunek — decyzja wynika z wymagania inżynierskiego, a nie z nazwy stopu.
Go — Użyj tego stopu, gdy
- Odporność na wzrost pęknięć zmęczeniowych i odporność na uszkodzenia decydują o wyborze: 2024-T3 jest standardem. Typowy scenariusz: poszycia kadłuba i dolne poszycia skrzydeł, gdzie propagacja pęknięć pod obciążeniem cyklicznym rozciąganiem jest głównym kryterium projektowym.
- Szczytowa wytrzymałość i minimalna masa są głównymi wymaganiami: 7075-T6 sprawdza się, gdy dominują obciążenia ściskające lub wysokie obciążenia rozciągające, a geometria części ogranicza zastosowanie alternatywnych materiałów. Typowy scenariusz: górne poszycia skrzydeł, belki podwozia, wysoko obciążone obrabiane mechanicznie okucia.
- Odporność na korozję naprężeniową jest krytyczna, a część jest odkuwką o dużej grubości: 7075-T73 zapewnia bezpieczniejszą obróbkę cieplną dla zastosowań z utrzymującym się naprężeniem rozciągającym w środowiskach korozyjnych. Typowy scenariusz: odkuwki dźwigarów skrzydeł, odkuwki wręg z obciążeniem rozciągającym w kierunku poprzecznym krótkim.
- Wymagane jest spawanie, a wytrzymałość jest umiarkowana: 6061-T6 jest domyślnym materiałem na wsporniki i okucia drugorzędne, które wymagają spawania na miejscu. Typowy scenariusz: wewnętrzne wsporniki, płyty montażowe przyrządów, części naprawcze.
- Jakość powierzchni i zdolność do wytłaczania mają większe znaczenie niż wytrzymałość: 6063-T6 jest standardem dla widocznych, nienośnych profili. Typowy scenariusz: wykończenia kabiny, szyny siedzeń, profile dekoracyjne.
ZAKAZ — Nie stosować tego stopu, gdy:
- Część wymaga spawania topienia w konstrukcji nośnej: 2024-T3 i 7075-T6 nie nadają się — strefa wpływu ciepła traci wytrzymałość po obróbce cieplnej, a wrażliwa na pękanie chemia sprawia, że jakość spoin jest niepewna.
- Wymagana jest ekspozycja zewnętrzna bez platerowania lub powłok: 2024-T3 bez Alclad będzie szybko korodować w wilgoci — należy określić Alclad lub zmienić stop na bardziej odporny na korozję, jeśli ochrona nie jest możliwa.
- 7075-T6 jest określony dla części o dużej grubości narażonej na stałe rozciąganie i warunki korozyjne: Należy sprawdzić, czy wymagany jest 7075-T73 — różnica w ryzyku SCC jest znacząca.
- 6061-T6 jest proponowany do głównej konstrukcji płatowca, gdzie specyfikacja wymaga 2024 lub 7075: 6061-T6 nie spełnia wymagań wytrzymałościowych ani zmęczeniowych — jest stopem do konstrukcji drugorzędnych w lotnictwie.
Korozja, zmęczenie i ograniczenia eksploatacyjne
Zrozumienie mechanizmów uszkodzeń jest równie ważne jak znajomość właściwości stopów. Trzy najistotniejsze ograniczenia w lotniczych konstrukcjach aluminiowych to:
Korozja złuszczająca: Stopy serii 2xxx i 7xxx są podatne ze względu na swoją strukturę ziarna. Korozja atakuje granice ziaren równolegle do kierunku walcowania, powodując rozwarstwianie się warstw metalu. Alclad na 2024 oraz anodowanie lub powłoki na 7075 są standardowymi środkami zaradczymi. Interwały inspekcji muszą uwzględniać to ryzyko.
Korozja naprężeniowa (SCC): 7075-T6 rozwija SCC, gdy utrzymujące się naprężenie rozciągające działa w kierunku poprzecznym krótkim w środowisku korozyjnym. Podstawowym środkiem zaradczym jest przejście na 7075-T73 dla dotkniętych części lub przeprojektowanie w celu uniknięcia obciążeń rozciągających w kierunku poprzecznym krótkim.
Inicjacja pęknięć zmęczeniowych a propagacja: 2024-T3 ma lepszą odporność na wzrost pęknięć (wolniejsza propagacja po inicjacji pęknięcia), podczas gdy 7075-T6 ma wyższą odporność na inicjację (wymaga więcej cykli do zainicjowania pęknięcia). To rozróżnienie determinuje przypisanie stopów: 2024 dla poszyć z dominującym rozciąganiem, gdzie pęknięcia muszą rosnąć na tyle wolno, aby inspekcja mogła je wykryć, oraz 7075 dla konstrukcji ściskanych, gdzie odporność na inicjację ma większe znaczenie.
Dla każdego zamówienia lotniczego aluminium certyfikat materiałowy powinien potwierdzać stop, obróbkę cieplną i właściwości mechaniczne zgodnie z obowiązującą specyfikacją — zazwyczaj AMS, ASTM lub wewnętrzną normą OEM. Jeśli geometria części obejmuje grube przekroje, należy sprawdzić, czy wymagane są badania ultradźwiękowe.
Wnioski
2024-T3, 7075-T6, 6061-T6 i 6063-T6 obejmują główne rodziny lotniczych stopów aluminium. Prawdziwe ryzyko nie polega na wyborze niewłaściwej rodziny stopów — lecz na przeoczeniu obróbki cieplnej, ignorowaniu ograniczeń związanych z formą lub zastosowaniu stopu spawalnego tam, gdzie specyfikacja wymaga niespawalnego gatunku lotniczego.
Linsy Aluminum posiada w magazynie aluminium 2024, 7075, 6061 i 6063 w formie płyt, blach, prętów i rur. Każda dostawa jest wysyłana z pełnym świadectwem materiałowym (MTC) dokumentującym skład chemiczny i właściwości mechaniczne. Wspierane są niestandardowe wymiary i zamówienia o niskim MOQ, gdy standardowy magazyn nie odpowiada geometrii części. Raporty SGS — w tym skład chemiczny, właściwości mechaniczne i badania ultradźwiękowe — są dostępne na żądanie.
Jeśli projekt obejmuje rygorystyczne wymagania dotyczące obróbki cieplnej, grubości lub dokumentacji, prosimy o przesłanie rysunku lub specyfikacji w celu przeglądu dopasowania gatunku.
FAQ
Czy aluminium 2024-T3 można spawać?
Dla głównej konstrukcji statku powietrznego — nie. 2024-T3 jest spawalny metodą topienia tylko z użyciem specjalistycznych materiałów dodatkowych i kontroli procesu, a strefa wpływu ciepła traci znaczną wytrzymałość. Mechaniczne łączenie jest standardową metodą łączenia. Jeśli wymagane jest spawanie, należy rozważyć 6061-T6 do zastosowań drugorzędnych.
Jaka jest różnica między 7075-T6 a 7075-T73?
7075-T73 jest przesycony ponad szczytową wytrzymałość w celu poprawy odporności na korozję naprężeniową. Wytrzymałość na rozciąganie spada o około 10-15% w porównaniu do T6, ale odporność na SCC znacząco wzrasta. T73 jest standardem dla odkuwek o dużej grubości i części narażonych na stałe naprężenia rozciągające w środowiskach korozyjnych.
Czy 6061-T6 nadaje się do głównej konstrukcji statku powietrznego?
Nie. 6061-T6 ma wytrzymałość na rozciąganie około 310 MPa — znacznie poniżej 2024-T3 i 7075-T6. Jest stosowany do wsporników drugorzędnych, okuć, konstrukcji wewnętrznych i zespołów spawanych, gdzie obciążenie jest niższe, a spawalność lub odporność na korozję mają większe znaczenie niż szczytowa wytrzymałość.
Co to jest Alclad i kiedy jest wymagany?
Alclad to cienka warstwa aluminium o wysokiej czystości walcowana na powierzchnie blach i płyt 2024 podczas produkcji. Zapewnia ochronę galwaniczną dla stopu bogatego w miedź pod spodem. Alclad 2024 jest wymagany dla każdego zewnętrznego poszycia statku powietrznego, gdzie spodziewana jest ekspozycja na wilgoć.
Jak weryfikowana jest obróbka cieplna przed przyjęciem dostawy aluminium?
Świadectwo materiałowe (MTC) powinno zawierać stop, obróbkę cieplną i zmierzone właściwości mechaniczne zgodnie z obowiązującą specyfikacją. Badanie twardości i badanie przewodności są praktycznymi metodami weryfikacji terenowej: 2024-T3 ma typową przewodność 30-33% IACS, podczas gdy 7075-T6 wynosi około 32-35% IACS. Badanie rozciągania na próbce z rzeczywistej partii zapewnia ostateczne potwierdzenie.





