5052 Alüminyum Nedir?
5052, magnezyumu ana alaşım elementi olarak içeren (2,2–2,8%) bir 5xxx serisi alaşımdır. Isıl işlemle sertleştirilemeyen bir sınıf olup, dayanımını çökelme yerine deformasyon sertleşmesiyle kazanır; bu da korozyon direncini ve şekillendirilebilirliği yüksek tutarken orta düzeyde dayanım sağlar.
Magnezyum bazlı dayanım ısıl işlemle geri kazanılamadığından, herhangi bir 5052 parçasının nihai özellikleri, tesisin uyguladığı soğuk işleme ve stabilizasyon miktarına bağlıdır — bu nedenle, özellikle ağır şekillendirme olmadan yük taşıması gereken saclar için belirttiğiniz temper, alaşım seçiminin kendisinden daha kritiktir.
H34 Temperini Anlamak
5052, 5052-O olarak tavlanmış halde tedarik edilir ve ardından dayanım kazandırmak için soğuk haddelenir. H3x ailesi, malzemenin deformasyon sertleşmesine tabi tutulduğunu ve ardından stabilize edildiğini — yani düşük sıcaklıkta ısıtılarak dayanımını koruduğunu ve zamanla oda sıcaklığında yumuşamadığını ifade eder.
İkinci rakam işleme seviyesini belirler. “4”, 1/2 sert anlamına gelir; bu nedenle H34, H32’nin yaklaşık iki katı soğuk işleme sahiptir ve daha rijit, daha güçlü bir sac levha olarak değerlendirilir.
Stabilizasyon, H3x temperlerini H1x temperlerinden ayıran özelliktir. H1x sınıfı yalnızca deformasyon sertleşmesine tabi tutulur ve sıcak ortamda saklanırsa bir miktar dayanım kaybedebilir; H3x sınıfı ise termal olarak stabilize edilmiştir, bu nedenle teslim aldığınız özellikler koruduğunuz özelliklerdir.
H34’ün H32’den Farkı
H32 1/4 serttir; H34 ise 1/2 serttir. Ekstra soğuk işleme, çekme dayanımını yaklaşık 228 MPa’dan 262 MPa’ya ve akma dayanımını 193 MPa’dan 214 MPa’ya yükseltir; bunun bedeli süneklikteki azalmadır — H34 uzaması, H32’nin –15 değerine kıyasla –14’e düşer.
H34, bir parçanın H32’nin sağlayamayacağı daha fazla rijitlik veya yük kapasitesine ihtiyaç duyduğu ancak teslimattan sonra hâlâ büküleceği veya kaynaklanacağı durumlarda tercih edilir. Tasarımda dar büküm yarıçapları veya derin şekillendirme baskınsa H32’ye yönelin.
5052-H34 Mekanik Özellikleri

Aşağıdaki değerler sac ve plaka için tipik değerlerdir; kesin rakamlar kalınlık ve ürün formuna göre değişir. Daha hafif temper için referans noktası olarak 5052-H32 gösterilmiştir.
| Mülkiyet | 5052-H34 (tipik) | 5052-H32 (referans) |
|---|---|---|
| Yoğunluk | 2,68 g/cm³ | 2,68 g/cm³ |
| Çekme mukavemeti | 262 MPa (38 ksi) | 228 MPa (33 ksi) |
| Akma mukavemeti (%0,2 ofset) | 214 MPa (31 ksi) | 193 MPa (28 ksi) |
| Uzama | 10–14% | 12–15% |
| Yorulma mukavemeti | 124 MPa (18 ksi) | 117 MPa (17 ksi) |
| Kesme mukavemeti | 145 MPa (21 ksi) | 124 MPa (18 ksi) |
| Brinell sertliği | 68 HB | 60 HB |
| Elastisite modülü | 70 GPa | 70 GPa |
| Erime aralığı | 607–649°C | 607–649°C |
| Termal iletkenlik | 138 W/m·K | 138 W/m·K |
| Elektriksel iletkenlik | 35% IACS | 35% IACS |
Akma dayanımı, çoğu H34 seçimini belirleyen değerdir. 214 MPa ile aynı panel yükü altında H32’ye kıyasla sehime karşı daha iyi direnç gösterir; bu nedenle, kalınlığı belirleyen faktörün şekillendirme değil rijitlik olduğu durumlarda, daha ince bir H34 sacı genellikle daha kalın bir H32 sacının yerini alabilir.
5052-H34 Nerelerde Kullanılır

Yapısal ve Denizcilik Sac İmalatı
5052-H34 sacı; küçük bir ağırlık cezasının korozyon hasarından daha iyi olduğu panellerde, takviye elemanlarında, braketlerde ve tank duvarlarında yük taşır. Daha yüksek akma dayanımı, imalatçıların tekne yapılarında, ambar kapaklarında ve yıl boyunca tuzlu suya maruz kalan açık deniz ekipmanlarında düzlüğü korumasını ve sehime direnç göstermesini sağlar.
Korozyon direnci kaynak sonrasında da devam eder; bu nedenle kaynaklı bir H34 montajı, kaynak sonrası ısıl işlem gerektirmeden deniz suyuna karşı bağışıklığını korur.
Ulaşım, Mimari ve Beyaz Eşya Panelleri
Araç dış yüzeyleri, muhafazalar, tabelalar ve beyaz eşya gövdeleri, H34’ün rijitliğinden ve yüzey kalitesinden yararlanır. Bu temper, titreşim ve taşıma altında daha yumuşak temperlere kıyasla şeklini daha iyi korur; bu da geniş düz paneller ve dış cephe kaplamaları için önemlidir.
Hafif şekillendirme hâlâ mümkündür; bu nedenle H34, kesilen, geniş yarıçapta bükülen ve seri olarak finişlenen parçalar için uygundur.
H34 ve Diğer 5052 Temperleri — Nasıl Seçilir

| Temper | İşlem | Çekme Dayanımı (tipik) | Akma Dayanımı (tipik) | İçin en iyisi | Kaçının |
|---|---|---|---|---|---|
| O | Tavlanmış, tamamen yumuşak | 193 MPa | 90 MPa | Derin çekme, karmaşık şekillendirme | Her türlü yük taşıma kullanımı |
| H32 | 1/4 sert + stabilize | 228 MPa | 193 MPa | Şekillendirilmiş ve kaynaklı sac parçalar | Maksimum dayanıma ihtiyacınız var |
| H34 | 1/2 sert + stabilize | 262 MPa | 214 MPa | Hafif bükümlü rijit, yük taşıyan sac | Dar büküm yarıçapları gereklidir |
| H36 | 3/4 sert + stabilize | 276 MPa | 241 MPa | Daha yüksek akma dayanımı gerektiren paneller | Herhangi bir şekillendirme söz konusu |
| H38 | Tam sert + stabilize | 290 MPa | 255 MPa | Düz, rijit, şekillendirilmemiş parçalar | The part gets bent at all |
When H34 Is the Right Call
Pick H34 when the design is stiffness- or load-driven and only light bending or welding follows delivery — brackets, stiffeners, and enclosures that must hold shape. Pick it over H32 when a thinner gage must still resist deflection under panel load.
Başka Bir Temper Ne Zaman Daha Uygundur?
Reach for 5052-O or H32 when the geometry needs deep draws or tight radii, since H34 cracks more easily on sharp bends. Move to H36 or H38 only for flat, rigid parts with no forming. For maximum structural strength in a different alloy family, 6061-T6 is the usual comparison — see our 5052 vs 6061 alüminyum rehberimizi okuyun. for the full trade-off, and our 5052-H32 guide when forming drives the spec.
Working with 5052-H34 — What You Need to Know

Machining runs at a fair-to-good level. The soft, ductile chip tends to build up on the cutting edge, so use sharp carbide tools, positive rake angles, and flood coolant to hold tolerances and surface finish.
Welding is among the easiest of any aluminum grade. GTAW or MIG joints keep their strength through the heat-affected zone (HAZ — the band heated by welding) because 5052 does not age-harden; use ER5356 filler for the best corrosion resistance or ER4043 where lower crack sensitivity matters more than color match.
Corrosion protection is largely built in. Bare 5052-H34 already shrugs off salt water and industrial atmospheres, while anodizing, powder coat (RAL 9016), or PVC film add wear and cosmetic defense. When a 5052 part bolts to steel or copper, break the galvanic couple with isolation or coating.
Formability is the main limit of this temper. Air-bend radii must be wider than on H32, so plan the press-brake setup around the published minimum for the gage and expect moderate springback; tight radii risk micro-cracking.
Artılar ve Sınırlamalar Bir Bakışta
| Boyut | What 5052-H34 does well | What to watch |
|---|---|---|
| Strength vs H32 | ~15% higher yield (214 vs 193 MPa) at same gage | ~25% below 6061-T6 yield (276 MPa) |
| Stiffness / deflection | Holds shape better under panel load | — |
| Yorulma | High (124 MPa) under cyclic load | — |
| Korozyon (tuzlu su) | Excellent, salt-water resistant | Keep Mg under 3%; avoid sustained high-temp stress |
| Şekillendirilebilirlik | Good for light bends | Wider radii than H32; cracks on tight bends |
| Kaynaklanabilirlik | Excellent; HAZ keeps strength | Cosmetic anodize needs color-match coupon |
| Stok Durumu | Widely stocked as sheet and plate | — |
| Maliyet | Cost-effective vs high-Mg or 7xxx grades | — |
Sonuç
5052-H34 trades the easy forming of softer tempers for higher strength and stiffness — the right call when a sheet part must carry load or hold shape rather than be deeply formed. Linsy Alüminyum supplies 5052-H32 and H34 sheet, plate, bar, tube, and wire, with in-house CNC machining, welding, laser cutting, and surface finishing such as anodizing and powder coat; every order ships with an MTC, and SGS reports are available on request, with typical custom lead times of 10–60 days.
Tell us your alloy, temper, and cut sizes, and we will confirm stock availability or a custom production window so your 5052-H34 parts arrive ready for fabrication.
Sıkça Sorulan Sorular
Is 5052-H34 stronger than 5052-H32?
Yes. H34 yields about 15% higher (214 vs 193 MPa) and pulls higher tensile (262 vs 228 MPa) at the same gage. The trade is formability: H34 bends on wider radii and cracks more easily on tight bends.
Can 5052-H34 be heat treated to increase strength?
No. 5052 is non-heat-treatable, so solution heat treatment and aging do nothing for it. For more strength within the alloy, move to H36 or H38; for a large jump, switch to a heat-treatable grade such as 6061-T6.
What bend radius should I use for 5052-H34 sheet?
Use a wider radius than you would for H32, and stay at or above the published minimum for the thickness to avoid micro-cracking. Plan the press-brake setup around moderate springback, which is more pronounced than on fully soft tempers.
Does 5052-H34 weld as well as H32?
Yes. Both weld with GTAW or MIG while keeping strength through the heat-affected zone; pick ER5356 for the best corrosion resistance or ER4043 when lower crack sensitivity matters more than matching the base color.
How does 5052-H34 compare with 6061-T6 for structural parts?
5052-H34 wins on saltwater corrosion and formability, while 6061-T6 wins on yield strength and machinability. For parts immersed or coated in salt spray, 5052-H34 is the safer long-term choice; for dry structural frames, 6061-T6 often fits.
Does 5052-H34 anodize well?
Yes, it anodizes cleanly to clear, yellow-tinted, or colored coatings. The yellow cast is normal for 5xxx alloys, so test a coupon when a close color match to 6061 or 6082 is required for a mixed assembly.





