Czym Jest Aluminium 6063
Stop 6063 to poddawany obróbce cieplnej stop aluminium-magnez-krzem (Al-Mg-Si) o niskiej całkowitej zawartości dodatków stopowych, co zapewnia mu umiarkowaną wytrzymałość, ale wyjątkową formowalność i wysoką jakość powierzchni. Krzem i magnez tworzą niewielką ilość Mg₂Si, która wydziela się podczas starzenia, dlatego wytrzymałość pochodzi z obróbki cieplnej, a nie z intensywnego stopowania.
To połączenie czyni stop 6063 najszerzej stosowanym architektonicznym stopem aluminium: można go wytłaczać w złożone kształty, anodować do jasnego, jednolitego wykończenia, a koszt za metr jest niższy niż w przypadku mocniejszych gatunków z serii 6000. Pozostała część tego przewodnika obejmuje skład, stany dostawy oraz logikę doboru, które należy znać przed specyfikacją.

Skład chemiczny
Skład stopu 6063 mieści się w wąskim zakresie, który chroni zarówno wytłaczalność, jak i jakość wykończenia. Wartości są zgodne z EN AW-6063 (AlMg0.7Si) oraz ASTM B221.
| Element | Skład (% wag.) |
|---|---|
| Krzem (Si) | 0.20–0.60 |
| Żelazo (Fe) | 0,35 maks. |
| Miedź (Cu) | 0,10 maks |
| Mangan (Mn) | 0,10 maks |
| Magnez (Mg) | 0.45–0.90 |
| Chrom (Cr) | 0,10 maks |
| Cynk (Zn) | 0,10 maks |
| Tytan (Ti) | 0,10 maks |
| Inne (każdy / łącznie) | 0,05 / 0,15 maks. |
| Aluminium (Al) | Reszta |
Utrzymanie niskiej zawartości miedzi i nadmiaru magnezu pozwala stopowi 6063 na czyste wytłaczanie i anodowanie bez smug — zwiększenie tych wartości przesuwa materiał w kierunku wytrzymałości stopu 6061, ale pogarsza jakość powierzchni.
Właściwości mechaniczne w zależności od stanu utwardzenia

Wytrzymałość stopu 6063 jest określana niemal wyłącznie przez stan dostawy. Typowe wartości w temperaturze pokojowej dla profili wytłaczanych i drutu (EN 755 / ASTM B221):
| Temperament | Wytrzymałość na rozciąganie (MPa) | Granica plastyczności (MPa) | Wydłużenie (%) |
|---|---|---|---|
| O | 90 | 55 | 25 |
| T4 | 150 | 90 | 20 |
| T5 | 185 | 145 | 12 |
| T52 | 185 | 130 | 12 |
| T6 | 240 | 215 | 12 |
Stan T5 jest standardem architektonicznym; stan T6 jest opcją do zastosowań nośnych. Przejście z T5 do T6 to wzrost granicy plastyczności o około 30%, kosztem hartowania w wodzie i prostowania przez rozciąganie.
Wyjaśnienie Stanów Dostawy
- O — Wyżarzony i miękki, stosowany wyłącznie tam, gdzie przed obróbką cieplną wymagane jest intensywne formowanie.
- T4 — Roztworowo przesycany i naturalnie starzony; umiarkowana wytrzymałość, dobra formowalność.
- T5 — Wytłaczany, chłodzony powietrzem i sztucznie starzony. Standard dla okien, drzwi i elementów wykończeniowych.
- T52 — Stan T5 z lekkim rozciągnięciem w celu usunięcia naprężeń resztkowych, dzięki czemu długie elementy pozostają bardziej płaskie po obróbce mechanicznej.
- T6 — Przesycany roztworowo, hartowany w wodzie i starzony. Najwyższa wytrzymałość wśród typowych stanów dostawy stopu 6063, do zastosowań konstrukcyjnych.
Właściwości fizyczne
Te wartości mają większy wpływ na projektowanie termiczne i elektryczne niż na wybór konstrukcyjny:
- Gęstość: 2,70 g/cm³
- Moduł sprężystości: ~69 GPa
- Przewodność cieplna: ~200 W/m·K
- Przewodność elektryczna: ~53% IACS
Przewodność cieplna stopu 6063 sprawia, że jest on częstym wyborem do radiatorów i obudów, gdzie formowanie cienkiego profilu z żebrami jest równie ważne jak przepływ ciepła.
Kluczowe cechy charakterystyczne

- Wytłaczalność: Doskonała — najlepsza w serii 6000, umożliwiająca cienkie ścianki i profile zamknięte przy wysokiej prędkości tłoczenia.
- Wykończenie powierzchni: Doskonała — anoduje do czystej, równej warstwy i przyjmuje anodowanie kolorowe, polerowanie oraz malowanie proszkowe.
- Odporność na korozję: Dobra w warunkach atmosferycznych i wewnętrznych; ograniczona w środowisku morskim lub przy stałej wilgotności.
- Spawalność: Dobra przy spawaniu TIG/MIG, choć strefa wpływu ciepła traci wytrzymałość.
- Wytrzymałość: Umiarkowana — niższa niż w przypadku stopów 6061 i 6005, co jest kompromisem za jakość wykończenia i formowalność.
Gdzie Stosuje się Aluminium 6063

Lista zastosowań stopu 6063 jest podyktowana wyglądem i formą, a nie obciążeniem:
- Budownictwo i architektura — ramy okienne i drzwiowe, ściany osłonowe, balustrady, elewacje, dekoracyjne listwy wykończeniowe.
- Wnętrza i meble — systemy ekspozycyjne, kanały oświetleniowe, ścianki działowe, uchwyty.
- Konstrukcje przemysłowe — osłony maszyn, ramy przenośników i urządzeń, obudowy.
- Elektronika i termika — radiatory, obudowy LED, obudowy z wytłaczanymi żebrami.
- Transport — niestrukturalne listwy wykończeniowe pojazdów i elementy wewnętrzne.
W przypadku elementów narażonych na działanie wody morskiej lub długotrwałej wilgotności należy zastosować anodowanie lub malowanie proszkowe i zachować realistyczne oczekiwania — stop 6063 nie jest gatunkiem przeznaczonym do środowiska morskiego.
6063 vs 6061
To porównanie, z którym faktycznie mierzy się większość projektantów.
| Czynnik | 6063 | 6061 |
|---|---|---|
| Typowa wytrzymałość w stanie T6 | 240 / 215 MPa | 310 / 276 MPa |
| Wytłaczalność | Doskonały | Dobra (wolniejsza, skłonna do smug) |
| Wykończenie anodowane | Jasne, jednolite | Skłonne do smug |
| Spawalność | Dobry | Bardzo dobra |
| Najlepsze dopasowanie | Architektoniczne, dekoracyjne | Konstrukcyjne, spawane, nośne |
| Koszt względny (ten sam kształt) | Niższy | Wyższy |
Wybierz 6063, gdy element jest widoczny i lekko obciążony; wybierz 6061, gdy musi przenosić obciążenia lub być spawany w konstrukcję.
6063 vs 6060 vs 6005

Dwa pobliskie gatunki często trafiają na krótką listę:
- 6060 — Jeszcze niższa wytrzymałość niż 6063 (T5 ~150/110 MPa) z nieco lepszym wykończeniem powierzchni; powszechny w europejskich profilach dekoracyjnych. Wybierz go do elementów czysto kosmetycznych, niestrukturalnych.
- 6005 — Wyższa wytrzymałość niż 6063 (T5 ~260/240 MPa) z dobrym, ale mniej wyrafinowanym wykończeniem; stosowany do szyn fotowoltaicznych, drabin i ram konstrukcyjnych. Wybierz go, gdy potrzebujesz większej nośności niż 6063, ale nie pełnej wytrzymałości 6061.
Te trzy tworzą drabinę: 6060 (kosmetyczny) → 6063 (architektoniczny) → 6005 (konstrukcyjny) → 6061 (ciężki konstrukcyjny).
Obróbka skrawaniem, spawanie i wykończenie

- Obróbka skrawaniem: Dostateczna, porównywalna z innymi stopami aluminium. T6 obrabia się nieco trudniej niż T5; stosuj standardowe narzędzia z węglików spiekanych z odpowiednim chłodziwem.
- Spawanie: TIG lub MIG z materiałem dodatkowym 4043 dla odporności na pękanie lub 5356 dla wyższej wytrzymałości złącza. Należy uwzględnić, że strefa wpływu ciepła będzie miała niższą wytrzymałość niż materiał rodzimy, dlatego projektuj spoiny poza ścieżką przenoszenia obciążeń, jeśli to możliwe.
- Wykończenie: Anodowanie kwasem siarkowym (typ II) daje charakterystyczną powłokę przezroczystą lub kolorową; typ III (anodowanie twarde) jest możliwy, ale mniej powszechny; malowanie proszkowe (w tym RAL 9016) i polerowanie są standardem.
Zalety i ograniczenia
| Siła | Ograniczenia |
|---|---|
| Najlepsze wykończenie powierzchni w serii 6000 | Niższa wytrzymałość niż 6061 lub 6005 |
| Doskonała wytłaczalność dla kształtów cienkościennych/drutów | Nie do elementów konstrukcyjnych o wysokich obciążeniach |
| Dobra reakcja na anodowanie i malowanie proszkowe | Ograniczona odporność korozyjna w zastosowaniach morskich |
| Dobre, ekonomiczne dopasowanie do widocznych elementów | Strefa spoiny mięknie (HAZ) |
| Łatwy do cięcia, wiercenia i formowania | T6 wymaga korekty po przesyceniu (stretch correction) |
Jak specyfikować 6063 dla Twojego projektu
Wyślij kompletną specyfikację, aby uniknąć poprawek:
- Stop i stan (temper) — “6063-T5”, a nie tylko “6063”.
- Rysunek profilu — z grubością ścianki (standardowe narzędzia obsługują minimum ~1,0–1,2 mm), promieniami i tolerancjami.
- Zakończenie — stan surowy, anodowany (z kolorem) lub malowany proszkowo.
- Standard — EN 755 dla prac europejskich; lokalny odpowiednik w innym przypadku.
- Ilość i okno czasowe dostawy — prototyp vs. produkcja zmieniające matrycę i opcje harmonogramowania.
Wnioski
Aluminium 6063 wymienia szczytową wytrzymałość na najlepsze wykończenie, formowalność i koszt wśród stopów serii 6000, dlatego dominuje w profilach architektonicznych i dekoracyjnych — prawdziwa decyzja polega na wyborze odpowiedniego stanu (temper) i potwierdzeniu, że element nie jest w rzeczywistości konstrukcyjny.
Linsy Aluminum, fabryka z Shenzhen z ponad 20-letnim doświadczeniem, dostarcza 6063 w postaci blach, zwojów, rur, prętów, profili oraz niestandardowych wycisków z pełną dokumentacją MTC dla każdego zamówienia i raportami z badań SGS na życzenie; typowy czas realizacji zamówień niestandardowych wynosi 10–60 dni w zależności od rozmiaru i obróbki, z produkcją przy niskim MOQ oraz obróbką CNC, spawaniem, anodowaniem i malowaniem proszkowym na miejscu.
Wyślij swoją specyfikację lub rysunek do Linsy Aluminum w celu przeglądu gatunku i stanu (temper) oraz wyceny aluminium 6063.
Często zadawane pytania
Czy aluminium 6063 jest wytrzymałe?
Umiarkowanie. W powszechnym stanie T5 osiąga około 185 MPa wytrzymałości na rozciąganie i 145 MPa granicy plastyczności; T6 osiąga 240 / 215 MPa. To mniej niż 6061, ale wystarczające dla większości elementów architektonicznych i dekoracyjnych, które nie są mocno obciążone.
6063 vs 6061 — który wybrać?
Wybierz 6063 do widocznych, lekko obciążonych elementów, gdzie liczą się wykończenie i forma (ramy okienne, listwy, radiatory). Wybierz 6061, gdy element przenosi obciążenia konstrukcyjne lub musi być spawany, ponieważ 6061 jest mocniejszy i spawa się bardziej przewidywalnie.
Czy aluminium 6063 można anodować?
Tak, i jest to jeden z najlepszych stopów do anodowania. Tworzy równomierną, jasną warstwę przy anodowaniu kwasem siarkowym typu II, a także przyjmuje anodowanie kolorowe, polerowanie i malowanie proszkowe.
Czy 6063 nadaje się do środowisk morskich?
Tylko z ochroną. Jego odporność korozyjna jest dobra w warunkach atmosferycznych i wewnętrznych, ale ograniczona w wodzie morskiej lub przy stałej wilgoci. Do zastosowań nadmorskich specyfikuj anodowanie lub malowanie proszkowe i nie polegaj na surowej powierzchni walcowanej.
Co oznacza stan T5 dla 6063?
T5 oznacza, że profil wyciskany był chłodzony powietrzem i sztucznie starzony, bez oddzielnej obróbki przesycania. Jest to standardowy stan architektoniczny: wystarczająca wytrzymałość dla ram i listew, niskie naprężenia własne i najniższy koszt za metr.





