Co to jest aluminium 5052?
5052 to stop z serii 5xxx, w którym magnez jest głównym pierwiastkiem stopowym (2,2–2,8%). Jest to gatunek nieumacniany cieplnie, który uzyskuje wytrzymałość poprzez umocnienie odkształceniowe, a nie wydzieleniowe, co zapewnia wysoką odporność korozyjną i podatność na formowanie przy umiarkowanej wytrzymałości.
Ponieważ wytrzymałość oparta na magnezie nie może zostać przywrócona poprzez obróbkę cieplną, końcowe właściwości każdego elementu ze stopu 5052 zależą od stopnia obróbki na zimno i stabilizacji zastosowanej przez hutę — i to właśnie dlatego wybór stanu (tempera), szczególnie w przypadku arkuszy, które mają przenosić obciążenia bez intensywnego formowania, ma większe znaczenie niż sam wybór stopu.
Zrozumienie stanu H34
Stop 5052 jest dostarczany w stanie wyżarzonym jako 5052-O, a następnie walcowany na zimno w celu zwiększenia wytrzymałości. Rodzina H3x oznacza, że materiał jest umocniony odkształceniowo, a następnie stabilizowany — podgrzewany w niskiej temperaturze, aby zachował wytrzymałość i nie miękł w temperaturze pokojowej w czasie.
Druga cyfra określa poziom obróbki. “4” oznacza półtwardy, więc H34 niesie około dwukrotnie większą obróbkę na zimno niż H32 i jest sztywniejszym oraz mocniejszym arkuszem.
Stabilizacja odróżnia stany H3x od H1x. Gatunek H1x jest tylko umocniony odkształceniowo i może utracić część wytrzymałości przy przechowywaniu w cieple; gatunek H3x jest stabilizowany termicznie, więc właściwości, które otrzymujesz, to właściwości, które zachowujesz.
Czym H34 różni się od H32
H32 jest ćwierćtwardy; H34 jest półtwardy. Dodatkowa obróbka na zimno podnosi wytrzymałość na rozciąganie z około 228 MPa do 262 MPa oraz granicę plastyczności ze 193 MPa do 214 MPa, kosztem plastyczności — wydłużenie H34 spada do 10–14% z 12–15% dla H32.
H34 jest wybierany, gdy element wymaga większej sztywności lub nośności, niż może zapewnić H32, ale nadal będzie gięty lub spawany po dostawie. Sięgaj po H32, gdy w projekcie dominują małe promienie gięcia lub głębokie formowanie.
Właściwości mechaniczne 5052-H34

Poniższe wartości są typowe dla arkuszy i płyt; dokładne wartości zmieniają się wraz z grubością i formą produktu. 5052-H32 podano jako punkt odniesienia dla lżejszego stanu.
| Nieruchomość | 5052-H34 (typowe) | 5052-H32 (ref.) |
|---|---|---|
| Gęstość | 2,68 g/cm³ | 2,68 g/cm³ |
| Wytrzymałość na rozciąganie | 262 MPa (38 ksi) | 228 MPa (33 ksi) |
| Granica plastyczności (odchylenie 0,2%) | 214 MPa (31 ksi) | 193 MPa (28 ksi) |
| Wydłużenie | 10–14% | 12–15% |
| Wytrzymałość zmęczeniowa | 124 MPa (18 ksi) | 117 MPa (17 ksi) |
| Wytrzymałość na ścinanie | 145 MPa (21 ksi) | 124 MPa (18 ksi) |
| Twardość Brinella | 68 HB | 60 HB |
| Moduł sprężystości | 70 GPa | 70 GPa |
| Zakres topnienia | 607–649°C | 607–649°C |
| Przewodność cieplna | 138 W/m·K | 138 W/m·K |
| Przewodność elektryczna | 35% IACS | 35% IACS |
Granica plastyczności to parametr, który decyduje o większości wyborów H34. Przy wartości 214 MPa lepiej opiera się odkształceniom niż H32 przy tym samym obciążeniu panelu, więc cieńszy arkusz H34 może często zastąpić grubszy arkusz H32 tam, gdzie to sztywność, a nie formowanie, określa grubość.
Gdzie stosuje się 5052-H34

Konstrukcje i arkusze morskie
Arkusz 5052-H34 przenosi obciążenia w panelach, usztywnieniach, wspornikach i ścianach zbiorników, gdzie niewielki narzut masy jest lepszy niż awaria korozyjna. Wyższa granica plastyczności pozwala producentom zachować płaskość i odporność na odkształcenia w konstrukcjach łodzi, pokrywach luków i urządzeniach offshore narażonych na działanie słonej wody przez cały rok.
Odporność korozyjna utrzymuje się przez spawanie, więc spawany zespół H34 zachowuje odporność na wodę morską bez obróbki cieplnej po spawaniu.
Panele transportowe, architektoniczne i obudowy AGD
Poszycia pojazdów, obudowy, oznakowania i korpusy urządzeń AGD wykorzystują sztywność i jakość powierzchni H34. Stan ten zachowuje kształt pod wpływem wibracji i obsługi lepiej niż stany bardziej miękkie, co ma znaczenie dla dużych płaskich paneli i okładzin zewnętrznych.
Lekkie formowanie jest nadal możliwe, więc H34 nadaje się do elementów ciętych, giętych na dużym promieniu i wykańczanych masowo.
H34 a inne stany 5052 — jak wybrać

| Temperament | Obróbka | UTS (typowe) | Granica plastyczności (typowa) | Najlepsze dla | Unikać, gdy |
|---|---|---|---|---|---|
| O | Wyżarzony, w pełni miękki | 193 MPa | 90 MPa | Głębokie tłoczenie, złożone formowanie | Każde zastosowanie nośne |
| H32 | 1/4 twardości + stabilizowany | 228 MPa | 193 MPa | Formowane i spawane elementy z arkuszy | Potrzebujesz maksymalnej wytrzymałości |
| H34 | 1/2 twardości + stabilizowany | 262 MPa | 214 MPa | Sztywny, nośny arkusz z lekkimi gięciami | Wymagane małe promienie gięcia |
| H36 | 3/4 twardy + stabilizowany | 276 MPa | 241 MPa | Panele wymagające wyższej granicy plastyczności | Jakiekolwiek formowanie jest zaangażowane |
| H38 | Pełny twardy + stabilizowany | 290 MPa | 255 MPa | Płaskie, sztywne, nieformowane części | Część jest w ogóle gięta |
When H34 Is the Right Call
Pick H34 when the design is stiffness- or load-driven and only light bending or welding follows delivery — brackets, stiffeners, and enclosures that must hold shape. Pick it over H32 when a thinner gage must still resist deflection under panel load.
Kiedy Inny Temperament Pasuje Lepiej
Reach for 5052-O or H32 when the geometry needs deep draws or tight radii, since H34 cracks more easily on sharp bends. Move to H36 or H38 only for flat, rigid parts with no forming. For maximum structural strength in a different alloy family, 6061-T6 is the usual comparison — see our przewodnik 5052 vs 6061 aluminum for the full trade-off, and our przewodnik 5052-H32 when forming drives the spec.
Working with 5052-H34 — What You Need to Know

Machining runs at a fair-to-good level. The soft, ductile chip tends to build up on the cutting edge, so use sharp carbide tools, positive rake angles, and flood coolant to hold tolerances and surface finish.
Welding is among the easiest of any aluminum grade. GTAW or MIG joints keep their strength through the heat-affected zone (HAZ — the band heated by welding) because 5052 does not age-harden; use ER5356 filler for the best corrosion resistance or ER4043 where lower crack sensitivity matters more than color match.
Corrosion protection is largely built in. Bare 5052-H34 already shrugs off salt water and industrial atmospheres, while anodizing, powder coat (RAL 9016), or PVC film add wear and cosmetic defense. When a 5052 part bolts to steel or copper, break the galvanic couple with isolation or coating.
Formability is the main limit of this temper. Air-bend radii must be wider than on H32, so plan the press-brake setup around the published minimum for the gage and expect moderate springback; tight radii risk micro-cracking.
Zalety i Ograniczenia w Skrócie
| Wymiar | What 5052-H34 does well | What to watch |
|---|---|---|
| Strength vs H32 | ~15% higher yield (214 vs 193 MPa) at same gage | ~25% below 6061-T6 yield (276 MPa) |
| Stiffness / deflection | Holds shape better under panel load | — |
| Zmęczenie | High (124 MPa) under cyclic load | — |
| Odporność korozyjna (woda morska) | Excellent, salt-water resistant | Utrzymuj Mg poniżej 3%; unikaj długotrwałych naprężeń w podwyższonej temperaturze |
| Formowalność | Good for light bends | Wider radii than H32; cracks on tight bends |
| Spawalność | Excellent; HAZ keeps strength | Cosmetic anodize needs color-match coupon |
| Dostępność | Widely stocked as sheet and plate | — |
| Koszt | Cost-effective vs high-Mg or 7xxx grades | — |
Wnioski
5052-H34 trades the easy forming of softer tempers for higher strength and stiffness — the right call when a sheet part must carry load or hold shape rather than be deeply formed. Linsy Aluminium supplies 5052-H32 and H34 sheet, plate, bar, tube, and wire, with in-house CNC machining, welding, laser cutting, and surface finishing such as anodizing and powder coat; every order ships with an MTC, and SGS reports are available on request, with typical custom lead times of 10–60 days.
Tell us your alloy, temper, and cut sizes, and we will confirm stock availability or a custom production window so your 5052-H34 parts arrive ready for fabrication.
Często zadawane pytania
Is 5052-H34 stronger than 5052-H32?
Yes. H34 yields about 15% higher (214 vs 193 MPa) and pulls higher tensile (262 vs 228 MPa) at the same gage. The trade is formability: H34 bends on wider radii and cracks more easily on tight bends.
Can 5052-H34 be heat treated to increase strength?
No. 5052 is non-heat-treatable, so solution heat treatment and aging do nothing for it. For more strength within the alloy, move to H36 or H38; for a large jump, switch to a heat-treatable grade such as 6061-T6.
What bend radius should I use for 5052-H34 sheet?
Use a wider radius than you would for H32, and stay at or above the published minimum for the thickness to avoid micro-cracking. Plan the press-brake setup around moderate springback, which is more pronounced than on fully soft tempers.
Does 5052-H34 weld as well as H32?
Yes. Both weld with GTAW or MIG while keeping strength through the heat-affected zone; pick ER5356 for the best corrosion resistance or ER4043 when lower crack sensitivity matters more than matching the base color.
How does 5052-H34 compare with 6061-T6 for structural parts?
5052-H34 wins on saltwater corrosion and formability, while 6061-T6 wins on yield strength and machinability. For parts immersed or coated in salt spray, 5052-H34 is the safer long-term choice; for dry structural frames, 6061-T6 often fits.
Does 5052-H34 anodize well?
Yes, it anodizes cleanly to clear, yellow-tinted, or colored coatings. The yellow cast is normal for 5xxx alloys, so test a coupon when a close color match to 6061 or 6082 is required for a mixed assembly.





