4032 hliník: Složení, vlastnosti a aplikace
SEO nadpis: Slitina hliníku 4032: Složení, vlastnosti a použití
Meta popis: Hliník 4032 je kovací slitina s vysokým obsahem křemíku navržená pro odolnost proti opotřebení a tepelnou stabilitu až do přibližně 250 °C. Prozkoumejte její složení, mechanické vlastnosti a srovnání se slitinami 2618, 6061 a 5086 pro písty a díly s vysokým třením.
Co je hliník 4032?
Slitina 4032 je hliníkovo-křemíková slitina řady 4xxx navržená pro kované díly s vysokým třením a teplotním cyklováním — nejčastěji písty, pouzdra a ventily. Její dvě určující vlastnosti jsou vysoký obsah křemíku (11,0–13,5 %), který zpevňuje matrici, a nízký koeficient tepelné roztažnosti, který udržuje rozměrovou stabilitu dílů při zahřívání a ochlazování.
Z tohoto chemického složení vyplývají dvě upozornění. Za prvé, slitina 4032 není svařitelná: vysoký obsah křemíku způsobuje náchylnost tavných svarů k horkému praskání, a slitina se téměř vždy používá jako výkovek nebo obráběná tyč, nikoli jako svařovaná konstrukce. Za druhé, její odolnost proti korozi je střední — dostatečná pro olejem smáčené nebo povlakované vnitřní části motorů, ale nevyrovná se slitinám řady 5xxx nebo 6xxx při venkovním nebo námořním použití.

Chemické složení hliníku 4032
Křemík, nikl, měď a hořčík hrají každý svou specifickou roli. Hrubé částice křemíku v matrici dodávají slitině 4032 odolnost proti abrazi a neobvykle nízkou roztažnost; nikl zvyšuje pevnost při vysokých teplotách; měď a hořčík tvoří precipitáty Al₂Cu a Mg₂Si, které zvyšují pevnost při umělém stárnutí. Díky těmto prvkům se slitina 4032 chová zcela odlišně od univerzálních slitin řady 6xxx.
| Prvek | Hmotnost % | Role ve slitině |
| Hliník (Al) | Bilance | Základní kov |
| Křemík (Si) | 11.0–13.5% | Primární zpevňující prvek; zvyšuje odolnost proti opotřebení a snižuje tepelnou roztažnost |
| Hořčík (Mg) | 0.8–1.3% | Tvoří precipitáty Mg₂Si během stárnutí; přispívá k pevnosti |
| Měď (Cu) | 0.50–1.3% | Tvoří precipitáty Al₂Cu; hlavní přispěvatel k pevnosti prostřednictvím precipitačního zpevnění |
| Nikl (Ni) | 0.50–1.3% | Snižuje tepelnou roztažnost a zlepšuje pevnost při vysokých teplotách a odolnost proti tečení |
| Železo (Fe) | ≤1.0% | Kontrola nečistot; udržován na nízké úrovni pro ochranu tažnosti |
Mechanické a fyzikální vlastnosti
Níže uvedené hodnoty jsou typické pro slitinu 4032 ve stavu T6 (rozpouštěcí žíhání a umělé stárnutí), což je stav používaný pro většinu kovaných a obráběných dílů.
| Majetek | Hodnota | Poznámka |
| Hustota | 2,69 g/cm³ | Mírně pod úrovní čistého hliníku |
| Mez pevnosti v tahu | ~380 MPa (55 ksi) | Stav T6, pokojová teplota |
| Mez kluzu v tahu (0,2 % offset) | ~315 MPa (46 ksi) | Klíčové pro návrhové napětí |
| Prodloužení při přetržení | ~9% | Nižší než u tažných slitin, jako je 2618 |
| Tepelná vodivost | ~150 W/m-K | Sníženo vysokým obsahem křemíku |
| Koeficient tepelné roztažnosti | 19,4 µm/m·K | Nízká — blízká litině, hlavní výhoda |
| Rozsah tání | 530–570 °C | Solidus až likvidus |
Nízký koeficient roztažnosti je klíčový údaj. Při hodnotě 19,4 µm/m·K se slitina 4032 rozpíná přibližně o 15 % méně než 6061 a zůstává mnohem blíže litinovému válci, proti kterému pracuje — proto je standardním materiálem pro písty.
Stavy slitiny 4032: T6, T651, O a F

T6 je hlavní zpevňující stav slitiny 4032, dosažený rozpouštěcím žíháním následovaným umělým stárnutím. T651 vkládá mezi rozpouštěcí žíhání a umělé stárnutí řízené protažení pro uvolnění zbytkových napětí. O je žíhaný stav používaný, když je potřeba vyšší tvařitelnost, a F je stav po výrobě bez speciálně řízených mechanických vlastností. Dodaný stav závisí také na formě produktu, dodavatelské normě a skladových zásobách.
| Temperament | Zpracovatelský stav | Hlavní charakteristika | Typický produkt / aplikace |
| T6 | Tepelně ošetřeno roztokem a uměle stárnuto | Vysoká pevnost, odolnost proti opotřebení, nízká tepelná roztažnost | Písty, tělesa ventilů, mechanické díly |
| T651 | Rozpouštěcí žíhání, odpevnění protažením, poté umělé stárnutí | Lepší rozměrová stabilita, menší deformace při obrábění | Tyč, deska, přesně obráběné díly |
| O | Žíhané | Nižší pevnost, lepší tvařitelnost | Díly k tváření, poté tepelně zpracované na T6/T651 |
| F | Ve stavu po výrobě | Vlastnosti závisí na výrobním procesu | Zvláštní objednávky nebo výrobky ve stavu po výrobě |
| H112 | Mírné deformační zpevnění z tváření | Vázáno na konkrétní formu produktu a výrobní proces | Některé tyče, trubky nebo zvláštní objednávky |
Hliník 4032-T6
4032-T6 je hlavní pracovní stav této slitiny. Po rozpouštěcím žíhání a umělém stárnutí dosahuje přibližně 380 MPa pevnosti v tahu a 315 MPa meze kluzu, s nízkou roztažností 19,4 µm/m·K, která zajišťuje stabilitu během tepelných cyklů. Téměř každý kovaný píst, pouzdro a těleso ventilu ze slitiny 4032 je dodáváno ve stavu T6, pokud navazující operace nevyžaduje přísnější kontrolu zbytkových napětí.
Hliník 4032-T651
T651 vs T6
T651 vkládá řízené protažení (typicky 1–3 %) mezi rozpouštěcí žíhání a umělé stárnutí. Protažení uvolňuje vnitřní napětí zablokovaná při kalení — nemění pevnost v tahu ani mez kluzu, které zůstávají na úrovních T6 (přibližně 380 MPa v tahu, 315 MPa mez kluzu). Skutečným přínosem je kontrola zbytkových napětí: díl ve stavu T6 se může deformovat při odebírání materiálu během obrábění, zatímco díl ve stavu T651 si zachovává tvar, protože tato napětí jsou již uvolněna.
Stabilita při přesném obrábění
Při obrábění výkovku nebo tyče ve stavu T6 může nerovnoměrné odebírání napjatého materiálu způsobit pružení nebo deformaci dílu a zničit těsné tolerance. Předem uvolněné napětí u stavu T651 udržuje díl stabilní během řezání, takže je bezpečnější volbou pro tenké stěny, asymetrické průřezy a prvky s těsnými tolerancemi.
Běžné tvary a výběr
T651 u slitiny 4032 se nejčastěji dodává jako tyč a deska, nebo přesně obráběné polotovary z nich vyřezané; kované písty jsou obvykle ve stavu T6, protože kování a dokončovací operace již deformaci řídí. T651 se specifikuje, když odběratelská dílna provádí těžké sekundární obrábění a nemůže absorbovat deformace po obrábění — malá přirážka je ospravedlnitelná, aby se předešlo zmetkům. Úplné rozhodnutí mezi T6 a T651 je shrnuto v průvodci výběrem na konci této části.
Produktová norma a vliv tloušťky
Minimální specifikované hodnoty pro 4032-T6/T651 se řídí příslušnou normou pro danou formu — ASTM B247 pro výkovky, B211 pro tyče a tyčovinu, B221 pro lisované profily, B209 pro desky a plechy — a publikovaná minima se snižují s rostoucí tloušťkou průřezu. Hodnoty je třeba číst pro přesnou formu produktu a tloušťku, nikoli jako jediné “typické” číslo.
Kontrolní seznam pro nákup
| Položka ke specifikaci | Podrobnosti na |
| Temperament | T6 nebo T651 |
| Forma produktu a rozměry | Průměr nebo tloušťka, délka, množství |
| Řídicí norma | ASTM B247 / B211 / B221 / B209 nebo výkres |
| Balíček certifikátů | MTC (standardní); SGS nebo certifikáty mechanických vlastností a složení od třetí strany (na vyžádání) |
Hliník 4032-O
4032-O je plně žíhaný stav. Pevnost výrazně klesá pod úroveň T6 a tvařitelnost roste, proto se O používá pro materiál, který musí být ohýbán, tažen nebo jinak tvarován před tepelným zpracováním na T6 nebo T651 v pozdější operaci. Jedná se o přechodný stav, nikoli o konečný provozní temper pro většinu dílů z 4032.
4032-F a H112 hliník
4032-F je stav po výrobě: není aplikováno žádné speciální tepelné nebo mechanické zpracování pro řízení vlastností, takže výsledek závisí zcela na tom, jak byl díl vyroben. F je zřídka dodávaným stavem pro 4032, který se běžně dodává jako kovaná nebo obráběná tyč, nikoli jako plech nebo pás, ale může se vyskytnout u zakázkových nebo přímo vyrobených položek.
H112 se aplikuje na určité válcované nebo protlačované formy, kde je mírné zpevnění z tvářecí operace akceptováno bez samostatného tepelného zpracování. Pro 4032 je to omezeno na zakázkové tyče nebo trubky a nejedná se o standardní temper pro písty. H112 by měl být považován za formově závislou, nestandardní variantu a vlastnosti by měly být ověřeny proti skutečnému dodacímu standardu před jeho specifikací.
Jak vybrat mezi 4032-T6 a T651

Výběr začíná od operace po přijetí materiálu. Pokud díl dorazí hotový nebo vyžaduje pouze lehké obrábění, T6 je ekonomická výchozí volba a pokrývá drtivou většinu kovaných pístů a pouzder. Pokud proces odebírá významné množství materiálu nebo drží těsné tolerance na tenkých či asymetrických průřezech, malá přirážka za T651 je oprávněná, aby se zabránilo odpadu z deformace. O je vyhrazeno pro předtvarovací fáze a F/H112 se vztahuje pouze na úzké případy, kde je stav po výrobě přijatelný.
Proč se 4032 chová tak, jak se chová

Odolnost proti opotřebení. Částice křemíku rozptýlené v matrici působí jako vestavěná fáze odolná proti abrazi. V kombinaci se schopností přijmout tvrdý eloxovaný nebo fosfátový povlak 4032 přežije kluzná a oděrová zatížení pístních plášťů a pouzder.
Rozměrová stabilita při zahřívání. Nízká tepelná roztažnost plus niklem stabilizovaná vysokoteplotní pevnost znamená, že součást z 4032 drží své uložení při opakovaných tepelných cyklech. Zachovává si užitečnou pevnost přibližně do 250 °C; krátké výkyvy mohou být vyšší, ale nejedná se o extrémně teplotní slitinu jako 2618.
Obrobitelnost. Křemík zlepšuje lámavost třísky a kvalitu povrchu, takže 4032 se dobře obrábí na CNC a soustružnických automatech. Kompromisem je opotřebení nástroje — stejné tvrdé částice, které pomáhají odolnosti proti opotřebení, obrušují řezné hrany, proto se doporučuje slinutý karbidový nástroj a stálý tok chladicí kapaliny.
Svařitelnost a korozní odolnost — dvě omezení. Tavné svařování se nedoporučuje: vysoký obsah křemíku způsobuje trhliny při tuhnutí ve svaru a v tepelně ovlivněné zóně a vlastnosti po svaření výrazně klesají pod úroveň základního kovu. Sestavy se spojují spojovacími prvky, lisovanými uloženími nebo lepením. Korozní odolnost je střední; v exponovaném, vlhkém nebo chloridovém prostředí vyžaduje 4032 eloxování, fosfátování nebo nátěr a není vhodnou volbou pro mořské ponoření.
Běžné aplikace

Kombinace nízké roztažnosti, odolnosti proti opotřebení a tepelné stability předurčuje 4032 pro vnitřně mazané, tepelně cyklované díly zatížené třením:
- Písty pro spalovací motory a kompresorové aplikace
- Pouzdra a ložiska pro hřebenové řízení a podobné mechanismy
- Převodové ventily a hydraulické součásti
- Kované spojovací prvky a vysokoteplotní spojovací materiál, kde záleží na odolnosti proti zadírání
- Díly kopírek a kancelářské techniky, které vyžadují stabilní uložení po dlouhou životnost
V každém případě je díl typicky kovaný nebo obráběný z tyče — nikoli svařovaný — a pracuje v olejem smáčeném nebo povlakovaném prostředí, které poskytuje korozní ochranu, kterou slitina sama o sobě nemá.
4032 vs 2618 vs 6061 vs 5086
Oproti 2618 obětuje 4032 špičkovou vysokoteplotní pevnost a tažnost za snadnější kování a nižší náklady u sériově vyráběných automobilových pístů. Oproti 6061 a 5086 je 4032 lepší v odolnosti proti opotřebení a tepelné stabilitě, ale horší ve svařitelnosti a korozní odolnosti — tyto tři slitiny se jen zřídka přímo nahrazují.
| Charakteristika | 4032 | 2618 | 6061 | 5086 |
| Primární legování | Si (11–13,5 %) | Cu (1,8–2,7 %) | Mg, Si | Mg (3,5–4,5 %) |
| Pevnost v tahu (MPa) | ~380 (T6) | ~440 (T6) | ~310 (T6) | ~300–350 (H32) |
| Odolnost proti korozi | Mírná | Mírná | Velmi dobré | Vynikající |
| Tepelná stabilita | Dobrá (do ~250 °C) | Výborná (do ~300 °C) | Mírná (~150 °C) | Mírná (~150 °C) |
| Svařitelnost | Špatný | Špatný | Vynikající | Vynikající |
| Tažnost | Nízká | Vysoká | Mírná | Dobrý |
| Aplikace | Písty, ložiska | Letecké písty | Konstrukční části | Lodní trupy |
Výhody a omezení na první pohled
4032 se volí, když…
- Díl je píst, pouzdro, ventil nebo jiná součást zatížená třením pracující v olejem smáčeném nebo povlakovaném prostředí
- Je vyžadována nízká tepelná roztažnost a zachování uložení při tepelných cyklech
- Geometrie je kovaná nebo obráběná, nikoli svařovaná
4032 se nedoporučuje, když…
- Je vyžadováno tavné svařování (6061 nebo slitina řady 5xxx je vhodnou alternativou)
- Díl je vystaven mořskému nebo chloridovému prostředí bez ochrany (5086 nebo 6061 je vhodnou alternativou)
- Dominuje rozpočet a odolnost proti opotřebení/teplu není kritická (6061 je levnější a dostupnější)
| Majetek | Výhoda | Omezení |
| Odolnost proti opotřebení | Výborná díky částicím křemíku | — |
| Tepelná roztažnost | Nízká, blízká litině | — |
| Vysokoteplotní pevnost | Dobrá do ~250 °C | Pod úrovní 2618 při extrémních teplotách |
| Obrobitelnost | Dobrá kontrola třísky | Opotřebení nástroje způsobené křemíkem |
| Svařitelnost | — | Špatná; tavné svařování se nedoporučuje |
| Odolnost proti korozi | — | Střední; vyžaduje povlak při exponovaném použití |
| Náklady | — | Vyšší než u 6061 |
Závěr
Hliník 4032 se volí pro nízkou tepelnou roztažnost, vestavěnou odolnost proti opotřebení a stabilní vysokoteplotní pevnost — ale za tyto vlastnosti obětuje svařitelnost a korozní odolnost, což je kompromis přijatelný pro olejem smáčené, kované díly zatížené třením, kde jsou slabiny slitiny konstrukčně ošetřeny, a nevhodný pro svařované nebo exponované konstrukce.
Společnost Linsy Aluminum dodává 4032 ve formě tyčí, trubek a profilů s tempery přizpůsobenými aplikaci; standardní skladové rozměry a zakázková výroba s nízkým minimálním množstvím se typicky dodávají za 10–60 dní, každá objednávka je odeslána s MTC, protokoly SGS jsou k dispozici na vyžádání a závod drží certifikace ISO 9001, 14001 a 45001. Pro nízkou roztažnost a odolnost proti opotřebení 4032 ve specifické aplikaci zašlete třídu, temper, formu produktu a rozměry pro přezkum specifikace a potvrzení skladové dostupnosti.
Často kladené otázky
Jaké jsou hlavní výhody hliníku 4032?
Nízký koeficient tepelné roztažnosti, vysoká odolnost proti opotřebení díky křemíku a stabilní pevnost při zvýšených teplotách. Dobře se obrábí a drží uložení při tepelných cyklech, což je důvod, proč dominuje v aplikacích kovaných pístů a pouzder. Není volen pro svařitelnost nebo korozní odolnost.
Jak si hliník 4032 vede při vysokých teplotách?
Chemické složení s křemíkem a niklem zajišťuje rozměrovou stabilitu a užitečnost přibližně do 250 °C, s krátkými špičkami nad touto hodnotou. Překonává 6061 a 5086 v tepelné stabilitě, ale pro extrémní letecké teploty kolem 300 °C je 2618 silnější volbou.
Lze svařovat hliník 4032?
Ne. 4032 má špatnou svařitelnost tavným svařováním, protože vysoký obsah křemíku způsobuje horké trhliny ve svaru a v tepelně ovlivněné zóně a pevnost po svaření klesá pod úroveň základního kovu. Písty a pouzdra z 4032 se kují nebo obrábějí a poté spojují spojovacími prvky, lisovanými uloženími nebo lepením.
Která průmyslová odvětví používají hliník 4032 nejvíce?
Automobilový průmysl a výroba obecných motorů vedou, pro písty, spojovací prvky a pouzdra. Dále se vyskytuje v hydraulických ventilech, převodových součástech a dílech kancelářské techniky, jako jsou mechanismy kopírek, kde stabilní uložení po dlouhou životnost záleží více než korozní odolnost.
Jaký je hliník 4032 ve srovnání s hliníkem 6061?
4032 je lepší v odolnosti proti opotřebení, nízké tepelné roztažnosti a vysokoteplotní stabilitě, ale nelze jej svařovat a má pouze střední korozní odolnost. 6061 je univerzálnější, svařitelná, korozně odolná a levnější varianta, s kompromisem v mnohem nižší odolnosti proti opotřebení a tepelném výkonu — tyto dvě slitiny řeší různé problémy, spíše než aby si přímo konkurovaly.





