2017 aluminium is het originele duralumin — een Al-Cu-Mg-legering met ongeveer 4% koper, door de Aluminum Association geregistreerd als 2017 en in Europa gestandaardiseerd als EN AW-2017A. Het wordt nog steeds gekocht om de reden waarvoor het is uitgevonden: hoge sterkte in een onderdeel dat wordt bewerkt of geklonken in plaats van gelast.
Twee dingen bepalen of een order soepel verloopt. Het aanduidingenpaar is niet uitwisselbaar — 2017A staat tot 1,0% magnesium toe tegenover 0,8% bij 2017, dus een 2017A-warmte kan een 2017-tekening niet halen — en de temperlijst is korter dan de markt suggereert, omdat T4 en T451 zijn wat de productnormen daadwerkelijk tabelleren.
Wat 2017-aluminium is

Koper is de motor van de legering en haar zwakte. Bij 3,5–4,5% drijft het de precipitatiehardingsreactie aan, waarbij θ-Al₂Cu en S-Al₂CuMg zich vormen tijdens natuurlijke veroudering; mangaan bij 0,4–1,0% beheerst de korrelstructuur en voegt taaiheid toe. Het resultaat bereikt structurele sterkte in de natuurlijk verouderde toestand, zonder kunstmatige verouderingsstap.
Omdat de kwaliteit ouder is dan de 2xxx-generatie die erop volgde, vermelden tekeningen vanaf de jaren 1940 haar nog steeds, en dat geldt ook voor reserveonderdelenspecificaties voor apparatuur die toen is gebouwd. Kruisverwijzingen om te verifiëren in plaats van te substitueren: UNS A92017, EN AW-2017 en EN AW-2017A (AlCu4MgSi en AlCu4MgSi(A)), DIN 3.1325, GB/T 3190 2A11. Van deze wordt 2A11 routinematig aangehaald als “dezelfde legering” — verifieer het in plaats van het te substitueren, aangezien Chinese onzuiverheidscontrole en mechanische eisen apart van de AA- en EN-systemen zijn vastgesteld.
2017 of 2017A: de eerste beslissing op elke tekening

De twee aanduidingen delen elke limiet behalve magnesium en de titanium/zirkonium-vermelding. Naast elkaar is het verschil klein genoeg om op een certificaat te missen en groot genoeg om een warmte af te keuren.
| Element (gew.%) | AA 2017 | EN AW-2017A |
|---|---|---|
| Silicium | 0.20 – 0.80 | 0.20 – 0.80 |
| IJzer | 0,70 max | 0,70 max |
| Koper | 3.50 – 4.50 | 3.50 – 4.50 |
| Mangaan | 0.40 – 1.00 | 0.40 – 1.00 |
| Magnesium | 0.40 – 0.80 | 0.40 – 1.00 |
| Chroom | 0,10 max | 0,10 max |
| Zink | 0,25 max | 0,25 max |
| Titanium | 0,15 max | - |
| Zirkonium + titanium | - | 0,25 max |
| Overige, elk / totaal | 0.05 / 0.15 | 0.05 / 0.15 |
De relatie loopt één richting op. Elke limiet in AA 2017 valt binnen EN AW-2017A, dus materiaal gecertificeerd als 2017 voldoet ook aan 2017A. Het omgekeerde geldt niet: een 2017A-warmte met 0,95% magnesium voldoet aan de Europese specificatie en schendt de Amerikaanse.
De regel is dus niet “deze zijn gelijkwaardig”. Als de tekening 2017 vermeldt, lees dan het magnesiumgehalte op het certificaat in plaats van het kwaliteitslabel — het label kan je niet vertellen aan welke specificatie de warmte voldoet.
Tempers: T4, T451 en het “2017-T6”-verzoek
T4 is oplossingsgloeien gevolgd door natuurlijke veroudering, en het is de toestand waarin het grootste deel van deze legering wordt geleverd. T451 voegt spanningsverlichting toe door strekken na afschrikken — wat je wilt wanneer veel metaal uit dikke plaat komt en vlakheid de bewerking moet overleven. O wordt gebruikt wanneer het onderdeel wordt gevormd en daarna warmtebehandeld; T42 dekt materiaal dat de koper oplossingsgloeit vanuit O.
Die vier zijn wat de plaat- en bladnormen tabelleren voor deze kwaliteit. T6 is er niet bij: EN AW-2017A wordt in de Europese praktijk niet kunstmatig verouderd tot T6, en geen productnorm bevat een T6-minimum voor 2017 waaraan je een leverancier kunt houden. Een aanvraag voor “2017-T6” is een speciaalorder-contractitem, geen standaardtemper — dus vraag welke eigenschap de ontwerper kocht. Als het antwoord een hogere gegarandeerde vloeigrens is, is de oplossing een kwaliteitswijziging: 2024-T351 of 2014-T6, beide bestaan in de normen met gepubliceerde minima.
Mechanische eigenschappen per dikte
2017-sterkte is niet één getal maar een reeks diktebanden, en de ondergrens daalt met ongeveer een kwart tussen dunne plaat en zware plaat. Dit is het EN 485-2:2008-minimum voor 2017A plaat, strip en blad in T4 en T451.
| Dikte (mm) | Treksterkte Rm min (MPa) | Vloeigrens Rp0,2 min (MPa) | Rek A50 min (%) |
|---|---|---|---|
| 0.4 – 1.5 | 390 | 245 | 14 |
| 1.5 – 6.0 | 390 | 245 | 15 |
| 6.0 – 12.5 | 390 | 260 | 13 |
| 12.5 – 40 | 390 | 250 | 12 |
| 40 – 60 | 385 | 245 | 12 |
| 60 – 80 | 370 | 240 | 7 |
| 80 – 120 | 360 | 240 | 6 |
| 120 – 150 | 350 | 240 | 4 |
| 150 – 180 | 330 | 220 | 2 |
| 180 – 200 | 300 | 200 | 2 |
Lees eerst per dikte en dan per legering. Een plaat van 2 mm en een plaat van 150 mm zijn beide legitiem “2017A-T4”, en hun gegarandeerde treksterkte-ondergrenzen verschillen 60 MPa. Ontwerpen op basis van het dunne-maatgetal en zware plaat kopen is de meest voorkomende manier waarop deze legering onder de berekening presteert.
Staf, rod en buis worden apart geregeld — EN 755-2 voor geëxtrudeerd product, EN 754-2 voor getrokken. Neem het getal voor de diameter die je koopt uit de norm die op de order wordt aangehaald. ASTM B209 en B211 banderen hun minima ook anders dan de EN-documenten, dus citeer het ASTM-getal uit de editie op de inkooporder in plaats van een EN-getal om te rekenen naar een ASTM-tekening.
Wat het koper doet met corrosie
Koper in vaste oplossing maakt deze legering sterk; koperrijke deeltjes op korrelgrenzen maken haar kwetsbaar. In natte of chloridehoudende dienst drijft het potentiaalverschil tussen die deeltjes en de matrix galvanische aantasting aan, en het concentreert zich op korrelgrenzen in plaats van zich gelijkmatig te verspreiden. Onbeschermd 2017 is een slechte keuze buitenshuis, in mariene atmosferen of overal waar het onderdeel nat staat.
Drie manieren om het in dienst te houden: aluminiumbekleding (alclad-plaat, waarbij een zuiver-aluminiumlaag op het oppervlak wordt gewalst), een beschermend coatingsysteem, en een ontwerp dat het onderdeel droog houdt en isoleert van staal. Anodiseren werkt, met een voorbehoud — koper verstoort de oxidegroei, dus decoratief anodiseren geeft ongelijkmatige kleur en een bruinachtige tint, terwijl hard anodiseren voor slijtvastheid beter presteert dan anodiseren voor uiterlijk. Waar kleurconsistentie een specificatieregel is, zal 2017 niet overeenkomen met een 6xxx-onderdeel in hetzelfde bad.
Bewerking: waar 2017 eigenlijk zit

2017 heeft een reputatie voor vrije verspaning, en die is verdiend — maar de rangschikking wordt vaak in de verkeerde richting weergegeven. Op de gangbare index waar 2011 de referentie 280 is, scoort 2017 200 en 2024 210: dezelfde band. 7075 zit lager op 170, en 2011 is de toegewijde vrij-verspaningskwaliteit op 280.
De eerlijke versie: 2017 bewerkt goed, snijdt korte gebroken spanen en houdt een goede afwerking, maar het is niet sneller dan 2024. De reden om het boven 2024 te kiezen is kosten en vormtolerantie, niet cyclustijd. Diepboren is een echte sterkte van de kwaliteit. Wat meer uitmaakt dan de index is de voorraadtoestand — dikke secties hebben T451 nodig, omdat restspanning in T4-plaat het werkstuk tijdens de bewerking verplaatst en daarna opnieuw.
Vormen, verbinden en afwerken
Vorm 2017 in de gegloeide of vers afgeschrikte toestand. T4 buigt minder dan de tempernaam suggereert, en een onderdeel ontworpen rond 6061-T6-buigstralen zal hier scheuren.
Smeltlassen is geen route die deze legering ondersteunt: de koperhoudende 2xxx-familie is scheurgevoelig in het lasmetaal, en de warmte-beïnvloede zone verliest sterkte die nawarmtebehandeling niet kan herstellen. Weerstands- en puntlassen presteren beter. Klinken, bouten en lijmverbindingen zijn de gevestigde methoden, wat de reden is dat de historische toepassingen van de legering klinknagels, fittingen en schroefautomaatonderdelen zijn. Als het ontwerp een lasverbinding nodig heeft, wijzig dan de kwaliteit in plaats van het proces — 6061 lassen gaat gemakkelijk met 4043 of 5356 toevoegmateriaal, en 2219 bestaat voor gelast 2xxx-werk.
2017 vs 2024, 6061 en 7075
De tabel gebruikt typische waarden voor elke kwaliteit, omdat dat is wat de positioneringsvraag nodig heeft. De gegarandeerde ondergrens voor jouw vorm en dikte staat in de normtabel hierboven, of op je certificaat.
| Legering en tempering | Typische UTS (MPa) | Typische vloeigrens (MPa) | Corrosie | Smeltlassen |
|---|---|---|---|---|
| 2017-T4 | 427 | 276 | Slecht onbeschermd | Niet aanbevolen |
| 2024-T3 / T351 | 470 | 325 | Slecht onbeschermd | Niet aanbevolen |
| 6061-T6 | 310 | 276 | Goed | Gemakkelijk |
| 7075-T6 | 572 | 503 | Slecht | Niet aanbevolen |
Tegen 2024 aluminium het verschil is kleiner dan de kwaliteitsnummers suggereren — ongeveer 10% op typische treksterkte, dichter bij 18% op vloeigrens, wat het getal is dat een belast bewerkt onderdeel beheerst. 2024 is sterker met een veel bredere luchtvaarttoeleveringsbasis; 2017 blijft in beeld waar de tekening het al vermeldt, waar vormtolerantie zwaarder weegt dan de laatste 18% vloeigrens, of waar het onderdeel een klinknagel is.
Tegenover 6061 staan de twee gelijk op typische vloeigrens, en 6061 is het gemakkelijkere materiaal om mee te leven: het last, het weerstaat corrosie, het is universeel op voorraad. Kies 2017 wanneer het onderdeel meer nodig heeft dan 6061’s gegarandeerde ondergrens zonder 2024-prijzen te betalen, in een omgeving waar coating of binnendienst de corrosiepenalty beperkt. Tegenover 7075-T6 is het een andere sterkteklasse — ruwweg een derde hoger, duurder, langzamer te bewerken.
Go/No-Go

Go — 2017 past wanneer al deze gelden:
- Het onderdeel wordt bewerkt, gedraaid, geboord of geklonken, en verbinding is mechanisch in plaats van gelast.
- Dienst is binnenshuis, of het onderdeel wordt gecoat, bekleed of anderszins beschermd.
- De tekening vermeldt al 2017, of het ontwerp heeft echt meer nodig dan een 6061 gegarandeerde ondergrens.
- Werkspanning zit binnen het vloeigrensminimum voor de dikteband die je koopt.
No-go — kies iets anders wanneer een van deze geldt:
- De assemblage is smeltgelast — 6061 voor algemeen werk, 2219 als een 2xxx vereist is.
- Het onderdeel wordt blootgesteld aan mariene omstandigheden, dooizout of permanent vocht zonder bekleding of coating — 5083 of 6061.
- Het ontwerp vereist een gegarandeerde vloeigrens boven 260 MPa, de hoogste band in de tabel — 2024-T351.
- De tekening schrijft 2017-T6 voor — 2024-T351 of 2014-T6, omdat de temper hier geen standaardminimum heeft.
- Kleurkritische geanodiseerde afwerking is een specificatieregel — 6061, of plan op verf.
In de praktijk komt het neer op klinknagels en bevestigingsmiddelen, bewerkte fittingen, bussen, remzuigers, scharnierpennen, poelies, camera- en optische componenten, mallen en gereedschapsplaten, en legacy luchtvaart secundaire structuur waar de tekening al vastligt.
Wat op de inkooporder te vermelden
Vier regels bepalen of het materiaal dat u ontvangt het materiaal is waarop u hebt ontworpen.
- Aanduiding en norm. Schrijf “2017 volgens ASTM B209” of “EN AW-2017A volgens EN 573-3”, niet alleen “2017”. De aanduidingen hebben verschillende magnesiumlimieten, en de norm bepaalt welke minima van toepassing zijn.
- Temper en spanningsconditie. T4 of T451, expliciet vermeld. Als het onderdeel zwaar wordt bewerkt uit plaat, is T451 de spanningsgerelieveerde keuze en het certificaat moet dat vermelden.
- Dikte- of diameterband. Geef de werkelijke afmeting, omdat de minimale mechanische eigenschap de band volgt, niet de legeringsnaam.
- Certificaatinhoud. Vereis een walscertificaat met werkelijke chemische analyse en werkelijke mechanische resultaten voor de warmte of het lot, met magnesium als een getal in plaats van een slaagcijfer.
Conclusie
Aluminium 2017 verdient zijn plaats op een smalle reeks argumenten: een bewerkt of geklonken onderdeel, een tekening die de kwaliteit al benoemt, en een serviceomgeving waar de koperpenalty wordt beheerst door coating of door binnen te blijven. Alles wat het biedt komt van koper, en zo ook alles wat het kost — corrosiebestendigheid, lasbaarheid en kleurconsistent anodiseren vallen allemaal weg in ruil voor natuurlijk verouderde sterkte tegen een lagere prijs dan 2024.
Wij leveren 2017 en 2017A plaat, plaatmetaal, staaf en buis in T4, T451 en O, op maat gesneden of volgens tekening, met een MTC die werkelijke chemie en mechanische resultaten rapporteert zodat het magnesiumcijfer zichtbaar is voordat u het onderdeel vrijgeeft.
Stuur ons de tekening, de aanduiding erop en de dikte die u nodig hebt, en wij bevestigen in welke specificatie en temperband het onderdeel valt.
Veelgestelde vragen
Welke aanduiding hoort op de inkooporder — 2017 of 2017A?
Gebruik de aanduiding op de tekening en vereis dan dat het certificaat werkelijke magnesium toont. Als de tekening zwijgt, is 2017A de bredere specificatie en accepteert beide.
Is 2017 het waard boven 6061 voor een bewerkte beugel?
Alleen als u meer nodig hebt dan de gegarandeerde trekvloer van 6061-T6 — minimaal 290 MPa voor plaat en plaatmetaal. Op typische waarden zijn de twee gelijk op ongeveer 276 MPa vloeigrens, en 6061 is goedkoper af te werken en gemakkelijker te lassen. Onder die vloer wint 6061; erboven is 2017 goedkoper dan 2024.
Wat is uw MOQ en levertijd voor 2017 plaat?
Plaat in T4 en T451 wordt geoffreerd bij lage minima, met MOQ bepaald tegen de dikte en maat die u nodig hebt in plaats van een walsstonnage. Voorraad dekt gangbare diktes; niet-standaard maten worden op bestelling geproduceerd op dezelfde lage-MOQ basis. Custom productie duurt 10–60 dagen afhankelijk van dikte, maat en of spanningsgerelieveerd T451 vereist is.
Kunt u 2017 plaat op maat snijden en het certificaat meeleveren?
Ja — het snijden van plaat en staaf op lengte of volgens tekening is onderdeel van normale orderverwerking, geen aparte dienst. Elke order vertrekt met een walscertificaat dat wij na productie afgeven, met werkelijke chemische analyse en mechanische resultaten voor het lot. Waar de tekening third-party verificatie vereist, zijn SGS-rapporten op aanvraag beschikbaar tegen extra kosten.





