6013 Alüminyum Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

308751729937665_.pic

Ücretsiz Örnek

308771729937665_.pic

Çin Üretici

308781729937665_.pic

Hızlı Yanıt

308761729937665_.pic

Toplu Alım İndirimi

308771729937665_.pic

Çin Üretici

6013 tek bir tasarım problemi için vardır: 2024-T3 sınıfı mukavemet gerektiren ancak kaynaklanması gereken bir parça. 6061 kaynaklanabilir, ancak T6 durumunda 310 MPa'nın hemen üzerinde mukavemetini yitirir. 2024-T3 mukavemete sahiptir, ancak bir füzyon kaynak alaşımı değildir ve servis koşullarında dayanabilmesi için kaplama veya boya gerektirir.

6013 bu problemi 6xxx tarafından kapatır. T6 akma mukavemeti, kırılma tokluğu ve yorulma davranışı 2024-T3 plakaya yakın olan, 6xxx sınıfı gibi birleştirilen ve koruyucu kaplama gerektirmeyen ısıl işlem görebilir bir Al-Mg-Si-Cu alaşımıdır.

Ardından iki sınır spesifikasyonu belirler. 6013'ü 6061'den daha güçlü yapan bakır, aynı zamanda taneler arası korozyon eğilimini artırır ve tepe mukavemet yalnızca proses rotasına yazılması gereken bir ısıl işlem adımından sonra elde edilir.

6013 Alüminyum Nedir?

Bu alaşımdaki mukavemet soğuk şekillendirmeden değil, çökelme yaşlandırmasından gelir. Magnezyum ve silikon Mg₂Si oluşturmak üzere birleşir ve bakır ilavesi, hem mukavemeti hem de yorulma direncini düz bir Al-Mg-Si alaşımının ulaştığının üzerine çıkaran ilave Cu içeren fazları oluşturur.

6xxx ailesine nispeten yeni bir eklemedir ve niş bir kalite olarak kalmaktadır. 6061 kadar yaygın olarak stokta bulunmaz ve 6061’e göre fiyat farkı gerçektir. Alıcılar bunu iki nedenden dolayı spesifiye eder: kaynaklanabilir bir alaşımda 6061'den daha fazla mukavemete ihtiyaç duyarlar veya kaynaklanması gereken ya da 2024'ün korozyon davranışını tolere edemeyen bir parçada 2024-T3 sınıfı özelliklere ihtiyaç duyarlar.

Kimyasal Bileşim

ElementAralık (% ağırlıkça)
Silisyum (Si)0.60 – 1.0
Magnezyum (Mg)0.80 – 1.2
Bakır (Cu)0.60 – 1.1
Manganez (Mn)0.20 – 0.80
Demir (Fe)≤ 0,50
Çinko (Zn)≤ 0.25
Krom (Cr)≤ 0,10
Titanyum (Ti)≤ 0,10
Diğerleri (her biri / toplam)≤ 0,05 / ≤ 0,15
Alüminyum (Al)Kalan (94,8 – 97,8)

Sayıların kendisinden daha önemli iki nokta vardır. Silikon ve magnezyum, Mg₂Si oluşumu için neredeyse dengeli bir oranda bulunur; bu, alaşımı yapay yaşlandırmaya duyarlı kılan şeydir.

Bakır seviyesi diğer noktadır. 1,1%'ye kadar olan değeri, 6061'in izin verdiğinin kabaca üç ila beş katıdır; bu hem 6013'ün 6061'den neden daha güçlü olduğunu hem de neden korozyona karşı daha az toleranslı olduğunu açıklar.

Spesifikasyonlar ve Eşdeğer Tanımlamalar

SistemTanımlama
UNSA96013
ISOAlMg1Si0.8CuMn
ASTMB209 (sac ve plaka), B221 (ekstrüde çubuk, çubuk, boru, profiller)
AMS4216 (6013-T6 sac), 4347 (6013-T4 sac)
GB/T3190

Satın alma siparişini yazdığınızda, spesifikasyonu ve temperi birlikte belirtin. Tek başına “6013” bir mukavemet seviyesini tanımlamaz — 6013-T4 ve 6013-T6 akma mukavemetinde yaklaşık 100 MPa farklılık gösterir; bu, dayanan bir parça ile dayanmayan bir parça arasındaki farktır.

Temperlere Göre Mekanik Özellikler

TemperÇekme mukavemeti (MPa)Akma mukavemeti (MPa)UzamaYorulma mukavemeti (MPa)Kayma mukavemeti (MPa)Sertlik (HB)
T4~310~170~22%~98~190—
T6379 – 410~350~9%~140~240~130
T651≥ 379≥ 359≥ 5%~110240 – 248130

T651 satırı, plaka için alüminyum üreticisi minimum değerlerinden alınmıştır; T6 sac genellikle bandının üst ucuna doğru test eder. Tabloyu bir tarama aracı ve fabrika test sertifikasını bağlayıcı belge olarak değerlendirin — garanti edilen minimumlar kalınlık ve ürün formuna göre değişir.

Belirtmeye değer: T6, üç temper arasında en yüksek yorulma mukavemetine sahiptir, yaklaşık 140 MPa, T651 ise marjinal olarak daha yüksek statik mukavemete rağmen yaklaşık 110 MPa ile daha düşüktür. Parça statik olarak sınırlı olmaktan ziyade yorulma ile sınırlıysa, temper kararını akma değeri değil bu fark yönlendirmelidir.

Fiziksel Özellikler

MülkiyetDeğer
Yoğunluk2,71 – 2,72 g/cm³
Erime aralığı~579 – 650 °C
Termal iletkenlik~150 – 164 W/m·K
Elektriksel iletkenlik~ IACS
Termal genleşme katsayısı23,4 × 10⁻⁶ /°C (20 – 100 °C)
Elastisite modülü69 – 71 GPa
Maksimum servis sıcaklığı~160 °C

Elektriksel iletkenlik en sık yanlış belirtilen değerdir. Bakır içeriği nedeniyle 6013, % IACS civarındadır — 6061'in üzerinde değil, altındadır. Mukavemet yerine iletkenliğe dayanan herhangi bir uygulama bunun yerine 6061, 6063 veya 6101'e bakmalıdır.

Temperler: T4, T6 ve T651

T4 çözelti ısıl işlemi görmüş ve doğal olarak yaşlandırılmıştır. Üçü arasında en yumuşak olanıdır ve şekillendirme yaptığınız temperdir — T4'te şekillendirilebilirliğin 2024-O ile geniş ölçüde karşılaştırılabilir olduğu bildirilmektedir. Uzama yaklaşık % civarındadır; bu, sıkı bükümlere ve derin çekmelere olanak tanıyan şeydir.

T6 çözelti ısıl işlemi görmüş ve tepe mukavemete yapay olarak yaşlandırılmıştır. Bu, çoğu yapısal parça ve sac için teslim edilen durumdur.

T651 T6'ya eklenen bir gerilim giderme adımıdır — malzeme yapay yaşlandırmadan önce kontrollü bir miktarda gerilir. Gerilme, işleme sırasında ve sonrasında boyutsal kararlılığı iyileştiren şeydir, bu nedenle T651 ağır frezelenmiş plaka için belirtilir. Sac normalde T651 yerine T6 olarak tedarik edilir, çünkü gerilme adımı bir plaka ve çubuk operasyonudur.

Şekillendir-sonra-yaşlandır rotası

Birçok atölyenin 6013'ü neden spesifiye ettiğinin nedeni budur ve çoğu veri sayfasının atladığı nokta budur. T4'te doğal yaşlandırma yavaş ilerler, bu nedenle bir parça T4'te şekillendirilebilir ve ardından doğrudan T6 tepe mukavemetine yaşlandırılabilir ikinci bir çözelti ısıl işlemi olmadan.

Karşılaştırma için, 2024-W şekillendirilebilirliğini korumak için soğutulmalıdır ve şekillendirilip ardından yaşlandırılan çoğu 6xxx parçası önce yeniden çözelti ısıl işlemi gerektirir. 6013'te bu yeniden su verme adımının atlanması, düzeltilecek daha az distorsiyon, daha az proses adımı ve tane yapısının yeniden kontrol edilmesinin gerekmemesi anlamına gelir. Parçanız büyük, ince veya distorsiyona duyarlıysa, yalnızca bu rota alaşım primini haklı çıkarabilir.

6013 ile Çalışma

Şekillendirme

Şekillendirmeyi T4'te yapın. T6'da alaşım sınırlı bükme kabiliyetine sahiptir ve soğuk şekillendirme mukavemet seviyesi tarafından kısıtlanır; T4'te kolayca şekillenen karmaşık şekiller T6'da çatlar. Takım yatırımı yapmadan önce minimum bükme yarıçaplarını gerçek kalınlık ve tempere göre doğrulayın.

Kaynak

6013 iyi kaynak yapılır. Alüminyum üreticisi verileri kaynaklanabilirliğini ölçeğin en üstünde değerlendirir ve geleneksel kaynak ve lehimleme yöntemleriyle kolayca birleştirilebilir olarak tanımlar — bu, alaşımın füzyon kaynaklı olarak kabul edilmeyen 2024'e göre ana avantajlarından biridir.

Olağan uyarı hâlâ geçerlidir: bir 6xxx kaynağı yerel olarak mukavemet kaybeder çünkü kaynak ısısı kaynak bölgesinde ve yakınında çökelme yapısını aşırı yaşlandırır veya yeniden çözelti haline getirir. Tasarımı kaynaklı duruma göre yapın ve mümkün olduğunca kaynakları tepe gerilme konumlarından uzağa yerleştirin. Dolgu malzemesi seçimi bağlantı gereksinimlerini ve geçerli herhangi bir prosedür kalifikasyonunu takip etmelidir — dolgu seçiminin ana alaşım ve servis ortamıyla nasıl etkileşime girdiği için alüminyum kaynak teli seçimi kılavuzumuza bakın.

Talaşlı İmalat

İşlenebilirlik iyidir, serbest işlenen alaşımların 90 civarında olduğu standart 0–100 ölçeğinde yaklaşık 70 olarak değerlendirilir. T651, gerilim giderme nedeniyle ağır işlenmiş plaka için genellikle tercih edilir.

Yüzey işlemi

6013 anodizasyon ve boyayı iyi alır. Parlak anodizasyon dekoratif alaşımı değildir — görünüm açısından kritik parlak kaplama gerekiyorsa, 5005, 5657 veya 6063 standart cevaplardır. Koruyucu anodizasyon ve boya ön işlemi için 6013 özel bir işlem gerektirmeden performans gösterir.

Korozyon ve Sıcaklık Sınırları

Dürüst çerçeveleme şudur: 6013, bakır içeren bir alaşım için iyi korozyon direncine sahiptir ve daha az 6061'e kıyasla genel korozyon direnci. Yayımlanmış karşılaştırmalar, 6013'te 6061'e göre daha yüksek tane sınırı korozyonu eğilimine dikkat çekmektedir; özellikle işleme sürecinin uygun şekilde kontrol edilmediği durumlarda — kontrol altına alınmadığı takdirde yorulma direnci, süneklik ve mukavemet üzerinde bildirilen zincirleme etkilerle birlikte.

Gerilme korozyonu çatlama direnci, üretici ölçeğinin en üst seviyesinde derecelendirilmiştir; bu, 6013'ün rekabet ettiği 2xxx alaşımlarına kıyasla gerçek bir iyileştirmedir. Ancak 6013 bir denizcilik alaşımı değildir. Daldırma veya sıçrama bölgesi tuzlu su hizmeti için 5xxx sınıfları doğru aile olmaya devam etmektedir — bkz. denizcilik sınıfı alüminyum seçim kılavuzumuz.

Sıcaklık konusunda, pratik üst sınır yaklaşık 160 °C'dir. Çökelme sertleştirmeli alaşımlar sıcaklık arttıkça mukavemet kaybeder ve havacılık sınıflarına ilişkin yaygın varsayımlara rağmen 6013 yüksek sıcaklık malzemesi değildir.

6013 Nerede Kullanılır

6013 için üretici uygulama listeleri hidrolik bileşenler, valf gövdeleri, makine parçaları, ABS fren sistemi bileşenleri ve mühimmatı içermektedir. Bunların ötesinde, iki hacim uygulaması şunlardır:

  • Havacılık ve Uzay — uçak kaplamaları ve yapısal paneller; burada alaşım, özellikle kaynağın veya korozyon davranışının 2024'ü devre dışı bıraktığı durumlarda 2024 sacının yerini alma adayı olarak değerlendirilmektedir.
  • Otomotiv ve ulaşım — yapısal ve gövde panelleri ile bisiklet kadroları, gidonlar ve tekerlek bileşenleri; burada birleştirilebilir bir alaşımda 6061'den daha yüksek mukavemet gereklidir.

6013 vs. 6061 vs. 2024 vs. 7075

AlaşımAna alaşım elementiÇekme mukavemeti (MPa)Genel korozyonKaynaklanabilirlikUygun olduğu durum
6013-T6Mg-Si-Cu379 – 410İyi (6061'den daha yüksek IGC eğilimi)İyiKaynaklanabilir bir parçada 2024 sınıfı mukavemet
6061-T6Mg-Si240 – 310Çok iyiMükemmelGenel yapısal işler, en iyi genel bulunabilirlik
2024-T3Cu-Mg400 – 480ZayıfFüzyon kaynağı yapılamazKaynağın gerekli olmadığı durumlarda maksimum 2xxx mukavemeti
7075-T6Zn-Mg-Cu500 – 570ZayıfZayıfZirve mukavemet; korozyon ve kaynak belirleyici değil

Çoğu işi belirleyen iki karşılaştırma:

6013 vs 6061. 6013 belirgin şekilde daha güçlüdür. 6061 daha korozyona dayanıklı, daha ucuz ve her yerde bulunabilir. 6013'ü, tasarımı başarısız kılan şey mukavemet marjı olduğunda seçin; varsayılan bir yükseltme olarak değil. Korozyon direnci öncelikse, 6061 daha iyi bir cevaptır — bkz. 6061 alüminyum hakkında kapsamlı kılavuzumuz.

6013 vs 2024. 6013-T6'daki mukavemet, kırılma tokluğu ve yorulma, 2024-T3 plakasına yakındır; daha iyi korozyon direnci ve daha düşük yoğunlukla birlikte. Belirleyici faktör genellikle birleştirmedir: montaj kaynaklıysa 6013 kazanır; perçinliyse ve korozyon kaplama veya yüzey işlemiyle yönetiliyorsa 2024 hâlâ belirtilebilir.

Git / Gitme

Git — 6013'ü şu durumlarda belirtin:

  • 6061'in ötesinde mukavemet gerektiren bir parçada kaynaklı bağlantı gerekliyse. Tipik parçalar: kaynaklı havacılık montajları, hidrolik manifoldlar, yapısal braketler.
  • Parça T4'te şekillendirilip doğrudan T6'ya yaşlandırılabiliyorsa, yeniden çözelti işleminden kaçınılarak. Tipik parçalar: büyük distorsiyona duyarlı paneller, çekilmiş yapısal profiller.
  • Yorulma direnci bir tasarım belirleyicisiyse ve T6’nın ~140 MPa yorulma mukavemeti görev döngüsünü karşılıyorsa. Tipik parçalar: dinamik yüklenen braketler, taşıma yapıları.
  • 2024-T3 sınıfı özellikler gerekliyse ancak hizmet ortamı çıplak bir 2xxx alaşımını devre dışı bırakıyorsa.
  • Boyutsal kararlılığın önemli olduğu yoğun işlenmiş plaka için — T651 belirtin.

Gitme — şu durumlarda başka yere bakın:

  • Maksimum korozyon direnci öncelikse. 6061 veya bir 5xxx alaşımı 6013'ten daha iyi performans gösterecektir; bakır içeriği aleyhinize çalışır.
  • Parça yaklaşık 160 °C'nin üzerinde sürekli hizmet görüyorsa.
  • Daldırma veya sıçrama bölgesi tuzlu su birincil maruziyetse. 5083 veya 5086 kullanın — şununla başlayın: 5083 alüminyum kılavuzu.
  • 7075 sınıfı mukavemet gerçekten gerekliyse ve kaynak ile korozyon bağlayıcı kısıtlar değilse.
  • Teslim edilen durumda dar bükme yarıçapları gerekliyse. T4'te şekillendirip yaşlandırın veya daha şekillendirilebilir bir alaşım seçin.
  • Bulunabilirlik ve maliyet belirleyiciyse. 6061 çok daha yaygın olarak stoklanmaktadır ve daha güvenli varsayılan seçenektir.

Tedarik Kontrolleri

6013 bir emtia sınıfı değildir, bu nedenle siparişin bir 6061 kaleminden daha fazla tanımlanması gerekir. Bir satın alma siparişi vermeden önce şunları doğrulayın:

  • Şartname ve temper birlikte — ASTM B209 veya geçerli AMS sac çağrısı (T6 için 4216, T4 için 4347), artı temper. 6013-T6 ve 6013-T651 bir çizimde birbirinin yerine kullanılamaz.
  • Kalınlık aralığı — garanti edilen mekanik minimumlar kalınlığa göre değişir. Kabul edeceğiniz aralığı belirtin.
  • Isıl işlem güzergâhı — T4'te şekillendirip T6'ya yaşlandırmayı planlıyorsanız, bunu sipariş aşamasında belirtin ki malzeme bunu destekleyecek bir durumda tedarik edilsin.
  • MTC kapsamı — kimyasal ve mekanik sonuçları içeren sertifikayı talep edin ve temper ile spesifikasyonun sertifikada yer aldığını doğrulayın.
  • Üçüncü taraf testi — uygulama havacılık veya basınçlı ise, ek test kapsamını üretimden sonra değil, önceden kararlaştırın.

Linsy Aluminium, 6013'ü levha ve plaka olarak tedarik eder ve CNC işleme, TIG ve MIG kaynağı, lazer kesim ve yüzey bitirme işlemlerini kendi bünyesinde destekler; böylece malzeme ve ilk aşama işleme tek bir siparişte halledilebilir. Mevcut temperler ve ölçüler için 6013 alüminyum alaşımı ürün sayfasına bakın.

Sonuç

6013, kaynaklı ve yorulma yüküne maruz kalan bir parçanın 6061'in taşıdığından daha fazla mukavemete ihtiyaç duyduğu durumlarda ve T4'te şekillendirip doğrudan T6'ya yaşlandırmanın — yeniden çözeltiye alma işlemi yok, ek su verme yok — prim ödemeye değer olduğu durumlarda yerini hak eder. Ödünleşim bulunabilirliktir: bakır, taneler arası korozyon eğilimini 6061'in üzerine çıkarır, kalite daha pahalıdır ve çoğu haddehane 6061 veya 2024'e kıyasla çok daha azını stokta tutar.

6013 levha ve plakayı standart spesifikasyonlara göre tedarik ediyoruz ve bunların dışındaki temperler ve ölçüler için düşük minimum sipariş miktarıyla özel üretim yapıyoruz; özel hatlarda 10–60 gün teslim süresiyle. Her sipariş bir MTC ile sevk edilir.

Teknik inceleme ve fiyat teklifi için bize çizimi,, temper ve kalınlık gereksinimini gönderin.

Sıkça Sorulan Sorular

6013 hangi formlarda bulunur?

Levha, plaka ve rulo haddelenmiş formlardır. Boru, çubuk ve standart dışı profiller çiziminize göre üretilir, yani kalite düz ürünle sınırlı değildir. Temperi formun yanında belirtin, çünkü her temper her üründe üretilmez.

6013'ü kaynaklamak için hangi dolgu malzemesini kullanmalıyım?

AWS A5.10'a göre ER4043 (AlSi5) veya ER5356 (AlMg5Cr). ER4043, 6xxx ana metalde genellikle ilk tercihtir çünkü daha yüksek silisyum içeriği sıcak çatlama hassasiyetini düşürür. Kaynağın daha güçlü bir kaynak sonrası dolguya ihtiyaç duyduğu durumlarda ER5356'ya geçin.

6013, maliyet ve bulunabilirlik açısından 6061 ile nasıl karşılaştırılır?

Daha pahalıdır ve çok daha az yaygın olarak stoklanır. 6061 çoğu servis merkezi tarafından tutulan bir emtia kalitesidir; 6013 ise niş bir havacılık alaşımıdır, bu nedenle teslim süresi temperinizin ve kalınlığınızın stokta tutulup tutulmadığına veya üretilip üretilmediğine bağlıdır. Prim için bütçe ayırın ve bir teslim tarihi taahhüt etmeden önce stoğu doğrulayın.

6013 sevkiyattan önce çizime göre kesilebilir veya işlenebilir mi?

Evet. Boya kesme, CNC işleme, lazer kesim ve bükme kendi bünyemizde yapılır, böylece parçalar bitmiş ölçüye yakın ulaşabilir. Çizimi sorgunuzla birlikte gönderin; tolerans ve yüzey çağrıları malzemeyle birlikte fiyatlandırılır.

David Huang

David Huang, Çin'in alüminyum alaşım endüstrisinde son derece saygın bir uzmandır ve gelişmiş alüminyum alaşımlarının geliştirilmesi, üretimi ve uygulanması konusunda on yılı aşkın bir deneyime sahiptir. Havacılık, otomotiv ve inşaat dahil olmak üzere çeşitli sektörlerde önde gelen küresel şirketlere başarılı bir şekilde proje çözümleri ve teknik uzmanlık sunma konusunda kanıtlanmış bir geçmişe sahiptir. David ayrıca Çin'deki birçok büyük alüminyum üreticisinin güvenilir danışmanıdır.

7/24 Hizmet | 10 Dakika İçinde Yanıt!

Daha fazla katalog, detay ve fiyat teklifi için lütfen doğrudan bizimle iletişime geçin!

WhatsApp Telefon