Arkusz aluminiowy 5052 to stop z serii 5xxx niepoddawany obróbce cieplnej, w którym magnez jest głównym pierwiastkiem wzmacniającym. Oferuje doskonałą odporność na korozję w wodzie morskiej, dobrą spawalność oraz wyjątkową podatność na formowanie — co czyni go jednym z najczęściej specyfikowanych produktów arkuszowych klasy morskiej do zbiorników paliwa, kadłubów łodzi, obudów chemicznych i ogólnych prac z blachy.
Dostępne formularze: blacha / płyta / krąg / pręt / rura / drut
Typowe temperamenty: O / H32 / H34 / H36 / H38
Wsparcie w zakresie przetwarzania: Cięcie CNC / cięcie laserowe / gięcie / spawanie / anodowanie
Dokumenty dotyczące jakości: Raport MTC dołączany do każdego zamówienia
Arkusz aluminiowy 5052 należy do serii 5xxx (Al-Mg) stopów niepoddawanych obróbce cieplnej. Jego zawartość magnezu wynosząca 2,2–2,8% zapewnia wzmocnienie poprzez mechanizmy roztworu stałego i umocnienia odkształceniowego, a nie poprzez wytrąceniową obróbkę cieplną. W rezultacie 5052 uzyskuje wytrzymałość poprzez obróbkę na zimno (umocnienie odkształceniowe) i jest sprzedawany w stanach takich jak O (w pełni wyżarzony), H32 i H34.
Wśród dostępnych komercyjnie stopów aluminium w postaci arkuszy, 5052 wyróżnia się odpornością na wodę morską i atmosfery morskie — znacznie lepszą niż stopy z serii 6xxx, takie jak 6061, oraz porównywalną z 5083 w wielu zastosowaniach przybrzeżnych. Połączenie umiarkowanej wytrzymałości, doskonałej spawalności (wszystkie standardowe metody: MIG, TIG, oporowe) oraz dobrej podatności na formowanie czyni go praktycznym wyborem do kadłubów łodzi, zbiorników paliwa, płaszczy zbiorników chemicznych, znaków drogowych i obudów elektronicznych.
Arkusz 5052 jest regulowany przede wszystkim normą ASTM B209 (Arkusze i płyty z aluminium i stopów aluminium) i jest dostępny w wymiarach metrycznych oraz calowych u globalnych dystrybutorów.
Grubość arkusza wynosi zazwyczaj od 0,2 mm do 6,0 mm; płyty od 6,0 mm wzwyż. Typowe szerokości to 1000–1500 mm (standardowe) lub szerokości niestandardowe do 2600 mm. Długości standardowe wynoszą 1000–4000 mm, z możliwością cięcia na wymiar. Najczęściej zamawianymi stanami dla arkuszy są O (wyżarzony, dla maksymalnej podatności na formowanie) oraz H32 (ćwierć twardy, dla równowagi między wytrzymałością a giętnością).
| Formularz | Temperament | Grubość (mm) | Szerokość (mm) | Długość (mm) |
|---|---|---|---|---|
| Arkusz | O, H32, H34, H36, H38 | 0.2–6.0 | 1000–1500 (do 2600) | 1000–4000 (cięcie na wymiar) |
| Płyta | O, H32, H34 | 6.0–80 | 1000–2600 | 1000–6000 |
| Krąg | O, H32, H34 | 0.2–3.0 | 1000–1500 | Średnica wewnętrzna zwoju 508/610 mm |
Oprócz arkuszy i płyt, Linsy dostarcza 5052 w postaci prętów (okrągłych, kwadratowych, płaskich), rur (okrągłych, kwadratowych), drutu oraz profili. Szczegółowe wymiary znajdują się na poszczególnych stronach produktów.
| Standard | Oznaczenie |
|---|---|
| ASTM | B209 (arkusz/płyta), B221 (pręt) |
| EN / AW | EN AW-5052 |
| UNS | A95052 |
| ISO | Al Mg2.5Cr |
| GB/T | 3190 (5052 / LF2 oznaczenie historyczne) |
| JIS | A5052 |
Zgodnie z ASTM B209 i EN AW-5052. Wartości w procentach wagowych, maksymalne, chyba że podano zakres.
| Element | Waga % |
|---|---|
| Si | 0,25 maks |
| Fe | maks. 0,40 |
| Cu | 0,10 maks |
| Mn | 0,10 maks |
| Mg | 2.2–2.8 |
| Cr | 0.15–0.35 |
| Zn | 0,10 maks |
| Inni, każdy | 0.05 max |
| Pozostałe, ogółem | 0,15 maks |
| Al | Reszta |
Typowe właściwości w temperaturze pokojowej według ASM Handbook i ASTM B209. Wartości są zakresami nominalnymi; rzeczywiste wartości z certyfikatu są dołączane do każdej dostawy.
| Temperament | UTS (MPa) | Granica plastyczności (MPa) | Wydłużenie % | Twardość (HB) |
|---|---|---|---|---|
| O (wyżarzony) | 180–210 | 55–70 | 25–30 | ~45 |
| H32 | 210–260 | 175–215 | 10–16 | ~60 |
| H34 | 230–280 | 195–240 | 6–12 | ~68 |
| H36 | 245–300 | 215–260 | 4–8 | ~75 |
| H38 | 260–310 | 230–280 | 3–5 | ~80 |
Moduł sprężystości: 69,3 GPa (wszystkie stany). Gęstość: 2,68 g/cm³.
Wybór odpowiedniego stanu arkusza 5052 zależy od tego, czy priorytetem jest podatność na formowanie (gięcie, głębokie tłoczenie), czy wytrzymałość (obciążenia konstrukcyjne, odporność zmęczeniowa).
| Temperament | Najlepsze dla | Kluczowy kompromis |
|---|---|---|
| O | Głębokie tłoczenie, złożone gięcia, maksymalna podatność na formowanie | Najniższa wytrzymałość; granica plastyczności tylko ~70 MPa |
| H32 | Kadłuby morskie, zbiorniki paliwa, ogólna blacha — najczęstsza specyfikacja | Dobra równowaga: granica plastyczności 175–215 MPa z wydłużeniem 10–16% |
| H34 | Panele konstrukcyjne, wsporniki, znaki drogowe | Wyższa granica plastyczności (~195 MPa), ale zmniejszona giętność |
| H36 / H38 | Wysokowytrzymałe płaskie panele, gdzie wymagane jest minimalne formowanie | Najlepsza wytrzymałość; ograniczona zdolność formowania |
Wskazówka praktyczna: Dla większości zastosowań morskich i zbiornikowych, H32 jest domyślnym wyborem — zapewnia wystarczającą wytrzymałość dla obciążeń konstrukcyjnych, pozostając jednocześnie podatnym na formowanie dla połączeń spawanych. Jeśli konieczne jest głębokie tłoczenie złożonego kształtu, należy zacząć od stanu O i określić wymóg umocnienia odkształceniowego po formowaniu.
Najważniejszą właściwością 5052 jest odporność na wodę morską i atmosfery morskie. Zawartość Mg 2,2–2,8% i Cr 0,15–0,35% tworzy stabilną, przylegającą warstwę tlenkową, która jest odporna na wżery w środowiskach chlorkowych. W testach mgły solnej (ASTM B117), arkusz 5052 konsekwentnie przewyższa 6061 i 3003. Nie jest jednak przeznaczony do ciągłego zanurzenia w silnych roztworach alkalicznych.
W stanie O, 5052 może być głęboko tłoczony i gięty do bardzo małych promieni — co czyni go odpowiednim do płaszczy zbiorników paliwa i krzywizn kadłubów łodzi. Wszystkie standardowe metody spawania (MIG, TIG, oporowe, gazowe) działają dobrze z 5052. Nie jest wymagana obróbka cieplna przed ani po spawaniu, ponieważ stop nie jest poddawany obróbce cieplnej. Wytrzymałość spoiny zazwyczaj zbliża się do wartości metalu rodzimego w stanie O.
Przy gęstości 2,68 g/cm³, 5052 jest lżejszy od stali około 3-krotnie. Granica plastyczności H32 (175–215 MPa) zapewnia praktyczny stosunek wytrzymałości do masy dla morskich paneli konstrukcyjnych bez złożoności projektowej stopów poddawanych obróbce cieplnej.
Arkusz 5052 jest szeroko stosowany w branżach wymagających odporności na korozję i umiarkowanej wytrzymałości bez obróbki cieplnej:
Cięcie: Cięcie CNC plazmą, laserem i strumieniem wody działa dobrze na arkuszu 5052. Dla cienkich grubości (poniżej 1,5 mm), cięcie laserowe zapewnia czyste krawędzie z minimalnymi odkształceniami.
Gięcie: Minimalny promień gięcia zależy od stanu i grubości. Arkusz H32 o grubości do 3 mm może być zazwyczaj gięty do 1,5× grubości; grubsze gatunki lub twardsze stany wymagają większych promieni.
Spawanie: Zaleca się drut wypełniający 5356 lub 5556 dla 5052, aby zachować odporność na korozję w strefie spoiny. Drut 4043 może być stosowany w zastosowaniach niemorskich, gdzie wytrzymałość jest priorytetem nad zgodnością korozyjną.
Wykończenia powierzchni: Standardowe wykończenie to walcowane na gorąco (mill finish). Dostępne jest anodowanie (bezbarwne lub kolorowe) do zastosowań architektonicznych i dekoracyjnych. 5052 dobrze się anoduje, tworząc jednolitą warstwę tlenkową odpowiednią do ekspozycji zewnętrznej.
Firma Linsy dostarcza Świadectwo Kontroli Wytopu (MTC / 3.1) z każdą dostawą arkusza 5052, dokumentujące skład chemiczny i wyniki badań mechanicznych zgodnie z określoną normą (ASTM B209, EN AW-5052 lub równoważną). Raporty z inspekcji stron trzecich (np. raporty z badań SGS) są dostępne na życzenie.
Produkcja odbywa się w systemach certyfikowanych zgodnie z ISO 9001 (zarządzanie jakością), ISO 14001 (zarządzanie środowiskowe) oraz ISO 45001 (bezpieczeństwo i higiena pracy). Standardowy czas realizacji dla pozycji magazynowych wynosi 10–15 dni; wymiary niestandardowe lub specjalne wymagania dotyczące stanów mogą wymagać do 60 dni.
Linsy Aluminum dostarcza arkusze z serii 5xxx klientom z branży morskiej, chemicznej i ogólnej produkcji od ponad 20 lat. Nasz program arkuszy 5052 oferuje:
Zapoznaj się z naszymi przewodnikami technicznymi dla aluminium 5052:
P: Jaka jest różnica między arkuszem 5052-H32 a 5052-H34?
O: H32 jest ćwierć twardy (granica plastyczności ~175–215 MPa, wydłużenie 10–16%); H34 jest pół twardy (granica plastyczności ~195–240 MPa, wydłużenie 6–12%). H32 jest bardziej podatny na formowanie i jest domyślnym wyborem do zastosowań morskich. H34 jest wybierany, gdy wymagana jest większa sztywność płaskości lub wytrzymałość paneli.
P: Czy arkusz 5052 może być anodowany?
O: Tak. Stop 5052 dobrze się anoduje, tworząc równomierną warstwę tlenkową. Anodowanie bezbarwne i kolorowe są praktyczne zarówno w zastosowaniach architektonicznych, jak i dekoracyjnych.
P: Czy blacha 5052 nadaje się do zbiorników paliwa?
O: Tak — gatunki 5052-O lub 5052-H32 są powszechnie stosowane na morskie zbiorniki paliwa oraz zbiorniki hydrauliczne ze względu na odporność na korozję w wodzie morskiej i spawalność. Spoiwo wypełniające 5356/5556 zachowuje właściwości korozyjne w złączu.
P: Jakiego drutu wypełniającego należy użyć do spawania blachy 5052?
O: Zaleca się spoiwo 5356 lub 5556 do spoin pracujących w warunkach morskich (zgodność z odpornością korozyjną metalu rodzimego). Spoiwo 4043 można stosować w zastosowaniach pozamorskich, gdzie wymagana jest wyższa wydajność spawania.
P: Jakie jest minimalne zamówienie?
O: Dostępne są niskie minimalne ilości zamówienia (MOQ) dla pozycji magazynowych o standardowych grubościach. Prosimy o kontakt z naszym zespołem sprzedaży w celu uzyskania konkretnych progów ilościowych.
P: Jak pakowane są blachy 5052 do wysyłki?
O: Blachy są układane w stosy z przekładkami papierowymi, mocowane na drewnianych paletach lub w skrzyniach zgodnie z normą ASTM B660. Do przesyłek zagranicznych stosuje się zabezpieczenia krawędzi i narożników.
P: Jaki jest przewidywany czas realizacji?
O: Pozycje magazynowe: 10–15 dni. Wymiary niestandardowe, tempery nietypowe lub zamówienia o dużej tonażu: do 60 dni.
Zalety Linsy
Linsy Aluminium jest wiodącym dostawcą produktów do obróbki aluminium, obsługującym różne branże, w tym lotnictwo, inżynierię ogólną, motoryzację, przemysł morski, stoczniowy i inne specjalistyczne zastosowania przemysłowe.
Dążymy do utrzymania najwyższych standardów jakości i odpowiedzialności za środowisko, o czym świadczą nasze certyfikaty: ISO 9001:2008, ISO 14001:2004 oraz SGS.