Aluminiumprijs · 04 nov 2026
LME $3,082 ▼
SMM A00 $3,504 ▼
Changjiang A00 $3,504 ▼

Alles wat u moet weten over aluminium 6013

308751729937665_.pic

Gratis monster

308771729937665_.pic

China Fabrikant

308781729937665_.pic

Snel antwoord

308761729937665_.pic

Bulkaankoop korting

308771729937665_.pic

China Fabrikant

6013 bestaat voor één ontwerpprobleem: een onderdeel dat sterkte van het 2024-T3-niveau nodig heeft, maar gelast moet worden. 6061 laat zich lassen, maar verliest zijn sterkte net boven 310 MPa in T6. 2024-T3 heeft de sterkte, maar is geen smeltlasbare legering en heeft beplating of verf nodig om in gebruik te overleven.

6013 lost dat probleem op vanuit de 6xxx-zijde. Het is een warmtebehandelbare Al-Mg-Si-Cu-legering met T6-vloeigrens, breuktaaiheid en vermoeiingsgedrag dicht bij 2024-T3-plaat, die zich laat verbinden als een 6xxx-kwaliteit en geen beschermende beplating nodig heeft.

Twee beperkingen bepalen vervolgens de specificatie. Het koper dat 6013 sterker maakt dan 6061 verhoogt ook de neiging tot interkristallijne corrosie, en de pieksterkte wordt pas bereikt na een warmtebehandelingsstap die in de procesroute moet worden vastgelegd.

Wat is aluminium 6013?

De sterkte in deze legering komt van precipitatie-uitharding rather dan koudvervorming. Magnesium en silicium combineren tot Mg₂Si, en de kopertoevoeging drijft aanvullende Cu-bevattende fasen aan die zowel de sterkte als de vermoeiingsweerstand verhogen boven wat een gewone Al-Mg-Si-legering bereikt.

Het is een relatief recente toevoeging aan de 6xxx-familie en blijft een nichekwaliteit. U zult het niet zo breed op voorraad vinden als 6061, en de meerprijs ten opzichte van 6061 is reëel. Kopers specificeren het om twee redenen: ze hebben meer sterkte nodig dan 6061 in een lasbare legering, of ze hebben eigenschappen van 2024-T3-niveau nodig in een onderdeel dat gelast moet worden of dat het corrosiegedrag van 2024 niet kan verdragen.

Chemische samenstelling

ElementBereik (1% per gewicht)
Silicium (Si)0.60 – 1.0
Magnesium (Mg)0.80 – 1.2
Koper (Cu)0.60 – 1.1
Mangaan (Mn)0.20 – 0.80
IJzer (Fe)≤ 0,50
Zink (Zn)≤ 0.25
Chroom (Cr)≤ 0,10
Titanium (Ti)≤ 0,10
Overige (elk / totaal)≤ 0,05 / ≤ 0,15
Aluminium (Al)Rest (94,8 – 97,8)

Twee punten zijn belangrijker dan de getallen zelf. Silicium en magnesium bevinden zich in een nagenoeg gebalanceerde verhouding voor Mg₂Si-vorming, wat de legering responsief maakt voor kunstmatige veroudering.

Het koperniveau is het andere punt. Met maximaal 1,1% is het ruwweg drie tot vijf keer zoveel als 6061 toestaat, wat zowel verklaart waarom 6013 sterker is dan 6061 als waarom het minder corrosiebestendig is.

Specificaties en equivalente aanduidingen

SysteemBenaming
UNSA96013
ISOAlMg1Si0.8CuMn
ASTMB209 (plaat en dikke plaat), B221 (geëxtrudeerde staaf, rondstaaf, buis, profielen)
AMS4216 (6013-T6 plaat), 4347 (6013-T4 plaat)
GB/T3190

Wanneer u de inkooporder opstelt, vermeld dan de specificatie en de temper samen. “6013” alleen definieert geen sterkteniveau — 6013-T4 en 6013-T6 verschillen ongeveer 100 MPa in vloeigrens, wat het verschil is tussen een onderdeel dat houdt en een dat het begeeft.

Mechanische eigenschappen per hardingsgraad

TemperTreksterkte (MPa)Rekgrens (MPa)RekVermoeiingssterkte (MPa)Afschuifsterkte (MPa)Hardheid (HB)
T4~310~170~22%~98~190-
T6379 – 410~350~9%~140~240~130
T651≥ 379≥ 359≥ 5%~110240 – 248130

De T651-rij is afgeleid van de minimumwaarden van aluminiumproducenten voor plaat; T6-plaat test doorgaans naar het bovenste uiteinde van zijn band. Behandel de tabel als een screeningsinstrument en het walserijcertificaat als het bepalende document — gegarandeerde minimumwaarden verschuiven met dikte en productvorm.

Vermeldenswaard: T6 heeft de hoogste vermoeiingssterkte van de drie tempers, ongeveer 140 MPa, terwijl T651 lager ligt op ruwweg 110 MPa ondanks marginaal hogere statische sterkte. Als het onderdeel vermoeiingsgelimiteerd is rather dan statisch gelimiteerd, zou dat verschil de temperkeuze moeten bepalen, niet het vloeigrensgetal.

Fysische eigenschappen

EigendomWaarde
Dichtheid2,71 – 2,72 g/cm³
Smelttraject~579 – 650 °C
Thermische geleidbaarheid~150 – 164 W/m·K
Elektrische geleidbaarheid~35% IACS
Thermische uitzettingscoëfficiënt23,4 × 10⁻⁶ /°C (20 – 100 °C)
Elasticiteitsmodulus69 – 71 GPa
Maximale gebruikstemperatuur~160 °C

Elektrische geleidbaarheid is de waarde die het vaakst verkeerd wordt geciteerd. Vanwege het kopergehalte ligt 6013 nabij 35% IACS — onder 6061, niet erboven. Elke toepassing die op geleidbaarheid rather dan op sterkte leunt, zou in plaats daarvan naar 6061, 6063 of 6101 moeten kijken.

Tempers: T4, T6 en T651

T4 is oplossingsgegloeid en natuurlijk verouderd. Het is de zachtste van de drie en degene waarin u vormt — vormbaarheid in T4 wordt gemeld als grofweg vergelijkbaar met 2024-O. Rek bedraagt ongeveer 22%, wat strakke buigingen en diepe trekkingen mogelijk maakt.

T6 is oplossingsgegloeid en kunstmatig verouderd tot pieksterkte. Dit is de geleverde toestand voor de meeste structurele onderdelen en voor plaat.

T651 is T6 met een toegevoegde spanningsontlastingsstap — het materiaal wordt een gecontroleerde hoeveelheid uitgerekt vóór kunstmatige veroudering. Het uitrekken is wat de dimensionale stabiliteit tijdens en na bewerking verbetert, dus T651 is de aanduiding voor plaat die zwaar gefreesd wordt. Plaat wordt normaal geleverd als T6 rather dan T651, omdat de uitrekkingsstap een bewerking is voor dikke plaat en staaf.

De route van vormen-dan-verouderen

Dit is de reden waarom veel werkplaatsen überhaupt 6013 specificeren, en het is het punt dat de meeste datasheets weglaten. Natuurlijke veroudering bij T4 verloopt langzaam, zodat een onderdeel in T4 kan worden gevormd en vervolgens direct tot T6-pieksterkte kan worden verouderd zonder een tweede oplossingsgloeiing.

Ter vergelijking: 2024-W moet gekoeld worden gehouden om zijn vormbaarheid te behouden, en de meeste 6xxx-onderdelen die worden gevormd en daarna verouderd, hebben eerst hernieuwde oplossingsbehandeling nodig. Het overslaan van die hernieuwde afschrikking bij 6013 betekent minder te corrigeren vervorming, minder processtappen en geen hernieuwde beheersing van de korrelstructuur. Als uw onderdeel groot, dun of vervormingsgevoelig is, kan alleen deze route de legeringsmeerprijs al rechtvaardigen.

Werken met 6013

Vormgeving

Voer het vormen uit in T4. In T6 heeft de legering beperkte buigcapaciteit en koudvormen wordt beperkt door het sterkteniveau; complexe vormen die in T4 gemakkelijk vormen, zullen in T6 scheuren. Bevestig minimale buigstralen tegen de werkelijke dikte en temper voordat u gereedschap vastlegt.

Lassen

6013 last goed. Gegevens van aluminiumproducenten beoordelen de lasbaarheid op het hoogste niveau en beschrijven het als gemakkelijk te verbinden met conventionele las- en soldeermethoden — dit is een van de belangrijkste voordelen van de legering ten opzichte van 2024, dat niet als smeltlasbaar wordt beschouwd.

De gebruikelijke kanttekening blijft gelden: een 6xxx-las verliest lokaal sterkte omdat de warmte van het lassen de precipitatiestructuur in en nabij de laszone oververoudert of opnieuw in oplossing brengt. Ontwerp op de as-welded toestand en plaats lassen waar mogelijk weg van locaties met piekspanning. De keuze van toevoegmateriaal moet de verbindingsvereisten en eventuele toepasselijke procedurekwalificatie volgen — zie onze gids voor de selectie van aluminium lasdraad voor hoe de keuze van toevoegmateriaal samenhangt met de basale legering en de serviceomgeving.

Bewerking

Bewerkbaarheid is goed, beoordeeld rond 70 op de standaardschaal van 0–100, waar vrijsnijdende legeringen nabij 90 liggen. T651 heeft over het algemeen de voorkeur voor zwaar bewerkte plaat vanwege de spanningsontlasting.

Oppervlaktebehandeling

6013 verdraagt anodiseren en verven goed. Het is geen decoratieve legering voor helder anodiseren — als helder decoratief trim van uiterlijk kritisch is, zijn 5005, 5657 of 6063 de standaardantwoorden. Voor beschermend anodiseren en voorbehandeling voor verf presteert 6013 zonder speciale behandeling.

Corrosie- en temperatuurlimieten

De eerlijke formulering is deze: 6013 heeft goede corrosieweerstand voor een koperhoudende legering, en minder algemene corrosiebestendigheid dan 6061. Gepubliceerde vergelijkingen vermelden een grotere neiging tot interkristallijne corrosie bij 6013 dan bij 6061, met name waar de verwerking niet goed wordt gecontroleerd — met gerapporteerde vervolgeffecten op vermoeiingsweerstand, ductiliteit en sterkte als dit niet wordt aangepakt.

Weerstand tegen spanningscorrosie wordt beoordeeld aan de top van de producentschaal, wat een echte verbetering is ten opzichte van de 2xxx-legeringen waarmee 6013 concurreert. Maar 6013 is geen mariene legering. Voor ondergedompelde of spatzone-zeewatertoepassingen blijven de 5xxx-kwaliteiten de juiste familie — zie onze gids voor de selectie van mariene aluminiumlegeringen.

Qua temperatuur is het praktische plafond ongeveer 160 °C. Precipitatiehardbare legeringen verliezen sterkte naarmate de temperatuur stijgt, en 6013 is geen materiaal voor verhoogde temperaturen ondanks gangbare aannames over luchtvaartkwaliteiten.

Waar 6013 wordt gebruikt

Producenttoepassingslijsten voor 6013 omvatten hydraulische componenten, ventielbehuizingen, machineonderdelen, ABS-remssysteemcomponenten en munitie. Daarbuiten zijn de twee volumetoepassingen:

  • Ruimtevaart — vliegtuighuid en structurele panelen, waar de legering wordt geëvalueerd als kandidaat om 2024-plaat te vervangen, met name waar lasgedrag of corrosiegedrag 2024 uitsluit.
  • Automotive en transport — structurele en carrosseriepanelen, en fietsframes, sturen en wielcomponenten, waar sterkte hoger dan 6061 nodig is in een lasbare legering.

6013 vs. 6061 vs. 2024 vs. 7075

AlloyBelangrijkste legeringselementenTreksterkte (MPa)Algemene corrosieLasbaarheidPast wanneer
6013-T6Mg-Si-Cu379 – 410Goed (hogere IGC-neiging dan 6061)Goed2024-klasse sterkte in een lasbaar onderdeel
6061-T6Mg-Si240 – 310Zeer goedUitstekendAlgemeen constructiewerk, beste algehele beschikbaarheid
2024-T3Cu-Mg400 – 480SlechtNiet smeltlasbaarMaximale 2xxx-sterkte waar lassen niet vereist is
7075-T6Zn-Mg-Cu500 – 570SlechtSlechtPieksterkte, corrosie en lassen niet bepalend

De twee vergelijkingen die de meeste opdrachten bepalen:

6013 vs 6061. 6013 is aanzienlijk sterker. 6061 is corrosiebestendiger, goedkoper en overal verkrijgbaar. Kies 6013 wanneer de sterktemarge de reden is dat het ontwerp faalt, niet als standaard upgrade. Als corrosiebestendigheid de prioriteit is, is 6061 het betere antwoord — zie onze volledige gids over 6061-aluminium.

6013 vs 2024. Sterkte, breuktaaiheid en vermoeiing bij 6013-T6 liggen dicht bij 2024-T3-plaat, met betere corrosiebestendigheid en lagere dichtheid. De beslissende factor is meestal verbinding: als de constructie wordt gelast, wint 6013; als deze wordt geklonken en corrosie wordt beheerst door bekleding of afwerking, kan 2024 nog steeds worden gespecificeerd.

Go / No-Go

Ga — specificeer 6013 wanneer:

  • Een lasverbinding vereist is in een onderdeel dat sterkte boven 6061 nodig heeft. Typische onderdelen: gelaste luchtvaartconstructies, hydraulische manifolds, structurele beugels.
  • Het onderdeel kan worden gevormd in T4 en direct worden verouderd tot T6, waardoor een hernieuwde oplosbehandeling wordt vermeden. Typische onderdelen: grote vervormingsgevoelige panelen, getrokken structurele profielen.
  • Vermoeiingsweerstand een ontwerpvereiste is en de vermoeiingssterkte van T6 van ~140 MPa de belastingscyclus aankan. Typische onderdelen: dynamisch belaste beugels, transportconstructies.
  • Eigenschappen van 2024-T3-klasse nodig zijn, maar de serviceomgeving een blanke 2xxx-legering uitsluit.
  • Zwaar bewerkte plaat waar dimensionale stabiliteit belangrijk is — specificeer T651.

No-Go — kijk elders wanneer:

  • Maximale corrosiebestendigheid de prioriteit is. 6061 of een 5xxx-legering presteert beter dan 6013; het kopergehalte werkt in uw nadeel.
  • Het onderdeel continu in bedrijf is boven ongeveer 160 °C.
  • Onderdompeling in of spatzone van zeewater de primaire blootstelling is. Gebruik 5083 of 5086 — begin met onze gids over 5083-aluminium.
  • Sterkte van 7075-klasse echt vereist is, en lassen en corrosie geen beperkende voorwaarden zijn.
  • Krappe buigstralen nodig zijn in de geleverde toestand. Vorm in T4 en verouder, of kies een beter vervormbare legering.
  • Beschikbaarheid en kosten domineren. 6061 is veel breder op voorraad en is de veiligere standaard.

Inkoopcontroles

6013 is geen standaardkwaliteit, dus de bestelling vereist meer specificatie dan een 6061-regelitem. Voordat een inkooporder wordt vrijgegeven, dient u het volgende te bevestigen:

  • Specificatie en temperatuur samen — ASTM B209 of de toepasselijke AMS-plaatspecificatie (4216 voor T6, 4347 voor T4), plus de temperatuur. 6013-T6 en 6013-T651 zijn niet uitwisselbaar op een tekening.
  • Dikteband — gegarandeerde mechanische minimumwaarden variëren met de dikte. Geef het bereik op dat u accepteert.
  • Warmtebehandelingsroute — als u van plan bent om in T4 te vormen en te verouderen tot T6, vermeld dit dan bij de bestelling, zodat het materiaal wordt geleverd in een toestand die dit ondersteunt.
  • MTC-scope — vraag het certificaat op met chemische en mechanische resultaten, en bevestig dat de temper en specificatie erop vermeld staan.
  • Testen door derden — wanneer de toepassing luchtvaart of druktoepassing betreft, stem de aanvullende testscope vooraf af in plaats van na productie.

Linsy Aluminium levert 6013 in plaat en dikwandige plaat, en ondersteunt CNC-bewerking, TIG- en MIG-lassen, lasersnijden en oppervlakteafwerking in-house, zodat materiaal en eerste verwerkingsstap in één order kunnen worden afgehandeld. Zie de 6013 aluminiumlegering productpagina voor beschikbare tempers en afmetingen.

Conclusie

6013 verdient zijn plaats wanneer een gelast, vermoeiingsbelast onderdeel meer sterkte nodig heeft dan 6061 biedt, en wanneer vormen in T4 en direct doorouderen naar T6 — geen hernieuwde oplosbehandeling, geen extra afschrikking — de meerprijs waard is. De afweging is beschikbaarheid: koper verhoogt de neiging tot interkristallijne corrosie ten opzichte van 6061, de kwaliteit kost meer, en de meeste walserijen houden er veel minder van aan dan van 6061 of 2024.

Wij leveren 6013 plaat en dikwandige plaat volgens de standaardspecificaties en verzorgen productie op maat met lage MOQ voor tempers en afmetingen daarbuiten, met een levertijd van 10–60 dagen voor aangepaste lijnen. Elke order wordt geleverd met een MTC.

Stuur ons de tekening, temper- en diktevereiste voor een technische beoordeling en offerte.

Veelgestelde vragen

In welke vormen is 6013 verkrijgbaar?

Plaat, dikwandige plaat en coil zijn de gewalste vormen. Buis, staaf en niet-standaard profielen worden volgens uw tekening geproduceerd, dus de kwaliteit is niet beperkt tot vlakproduct. Vermeld de temper samen met de vorm, omdat niet elke temper in elk product wordt geleverd.

Welk toevoegmateriaal moet ik gebruiken om 6013 te lassen?

ER4043 (AlSi5) of ER5356 (AlMg5Cr) volgens AWS A5.10. ER4043 is doorgaans de eerste keuze bij 6xxx-basismetaal omdat het hogere siliciumgehalte de gevoeligheid voor warmtescheuren verlaagt. Stap over op ER5356 waar de verbinding een sterker lasmetaal in lasconditie vereist.

Hoe verhoudt 6013 zich tot 6061 qua kosten en beschikbaarheid?

Het kost meer en wordt veel minder breed op voorraad gehouden. 6061 is een standaardkwaliteit die de meeste servicecentra op voorraad hebben, terwijl 6013 een niche-luchtvaartlegering is, dus de levertijd hangt af van of uw temper en dikte op voorraad zijn of geproduceerd worden. Reken op de meerprijs en bevestig de voorraad voordat u zich vastlegt op een leverdatum.

Kan 6013 vóór verzending op tekening worden gesneden of bewerkt?

Ja. Op lengte snijden, CNC-bewerking, lasersnijden en buigen worden in-house uitgevoerd, zodat onderdelen bijna op eindmaat kunnen aankomen. Stuur de tekening mee met uw aanvraag en de tolerantie- en oppervlakte-eisen worden samen met het materiaal geoffreerd.

David Huang

David Huang is een zeer gerespecteerde expert in China's industrie voor aluminiumlegeringen en heeft meer dan tien jaar ervaring in het ontwikkelen, produceren en toepassen van geavanceerde aluminiumlegeringen. Hij heeft een bewezen staat van dienst in het succesvol leveren van projectoplossingen en technische expertise aan toonaangevende internationale bedrijven in diverse sectoren, waaronder lucht- en ruimtevaart, auto's en de bouw. David is ook een vertrouwde adviseur voor meerdere grote aluminiumfabrikanten in China.

24/7 Service | Antwoord binnen 10 minuten!

Neem voor meer catalogi, details en offertes direct contact met ons op!

WhatsApp Telefoon