Co je hliník 6082-T6?
Slitina 6082 je slitina řady 6000 založená na systému hořčík-křemík s neobvykle vysokým obsahem manganu (0,4–1,0 %), a je nejpevnější z běžných konstrukčních slitin řady 6000 — evropský protějšek slitiny 6061, široce specifikovaná podle Eurokódu 9 pro mosty, jeřáby a rámy. Pevnost pochází z precipitátů křemičitanu hořečnatého vzniklých při precipitačním vytvrzení T6, zatímco mangan zjemňuje zrno a zvyšuje pevnost bez snížení odolnosti proti korozi.
Toto složení bohaté na mangan je také důvodem, proč se slitina 6082 hůře protlačuje vytlačovací matricí než slitiny 6061 nebo 6063, takže obětuje část tvařitelnosti ve prospěch nejvyššího poměru pevnosti k hmotnosti v rámci své rodiny. Zvolené tepelné zpracování — nejčastěji T6 pro konstrukční a obráběné díly — rozhoduje o tom, zda získáte maximální pevnost nebo snazší následnou rozměrovou stabilitu po obrábění, což je skutečným rozhodovacím kritériem u každé specifikace slitiny 6082.

Porozumění stavu T6
Označení “T6” představuje pevně stanovený postup tepelného zpracování, nikoli stav dodání. Profil ze slitiny 6082 opouští lis v měkkém stavu; teprve cyklus T6 jej přivede na plnou pevnost.
Rozpouštěcí žíhání zahřeje díl na přibližně 530 °C, aby se hořčík, křemík a mangan rozpustily do jednofázového tuhého roztoku. Rychlé ochlazení ve vodě zafixuje tyto prvky na místě dříve, než mohou precipitovat. Následné umělé stárnutí při teplotě přibližně 170–180 °C po dobu několika hodin pak vyloučí jemné částice Mg₂Si, které blokují pohyb dislokací a zvyšují pevnost.
T6 vs. T651 pro slitinu 6082
T651 je verze T6 s odstraněným vnitřním pnutím. Po ochlazení se profil natáhne o 1–3 % pro odstranění zbytkových pnutí a poté se vytvrzuje. Mechanická pevnost zůstává stejná, ale obráběné díly si po odebrání materiálu mnohem lépe zachovávají své rozměry — proto je T651 standardem pro CNC obráběné komponenty ze slitiny 6082 s úzkými tolerancemi.
Chemické složení slitiny 6082-T6
Pevnost slitiny 6082 pochází z jejího vysokého poměru křemíku k manganu — právě dostatek Mg₂Si pro intenzivní precipitační vytvrzení, přičemž mangan posouvá pevnost výše než u slitin 6061 nebo 6063. Níže uvedené limity odpovídají normě EN AW-6082 (EN 573-3).
| Prvek | Rozsah složení (% hmotnostně) | Role |
|---|---|---|
| Hliník (Al) | Bilance | Nobelmetal |
| Křemík (Si) | 0.70–1.30 | Tvůrce precipitátů s Mg |
| Železo (Fe) | ≤0,50 | Limit nečistot |
| Měď (Cu) | ≤0,10 | Limit nečistot |
| Mangan (Mn) | 0.40–1.00 | Řízení zrna, pevnost |
| Hořčík (Mg) | 0.60–1.20 | Pevnost prostřednictvím stárnutí Mg₂Si |
| Chrom (Cr) | ≤0,25 | Zjemnění zrna |
| Zinek (Zn) | ≤0,20 | Limit nečistot |
| Titan (Ti) | ≤0,10 | Zjemňovač zrna |
| Ostatní (každý) | ≤0,05 | Stopové prvky |
| Ostatní (celkem) | ≤0,15 | Celkové stopové prvky |
Mechanické a fyzikální vlastnosti slitiny 6082-T6
Uvedené hodnoty jsou typické hodnoty T6 pro vytlačované profily a plechy podle EN 755-2 / EN 485-2. Upozorňujeme, že pevnost se mění s velikostí průřezu: malá tyč dosahuje horní hranice rozsahu, tlustý plech se pohybuje poblíž minimální hodnoty. Ověřte hodnoty proti certifikátu zkoušek z válcovny pro konkrétní formu výrobku.
| Majetek | 6082-T6 |
|---|---|
| Pevnost v tahu (UTS) | 295–310 MPa |
| Mez kluzu (YS) | 240–260 MPa |
| Prodloužení | 8–12% |
| Tvrdost | ~95 HB |
| Hustota | 2,70 g/cm³ |
| Modul pružnosti | ~70 GPa |
| Tepelná vodivost | ~180 W/m-K |
| Elektrická vodivost | ~37% IACS |
Číslem, které určuje většinu specifikací, je pevnost v tahu přibližně 310 MPa v kombinaci s dobrou svařitelností — právě tato kombinace umožňuje slitině 6082 nahradit ocel v hmotnostně kritických rámech bez nutnosti přechodu na hůře svařitelnou slitinu.
Kde se slitina 6082-T6 používá

Slitina 6082-T6 si nachází své místo všude tam, kde konstrukční zatížení, svařitelnost a hmotnost leží na stejné kritické cestě.
Konstrukční a dopravní rámy
Mosty, střešní příhradové konstrukce, výložníky jeřábů, karoserie nákladních vozidel a kolejových vozidel a věžové konstrukce používají slitinu 6082-T6, protože unese vysoké statické zatížení, svařuje se na místě a splňuje požadavky Eurokódu 9 pro konstrukční návrh v celé EU a Spojeném království. Její poměr pevnosti k hmotnosti je důvodem, proč v mnoha evropských konstrukčních aplikacích nahradila slitinu 6061.
Námořní a venkovní konstrukce
Rámy lodí, lávky a stožárové konstrukce ji používají tam, kde záleží na dobré obecné odolnosti slitiny proti korozi a reakci na eloxování. Při přímém působení mořské vody nebo trvalém ponoření je stále nutný nátěr nebo plátování — slitina 6082 není náhradou mořských slitin řady 5xxx.
Obráběné a přesné komponenty
CNC obráběné hřídele, pouzdra, hydraulické díly a fitinky se obvykle specifikují v provedení T651, aby materiál s odstraněným pnutím zůstal rozměrově stabilní po obrábění. Dobrá obrobitelnost slitiny spolu s pevností blížící se 310 MPa z ní činí standard pro evropské strojírenské dílny.
6082-T6 vs. 6061 vs. 6063 — jak vybírat

| Majetek | 6082-T6 | 6061-T6 | 6063-T6 |
|---|---|---|---|
| Mez pevnosti v tahu | ~310 MPa | ~310 MPa | ~215 MPa |
| Pevnost v tahu | ~260 MPa | ~276 MPa | ~170 MPa |
| Vytlačitelnost | Dobrá (jednodušší profily) | Dobrý | Výborná (tenké, složité profily) |
| Svařitelnost | Dobrý | Vynikající | Velmi dobrá |
| Obrobitelnost | Dobrý | Dobrý | Spravedlivé |
| Nejlepší pro | EU konstrukce, mosty, rámy | Obecné US konstrukce, jízdní kola, námořní aplikace | Architektonické lišty, profily |
Kdy je slitina 6082-T6 správnou volbou
- Projekt se řídí evropskými konstrukčními specifikacemi nebo Eurokódem 9, nebo vyžaduje nejvyšší pevnost řady 6000 u větších průřezů — mosty, jeřáby, příhradové konstrukce, rámy nákladních vozidel.
- Obráběné díly vyžadují jak pevnost blížící se 310 MPa, tak stabilní rozměry po obrábění — specifikujte T651.
Kdy lépe vyhovuje 6061 nebo 6063
Slitina 6061-T6 má mírně vyšší mez kluzu (~276 MPa) a svařuje se snadněji, takže zůstává severoamerickým standardem pro obecnou výrobu, rámy jízdních kol a námořní fitinky. Slitina 6063-T6 je volbou pro architektonické a dekorativní profily, kde záleží více na tenkých, složitých profilech a světlém eloxovaném povrchu než na pevnosti.
Práce se slitinou 6082-T6 — co potřebujete vědět

Obrábění je v provedení T6 nebo T651 bezproblémové. Nástroje ze slinutých karbidů, tuhé upnutí a řezná kapalina se záplavovým chlazením udržují čistý povrch; pro přesné díly je preferováno T651, protože natažený materiál odolává deformaci po odebrání materiálu.
Svařování je dobré, ale ne beze ztrát. Oblast tepelného ovlivnění ztrácí velkou část své pevnosti, proto navrhujte spoje s ohledem na sníženou lokální únosnost a vybírejte přídavný materiál cíleně: 5356 zachovává pevnost a barevně odpovídá po eloxování, zatímco 4043 nabízí lepší odolnost proti trhlinám. Slitina 6082 se spolehlivě svařuje sama se sebou i se slitinou 6061.
Odolnost proti korozi je velmi dobrá na vzduchu a v mírném průmyslovém prostředí a slitina dobře eloxuje — včetně tvrdého eloxování. Pro námořní prostředí nebo trvalé působení vlhkosti použijte nátěr nebo plátování; v prostředí bohatém na chloridy bude slitina 6082 podléhat důlkové korozi tam, kde by slitina řady 5xxx nekorodovala.
Výhody a omezení na první pohled
| Rozměr | Síla | Pozor na |
|---|---|---|
| Poměr pevnosti k hmotnosti | Nejvyšší z běžných slitin řady 6000 | Méně tvařitelná než 6061/6063 |
| Svařitelnost | Dobrá s vhodným přídavným materiálem | Ztráta pevnosti v TOO |
| Obrobitelnost | Dobrá, lepší jako T651 | Zpevňuje povrch |
| Koroze | Very good in air, anodizes well | Pits in seawater without coating |
| Vytlačitelnost | Good for simple sections | Struggles with thin complex dies |
| Dostupnost | Common in EU supply | Thick T651 sections cost more |
| Náklady | Moderate, above 6063 | Justified by load/weight gain |
Závěr
6082-T6 pairs the highest strength of the 6000-series with genuine weldability, which is why it anchors European structural and machined work — the trade-off is real: it extrudes less easily than 6061 or 6063, loses strength in the weld zone, and needs coating in marine service.
Linsy Aluminum, a Shenzhen-based factory with more than 20 years of experience, supplies 6082-T6 and related tempers across sheet, coil, tube, and bar with full MTC documentation per order and SGS test reports available on request; typical custom lead time runs 10–60 days depending on size and processing. Send the specification or drawing for a grade-and-temper review — Linsy Aluminum supports low-MOQ custom 6082 orders with in-house heat treatment and finishing.
Často kladené otázky
What is the difference between 6082-T6 and T651?
Both reach the same strength, but T651 is stretched 1–3% after quenching to remove residual stress before aging. That makes machined parts hold their dimensions after cutting, so T651 is the usual call for precision CNC components while plain T6 suits less critical structural use.
Can 6082-T6 be welded?
Yes. Weldability is good, but the heat-affected zone drops in strength, so joints must be designed for the reduced local capacity. Use 5356 filler to keep strength and anodize color match, or 4043 where crack resistance matters most; 6082 welds reliably to itself and to 6061.
Is 6082-T6 stronger than 6061-T6?
In tensile strength they are about equal, near 310 MPa. 6061-T6 actually has a slightly higher yield (~276 MPa vs ~260 MPa) and welds more easily, while 6082-T6 holds its strength better in larger sections and machines well — which is why 6082 is the European structural default and 6061 the North American one.
Is 6082-T6 suitable for marine or saltwater use?
It works in marine atmospheres with coating or cladding, and anodizes well, but it is not a 5xxx-grade seawater substitute. In direct immersion or chloride-rich environments, 6082 will pit without protection, so specify coating or move to a 5xxx alloy for sustained saltwater duty.
What tempers does 6082 come in?
The common tempers are O (annealed, for forming), T4 (solution + natural age), T6 (peak strength), T651 (stress-relieved for machining), and H112 (as-rolled plate with no separate heat treatment). For structural and machined parts, T6 and T651 cover most specifications.





