Wszystko, co musisz wiedzieć o aluminium 4032

308751729937665_.pic

Bezpłatna próbka

308771729937665_.pic

Producent z Chin

308781729937665_.pic

Szybka reakcja

308761729937665_.pic

Rabat przy zakupie hurtowym

308771729937665_.pic

Producent z Chin

Stop 4032: Skład, właściwości i zastosowania

Tytuł SEO: Stop aluminium 4032: skład, właściwości i zastosowania

Meta Description: Aluminium 4032 to wysokokrzemowy stop do kucia, zaprojektowany z myślą o odporności na zużycie i stabilności termicznej do około 250°C. Poznaj jego skład, właściwości mechaniczne oraz porównanie z 2618, 6061 i 5086 do tłoków i części o wysokim tarciu.

Czym jest aluminium 4032?

4032 to stop aluminium-krzem z serii 4xxx, przeznaczony do kutych części o wysokim tarciu i zmiennych temperaturach pracy — najczęściej tłoków, tulei i elementów zaworów. Jego dwie kluczowe cechy to wysoka zawartość krzemu (11,0–13,5%), która utwardza osnowę, oraz niski współczynnik rozszerzalności cieplnej, który zapewnia stabilność wymiarową części podczas nagrzewania i chłodzenia.

Z tej chemii wynikają dwa zastrzeżenia. Po pierwsze, 4032 nie jest stopem spawalnym: wysoki poziom krzemu powoduje skłonność złączy spawanych do pękania na gorąco, a stop jest prawie zawsze stosowany jako odkuwka lub pręt obrabiany mechanicznie, a nie konstrukcja spawana. Po drugie, jego odporność korozyjna jest umiarkowana — wystarczająca do elementów wewnętrznych silnika nasączonych olejem lub powlekanych, ale nie dorównuje stopom z serii 5xxx lub 6xxx w zastosowaniach zewnętrznych lub morskich.

Skład chemiczny aluminium 4032

Krzem, nikiel, miedź i magnez pełnią każdy odrębną rolę. Grube cząstki krzemu osadzone w osnowie nadają stopowi 4032 odporność na ścieranie i niezwykle niski współczynnik rozszerzalności; nikiel wzmacnia wytrzymałość w wysokich temperaturach; a miedź z magnezem tworzą wydzielenia Al₂Cu i Mg₂Si, które podnoszą wytrzymałość podczas sztucznego starzenia. To właśnie te pierwiastki sprawiają, że 4032 zachowuje się zupełnie inaczej niż uniwersalny stop z serii 6xxx.

ElementWaga %Rola w stopie
Aluminium (Al)RównowagaMetal osnowy
Krzem (Si)11.0–13.5%Podstawowy utwardzacz; zwiększa odporność na zużycie i obniża rozszerzalność cieplną
Magnez (Mg)0.8–1.3%Tworzy wydzielenia Mg₂Si podczas starzenia; przyczynia się do wytrzymałości
Miedź (Cu)0.50–1.3%Tworzy wydzielenia Al₂Cu; główny czynnik wytrzymałości poprzez utwardzanie wydzieleniowe
Nikiel (Ni)0.50–1.3%Obniża rozszerzalność cieplną oraz poprawia wytrzymałość w wysokich temperaturach i odporność na pełzanie
Żelazo (Fe)≤1.0%Kontrola zanieczyszczeń; utrzymywany na niskim poziomie w celu ochrony plastyczności

Właściwości mechaniczne i fizyczne

Poniższe wartości są typowe dla stopu 4032 w stanie T6 (przesycanie i sztuczne starzenie), czyli w stanie stosowanym dla większości kutych i obrabianych mechanicznie części.

NieruchomośćWartośćUwaga
Gęstość2,69 g/cm³Nieco poniżej wartości bazowej czystego aluminium
Ostateczna wytrzymałość na rozciąganie~380 MPa (55 ksi)Stan T6, temperatura pokojowa
Granica plastyczności przy rozciąganiu (0,2% offset)~315 MPa (46 ksi)Kluczowe dla naprężeń projektowych
Wydłużenie przy zerwaniu~9%Niższa niż w przypadku plastycznych stopów, takich jak 2618
Przewodność cieplna~150 W/m-KObniżona przez wysoką zawartość krzemu
Współczynnik rozszerzalności cieplnej19,4 µm/m·KNiski — zbliżony do żeliwa, co stanowi istotną zaletę
Zakres topnienia530–570°CSolidus do likwidus

Niski współczynnik rozszerzalności to najważniejsza wartość. Przy 19,4 µm/m·K stop 4032 rozszerza się o około 15% mniej niż 6061 i pozostaje znacznie bliżej żeliwnego cylindra, przy którym pracuje — dlatego jest domyślnym materiałem na tłoki.

Stany obróbki stopu 4032: T6, T651, O i F

T6 to główny stan umacniający stopu 4032, uzyskiwany przez przesycanie, a następnie sztuczne starzenie. T651 wprowadza kontrolowane rozciąganie między przesycaniem a sztucznym starzeniem w celu usunięcia naprężeń własnych. O to stan wyżarzony, stosowany, gdy potrzebna jest większa podatność do formowania, a F to stan po wytworzeniu, bez specjalnie kontrolowanych właściwości mechanicznych. Otrzymany stan zależy również od formy produktu, normy dostawy i dostępnego materiału.

TemperamentWarunki obróbkiGłówna cechaTypowy produkt / zastosowanie
T6Poddane obróbce cieplnej i sztucznemu starzeniuWysoka wytrzymałość, odporność na zużycie, niska rozszerzalność cieplnaTłoki, korpusy zaworów, części mechaniczne
T651Przesycany, odprężony przez rozciąganie, następnie sztucznie starzonyLepsza stabilność wymiarowa, mniejsze odkształcenia podczas obróbki skrawaniemPręt, płyta, precyzyjnie obrobione części
OWyżarzonyNiższa wytrzymałość, lepsza podatność do formowaniaCzęści do formowania, następnie obróbki cieplnej do T6/T651
FStan po wytworzeniuWłaściwości zależą od procesu wytwarzaniaProdukty na specjalne zamówienie lub po wytworzeniu
H112Niewielkie umocnienie odkształceniowe z kształtowaniaZwiązane z konkretną formą produktu i procesem wytwarzaniaNiektóre pręty, rury lub zamówienia specjalne

Aluminium 4032-T6

4032-T6 to podstawowy stan roboczy tego stopu. Po przesycaniu i sztucznym starzeniu osiąga około 380 MPa wytrzymałości na rozciąganie i 315 MPa granicy plastyczności, przy niskim współczynniku rozszerzalności 19,4 µm/m·K, który zapewnia stabilność podczas cykli termicznych. Prawie każdy kuty tłok, tuleja i korpus zaworu ze stopu 4032 jest dostarczany w stanie T6, chyba że operacja końcowa wymaga ściślejszej kontroli naprężeń własnych.

Aluminium 4032-T651

T651 a T6

T651 wprowadza kontrolowane rozciąganie (zwykle 1–3%) między przesycaniem a sztucznym starzeniem. Rozciąganie usuwa naprężenia wewnętrzne zablokowane podczas hartowania — nie zmienia wytrzymałości na rozciąganie ani granicy plastyczności, które pozostają na poziomie zbliżonym do T6 (około 380 MPa wytrzymałości na rozciąganie, 315 MPa granicy plastyczności). Rzeczywistą korzyścią jest kontrola naprężeń własnych: część w stanie T6 może się odkształcić podczas usuwania materiału w obróbce skrawaniem, podczas gdy część w stanie T651 zachowuje kształt, ponieważ naprężenia te zostały już usunięte.

Stabilność przy precyzyjnej obróbce skrawaniem

Podczas obróbki skrawaniem odkuwki lub pręta w stanie T6, nierównomierne usuwanie materiału pod naprężeniem może spowodować sprężynowanie lub odkształcenie części i zniweczyć wąskie tolerancje. Wstępnie odprężony stan T651 utrzymuje stabilność części podczas cięcia, dlatego jest bezpieczniejszym wyborem dla cienkich ścianek, przekrojów asymetrycznych i cech o wąskich tolerancjach.

Typowe kształty i wybór

T651 w stopie 4032 jest najczęściej dostarczany jako pręt i płyta lub precyzyjnie obrobione półfabrykaty z nich wycinane; kute tłoki są zwykle w stanie T6, ponieważ kucie i wykańczanie już kontrolują odkształcenia. T651 jest specyfikowany, gdy odbiorca będzie wykonywał intensywną obróbkę wtórną i nie może tolerować odkształceń po obróbce — niewielka dopłata jest uzasadniona, aby uniknąć braków. Pełne zestawienie decyzji T6 kontra T651 znajduje się w przewodniku wyboru na końcu tej sekcji.

Norma produktowa i wpływ grubości przekroju

Minimalne wartości specyfikowane dla 4032-T6/T651 są zgodne z odpowiednią normą formy — ASTM B247 dla odkuwek, B211 dla prętów i drutów, B221 dla profili wyciskanych, B209 dla płyt i blach — a publikowane wartości minimalne maleją wraz ze wzrostem grubości przekroju. Wartości należy odczytywać dla dokładnej formy produktu i grubości, a nie pojedynczej wartości “typowej”.

Lista kontrolna zakupu

Pozycja do specyfikacjiSzczegóły
TemperamentT6 lub T651
Forma produktu i wymiaryŚrednica lub grubość, długość, ilość
Obowiązująca normaASTM B247 / B211 / B221 / B209 lub rysunek
Pakiet certyfikatówMTC (standard); raporty mechaniczne i składu SGS lub od strony trzeciej (na żądanie)

4032-O Aluminum

4032-O to stan w pełni wyżarzony. Wytrzymałość spada znacznie poniżej poziomu T6, a podatność na formowanie wzrasta, dlatego stan O stosuje się do materiału, który musi być gięty, tłoczony lub w inny sposób formowany przed późniejszą obróbką cieplną do stanu T6 lub T651. Jest to stan przejściowy, a nie docelowy stan eksploatacyjny dla większości części z 4032.

4032-F i H112 Aluminum

4032-F to stan po wytworzeniu: nie stosuje się żadnej specjalnej obróbki cieplnej ani mechanicznej w celu kontrolowania właściwości, więc wynik zależy wyłącznie od sposobu wykonania części. Stan F rzadko jest stanem dostawy dla 4032, który zwykle dostarczany jest jako pręt kuty lub obrabiany maszynowo, a nie jako blacha lub taśma, ale może występować w pozycjach na specjalne zamówienie lub w stanie po wytworzeniu.

Stan H112 stosuje się do niektórych form walcowanych lub wyciskanych, gdzie dopuszczalne jest niewielkie umocnienie odkształceniowe powstałe podczas kształtowania, bez osobnej obróbki cieplnej. Dla 4032 jest to ograniczone do prętów lub rur na specjalne zamówienie i nie jest standardowym stanem dla tłoków. Stan H112 należy traktować jako opcję zależną od formy i niestandardową, a właściwości należy zweryfikować zgodnie z faktyczną normą dostawy przed jej określeniem.

Jak wybrać między 4032-T6 a T651

Wybór rozpoczyna się od operacji po otrzymaniu materiału. Jeśli część dociera w stanie wykończonym lub wymaga jedynie lekkiej obróbki skrawaniem, stan T6 jest ekonomicznym wyborem domyślnym i obejmuje zdecydowaną większość kutych tłoków i tulei. Jeśli proces usuwa znaczną ilość materiału lub wymaga zachowania wąskich tolerancji na cienkich lub niesymetrycznych przekrojach, niewielka dopłata za T651 jest uzasadniona, aby uniknąć złomu powstałego w wyniku odkształceń. Stan O jest zarezerwowany dla etapów wstępnego formowania, a F/H112 ma zastosowanie wyłącznie w wąskich przypadkach, gdy stan po wytworzeniu jest akceptowalny.

Dlaczego 4032 zachowuje się w ten sposób

Odporność na zużycie. Cząstki krzemu rozproszone w osnowie działają jako wbudowana faza odporna na ścieranie. W połączeniu ze zdolnością do przyjmowania twardej powłoki anodowanej lub fosforanowej, 4032 wytrzymuje obciążenia ślizgowe i zacierające w płaszczach tłoków i tulejach.

Stabilność wymiarowa pod wpływem ciepła. Niska rozszerzalność cieplna oraz stabilizowana niklem wytrzymałość w podwyższonych temperaturach oznaczają, że element z 4032 zachowuje pasowanie przez wielokrotne cykle cieplne. Zachowuje użyteczną wytrzymałość do około 250°C; krótkotrwałe przekroczenia mogą być wyższe, ale nie jest to stop przeznaczony do ekstremalnych temperatur, jak 2618.

Skrawalność. Krzem poprawia łamliwość wióra i jakość powierzchni, dzięki czemu 4032 dobrze obrabia się na maszynach CNC i automatach. Wadą jest zużycie narzędzi — te same twarde cząstki, które zwiększają odporność na zużycie, ścierają krawędzie skrawające, dlatego zaleca się narzędzia z węglików spiekanych i stały przepływ chłodziwa.

Spawalność i odporność korozyjna — dwa ograniczenia. Spawanie topnikowe nie jest zalecane: wysoka zawartość krzemu powoduje pękanie krystalizacyjne w spoinie i strefie wpływu ciepła, a właściwości po spawaniu są znacznie niższe niż materiału rodzimego. Zespoły łączy się za pomocą elementów złącznych, pasowań wciskowych lub klejenia. Odporność korozyjna jest umiarkowana; w środowiskach narażonych na wilgoć, atmosferę zewnętrzną lub chlorki, 4032 wymaga anodowania, fosforanowania lub malowania i nie jest odpowiednim wyborem do zanurzenia w wodzie morskiej.

Typowe zastosowania

Połączenie niskiej rozszerzalności, odporności na zużycie i stabilności termicznej kieruje 4032 do części smarowanych wewnętrznie, poddawanych cyklom cieplnym i obciążeniom tarciowym:

  • Tłoki do silników spalinowych i sprężarek
  • Tuleje i łożyska do układów kierowniczych zębatkowych i podobnych mechanizmów
  • Zawory skrzyń biegów i elementy hydrauliczne
  • Kute elementy łączące i wysokotemperaturowe elementy złączne, gdzie istotna jest odporność na zacieranie
  • Części do kserokopiarek i sprzętu biurowego wymagające stabilnego pasowania przez długi okres eksploatacji

W każdym przypadku część jest zwykle kuta lub obrabiana z pręta — nie spawana — i pracuje w środowisku nasmarowanym olejem lub pokrytym powłoką ochronną, która zapewnia ochronę antykorozyjną, której stop sam nie posiada.

4032 vs 2618 vs 6061 vs 5086

W porównaniu z 2618, 4032 rezygnuje ze szczytowej wytrzymałości w wysokich temperaturach i plastyczności na rzecz łatwiejszego kucia i niższych kosztów w wielkoseryjnej produkcji tłoków samochodowych. W porównaniu z 6061 i 5086, 4032 jest lepszy pod względem zużycia i stabilności termicznej, ale gorszy pod względem spawalności i odporności korozyjnej — te trzy stopy rzadko są bezpośrednimi zamiennikami.

Charakterystyka4032261860615086
Stopy pierwotneSi (11–13,5%)Cu (1,8–2,7%)Mg, SiMg (3,5–4,5%)
Wytrzymałość na rozciąganie (MPa)~380 (T6)~440 (T6)~310 (T6)~300–350 (H32)
Odporność na korozjęUmiarkowanyUmiarkowanyBardzo dobryDoskonały
Stabilność termicznaDobra (do ~250°C)Doskonała (do ~300°C)Umiarkowany (~150°C)Umiarkowany (~150°C)
SpawalnośćSłabySłabyDoskonałyDoskonały
PlastycznośćNiskiWysokiUmiarkowanyDobry
ZastosowaniaTłoki, łożyskaTłoki lotniczeCzęści konstrukcyjneKadłuby morskie

Zalety i Ograniczenia w Skrócie

4032 jest wybierany, gdy…

  • Część jest tłokiem, tuleją, zaworem lub innym elementem obciążonym tarciowo, pracującym w środowisku nasmarowanym olejem lub pokrytym powłoką
  • Wymagana jest niska rozszerzalność cieplna i zachowanie pasowania w cyklach cieplnych
  • Geometria jest kuta lub obrabiana maszynowo, nie spawana

4032 nie jest zalecany, gdy…

  • Wymagane jest spawanie topnikowe (odpowiednią alternatywą jest 6061 lub stop z serii 5xxx)
  • Część jest narażona na działanie wody morskiej lub chlorków bez ochrony (odpowiednią alternatywą jest 5086 lub 6061)
  • Budżet ma kluczowe znaczenie, a odporność na zużycie i ciepło nie jest krytyczna (6061 jest tańszy i bardziej dostępny)
NieruchomośćPrzewagaOgraniczenie
Odporność na zużycieDoskonała dzięki cząstkom krzemu
Rozszerzalność cieplnaNiska, zbliżona do żeliwa
Wytrzymałość w wysokich temperaturachDobra do ~250°CNiższa niż 2618 w ekstremalnych temperaturach
ObrabialnośćDobra kontrola wióraZużycie narzędzi spowodowane krzemem
SpawalnośćSłaba; spawanie topnikowe nie jest zalecane
Odporność na korozjęUmiarkowana; wymaga powłoki w zastosowaniach zewnętrznych
KosztWyższa niż 6061

Wnioski

Aluminium 4032 jest wybierane ze względu na niską rozszerzalność cieplną, wbudowaną odporność na zużycie i stabilną wytrzymałość w wysokich temperaturach — ale rezygnuje ze spawalności i odporności korozyjnej na rzecz tych właściwości, co jest akceptowalnym kompromisem dla kutych części obciążonych tarciowo, smarowanych olejem, gdzie słabe strony stopu są uwzględnione w projekcie, a złym wyborem dla konstrukcji spawanych lub narażonych na działanie środowiska.

Linsy Aluminum dostarcza 4032 w postaci prętów, rur i profili ze stanami dobranymi do zastosowania; standardowe rozmiary magazynowe i produkcja na zamówienie z niskim MOQ są zwykle realizowane w ciągu 10–60 dni, każda dostawa obejmuje świadectwo MTC, raporty z badań SGS są dostępne na życzenie, a zakład posiada certyfikaty ISO 9001, 14001 i 45001. W przypadku zastosowania niskiej rozszerzalności i odporności na zużycie stopu 4032 w konkretnym projekcie, prosimy o przesłanie gatunku, stanu, formy produktu i wymiarów w celu przeglądu specyfikacji i potwierdzenia dostępności magazynowej.

Często zadawane pytania

Jakie są główne zalety aluminium 4032?

Niski współczynnik rozszerzalności cieplnej, wysoka odporność na zużycie wynikająca z zawartości krzemu oraz stabilna wytrzymałość w podwyższonych temperaturach. Dobrze się obrabia i zachowuje pasowanie w cyklach cieplnych, dlatego dominuje w zastosowaniach na kute tłoki i tuleje. Nie jest wybierany ze względu na spawalność lub odporność korozyjną.

Jak aluminium 4032 zachowuje się w wysokich temperaturach?

Chemia krzemu i niklu zapewnia stabilność wymiarową i użyteczność do około 250°C, z krótkotrwałymi szczytami powyżej tej wartości. Przewyższa 6061 i 5086 pod względem stabilności termicznej, ale w ekstremalnych temperaturach lotniczych około 300°C, 2618 jest mocniejszym wyborem.

Czy aluminium 4032 może być spawane?

Nie. 4032 ma słabą spawalność topnikową, ponieważ wysoka zawartość krzemu powoduje pękanie na gorąco w spoinie i strefie wpływu ciepła, a wytrzymałość po spawaniu spada poniżej materiału rodzimego. Tłoki i tuleje wykonane z 4032 są kute lub obrabiane maszynowo, a następnie łączone za pomocą elementów złącznych, pasowań wciskowych lub klejenia.

Które branże najczęściej stosują aluminium 4032?

Przemysł motoryzacyjny i produkcja silników ogólnego przeznaczenia przodują w zastosowaniach na tłoki, elementy łączące i tuleje. Stop występuje również w zaworach hydraulicznych, elementach skrzyń biegów oraz częściach sprzętu biurowego, takich jak mechanizmy kserokopiarek, gdzie stabilne pasowanie przez długi okres eksploatacji jest ważniejsze niż odporność korozyjna.

Jak wypada aluminium 4032 w porównaniu z aluminium 6061?

4032 jest lepszy pod względem odporności na zużycie, niskiej rozszerzalności cieplnej i stabilności w wysokich temperaturach, ale nie może być spawany i ma jedynie umiarkowaną odporność korozyjną. 6061 jest bardziej uniwersalną, spawalną, odporną na korozję i tańszą opcją, kosztem znacznie niższej odporności na zużycie i właściwości cieplnych — oba stopy rozwiązują różne problemy, zamiast bezpośrednio konkurować.

David Huang

David Huang jest wysoko cenionym ekspertem w chińskim przemyśle stopów aluminium, posiadającym ponad dziesięcioletnie doświadczenie w opracowywaniu, produkcji i stosowaniu zaawansowanych stopów aluminium. Ma udokumentowane doświadczenie w skutecznym dostarczaniu rozwiązań projektowych i wiedzy technicznej wiodącym globalnym korporacjom z różnych sektorów, w tym lotniczego, motoryzacyjnego i budowlanego. David jest również zaufanym doradcą wielu głównych producentów aluminium w Chinach.

Serwis 24/7 | Reakcja w ciągu 10 minut!

Aby uzyskać więcej katalogów, szczegółów i ofert, skontaktuj się z nami bezpośrednio!

WhatsApp Telefon