2017 hliník je původní duralumin — slitina Al-Cu-Mg obsahující přibližně 4 % mědi, registrovaná asociací Aluminum Association jako 2017 a standardizovaná v Evropě jako EN AW-2017A. Stále se nakupuje ze stejného důvodu, pro který byla vynalezena: vysoká pevnost v dílu, který bude obráběn nebo nýtován, nikoli svařován.
O hladkém průběhu zakázky rozhodují dvě věci. Dvojice označení není zaměnitelná — 2017A připouští až 1,0 % hořčíku oproti 0,8 % u 2017, takže tavba 2017A může selhat na výkrese 2017 — a seznam stavů je kratší, než trh naznačuje, protože produktové normy skutečně tabelují T4 a T451.
Co je hliník 2017

Měď je motorem této slitiny i její zátěží. Při 3,5–4,5 % pohání precipitační vytvrzování, přičemž během přirozeného stárnutí vznikají fáze θ-Al₂Cu a S-Al₂CuMg; mangan při 0,4–1,0 % řídí strukturu zrna a přidává houževnatost. Výsledek dosahuje konstrukční pevnosti ve stavu přirozeného stárnutí, bez kroku umělého stárnutí.
Protože jakost předchází generaci 2xxx, která následovala, výkresy od 40. let 20. století ji stále uvádějí, stejně jako specifikace náhradních dílů pro zařízení tehdy vyrobená. Křížové odkazy k ověření, nikoli k záměně: UNS A92017, EN AW-2017 a EN AW-2017A (AlCu4MgSi a AlCu4MgSi(A)), DIN 3.1325, GB/T 3190 2A11. Z nich 2A11 je označení běžně citované jako “stejná slitina” — ověřte je, nikoli jej zaměňujte, protože čínská kontrola nečistot a mechanické požadavky jsou stanoveny odděleně od systémů AA a EN.
2017 nebo 2017A: První rozhodnutí na každém výkrese

Obě označení sdílejí všechny limity kromě hořčíku a položky titan/zirkonium. Vedle sebe je rozdíl dost malý na to, aby unikl na certifikátu, a dost velký na to, aby zamítl tavbu.
| Prvek (hm. %) | AA 2017 | EN AW-2017A |
|---|---|---|
| Křemík | 0.20 – 0.80 | 0.20 – 0.80 |
| Iron | 0,70 max. | 0,70 max. |
| Měď | 3.50 – 4.50 | 3.50 – 4.50 |
| Mangan | 0.40 – 1.00 | 0.40 – 1.00 |
| Hořčík | 0.40 – 0.80 | 0.40 – 1.00 |
| Chrom | 0,10 max | 0,10 max |
| Zinek | 0,25 max. | 0,25 max. |
| Titan | 0,15 max | — |
| Zirkonium + titan | — | 0,25 max. |
| Ostatní, každý / celkem | 0.05 / 0.15 | 0.05 / 0.15 |
Vztah platí jedním směrem. Každý limit v AA 2017 spadá do EN AW-2017A, takže materiál certifikovaný jako 2017 splňuje také 2017A. Opak neplatí: tavba 2017A s 0,95 % hořčíku splňuje evropskou specifikaci a porušuje americkou.
Pravidlo tedy není “tyto jsou ekvivalentní”. Pokud výkres uvádí 2017, čtěte hodnotu hořčíku na certifikátu, nikoli označení jakosti — označení vám nemůže říci, kterou specifikaci tavba splňuje.
Stavy: T4, T451 a požadavek “2017-T6”
T4 je rozpouštěcí žíhání následované přirozeným stárnutím a je to stav, ve kterém se většina této slitiny dodává. T451 přidává odstranění pnutí protahováním po kalení — to je to, co chcete, když z tlustého plechu vychází hodně materiálu a rovinnost musí přežít obrábění. O se používá, když bude díl tvářen a poté tepelně zpracován; T42 pokrývá materiál, který odběratel rozpouštěcím způsobem tepelně zpracuje z O.
Tyto čtyři stavy tabelují normy pro plech a tlustý plech pro tuto jakost. T6 mezi nimi není: EN AW-2017A se v evropské praxi uměle nestárne na T6 a žádná produktová norma neobsahuje minimum T6 pro 2017, které byste mohli vymáhat po dodavateli. Poptávka na “2017-T6” je položka zvláštní objednávky, nikoli standardní stav — proto se ptejte, jakou vlastnost konstruktér kupoval. Pokud je odpovědí vyšší zaručená mez kluzu, řešením je změna jakosti: 2024-T351 nebo 2014-T6, obě existují v normách se zveřejněnými minimy.
Mechanické vlastnosti podle tloušťky
Pevnost 2017 není jedno číslo, ale sada tloušťkových pásem, a minimum klesá o přibližně čtvrtinu mezi tenkým plechem a tlustým plechem. Toto je minimum EN 485-2:2008 pro plech, pás a tlustý plech 2017A ve stavu T4 a T451.
| Tloušťka (mm) | Pevnost v tahu Rm min (MPa) | Mez kluzu Rp0,2 min (MPa) | Tažnost A50 min (%) |
|---|---|---|---|
| 0.4 – 1.5 | 390 | 245 | 14 |
| 1.5 – 6.0 | 390 | 245 | 15 |
| 6.0 – 12.5 | 390 | 260 | 13 |
| 12.5 – 40 | 390 | 250 | 12 |
| 40 – 60 | 385 | 245 | 12 |
| 60 – 80 | 370 | 240 | 7 |
| 80 – 120 | 360 | 240 | 6 |
| 120 – 150 | 350 | 240 | 4 |
| 150 – 180 | 330 | 220 | 2 |
| 180 – 200 | 300 | 200 | 2 |
Čtěte nejprve podle tloušťky a poté podle slitiny. Plech 2 mm a tlustý plech 150 mm jsou oba legitimně “2017A-T4” a jejich zaručená minima pevnosti v tahu se liší o 60 MPa. Navrhování podle hodnoty pro tenký rozměr a nákup tlustého plechu je nejčastější způsob, jakým tato slitina zaostává za výpočtem.
Tyče, pruty a trubky se řídí samostatně — EN 755-2 pro extrudované výrobky, EN 754-2 pro tažené. Vezměte hodnotu pro průměr, který kupujete, z normy citované na objednávce. ASTM B209 a B211 také pásmově člení svá minima odlišně od dokumentů EN, proto citujte hodnotu ASTM z vydání uvedeného na objednávce, nikoli převádějte číslo EN na výkres ASTM.
Co měď dělá s korozí
Měď v tuhém roztoku činí tuto slitinu pevnou; částice bohaté na měď na hranicích zrn ji činí zranitelnou. Ve vlhkém prostředí nebo prostředí s chloridy řídí rozdíl potenciálů mezi těmito částicemi a matricí galvanický útok, který se koncentruje na hranicích zrn místo rovnoměrného šíření. Nechráněný 2017 je špatná volba ve venkovním prostředí, v mořské atmosféře nebo kdekoli, kde je díl vystaven vlhkosti.
Tři způsoby, jak jej udržet v provozu: hliníkové plátování (alclad plech, kde je na povrch válcována vrstva čistého hliníku), systém ochranného povlaku a konstrukce, která udržuje díl v suchu a izoluje jej od oceli. Anodizace funguje s výhradou — měď narušuje růst oxidu, takže dekorativní anodizace dává nerovnoměrnou barvu a nahnědlý odstín, zatímco tvrdá anodizace pro odolnost proti opotřebení se chová lépe než anodizace pro vzhled. Tam, kde je stálost barvy specifikačním požadavkem, 2017 nebude odpovídat dílu z 6xxx ve stejné lázni.
Obrábění: Kde 2017 skutečně stojí

2017 má pověst snadno obrobitelné slitiny a je zasloužená — ale zařazení se často uvádí ve špatném směru. Na běžném indexu, kde 2011 je referenčních 280, má 2017 hodnotu 200 a 2024 hodnotu 210: stejné pásmo. 7075 je níže na 170 a 2011 je specializovaná snadnoobrobitelná jakost na 280.
Poctivá verze: 2017 se obrábí dobře, tvoří krátké lámavé třísky a drží dobrý povrch, ale není rychlejší než 2024. Důvodem pro volbu místo 2024 jsou náklady a tvarová tolerance, nikoli čas cyklu. Hluboké vrtání je skutečná přednost této jakosti. Důležitější než index je stav polotovaru — tlusté průřezy potřebují T451, protože zbytkové pnutí v plechu T4 pohybuje obrobkem během obrábění a znovu po něm.
Tváření, spojování a povrchová úprava
2017 tvářejte ve vyžíhaném nebo čerstvě zakaleném stavu. T4 se ohýbá méně, než název stavu naznačuje, a díl navržený podle poloměrů ohybu 6061-T6 zde praskne.
Tavné svařování není cesta, kterou tato slitina podporuje: rodina 2xxx s obsahem mědi je citlivá na praskání ve svarovém kovu a tepelně ovlivněná zóna ztrácí pevnost, kterou popsvárové stárnutí nemůže obnovit. Odporové a bodové svařování se chová lépe. Nýtování, šroubování a lepení jsou zavedené metody, což je důvod, proč historické aplikace této slitiny jsou nýty, fitinky a díly ze šroubového automatu. Pokud konstrukce vyžaduje svařovaný spoj, změňte jakost, nikoli proces — 6061 snadno se svařuje přídavným materiálem 4043 nebo 5356 a 2219 existuje pro svařované práce 2xxx.
2017 vs 2024, 6061 a 7075
Tabulka používá typické hodnoty pro každou jakost, protože to je to, co otázka pozicování potřebuje. Zaručené minimum pro váš tvar a tloušťku je v tabulce norem výše nebo na vašem certifikátu.
| Slitina a temper | Typická pevnost v tahu UTS (MPa) | Typická mez kluzu (MPa) | Koroze | Tavné svařování |
|---|---|---|---|---|
| 2017-T4 | 427 | 276 | Špatná nechráněná | Nedoporučuje se |
| 2024-T3 / T351 | 470 | 325 | Špatná nechráněná | Nedoporučuje se |
| 6061-T6 | 310 | 276 | Dobrý | Snadno |
| 7075-T6 | 572 | 503 | Špatný | Nedoporučuje se |
Vůči 2024 hliník rozdíl je menší, než čísla jakostí naznačují — přibližně 10 % u typické pevnosti v tahu, blíže 18 % u meze kluzu, což je hodnota, která řídí zatížený obráběný díl. 2024 je pevnější s mnohem širší leteckou dodavatelskou základnou; 2017 zůstává ve hře tam, kde jej výkres již uvádí, kde tvarová tolerance převažuje nad posledními 18 % meze kluzu, nebo kde je dílem nýt.
Vůči 6061 jsou obě na stejné úrovni typické meze kluzu a 6061 je materiál, se kterým se snáze žije: svařuje se, odolává korozi, je univerzálně skladem. Zvolte 2017, když díl potřebuje více než zaručené minimum 6061 bez placení cen 2024, v prostředí, kde povlak nebo vnitřní provoz obsahuje korozní penalizaci. Vůči 7075-T6 jde o jinou pevnostní třídu — přibližně o třetinu vyšší, dražší, pomaleji obrobitelnou.
Go/No-Go

Jděte do toho — 2017 se hodí, když platí všechny tyto podmínky:
- Díl je obráběn, soustružen, vrtán nebo nýtován a spojování je mechanické, nikoli svařované.
- Provoz je ve vnitřním prostředí nebo díl bude povlakován, plátován nebo jinak chráněn.
- Výkres již uvádí 2017 nebo konstrukce skutečně potřebuje více než zaručené minimum 6061.
- Pracovní napětí leží uvnitř minima meze kluzu pro tloušťkové pásmo, které kupujete.
Ne — zvolte něco jiného, když platí kterákoli z těchto podmínek:
- The assembly is fusion welded — 6061 for general work, 2219 if a 2xxx is required.
- The part sees marine, de-icing salt or permanent moisture without cladding or coating — 5083 or 6061.
- The design needs a guaranteed yield above 260 MPa, the highest band in the table — 2024-T351.
- The drawing calls for 2017-T6 — 2024-T351 or 2014-T6, because the temper has no standard minimum here.
- Color-critical anodized finish is a specification line — 6061, or plan on paint.
In practice it lands on rivets and fasteners, machined fittings, bushings, brake pistons, hinge pins, pulleys, camera and optical components, jigs and tooling plate, and legacy aerospace secondary structure where the drawing is already fixed.
What to Put on the Purchase Order
Four lines decide whether the material you receive is the material you designed around.
- Designation and standard. Write “2017 per ASTM B209” or “EN AW-2017A per EN 573-3”, not just “2017”. The designations carry different magnesium limits, and the standard decides which minimums apply.
- Temper and stress condition. T4 or T451, stated explicitly. If the part is heavily machined from plate, T451 is the stress-relieved choice and the certificate should say so.
- Thickness or diameter band. Give the actual dimension, because the minimum mechanical property follows the band, not the alloy name.
- Certificate content. Require a mill test certificate reporting actual chemical analysis and actual mechanical results for the heat or lot, with magnesium as a number rather than a pass mark.
Závěr
2017 aluminum earns its place on a narrow set of arguments: a machined or riveted part, a drawing that already names the grade, and a service environment where the copper penalty is controlled by coating or by staying indoors. Everything it offers comes from copper, and so does everything it costs — corrosion resistance, weldability and color-consistent anodizing all fall away in exchange for naturally aged strength at a lower price than 2024.
We supply 2017 and 2017A plate, sheet, bar and tube in T4, T451 and O, cut to size or to drawing, with an MTC reporting actual chemistry and mechanical results so the magnesium figure is visible before you release the part.
Send us the drawing, the designation on it and the thickness you need, and we will confirm which specification and temper band the part falls into.
Často kladené otázky
Which designation belongs on the purchase order — 2017 or 2017A?
Use the designation on the drawing, then require the certificate to show actual magnesium. If the drawing is silent, 2017A is the wider specification and accepts both.
Is 2017 worth it over 6061 for a machined bracket?
Only if you need more than 6061-T6’s guaranteed tensile floor — 290 MPa minimum for sheet and plate. On typical values the two are level at about 276 MPa yield, and 6061 is cheaper to finish and easier to weld. Under that floor, 6061 wins; over it, 2017 is cheaper than 2024.
What is your MOQ and lead time for 2017 plate?
Plate in T4 and T451 quotes at low minimums, with MOQ set against the thickness and size you need rather than a mill tonnage. Stock covers common thicknesses; non-standard sizes are produced to order on the same low-MOQ basis. Custom production runs 10–60 days depending on thickness, size and whether stress-relieved T451 is required.
Can you cut 2017 plate to size and supply the certificate with it?
Yes — cutting plate and bar to length or to drawing is part of normal order processing, not a separate service. Every order leaves with a mill certificate we issue after production, listing actual chemical analysis and mechanical results for the lot. Where the drawing calls for third-party verification, SGS reports are available on request at additional cost.





