Stop aluminium 2618 (AlCu2Mg1.5Ni) to odkształcalny stop aluminium z serii 2000, poddawany obróbce cieplnej, stopowy głównie z miedzią, magnezem i niklem. Został zaprojektowany specjalnie do zastosowań wymagających utrzymania wysokiej wytrzymałości w podwyższonych temperaturach — cecha ta wynika z unikalnego umocnienia dyspersyjnego faz międzymetalicznych Ni-Fe. Stop 2618, powszechnie znany jako stop tłokowy, charakteryzuje się doskonałą kowalnością, dobrą obrabialnością skrawaniem oraz stabilnymi właściwościami mechanicznymi do temperatury około 250 °C (480 °F). Firma Linsy dostarcza blachy, płyty, pręty, rury, materiał do kucia oraz drut ze stopu 2618 w stanach O, T6, T61 i T6511, z możliwością dostosowania wymiarów, wsparciem technologicznym oraz dostępnymi świadectwami badań materiałowych (MTC).
Dostępne formularze: blacha / płyta / pręt / rura / materiał do kucia / drut
Typowe temperamenty: O / T6 / T61 / T6511
Wsparcie w zakresie przetwarzania: Obróbka CNC / kucie / cięcie / wykańczanie powierzchni
Dokumenty dotyczące jakości: Do każdego zamówienia dołączany jest raport MTC; raporty z badań SGS dostępne są na żądanie
Stop aluminium 2618 (UNS A92618) to odkształcalny stop aluminium z serii 2000, poddawany obróbce cieplnej, zaprojektowany specjalnie do pracy w podwyższonych temperaturach. Jego skład charakteryzuje się celowym dodatkiem niklu (Ni) oraz podwyższoną zawartością żelaza (Fe) — które razem tworzą stabilne związki międzymetaliczne Ni-Fe (Al₉FeNi), odporne na koagulację w wysokich temperaturach. Ten mechanizm umocnienia dyspersyjnego odróżnia stop 2618 od innych stopów z serii 2xxx, takich jak 2014 i 2024.
Głównymi pierwiastkami stopowymi są miedź (1,9–2,7%), magnez (1,3–1,8%) i nikiel (0,9–1,2%), przy czym żelazo (0,9–1,3%) przyczynia się do tworzenia fazy wzmacniającej w wysokich temperaturach. W stanie T61 (przesycanie i sztuczne starzenie) stop 2618 zachowuje użyteczną wytrzymałość mechaniczną w temperaturach roboczych, w których konwencjonalne stopy aluminium szybko tracą wytrzymałość — co czyni go materiałem z wyboru do tłoków lotniczych, wirników szybkoobrotowych sprężarek, form wtryskowych do tworzyw sztucznych oraz kutych korbowodów samochodowych.
Stop 2618 jest zwykle formowany przez kucie na gorąco, ale jest również dostępny w postaci prętów wyciskanych, płyt walcowanych i rur ciągnionych. Jego stabilność w wysokich temperaturach wiąże się z pewnymi kompromisami: ma jedynie dostateczną odporność korozyjną (niższą niż w przypadku serii 5xxx i 6xxx), jest trudny do spawania konwencjonalnymi metodami wiążącymi ze względu na podatność na pękanie gorące, a w przypadku zastosowań wymagających anodowania powierzchni należy go dokładnie ocenić. Stop jest objęty specyfikacją AMS 4132 oraz normą ASTM B247 (materiał do kucia i odkuwki), a także normami EN 573-3 / EN 4613 dla zamówień europejskich.
Firma Linsy dostarcza stop aluminium 2618 w różnych standardowych i niestandardowych formach produktowych. Długość, szerokość, średnica oraz tolerancje wymiarowe mogą być dostosowane do wymagań projektu.
| Formularz | Temperament | Grubość (mm) | Szerokość (mm) | Długość (mm) |
|---|---|---|---|---|
| Blacha / Taśma 2618 | O, T4, T61, T651 | 0.3 – 6.0 | 500 – 2600 | 500 – 16000 |
| Formularz | Temperament | Grubość (mm) | Szerokość (mm) | Długość (mm) |
|---|---|---|---|---|
| Płyta 2618 | O, T61, T651 | 6.0 – 200 | 500 – 2600 | 500 – 12000 |
| Formularz | Temperament | Średnica (mm) | Długość (mm) |
|---|---|---|---|
| Pręt 2618 (okrągły) | T6, T61, T6511 | 10 – 500 | 1000 – 6000 |
| Formularz | Temperament | OD (mm) | ID (mm) | Długość (mm) |
|---|---|---|---|---|
| Rura 2618 | T6, T61, T6511 | 10 – 500 | 5 – 450 | 1000 – 6000 |
| Formularz | Temperament | Średnica (mm) | Długość (mm) |
|---|---|---|---|
| Materiał do kucia 2618 | O, T61 | 20 – 600 | 500 – 6000 |
| Formularz | Temperament | Średnica (mm) | Masa / Krąg |
|---|---|---|---|
| Drut 2618 | T61, T6511 | 0.8 – 30 | Co najmniej 50 kg |
Długość, szerokość, średnica oraz tolerancje wymiarowe mogą być dostosowane do indywidualnych potrzeb. Skontaktuj się z nami, przesyłając rysunek lub specyfikację dotyczącą profili ze stopu 2618, niestandardowych wstępniaków do kucia lub płyt inżynieryjnych o ścisłej kontroli składu chemicznego.
| Element | Skład (% wag.) |
|---|---|
| Miedź (Cu) | 1.9 – 2.7 |
| Magnez (Mg) | 1.3 – 1.8 |
| Nikiel (Ni) | 0.9 – 1.2 |
| Żelazo (Fe) | 0.9 – 1.3 |
| Krzem (Si) | 0.10 – 0.25 |
| Tytan (Ti) | 0.04 – 0.10 |
| Mangan (Mn) | 0.15 Max |
| Chrom (Cr) | 0.10 Max |
| Cynk (Zn) | 0.15 Max |
| Inne, Każde | 0.05 Max |
| Pozostałe, Razem | 0.15 Max |
| Aluminium (Al) | Równowaga |
Poniższe wartości są typowe dla stopu aluminium 2618 w popularnych stanach. Rzeczywiste właściwości zależą od formy produktu, grubości przekroju i historii obróbki. Skontaktuj się z firmą Linsy w celu uzyskania danych zgodnych ze specyfikacją dla konkretnego zamówienia.
| Nieruchomość | Typowa wartość |
|---|---|
| Wytrzymałość na rozciąganie, najwyższa | ~200 MPa |
| Wytrzymałość na rozciąganie, granica plastyczności (odchylenie 0,2%) | ~100 MPa |
| Wydłużenie | ~14% |
| Twardość (HB) | ~55 |
| Nieruchomość | Typowa wartość |
|---|---|
| Wytrzymałość na rozciąganie, najwyższa | ≥ 400 MPa |
| Wytrzymałość na rozciąganie, granica plastyczności (odchylenie 0,2%) | ≥ 310 MPa |
| Wydłużenie | ~8% |
| Twardość (HB) | ~115 |
| Nieruchomość | Typowa wartość |
|---|---|
| Wytrzymałość na rozciąganie, najwyższa | ≥ 400 MPa |
| Wytrzymałość na rozciąganie, granica plastyczności (odchylenie 0,2%) | ≥ 310 MPa |
| Wydłużenie | ~8% |
| Twardość (HB) | ~115 |
| Temperament | Najlepsze dla | Typowe zastosowania |
|---|---|---|
| 2618-O | Stan wyjściowy do kucia, ponownej obróbki skrawaniem przed obróbką cieplną lub zastosowań wymagających maksymalnej plastyczności. | Wlewki do kucia, operacje formowania, materiał do obróbki skrawaniem przed utwardzaniem wydzieleniowym |
| 2618-T61 | Części kute wymagające maksymalnej wytrzymałości w wysokich temperaturach. Przesycane i sztucznie starzone w podwyższonej temperaturze w porównaniu do standardowego stanu T6. | Tłoki lotnicze, wirniki sprężarek, odkuwki konstrukcyjne do wysokich temperatur, formy wtryskowe do tworzyw sztucznych |
| 2618-T6511 | Pręty i rury wyciskane wymagające maksymalnej wytrzymałości z odprężeniem zapewniającym stabilność wymiarową podczas obróbki skrawaniem. | Precyzyjnie obrabiane komponenty, samochodowe korbowody, elementy silników o wąskich tolerancjach |
| Standard | Oznaczenie |
|---|---|
| UNS | A92618 |
| EN / europejskie | EN AW-2618 / AlCu2Mg1.5Ni |
| AMS (Specyfikacja Materiałowa dla Lotnictwa i Kosmonautyki) | AMS 4132 (odkuwki) |
| ASTM | ASTM B247 (materiał do kucia i odkuwki) |
| Norma EN dla odkuwek | EN 4613 |
Definiującą cechą stopu aluminium 2618 jest zdolność do zachowania wytrzymałości mechanicznej w temperaturach do około 250 °C (480 °F). W przeciwieństwie do standardowych stopów aluminium utwardzanych wydzieleniowo, które szybko ulegają przestarzeniu i tracą wytrzymałość powyżej 150 °C, dyspersja faz międzymetalicznych Ni-Fe w stopie 2618 jest odporna na koagulację podczas cykli termicznych — co czyni stop 2618 materiałem z wyboru do tłoków, wirników sprężarek oraz innych elementów lotniczych i motoryzacyjnych narażonych na działanie wysokich temperatur.
Stop 2618 został zaprojektowany do kucia na gorąco i charakteryzuje się doskonałą kowalnością w stanie przesyconym (stan O). Po kuciu stop 2618 osiąga pełną wytrzymałość poprzez przesycanie, a następnie sztuczne starzenie (stan T61). W stanie T6/T61 stop 2618 oferuje dobrą obrabialność skrawaniem, porównywalną z innymi stopami z serii 2xxx — zapewniając dobrze łamane wióry przy użyciu narzędzi z węglików spiekanych w standardowych parametrach obróbki.
Podobnie jak większość stopów aluminium z serii 2000, stop 2618 ma ograniczoną spawalność. Wysoka zawartość miedzi powoduje podatność na pękanie gorące i wady krzepnięcia podczas spawania wiążącego (TIG, MIG). Spawanie łukowe nie jest ogólnie zalecane do zastosowań konstrukcyjnych. Spawanie tarciowe z przemieszaniem może być możliwe w kontrolowanych warunkach produkcyjnych. W przypadku większości zastosowań montażowych preferowaną metodą łączenia jest łączenie mechaniczne lub montaż z wciskiem.
Stop aluminium 2618 ma jedynie dostateczną odporność korozyjną — niższą niż stopy z serii 5xxx i 6xxx — ze względu na wysoką zawartość miedzi. Nie jest zalecany do środowisk morskich lub narażonych na działanie chemikaliów bez zastosowania powłok ochronnych. Gdy wymagana jest ochrona antykorozyjna, należy rozważyć twarde anodowanie lub konwersyjne powłoki chemiczne, przy czym reakcja na anodowanie jest umiarkowana ze względu na fazy międzymetaliczne występujące w stopie.
| Przemysł | Typowe zastosowania | Dlaczego stosuje się stop 2618 |
|---|---|---|
| Lotnictwo i kosmonautyka | Tłoki silników, wirniki sprężarek, łopatki turbin, wsporniki konstrukcyjne do wysokich temperatur, elementy wirników śmigłowców | Zachowuje wytrzymałość po długotrwałym narażeniu na temperatury robocze do 250 °C; kwalifikowany zgodnie z AMS 4132 do odkuwek lotniczych. |
| Motoryzacja i sporty motorowe | Wysokowydajne tłoki, korbowody, koła sprężarek turbodoładowanych, głowice cylindrów do silników wyścigowych | Doskonały stosunek wytrzymałości do masy przy zmiennych obciążeniach termicznych; szeroko stosowany w Formule 1, WRC i innych silnikach o wysokich osiągach. |
| Formowanie tworzyw sztucznych | Rdzenie i gniazda form wtryskowych, oprzyrządowanie do formowania z rozdmuchem, narzędzia do termoformowania | Wysoka przewodność cieplna przy dobrej wytrzymałości w podwyższonych temperaturach; krótsze czasy cykli w porównaniu z oprzyrządowaniem stalowym. |
| Przemysł naftowy i gazowy / Energetyka | Elementy sprężarek, części wirujące o wysokich prędkościach, wysokotemperaturowe uszczelnienia | Niezawodna praca w warunkach długotrwałych podwyższonych temperatur bez zmian wymiarowych wywołanych pełzaniem. |
| Ogólna Inżynieria Przemysłowa | Wysokotemperaturowe przyrządy i uchwyty, elementy wymienników ciepła, części pieców | Ekonomiczna alternatywa aluminiowa dla tytanu w zastosowaniach, gdzie temperatura robocza nie przekracza 250 °C. |
| Proces | Przydatność do obróbki | Uwagi |
|---|---|---|
| Obróbka CNC | Dobry | Dobrze współpracuje z narzędziami z węglików spiekanych. Zalecane dodatnie kąty natarcia i odpowiednie dostarczanie chłodziwa. Temper T6511 zapewnia najlepszą stabilność wymiarową przy obróbce precyzyjnej. |
| Kucie na gorąco | Doskonały | Jest to podstawowa metoda formowania stopu 2618. Kuć w temperaturze 380–450 °C. Po kuciu następuje przesycanie i starzenie w celu uzyskania właściwości w temperze T61. |
| Spawanie (łukowe / topnikowe) | Niewskazane | Wysoka zawartość miedzi powoduje podatność na pękanie gorące. Należy unikać spoin konstrukcyjnych. Zgrzewanie tarciowe z przemieszaniem może być oceniane indywidualnie dla każdego przypadku. |
| Anodowanie | Umiarkowany | Fazy międzymetaliczne (cząstki Ni-Fe) mogą powodować nierównomierne tworzenie się warstwy tlenkowej. Twarde anodowanie jest możliwe, ale może dawać ciemniejszy, mniej równomierny wygląd niż anodowanie stopu 6061. |
| Polerowanie | Dobry | Osiągalne jest polerowanie mechaniczne. Jakość powierzchni może być utrzymana w środowiskach niekorozyjnych przy zastosowaniu odpowiedniej powłoki ochronnej. |
Każde zamówienie aluminium 2618 od firmy Linsy obejmuje Świadectwo Kontroli Wytopu (MTC) dokumentujące skład chemiczny i właściwości mechaniczne dla konkretnej partii. Dodatkowa dokumentacja i usługi badawcze są dostępne na życzenie:
| Nieruchomość | 2618 | 2024 |
|---|---|---|
| Podstawowe pierwiastki stopowe | Cu + Mg + Ni + Fe | Cu + Mg + Mn |
| Wytrzymałość w podwyższonych temperaturach | Doskonała (zachowuje wytrzymałość do ~250 °C) | Ograniczona (znacznie mięknie powyżej ~150 °C) |
| Wytrzymałość w temperaturze pokojowej (T6) | ~400–440 MPa UTS | ~470 MPa UTS |
| Kowalność | Doskonały | Dobry |
| Odporność na korozję | Dostateczna (podobna do 2024) | Dostateczna; często stosowane pokrycie Alclad w celu ochrony |
| Spawalność | Niewskazane | Niewskazane |
| Typowe zastosowanie | Tłoki, wirniki sprężarek, formy — zastosowania wysokotemperaturowe | Struktury lotnicze, poszycia kadłubów, okucia — zastosowania w temperaturze otoczenia / o wysokiej wytrzymałości |
Aby uzyskać bardziej szczegółowe porównanie obejmujące właściwości mechaniczne, koszty i dostępność w różnych postaciach produktu, przeczytaj nasz przewodnik po stopie 2618.
Linsy Aluminum to fabryka aluminium z siedzibą w Shenzhen z ponad 20-letnim doświadczeniem branżowym, specjalizująca się w pełnej gamie stopów aluminium z serii 1000–8000. Dostarczamy aluminium 2618 w wielu postaciach produktu — blacha, płyta, pręt, rura, materiał do kucia i drut — w wymiarach standardowych i niestandardowych, dopasowanych do specyfikacji projektu.
Co wyróżnia Linsy w zakresie zaopatrzenia w aluminium 2618:
Skontaktuj się z nami ze swoją specyfikacją lub rysunkiem aluminium 2618, aby otrzymać wycenę — nasz zespół inżynieryjny odpowiada tego samego dnia roboczego na standardowe zapytania.
Aluminium 2618 jest stosowane głównie do elementów wymagających wysokiej wytrzymałości w podwyższonych temperaturach. Do najczęstszych zastosowań należą tłoki silników lotniczych, wirniki sprężarek, wysokowydajne tłoki i korbowody samochodowe, oprzyrządowanie do form wtryskowych z tworzyw sztucznych oraz wysokotemperaturowe przyrządy i uchwyty. Stop ten jest specjalnie zaprojektowany do utrzymywania właściwości mechanicznych w temperaturach roboczych do około 250 °C (480 °F).
Kluczowa różnica dotyczy wydajności w podwyższonych temperaturach. Stop 2618 zawiera nikiel i większą ilość żelaza, tworząc stabilne związki międzymetaliczne Ni-Fe, które opierają się mięknieniu termicznemu — co daje stopowi 2618 doskonałe zachowanie wytrzymałości do ~250 °C. Stop 2024, choć nieco mocniejszy w temperaturze pokojowej (~470 MPa vs ~440 MPa UTS), znacznie traci wytrzymałość powyżej ~150 °C. Stop 2618 jest preferowany do zastosowań wysokotemperaturowych (kute tłoki, części sprężarek); stop 2024 jest preferowany do zastosowań konstrukcyjnych w temperaturze otoczenia (poszycia samolotów, okucia).
Firma Linsy dostarcza aluminium 2618 w temperach: O (wyżarzane — do półfabrykatów do kucia i obróbki przed obróbką cieplną), T61 (przesycane i sztucznie starzone — standardowy temper dla kutych części lotniczych) oraz T6511 (przesycane, odprężone i sztucznie starzone — preferowane dla prętów wytłaczanych i rur wymagających stabilności wymiarowej podczas obróbki). Skontaktuj się z nami w sprawie dostępności innych temperów lub niestandardowych specyfikacji obróbki cieplnej.
Spawanie łukowe (TIG, MIG) aluminium 2618 jest generalnie niewskazane w zastosowaniach konstrukcyjnych. Wysoka zawartość miedzi powoduje podatność na pękanie gorące i wady krzepnięcia w strefie spoiny. Jeśli konieczne jest łączenie, preferowaną metodą jest łączenie mechaniczne lub wciskanie. Zgrzewanie tarciowe z przemieszaniem może być wykonalne w kontrolowanych warunkach produkcyjnych i powinno być oceniane indywidualnie dla każdego przypadku.
Aluminium 2618 zachowuje użyteczne właściwości mechaniczne w temperaturach do około 250 °C (480 °F). Jest to znacznie wyższa wartość niż w przypadku standardowych stopów utwardzanych wydzieleniowo, takich jak 6061-T6 (praktyczny limit ~150 °C) czy 2024-T3 (~120 °C). Jednak długotrwałe narażenie na temperatury powyżej 250 °C doprowadzi ostatecznie do rozrostu mikrostruktury i postępującej utraty wytrzymałości. Aby uzyskać najlepsze połączenie wydajności i żywotności, skonsultuj się z zespołem inżynieryjnym Linsy w sprawie konkretnego profilu temperatury roboczej.
Stop 2618 ma jedynie dostateczną odporność korozyjną ze względu na wysoką zawartość miedzi. W środowiskach korozyjnych lub na zewnątrz zalecane jest ochronne traktowanie powierzchni. Twarde anodowanie może zapewnić ochronną warstwę tlenkową, chociaż wykończenie będzie zazwyczaj ciemniejsze i mniej równomierne niż w przypadku anodowanego stopu 6061 ze względu na składniki międzymetaliczne w 2618. W zastosowaniach niemających znaczenia estetycznego, konwersyjne powłoki chemiczne (chromianowe lub bezchromianowe) mogą zapewnić wystarczającą ochronę. W niekorozyjnych środowiskach wewnętrznych lub smarowanych (np. wewnętrzne elementy silnika) powszechnie stosuje się 2618 bez powłok.
Tak. Firma Linsy dostarcza materiał do kucia z aluminium 2618 w stanie O, zazwyczaj w postaci pręta lub wlewka o średnicach od 20 mm do 600 mm. Materiał do kucia może być przycięty do określonej długości i dostarczony z dokumentacją MTC. Skontaktuj się z nami, podając wymiary półfabrykatu do kucia i docelową specyfikację temperu, aby otrzymać wycenę.
Standardowe specyfikacje aluminium 2618 dostępne z magazynu mogą zostać wysłane w ciągu kilku dni. W przypadku niestandardowych wymiarów, nietypowych temperów lub specjalnie obrobionych części, typowy czas realizacji wynosi 10–60 dni, w zależności od stopu, wymiarów, wymagań procesowych i złożoności zamówienia. Firma Linsy wspiera produkcję z niskim MOQ dla pozycji niestandardowych, dzięki czemu możesz zamówić dokładnie to, czego wymaga Twój projekt, bez nadmiernych minimalnych ilości.
Każde zamówienie aluminium 2618 od firmy Linsy obejmuje Świadectwo Kontroli Wytopu (MTC) dokumentujące skład chemiczny i właściwości mechaniczne konkretnej partii produkcyjnej. Dodatkowa dokumentacja dostępna na życzenie obejmuje raporty z badań SGS (skład chemiczny, właściwości mechaniczne, badania ultradźwiękowe dla grubych płyt i materiału do kucia, zgodność z RoHS/REACH oraz raporty z weryfikacji wymiarowej).
Tak. AlCu2Mg1.5Ni to europejskie oznaczenie stopu aluminium 2618 zgodnie z konwencją nazewnictwa EN 573-3. Oznaczenie odnosi się do głównych pierwiastków stopowych: aluminium-miedź-magnez-nikiel. Odpowiednikiem UNS jest A92618, a stop jest również określony w normach AMS 4132 (odkuwki) i ASTM B247. Cała nomenklatura odnosi się do tego samego materiału.
Firma Linsy obsługuje zarówno zamówienia wielkogabarytowe, jak i o niskim MOQ. Standardowe specyfikacje można zamawiać w małych ilościach z magazynu. W przypadku specyfikacji niestandardowych oferujemy produkcję z niskim MOQ, aby wspierać potrzeby projektowe i prototypowanie. Skontaktuj się z nami ze swoją specyfikacją, aby potwierdzić dostępność i minimalne ilości dla konkretnych wymagań dotyczących aluminium 2618.
Tak, próbki są dostępne do oceny. Standardowe wymiary próbek są dostarczane bezpłatnie; klient pokrywa koszt frachtu z naszego zakładu w Shenzhen. Próbki o niestandardowych wymiarach mogą wiązać się z symboliczną opłatą przygotowawczą. Skontaktuj się z naszym zespołem, podając swoje wymagania dotyczące próbek.
Akceptujemy płatności T/T (przelew bankowy) oraz L/C (akredytywa). Standardowe warunki płatności są omawiane podczas wyceny. W przypadku nowych relacji z klientami oferujemy elastyczne warunki, aby pomóc w nawiązaniu długoterminowych partnerstw dostawczych.
Linsy eksportuje produkty aluminiowe na rynki w Europie, Ameryce Północnej, Republice Południowej Afryki, Brazylii, Singapurze, Turcji, Japonii, Korei Południowej i innych regionach. Organizujemy międzynarodowy fracht z głównymi przewoźnikami i możemy dostosować się do warunków dostawy CIF, FOB i EXW zgodnie z Twoimi preferencjami.
Wyślij swoją specyfikację — stop, stan, forma produktu, wymiary i ilość — przez nasz formularz kontaktowy lub e-mail. Nasz zespół inżynieryjny zwykle odpowiada w ciągu jednego dnia roboczego, podając cenę, dostępność i czas realizacji.
Zalety Linsy
Linsy Aluminium jest wiodącym dostawcą produktów do obróbki aluminium, obsługującym różne branże, w tym lotnictwo, inżynierię ogólną, motoryzację, przemysł morski, stoczniowy i inne specjalistyczne zastosowania przemysłowe.
Dążymy do utrzymania najwyższych standardów jakości i odpowiedzialności za środowisko, o czym świadczą nasze certyfikaty: ISO 9001:2008, ISO 14001:2004 oraz SGS.