Wytłaczanie aluminium 4040: Kompleksowy przewodnik

308751729937665_.pic

Bezpłatna próbka

308771729937665_.pic

Producent z Chin

308781729937665_.pic

Szybka reakcja

308761729937665_.pic

Rabat przy zakupie hurtowym

308771729937665_.pic

Producent z Chin

4040 to koń roboczy modularnych ram aluminiowych. To kwadratowy profil 40 × 40 mm z rowkami T na powierzchniach, sytuujący się w środku zakresu — wystarczająco duży, by przenosić ramę maszyny lub stanowisko pracy, i wystarczająco mały, by zachować lekkość i przystępną cenę zestawu.

“4040” należy traktować jako rozmiar przekroju, a nie materiał. Dwa profile 4040 mogą różnić się szerokością rowka, grubością ścianki i stopem, z którego są wyciskane — a te trzy czynniki decydują o tym, czy akcesoria będą pasować, ile rama może przenieść i ile będzie kosztować.

Czym jest profil aluminiowy 4040?

Profil aluminiowy 4040 to kwadratowy profil aluminiowy o wymiarach 40 mm × 40 mm, wyciskany z rowkami T biegnącymi wzdłuż jego długości, dzięki czemu wsporniki, nakrętki i zawiasy można mocować w dowolnym miejscu bez wiercenia.

Przekrój jest standardowo wyciskany ze stopu 6063-T5 i dostarczany w prętach o długości 6 m, a następnie cięty na wymiar. Rowki nadają systemowi szybkość: nakrętka T wsuwa się w kanał, śruba ją dokręca i sztywne połączenie powstaje w kilka minut przy użyciu narzędzi ręcznych.

To rozmiar profilu, a nie gatunek stopu

“4040” opisuje geometrię. Nie mówi nic o składzie chemicznym i nie istnieje stop aluminium kuty 4040.

Numer ten należy do serii profili z rowkiem T — 2020, 3030, 4040, 4080, 8080 — gdzie pierwsze dwie cyfry podają szerokość przekroju w milimetrach. To nazewnictwo nie ma związku z oznaczeniami stopów takimi jak 6063 czy 6061.

Zatem rysunek, który mówi “aluminium 4040”, to tylko połowa specyfikacji. Nadal musi określać stop, stan obróbki cieplnej i szerokość rowka.

Jak działa system rowka T

4040-t-slot-joint

Rowek T to kanał o wąskim wlocie i szerszej wewnętrznej wnęce. Nakrętka lub łeb śruby wsuwa się wzdłuż wnęki, a po dokręceniu mocuje element w miejscu, w którym został zatrzymany.

Ten jeden szczegół odróżnia profil ramowy od zwykłej rury. Nie jest potrzebne spawanie ani wiercenie, połączenia można przemieszczać, a ramę można zdemontować i złożyć ponownie w innym miejscu.

Typowe elementy złączne: nakrętki T i śruby T do połączeń konstrukcyjnych, wsporniki narożne i kliny do kątów prostych, zaślepki i łączniki do wykończenia oraz zawiasy lub kółka do części ruchomych. Większość z nich dokręca się kluczem imbusowym.

Rowki 8 mm vs 10 mm

4040-slot-system-compatibility

Seria 40 jest sprzedawana w dwóch standardach rowków, a akcesoria nie są między nimi wymienne. Metryczny standard europejski to rowek 8 mm, dominujący w budowie maszyn i ramach automatyzacji; niektóre serie stosują zamiast tego rowek 10 mm.

Zmierz wlot rowka przed zakupem czegokolwiek, co ma w nim osadzić. Partia nakrętek T 8 mm nie pasuje do kanału 10 mm, a błąd ujawnia się dopiero podczas montażu ramy.

Materiał: stop i stan obróbki cieplnej

Prawie cały profil 4040 jest wyciskany ze stopu 6063, obrabialnego cieplnie stopu Al-Mg-Si wybranego ze względu na wyciskalność i jakość powierzchni, a nie maksymalną wytrzymałość. Przewodnik po wyciskaniu 6063 opisuje, jak ten stop jest wyciskany na profile. 6061 jest alternatywą, gdy rama przenosi większe obciążenia.

Skład chemiczny

Serie są zgodne z EN 573-3 (EN AW-6063 / AlMg0.7Si) i ASTM B221.

ElementZawartość (% wagowo)Rola
Krzem (Si)0.20–0.60Tworzy fazę umacniającą Mg₂Si
Magnez (Mg)0.45–0.90Główny pierwiastek utwardzający wydzieleniowo
Żelazo (Fe)≤0,35Limit zanieczyszczeń
Miedź (Cu)≤0,10Limit zanieczyszczeń; nadmiar szkodzi odporności korozyjnej
Mangan (Mn)≤0,10Limit zanieczyszczeń
Chrom (Cr)≤0,10Limit zanieczyszczeń
Cynk (Zn)≤0,10Limit zanieczyszczeń
Tytan (Ti)≤0,10Rafinator ziarna
Inne (każdy / łącznie)≤0,05 / ≤0,15Limity śladowe
Aluminium (Al)RównowagaMetal nieszlachetny

Właściwości mechaniczne w zależności od stanu utwardzenia

Są to wartości minimalne dla profili wyciskanych według EN 755-2 i ASTM B221. Typowe partie produkcyjne osiągają wyniki powyżej nich — profil 6063-T5 zwykle osiąga około 185 MPa wytrzymałości na rozciąganie i 145 MPa granicy plastyczności.

Stop / stan utwardzeniaWytrzymałość na rozciąganie, min (MPa)Granica plastyczności, min (MPa)Wydłużenie (%)
6063-T51451108
6063-T62051708
6061-T62602408

T5 jest domyślnym stanem dla ram. Profil jest chłodzony po wyciskaniu i starzony, co jest tanie i pozostawia czystą powierzchnię. T6 dodaje hartowanie wodne i korekcję rozciąganiem, podnosząc granicę plastyczności o około 50% kosztem nieco gorszej jakości wykończenia i wyższej ceny.

Wybierz 6061-T6 tylko wtedy, gdy rama jest rzeczywiście nośna. Przenosi około dwukrotnie wyższą granicę plastyczności niż 6063-T5, ale wyciska się wolniej, wykazuje więcej linii po matrycy i nierówniej się anoduje — więc słabo nadaje się do dekoracyjnych obudów.

Właściwości fizyczne

NieruchomośćTypowa wartość
Gęstość2,70 g/cm³
Moduł sprężystości~69 GPa
Przewodność cieplna~200 W/m-K
Zakres topnienia~615–655 °C

Moduł sprężystości jest tym, który decyduje o sztywności, i jest zasadniczo taki sam dla każdego stopu 6xxx. Ramy, która jest zbyt sprężysta, nie da się naprawić przez zmianę stopu z 6063 na 6061 — rozwiązaniem jest głębszy przekrój lub krótsze przęsło.

Specyfikacje i właściwości przekroju 4040

Szerokość rowka jest ustalona przez system, ale grubość ścianki nie. Dostawcy oferują lekkie, standardowe i ciężkie wersje tego samego obrysu 40 × 40, a różnica ujawnia się w masie i sztywności.

WariantBudowa ściankiMasa (kg/m)Ix = Iy (cm⁴)Wx = Wy (cm³)
ŚwiatłoCienka ścianka, 4 rowki~1,25–1,35~6,2–6,4~3,2–4,4
StandardŚrednia ścianka, 4 rowki~1,45–1,65~7,1–8,7~3,6–4,4
CiężkiGruba ścianka, 4 rowki~1,85–2,20~10,0–10,4~5,0–5,2

Są to typowe wartości z publikowanych katalogów profili serii 40 i różnią się w zależności od konstrukcji profilu, dlatego do obliczeń konstrukcyjnych należy korzystać z karty danych dostawcy. Ix i Iy to drugie momenty pola powierzchni względem dwóch głównych osi; Wx i Wy to wskaźniki wytrzymałości przekroju stosowane do naprężeń zginających.

Standardowe pręty mają 6 m. Tolerancje wymiarowe profili wyciskanych określa norma EN 755-9, a dopuszczalne odchyłki zależą od wymiaru i grubości ścianki — dlatego przy zamówieniu należy wskazać, które powierzchnie są krytyczne.

4040 a inne serie profili z rowkiem teowym

Wybór serii zależy przede wszystkim od obciążenia, rozpiętości i tego, jakie obciążenie może przenieść gotowa konstrukcja.

SeriaPrzekrój (mm)Typowy rowekMasa (kg/m)Zastosowanie
202020 × 206 mm~0.5Lekkie obudowy, osłony, małe uchwyty
303030 × 308 mm~0,9–1,0Lekkie ramy i stanowiska pracy
404040 × 408 mm (10 mm w niektórych zakresach)1.25–2.2Ramy maszyn, stanowiska pracy, automatyka
408040 × 808 mm2.2–3.3Bramy, ramiona wspornikowe, ciężkie ramy
808080 × 808 mm3.9–5.1Podstawy maszyn i konstrukcje przenoszące duże obciążenia

4040 jest rozwiązaniem domyślnym nie bez powodu. Poniżej niego ramy 3030 uginają się przy każdej rozpiętości poza krótkimi; powyżej niego profile 4080 i 8080 zwiększają sztywność przy w przybliżeniu podwójnej masie i koszcie na metr.

Przejście na większy profil jest często potrzebne tylko w jednym kierunku. Brama maszyny, która musi wytrzymywać zginanie w jednej płaszczyźnie, jest zwykle budowana z profilu 4080, a nie 8080, ponieważ pracę wykonuje dodatkowa głębokość, a dodatkowa szerokość nie.

Co określa nośność ramy 4040

4040-load-capacity-factors

Nie istnieje jedna wartość nośności dla profilu 4040, ponieważ zależy ona od rozpiętości, warunków podparcia i sposobu przyłożenia obciążenia. Każda wartość podana bez tych trzech parametrów nie nadaje się do projektowania.

W większości zastosowań ramowych ugięcie decyduje przed naprężeniem. Belka, która jest wystarczająco wytrzymała, może być nadal zbyt sprężysta, a operator zauważy ruch na długo przed jakimkolwiek zniszczeniem.

Ugięcie maleje proporcjonalnie do drugiego momentu pola powierzchni, więc konstrukcja ścianki ma większe znaczenie niż stop. Przy tej samej rozpiętości 1 m i tym samym obciążeniu ciężki profil z 4 rowkami o wartości około 10 cm⁴ ugina się o około jedną trzecią mniej niż lekki o wartości około 6,4 cm⁴. Podwojenie rozpiętości powoduje natomiast ośmiokrotny wzrost ugięcia.

Wynikają z tego dwie praktyczne konsekwencje. Należy stosować krótszą rozpiętość i głębszy przekrój, zanim sięgnie się po mocniejszy stop, oraz traktować publikowane właściwości przekroju jako dane wejściowe do projektowania, a nie nazwę stopu.

Wykończenie powierzchni i korozja

Stop 6063 dobrze odporny na korozję atmosferyczną i nie wymaga powłoki w pomieszczeniach. Anodowanie utwardza powierzchnię i nadaje jednolity kolor; grubość powłoki do zastosowań architektonicznych i osłon maszyn wynosi typowo 10–25 μm zgodnie z ISO 7599.

Malowanie proszkowe obejmuje pełny zakres RAL i nadaje się do ram zewnętrznych i obudów urządzeń. Wykończenie surowe jest najtańszą opcją i właściwym wyborem dla części, które będą malowane lub ukryte.

Niezależnie od wybranego wykończenia należy pamiętać, że dotyczy ono całego pręta. Elementy ramy są zwykle cięte po wykończeniu, więc przecięte końce są odsłonięte, chyba że określono inaczej.

Zastosowania

4040-modular-frame-applications
  • Ramy maszyn, osłony i obudowy bezpieczeństwa
  • Stanowiska pracy, stoły montażowe i wózki do transportu materiałów
  • Ramy automatyki, komórki robotyczne i prowadnice ruchu liniowego
  • Bramy i stoły drukarek 3D oraz frezarek CNC
  • Stojaki ekspozycyjne, konstrukcje wystawowe i stanowiska badawcze
  • Regały magazynowe, wózki i lekkie konstrukcje ramowe

Go/No-Go

Tak — 4040 jest zwykle właściwym wyborem, gdy:

  • Rama ma rozpiętość około 0,5–1,5 m między podporami i jest składana, a nie spawana.
  • Konstrukcja musi być regulowana, rozbudowywana lub przebudowywana później.
  • Akcesoria gotowe do użycia (wsporniki, zawiasy, kółka, panele) służą do łączenia.
  • Rama przenosi urządzenia, a nie ludzi, a ugięcie można sprawdzić względem własnego limitu.

Nie — należy odejść od 4040, gdy:

  • Rozpiętości znacznie przekraczają około 1,5 m pod obciążeniem. Należy przejść na 4080 lub 8080 zamiast dodawać podpory.
  • Połączenie musi być spawane i wodoszczelne. Profil prasowany z rowkami jest niewłaściwym punktem wyjścia.
  • Rama jest głównym elementem konstrukcyjnym przenoszącym ludzi lub obciążenia nad głową. Należy zastosować zaprojektowany przekrój i wykwalifikowanego inżyniera.
  • Drgania lub wstrząsy dominują. Połączenia rowkowe mogą pełzać; należy dodać stężenia krzyżowe i sprawdzić elementy złączne.
  • Profil będzie intensywnie obrabiany po anodowaniu. Cięcie i wiercenie odsłaniają goły metal na powierzchniach styku.

Co potwierdzić przed zamówieniem

4040-selection-boundaries

Pięć szczegółów decyduje o tym, czy zamówienie się powiedzie. Należy je uwzględnić w zapytaniu, a oferta będzie dokładna za pierwszym razem.

  • System rowków — 8 mm lub 10 mm, mierzone przy wlocie.
  • Stop i stan (temper) — 6063-T5 dla większości ram, 6063-T6 lub 6061-T6 do cięższych zastosowań.
  • Budowa ścianki — light, standard, or heavy, quoted with the weight per metre.
  • Cut list — finished lengths, end cuts, and hole or tapping positions if drilling is required.
  • Finish and documentation — anodised, powder coated, or mill; MTC with the order.

Accessories are worth ordering with the profile. Nuts, brackets, and hinges have to match both the slot width and the series, and a mixed order avoids a second shipment.

Wnioski

4040 is the middle of the T-slot range, and for most machine frames, workstations, and automation structures it is the right size — a 40 × 40 mm section in 6063-T5 that assembles with hand tools and needs no welding. Its trade-off is that “4040” fixes only the geometry: slot width, wall thickness, and alloy still vary between suppliers, and a light-wall profile that looks identical on a price list will deflect noticeably more under load.

We supply 6063-T5 and 6061-T6 4040 profile in both 8 mm and 10 mm slot versions, cut to length, with matched nuts, brackets and hinges, and low-MOQ custom production on non-standard colours and lengths. Every order ships with an MTC.

Send us the frame drawing with the slot system and the load case, and we will confirm the profile, wall thickness, and cut list.

Często zadawane pytania

Can I use 8 mm and 10 mm slot accessories on the same 4040 frame?

No. The slot width sets which T-nuts, brackets, hinges and castors fit, and the two systems are not interchangeable. Decide the slot at the frame design stage, then order the profile and the accessories together so the hardware matches.

Can I get 4040 extrusion cut to length, and what is the minimum order?

Yes. Profile is supplied in 6 m bars and cut to your finished lengths, with drilling and tapping available. Standard sizes and mill finish carry low minimum quantities; non-standard colours and heavy-wall sections are quoted per project.

Which wall build should I order for a frame that carries equipment?

It depends on span and load case, not on the series number. Light, standard and heavy wall builds share the same 40 × 40 mm footprint but carry different second moments of area, so deflection changes with the wall while the outside looks identical.

What documents come with a 4040 profile order?

A mill test certificate reporting the chemistry and mechanical results for the heat, included with every order. Where a project requires independent verification, SGS reports can be arranged on request at additional testing cost.

David Huang

David Huang jest wysoko cenionym ekspertem w chińskim przemyśle stopów aluminium, posiadającym ponad dziesięcioletnie doświadczenie w opracowywaniu, produkcji i stosowaniu zaawansowanych stopów aluminium. Ma udokumentowane doświadczenie w skutecznym dostarczaniu rozwiązań projektowych i wiedzy technicznej wiodącym globalnym korporacjom z różnych sektorów, w tym lotniczego, motoryzacyjnego i budowlanego. David jest również zaufanym doradcą wielu głównych producentów aluminium w Chinach.

Serwis 24/7 | Reakcja w ciągu 10 minut!

Aby uzyskać więcej katalogów, szczegółów i ofert, skontaktuj się z nami bezpośrednio!

WhatsApp Telefon