Co je hliník 6063
6063 je tepelně zpracovatelná slitina hliníku, hořčíku a křemíku (Al-Mg-Si) s nízkým celkovým obsahem legujících prvků, což jí poskytuje střední pevnost, ale vynikající tvařitelnost a kvalitu povrchu. Její křemík a hořčík tvoří malé množství Mg₂Si, které se vylučuje během stárnutí, takže pevnost pochází z tepelného zpracování, nikoli z vysokého legování.
Tato kombinace činí z hliníku 6063 nejpoužívanější architektonickou hliníkovou slitinu: lze ji protlačovat do složitých tvarů, eloxovat do jasného rovnoměrného povrchu a její cena za metr je nižší než u pevnějších jakostí řady 6000. Zbytek této příručky se zabývá složením, tepelným zpracováním a logikou výběru, které potřebujete znát před specifikací.

Chemické složení
Složení slitiny 6063 se pohybuje v úzkém rozmezí, které chrání jak protlačitelnost, tak povrchovou úpravu. Hodnoty odpovídají normám EN AW-6063 (AlMg0.7Si) a ASTM B221.
| Prvek | Složení (hmot. %) |
|---|---|
| Křemík (Si) | 0.20–0.60 |
| Železo (Fe) | 0,35 max |
| Měď (Cu) | 0,10 max |
| Mangan (Mn) | 0,10 max |
| Hořčík (Mg) | 0.45–0.90 |
| Chrom (Cr) | 0,10 max |
| Zinek (Zn) | 0,10 max |
| Titan (Ti) | 0,10 max |
| Ostatní (každý / celkem) | 0,05 / 0,15 max |
| Hliník (Al) | Zbytek |
Udržování nízkého obsahu mědi a nadbytečného hořčíku umožňuje čisté protlačování slitiny 6063 a eloxování bez pruhování – pokud tyto hodnoty zvýšíte, posunete se směrem k pevnosti slitiny 6061, ale ztratíte kvalitu povrchu.
Mechanické vlastnosti podle způsobu temperování

Pevnost slitiny 6063 je téměř výhradně určena tepelným zpracováním. Typické hodnoty při pokojové teplotě pro protlačované profily a drát (EN 755 / ASTM B221):
| Temperament | Pevnost v tahu (MPa) | Mez kluzu (MPa) | Prodloužení (%) |
|---|---|---|---|
| O | 90 | 55 | 25 |
| T4 | 150 | 90 | 20 |
| T5 | 185 | 145 | 12 |
| T52 | 185 | 130 | 12 |
| T6 | 240 | 215 | 12 |
T5 je architektonický standard; T6 je volba pro nosné aplikace. Přechod z T5 na T6 představuje přibližně 30% nárůst meze kluzu za cenu vodního kalení a korekce průhybu.
Vysvětlení tepelných zpracování
- O — Žíháno a měkko, používá se pouze tam, kde je před tepelným zpracováním nutné těžké tváření.
- T4 — Rozpouštěcí žíhání a přirozené stárnutí; střední pevnost, dobrá tvařitelnost.
- T5 — Protlačováno, chlazeno vzduchem a uměle stárnuto. Standard pro okna, dveře a lišty.
- T52 — T5 s mírným tahem pro uvolnění zbytkového napětí, takže dlouhé délky zůstávají po obrábění rovnější.
- T6 — Rozpouštěcí žíhání, vodní kalení a stárnutí. Nejvyšší pevnost z běžných tepelných zpracování slitiny 6063, pro konstrukční použití.
Fyzikální vlastnosti
Tyto hodnoty ovlivňují tepelný a elektrický návrh více než konstrukční volbu:
- Hustota: 2,70 g/cm³
- Modul pružnosti: ~69 GPa
- Tepelná vodivost: ~200 W/m·K
- Elektrická vodivost: ~53% IACS
Tepelná vodivost slitiny 6063 z ní činí běžnou volbu pro chladiče a kryty, kde je tváření tenkého žebrovaného profilu stejně důležité jako tok tepla.
Klíčové charakteristiky

- Protlačitelnost: Vynikající – nejlepší v řadě 6000, umožňuje tenké stěny a duté průřezy při vysoké rychlosti protlačování.
- Povrchová úprava: Vynikající – eloxuje se do čiré rovnoměrné vrstvy a přijímá barevné eloxování, leštění a práškové lakování.
- Odolnost proti korozi: Dobrá v atmosférických a vnitřních podmínkách; omezená v mořském prostředí nebo při trvalé vlhkosti.
- Svařitelnost: Dobrá při svařování TIG/MIG, i když tepelně ovlivněná zóna svaru ztrácí pevnost.
- Pevnost: Střední – nižší než u slitin 6061 a 6005, což je kompromis za povrchovou úpravu a tvařitelnost.
Kde se používá hliník 6063

Seznam aplikací slitiny 6063 je řízen vzhledem a tvarem spíše než zatížením:
- Stavebnictví a architektura — okenní a dveřní rámy, prosklené fasády, zábradlí, fasádní prvky, dekorativní lišty.
- Interiéry a nábytek — výstavní systémy, osvětlovací kanály, příčky, madla.
- Průmyslové rámy — ochranné kryty strojů, dopravníkové a zařízení rámy, skříně.
- Elektronika a tepelné hospodářství — chladiče, kryty LED, skříně s protlačovanými žebry.
- Doprava — nenosné automobilové lišty a interiérové profily.
Pro jakoukoli součást vystavenou mořské vodě nebo trvalé vlhkosti specifikujte eloxování nebo práškové lakování a mějte realistická očekávání – 6063 není slitina pro mořské prostředí.
6063 vs 6061
Toto je srovnání, kterému projektanti skutečně čelí.
| Faktor | 6063 | 6061 |
|---|---|---|
| Typická pevnost T6 | 240 / 215 MPa | 310 / 276 MPa |
| Vytlačitelnost | Vynikající | Dobrá (pomalejší, náchylná k pruhování) |
| Eloxovaný povrch | Jasný, rovnoměrný | Náchylný k pruhování |
| Svařitelnost | Dobrý | Velmi dobrá |
| Nejvhodnější použití | Architektonické, dekorativní | Konstrukční, svařované, nosné |
| Relativní cena (stejný tvar) | Dolní | Vyšší |
Zvolte 6063, pokud je díl viditelný a lehce zatížený; zvolte 6061, pokud musí nést zatížení nebo být svařován do konstrukce.
6063 vs 6060 vs 6005

Dvě blízké třídy se často dostávají do užšího výběru:
- 6060 — Ještě nižší pevnost než 6063 (T5 ~150/110 MPa) s mírně jemnějším povrchem; běžné u evropských dekorativních profilů. Zvolte ji pro čistě kosmetické, nenosné lišty.
- 6005 — Pevnější než 6063 (T5 ~260/240 MPa) s dobrým, ale méně jemným povrchem; používá se pro solární kolejnice, žebříky a konstrukční rámy. Zvolte ji, když potřebujete vyšší nosnost než 6063, ale ne plnou pevnost 6061.
Tyto tři tvoří žebřík: 6060 (kosmetické) → 6063 (architektonické) → 6005 (konstrukční) → 6061 (těžké konstrukční).
Obrábění, svařování a povrchová úprava

- Obrábění: Dobré, srovnatelné s jinými hliníkovými slitinami. T6 se obrábí mírně hůře než T5; používejte standardní nástroje ze slinutých karbidů s vhodnou řeznou kapalinou.
- Svařování: TIG nebo MIG s přídavným materiálem 4043 pro odolnost proti trhlinám nebo 5356 pro vyšší pevnost svaru. Počítejte s tím, že tepelně ovlivněná oblast bude mít nižší pevnost než základní temper, proto navrhujte svary mimo nosnou cestu, pokud je to možné.
- Povrchová úprava: Eloxování v kyselině sírové (typ II) poskytuje charakteristický čirý nebo barevný povlak; typ III (tvrdé eloxování) je možný, ale méně běžný; práškové lakování (včetně RAL 9016) a leštění jsou standardní.
Výhody a omezení
| Síla | Omezení |
|---|---|
| Nejlepší povrchová úprava v řadě 6000 | Nižší pevnost než 6061 nebo 6005 |
| Vynikající vytlačitelnost pro tenké/duté tvary | Nevhodné pro vysoce namáhané konstrukční prvky |
| Dobrá reakce na eloxování a práškové lakování | Omezená korozní odolnost při použití v mořském prostředí |
| Dobré a levné řešení pro viditelné díly | Svarová oblast měkne (HAZ) |
| Snadné řezání, vrtání a tvarování | T6 vyžaduje korekci protažením po kalení |
Jak specifikovat 6063 pro váš projekt
Zašlete kompletní specifikaci, abyste předešli přepracování:
- Slitina a temper — “6063-T5”, ne jen “6063”.
- Výkres profilu — s tloušťkou stěny (standardní nástroje zvládnou minimum ~1,0–1,2 mm), poloměry a tolerancemi.
- Dokončení — frézovaný povrch, eloxování (s barvou) nebo práškové lakování.
- Standardní — EN 755 pro evropské zakázky; jinak místní ekvivalent.
- Množství a časové okno dodání — změny mezi prototypem a sériovou výrobou, matrice a možnosti plánování.
Závěr
Hliník 6063 obětuje špičkovou pevnost ve prospěch nejlepší povrchové úpravy, tvařitelnosti a ceny mezi slitinami řady 6000, což je důvod, proč dominuje architektonickým a dekorativním profilům — skutečným rozhodnutím je výběr správného temperu a potvrzení, že díl není skrytě konstrukční.
Společnost Linsy Aluminum, továrna se sídlem v Shenzhenu s více než 20 lety zkušeností, dodává 6063 ve formě plechu, svitku, trubky, tyče, profilu a zakázkových extrudovaných profilů s kompletní dokumentací MTC ke každé objednávce a protokoly o zkouškách SGS na vyžádání; běžná zakázková dodací lhůta činí 10–60 dní v závislosti na velikosti a zpracování, s nízkým minimálním množstvím objednávky a vlastním CNC obráběním, svařováním, eloxováním a práškovým lakováním.
Zašlete svou specifikaci nebo výkres společnosti Linsy Aluminum pro posouzení třídy a temperu a cenovou nabídku na hliník 6063.
Často kladené otázky
Je hliník 6063 pevný?
Středně. V běžném temperu T5 dosahuje přibližně 185 MPa pevnosti v tahu a 145 MPa meze kluzu; T6 dosahuje 240 / 215 MPa. To je nižší než u 6061, ale dostatečné pro většinu architektonických a dekorativních dílů, které nejsou silně zatíženy.
6063 vs 6061 — kterou si mám vybrat?
Zvolte 6063 pro viditelné, lehce zatížené díly, kde záleží na povrchu a tvaru (okenní rámy, lišty, chladiče). Zvolte 6061, když díl nese konstrukční zatížení nebo musí být svařován, protože 6061 je pevnější a svařuje se předvídatelněji.
Lze hliník 6063 eloxovat?
Ano, a je to jedna z nejlepších slitin pro eloxování. Vytváří rovnoměrnou, jasnou vrstvu při eloxování typem II v kyselině sírové a také přijímá barevné eloxování, leštění a práškové lakování.
Je slitina 6063 vhodná pro použití v mořském prostředí?
Pouze s ochranou. Jeho korozní odolnost je dobrá při atmosférickém a vnitřním použití, ale omezená v mořské vodě nebo při stálé vlhkosti. Pro pobřežní provoz specifikujte eloxování nebo práškové lakování a nespoléhejte na holý frézovaný povrch.
Co znamená temper T5 pro 6063?
T5 znamená, že extrudovaný profil byl ochlazen na vzduchu a uměle stárnut, bez samostatného roztokového žíhání. Je to standardní architektonický temper: dostatečná pevnost pro rámy a lišty, nízké zbytkové napětí a nejnižší cena za metr.





