Aluminium Master 6062: najlepszy przewodnik

308751729937665_.pic

Bezpłatna próbka

308771729937665_.pic

Producent z Chin

308781729937665_.pic

Szybka reakcja

308761729937665_.pic

Rabat przy zakupie hurtowym

308771729937665_.pic

Producent z Chin

6062 to stop aluminium z serii 6xxx, poddawany obróbce cieplnej, oparty na układzie aluminium–magnez–krzem z niewielkim celowym dodatkiem miedzi. Jego skład chemiczny jest niemal identyczny ze składem 6061, co jest najważniejszą informacją, jaką nabywca może o nim wiedzieć: 6062 najlepiej rozumieć jako gatunek zbliżony do 6061, a nie jako gatunek mocniejszy czy bardziej egzotyczny. Decyzja, którą rozstrzyga niniejszy przewodnik, dotyczy tego, czy w ogóle specifykować 6062, czy zamiast tego zastosować znacznie lepiej udokumentowany 6061 (lub lepiej poddający się wykończeniu 6063).

Decyzja ta ma znaczenie, ponieważ dane liczbowe nie są tam, gdzie nabywca by się ich spodziewał. 6062 jest zarejestrowanym oznaczeniem — AA 6062, UNS A96062 — oraz jego skład jest wystarczająco zbliżony do składu 6061, że oba gatunki zachowują się podobnie w eksploatacji, dlatego 6062 jest zwykle wyceniany na podstawie 6061 zamiast z własnej tabeli. W praktyce tym, co odróżnia oba gatunki, jest dokumentacja, a nie właściwości użytkowe — i to jest ta część, którą warto ustalić przed złożeniem zamówienia.

Czym jest aluminium 6062?

6062 to stop wyrobów walcowanych i wyciskanych, poddawany obróbce cieplnej, należący do rodziny Al-Mg-Si-Cu. Magnez i krzem łączą się podczas sztucznego starzenia, tworząc wydzielenia Mg₂Si, i stąd pochodzi wytrzymałość — nie z odkształcenia na zimno — dzięki czemu stop pozostaje spawalny i podatny do formowania w sposób, w jaki gatunki 5xxx umacniane odkształceniowo nie są. Dodatek miedzi przyczynia się do dodatkowego utwardzania wydzieleniowego, a chrom jest obecny w celu kontrolowania struktury ziaren podczas obróbki cieplnej.

Konsekwencją tego składu chemicznego jest przeciętny zestaw właściwości. 6062 to stop o średniej wytrzymałości, a nie o wysokiej: nie zbliży się do 7075 i nie istnieje opublikowana podstawa, by traktować go jako mocniejszy od 6061. Chińska norma krajowa, która go obejmuje, GB/T 3618-1989, opisuje 6062 dokładnie w tych kategoriach — stop Al-Mg-Si o dobrej odporności korozyjnej, dobrej spawalności, dostatecznej podatności do obróbki na zimno i średniej wytrzymałości, stosowany głównie w budownictwie. Jego praktyczna atrakcyjność nie polega na szczytowych parametrach, lecz na tym, jak zachowuje się podczas wyciskania, obróbki skrawaniem, anodowania i spawania, dlatego pojawia się w zastosowaniach architektonicznych i ogólnych konstrukcyjnych, a nie w konstrukcjach lotniczych.

Skład aluminium 6062

Poniższe wartości graniczne to dane AA/GB, co do których autorytatywne źródła są zgodne. Jeden pierwiastek jest rzeczywiście sporny i został oznaczony, a nie wygładzony.

ElementWaga %
Aluminium (Al)Reszta
Krzem (Si)0.40–0.80
Żelazo (Fe)0,70 maks.
Miedź (Cu)0.15–0.40
Mangan (Mn)0,15 maks
Magnez (Mg)0.80–1.20
Chrom (Cr)0,04–0,14 według AA Teal Sheets (2025); 0,04–0,35 według GB/T 3618-1989 i większości komercyjnych kart danych
Cynk (Zn)0,25 maks
Tytan (Ti)0,15 maks
Inni, każdy0.05 max
Pozostałe, ogółem0,15 maks

Warto wyodrębnić dwie rzeczy. Po pierwsze, mangan jest ograniczony do 0,15 — nie jest to zakres 0,15–0,40, co jest częstym błędem w krążących kartach danych. Po drugie, górna granica chromu różni się między aktualną rejestracją AA (0,14) a starszą chińską normą i znaczną częścią literatury komercyjnej (0,35). Chrom wpływa na strukturę ziaren i zachowanie podczas rekrystalizacji w trakcie obróbki cieplnej, więc jeśli proces od niego zależy, należy wskazać normę obowiązującą w zamówieniu, zamiast pozostawiać to oznaczeniu stopu.

Czym 6062 różni się od 6061

To jest porównanie, które rozstrzyga większość zakupów 6062, a szczera odpowiedź brzmi: ledwie, na papierze.

Element60626061
Krzem (Si)0.40–0.800.40–0.80
Żelazo (Fe)0,70 maks.0,70 maks.
Miedź (Cu)0.15–0.400.15–0.40
Mangan (Mn)0,15 maks0,15 maks
Magnez (Mg)0.80–1.200.80–1.20
Chrom (Cr)0,04–0,14 (AA) / 0,04–0,35 (GB)0.04–0.35
Cynk (Zn)0,25 maks0,25 maks
Tytan (Ti)0,15 maks0,15 maks

Każda wartość graniczna zgadza się pierwiastek po pierwiastku; jedyna rzeczywista różnica to górna granica chromu po przyjęciu aktualnej rejestracji AA. Dlatego 6062 zachowuje się jak 6061 w warsztacie, dlatego poddaje się obróbce cieplnej jak 6061 i — jak wyjaśnia następna sekcja — dlatego tak wiele opublikowanych danych dotyczących 6062 to w rzeczywistości dane 6061.

Praktyczna implikacja jest raczej krzepiąca niż rozczarowująca. Jeśli masz część, która obecnie jest wykonana z 6061, i proponuje się ci 6062, nie wkraczasz w nieznaną metalurgię. Wkraczasz w ten sam układ stopowy z węższym oknem chromu i znacznie cieńszą dokumentacją, co jest problemem dokumentacyjnym, a nie inżynierskim.

Stany dostawy 6062: O, T4, T6 i T651

6062 jest dostarczany w standardowym zestawie stanów obróbki cieplnej. Stan dostawy ma większy wpływ na gotową część niż wybór między 6062 a 6061, dlatego należy określić oba na pozycji zamówienia.

TemperamentObróbkaCo dajeTypowe zastosowanie
OWyżarzonyNajmiększy stan, maksymalna plastycznośćIntensywne formowanie, następnie obróbka cieplna
T4Przesycany naturalnie starzonyUmiarkowana wytrzymałość, wysoka podatność do formowania, stabilny przed końcowym starzeniemCzęści formowane w pierwszej kolejności, profile gięte lub ciągnione
T6Przesycany i sztucznie starzonySzczytowa wytrzymałość praktycznaCzęści konstrukcyjne, komponenty obrabiane mechanicznie
T651T6 plus rozciąganie w celu usunięcia naprężeń resztkowychWytrzymałość T6 z lepszą stabilnością wymiarową po obróbce skrawaniemCzęści precyzyjnie obrabiane, grube płyty

T6511 pojawia się na prętach i profilach wyciskanych i niesie tę samą ideę co T651 — usuwanie naprężeń przez rozciąganie — zastosowaną do wyciskania.

Warto wyraźnie wprowadzić dwie poprawki, ponieważ obie krążą w treściach o 6062 w internecie. T4 jest starzony naturalnie, a nie sztucznie; to etap sztucznego starzenia odróżnia T6 od T4. Oraz nie istnieje stan T73 dla 6062. T73 to obróbka przestarzenia stosowana do niektórych stopów 7xxx w celu wymiany wytrzymałości na odporność na korozję naprężeniową; nie ma znaczenia dla gatunku 6xxx.

Właściwości mechaniczne i fizyczne 6062

Poniższe stałe fizyczne pochodzą z danych rejestracyjnych AA. Wiersz mechaniczny celowo nie zawiera liczby, a następna sekcja wyjaśnia dlaczego.

NieruchomośćWartośćPodstawa
Gęstość≈2,70 g/cm³Typowe dla 6xxx Al-Mg-Si; nie jest wartością specyfikacyjną
Moduł sprężystości≈69 GPaWartość AA; średnia wytrzymałości na rozciąganie i ściskanie. Ściskanie jest około 2% wyższe — nie jest to zakres zależny od stanu dostawy
Oporność elektryczna0,0338–0,0383 Ω·mm²/mAA Teal Sheets (2025)
Przewodność elektryczna≈45–51% IACSPrzeliczone z zakresu rezystywności AA
Przewodność cieplna172–180 W/(m·K)AA Teal Sheets (2025)
Solidus≈582 °CPowszechnie podawane dla 6xxx Al-Mg-Si; zweryfikować z MTC przed obróbką cieplną
Właściwości mechaniczneBrak powszechnie publikowanego minimumPatrz poniżej

Moduł sprężystości jest jedyną wartością, którą można tu traktować jako stałą do celów projektowych: jak każdy stop aluminium, 6062 oscyluje wokół 69 GPa, więc sztywność jest problemem projektowania przekroju, a nie doboru stopu.

Dlaczego dane właściwości 6062 się różnią — i jak zweryfikować to, co kupujesz

Wyszukaj właściwości mechaniczne 6062, a znajdziesz wartości wytrzymałości na rozciąganie od 270 do 390 MPa. Te liczby nie są niezależnymi pomiarami 6062; większość z nich to wartości 6061 przemianowane, a niektóre karty danych dostawców mówią o tym wprost. Na naszej własnej stronie produktu 6062, tabela właściwości wprost stwierdza, że podane wartości są typowymi danymi dla 6061.

Nie jest to tyle oszustwo, ile konsekwencja sposobu stosowania tego oznaczenia. 6062 jest zarejestrowany, ale nie jest gatunkiem, który nabywcy znajdą w tabelach z minimalnymi właściwościami mechanicznymi w powszechnych specyfikacjach wyrobów ASTM tak jak 6061 i 6063, więc nie ma autorytatywnej tabeli do skopiowania — a dostawcy wypełniają lukę najbliższym odpowiednikiem.

Co to oznacza w praktyce:

  • Należy oczekiwać wyceny opartej na 6061. Wycena 6062-T6 zwykle podaje około 310 MPa wytrzymałości na rozciąganie, 276 MPa granicy plastyczności i około 12% wydłużenia, ponieważ są to standardowe wartości dla 6061-T6. Należy traktować to jako handlową podstawę wyceny, a nie jako gwarancję opartą na normie.
  • Uczyń MTC dokumentem nadrzędnym. Świadectwo badania wytopu dla twojej rzeczywistej partii jest jedyną wartością, względem której można projektować lub odrzucać. Należy go wymagać przy każdym zamówieniu.
  • Podaj normę, nie tylko stop. “Samo ”6062-T6" nie mówi hucie, który skład lub reżim właściwości ma zastosowanie. Należy podać razem obowiązującą normę, formę wyrobu, wymiary i stan.
  • W razie potrzeby zamów niezależne badania. Do prac konstrukcyjnych lub nośnych należy zamówić raport właściwości mechanicznych od strony trzeciej, zamiast polegać na wartościach typowych.

Nic z tego nie czyni 6062 złym wyborem. Czyni go wyborem, w którym dokumentacja zasługuje na więcej uwagi niż zwykle — co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji, a nie po.

Gdzie stosuje się aluminium 6062

Profile budowlane i architektoniczne

To zastosowanie, na które bezpośrednio wskazuje chińska norma krajowa, i tu 6062 zasługuje na swoje miejsce. Wytrzymałość średnia jest wystarczająca dla wsporników ścian kurtynowych, ram okiennych i drzwiowych, balustrad, listew i dekoracyjnych profili konstrukcyjnych, a reakcja stopu na anodowanie jest wystarczająco spójna do widocznych zastosowań. Tam, gdzie wygląd jest wymaganiem podstawowym, a obciążenie niskie, 6063 jest wciąż bardziej wybaczającym wyborem — łatwiej się wytłacza i czyściej się wykańcza.

Ogólne ramy konstrukcyjne i nadwozia transportowe

6062 pojawia się w ramach konstrukcyjnych, rurociągach oraz nadwoziach ciężarówek i przyczep, gdzie przypadek obciążenia jest realny, ale nie ekstremalny, a spawalność ma większe znaczenie niż szczytowa wytrzymałość. To ten sam obszar, który zajmuje 6061, i oba są tu często wymienne. Tam, gdzie przekrój musi przenosić większe obciążenie lub jest obrabiany z ciasnymi tolerancjami, 6061-T6 jest bezpieczniejszą specyfikacją wyłącznie dlatego, że jego właściwości są udokumentowane.

Lekkie okucia morskie

6062 jest stosowany do okuć łodziowych i innego osprzętu morskiego, ale granica jest ważna: to stop 6xxx z celowym dodatkiem miedzi, a miedź zmniejsza odporność korozyjną w środowisku chlorkowym. Okucia w strefie rozbryzgowej i nadpokładowe są rozsądne; konstrukcja kadłuba trwale zanurzona — nie. Do ciągłego kontaktu z wodą morską właściwym wyborem jest stop 5xxx, taki jak 5083 .

6062 vs 6061 vs 6063 — jak wybrać

Czynnik606260616063
Skład chemicznyZbliżony do 6061; węższy zakres Cr wg AAWzorzec konstrukcyjny 6xxxNiższe Mg i Si, Cu ≤0,10
SiłaŚrednia; traktuj wartości 6061 jako podstawę wycenyUdokumentowane i o wyższej wiarygodnościNiższa; wystarczająca dla zastosowań niekonstrukcyjnych
WytłaczalnośćDobryDobra, ale wyższe naprężenie płynięciaNajlepsza z trzech
Wykończenie anodowaneDobra, spójnaDobra, miedź nieco matowi wykończenieNajlepsza z trzech
Odporność na korozjęDobra w atmosferzeDobra; miedź nieco ją obniżaLepsza niż oba, dzięki niskiej zawartości miedzi
DokumentacjaSkąpa; zweryfikuj na MTCSzerokie zastosowanieSzerokie zastosowanie
DostępnośćWęższy zakres; często pozycja na zamówienie lub projektowaSzeroki asortyment w formie blachSzeroki asortyment profili

Wybierz 6062, gdy dopasowujesz istniejącą specyfikację, która go wymienia, lub gdy dostawca oferuje go w projekcie, w którym wymagania są określone przez rysunek, a nie przez twój własny dobór materiału.

Wybierz 6061, gdy projektujesz od podstaw i potrzebujesz właściwości, które możesz uzasadnić — wytrzymałość, zmęczenie lub stabilność wymiarową po obróbce. Sama szersza dokumentacja zwykle jest tego warta, a 6061-T6 pokrywa ten sam zakres z lepszymi danymi.

Wybierz 6063, gdy część jest widocznym wyciskanym profilem, a wygląd decyduje o odbiorze: systemy okien i drzwi, ściany kurtynowe, balustrady i elementy wykończeniowe.

Rozważ 6082 lub 6005 odpowiednio dla projektów europejskich lub profili konstrukcyjnych — 6082 jest powszechnie stosowanym europejskim gatunkiem konstrukcyjnym, a 6005 plasuje się między 6063 i 6061 dla wyciskanych profili konstrukcyjnych.

Kiedy określić 6062 — a kiedy nie

Wybierz 6062Zatrzymaj się i przemyśl ponownie
Rysunek lub umowa wymienia 6062Sam wybierasz stop i potrzebujesz udokumentowanych właściwości
Wytrzymałość średnia jest rzeczywiście wystarczającaCzęść jest krytyczna dla obciążenia i naprężenie dopuszczalne musi być uzasadnione
Część jest architektoniczna, widoczna lub anodowanaCzęść jest konstrukcją morską trwale zanurzoną
Możesz wymagać MTC wraz z zamówieniemNie możesz uzyskać danych z badań mechanicznych dla partii
Dostępność jest potwierdzona dla potrzebnej formy i stanuCzas realizacji lub dostępność są napięte — 6061 jest łatwiejszy do pozyskania

Wzorzec jest tutaj prosty: 6062 to dobry materiał, aby spełnić specyfikację, a słaby, aby ją stworzyć Jeśli sam piszesz specyfikację, 6061 zwykle posłuży ci lepiej.

Praca z 6062

Obróbka skrawaniem. 6062 obrabia się jak stop zbliżony do 6061, którym jest, tnie czysto i utrzymuje tolerancję w T6 i T651. W przypadku części intensywnie obrabianych lub takich, które muszą pozostać płaskie po usunięciu materiału, zamów T651 zamiast T6 — etap rozciągania usuwa naprężenia resztkowe, które w przeciwnym razie ujawniają się jako ruch po rozpoczęciu cięcia.

Spawanie. TIG i MIG działają. Użyj spoiwa 4043 tam, gdzie odporność na pękanie i czysty ścieg mają największe znaczenie, lub 5356 tam, gdzie priorytetem jest wyższa wytrzymałość w stanie spawanym i lepsze dopasowanie koloru po anodowaniu. Strefa wpływu ciepła jest ograniczeniem: spawanie obniża lokalnie starzony stan w kierunku zakresu T4, więc spawanego zespołu nie można projektować na dopuszczalne naprężenia materiału rodzimego w T6. Albo projektuj na wartości po spawaniu, albo zaplanuj pełną obróbkę cieplną po spawaniu.

Ochrona antykorozyjna. Atmosferyczne i łagodne przemysłowe warunki eksploatacji są odpowiednie, a anodowanie lub malowanie proszkowe dodatkowo zwiększa margines. Obowiązują dwa ograniczenia: zawartość miedzi sprawia, że 6062 jest mniej odporny niż bezmiedziowe gatunki 6xxx i 5xxx w środowiskach chlorkowych, i nie należy go określać do ciągłego zanurzenia w wodzie morskiej. Gdy część znajduje się w pobliżu materiału 5xxx lub metali różnych, izoluj złącze.

Formowanie. O i T4 to stany do formowania. T6 będzie się zginać, ale z zauważalnie większym minimalnym promieniem i wyższym ryzykiem pękania krawędzi. Gdy geometria jest ciasna, formuj w T4 lub O i następnie sztucznie starz do T6 — to standardowa droga i po to istnieje T4.

Zalety i Ograniczenia w Skrócie

WymiarPrzewagaOgraniczenie
SiłaWytrzymałość średnia pokrywa większość prac konstrukcyjnych i architektonicznychBrak publikowanego minimum; nie można uzasadnić wyłącznie na podstawie wartości typowych
Skład chemicznyZbliżony do 6061, więc zachowanie w warsztacie jest przewidywalneWęższe okno chromu w obecnej rejestracji AA jest często pomijane
SpawalnośćŁatwo spawa się ze standardowym spoiwem 4xxx lub 5xxxHAZ zmiękcza w kierunku T4; nie projektuj na dopuszczalne naprężenia T6
Odporność korozyjnaDobry w atmosferze; anoduje się równomiernieZawartość miedzi wyklucza ciągłe zanurzenie w wodzie morskiej
ZakończenieCzysty, jednolity wygląd po anodowaniuNie tak wybaczający jak 6063 przy profilach krytycznych pod względem wyglądu
DostępnośćDostępny w blachach, płytach, prętach, rurach, profilach i drucieWęższy asortyment niż 6061; często pozycja projektowa lub na zamówienie
DokumentacjaMTC dostępne na zamówienieBrak autorytatywnej tabeli właściwości mechanicznych do odniesienia

Wnioski

6062 to stop bliski 6061, którego rzeczywistą wartością jest przewidywalne zachowanie podczas wyciskania, obróbki skrawaniem, spawania i anodowania — nie przewaga wytrzymałościowa i nie rodowód lotniczy. Jego definiujący kompromis polega na tym, że zachowuje się jak standardowy przemysłowy 6061, mając za sobą znacznie mniej dokumentacji, co sprawia, że MTC i norma regulująca na zamówieniu są tu ważniejsze niż w przypadku prawie każdego innego gatunku z serii 6xxx.

Dostarczamy 6062 w postaci blach, płyt, prętów, rur, profili i drutu w stanach O, T4, T6 i T651, z cięciem na wymiar, obróbką CNC, spawaniem, cięciem laserowym i anodowaniem realizowanymi wewnętrznie. Każde zamówienie jest wysyłane z MTC; testy mechaniczne i składu SGS są dostępne na życzenie, a czas realizacji wynosi zazwyczaj 10–60 dni.

Prześlij nam rysunek, normę i stan, którego potrzebujesz, a potwierdzimy dostępność i dokumentację testową przed złożeniem zamówienia.

Często zadawane pytania

Czy 6062 to stop lotniczy?

Nie w żadnym istotnym sensie. Struktury płatowca są zdominowane przez 2024, 7075, 7050 i 6061, z których wszystkie mają udokumentowane minimalne właściwości i specyfikacje materiałów lotniczych. 6062 to stop ogólnego przeznaczenia o średniej wytrzymałości, stosowany głównie w budownictwie, ramach konstrukcyjnych i nadwoziach transportowych.

Jak cena 6062 wypada w porównaniu z 6061?

Cena zależy bardziej od dostępności niż od samego stopu. 6061 to gatunek wielkoseryjny z szerokim zapasem hutniczym; 6062 to wąskie oznaczenie często produkowane pod konkretny projekt. Forma, stan i ilość wpływają na cenę bardziej niż wybór gatunku, więc prześlij nam specyfikację, a wycenimy konkretną partię.

Jaka jest minimalna ilość zamówienia dla 6062?

Formy magazynowe są wysyłane od standardowych ilości opakowaniowych; wszystko poza zakresem magazynowym to niestandardowa produkcja o niskim MOQ. Ponieważ 6062 to wąski gatunek, praktyczne minimum zależy od formy, stanu i tego, czy dostępny jest wytop. Podaj nam specyfikację i ilość, a potwierdzimy, co jest wysyłane z magazynu, a co musi zostać wyprodukowane.

David Huang

David Huang jest wysoko cenionym ekspertem w chińskim przemyśle stopów aluminium, posiadającym ponad dziesięcioletnie doświadczenie w opracowywaniu, produkcji i stosowaniu zaawansowanych stopów aluminium. Ma udokumentowane doświadczenie w skutecznym dostarczaniu rozwiązań projektowych i wiedzy technicznej wiodącym globalnym korporacjom z różnych sektorów, w tym lotniczego, motoryzacyjnego i budowlanego. David jest również zaufanym doradcą wielu głównych producentów aluminium w Chinach.

Serwis 24/7 | Reakcja w ciągu 10 minut!

Aby uzyskać więcej katalogów, szczegółów i ofert, skontaktuj się z nami bezpośrednio!

WhatsApp Telefon