Aluminiumprijs · 04 nov 2026
LME $3,082 ▼
SMM A00 $3,504 ▼
Changjiang A00 $3,504 ▼

6011 aluminium T4/T5/T6: wat je moet weten

308751729937665_.pic

Gratis monster

308771729937665_.pic

China Fabrikant

308781729937665_.pic

Snel antwoord

308761729937665_.pic

Bulkaankoop korting

308771729937665_.pic

China Fabrikant

6011 komt meestal op een tekening terecht en niet op een shortlist — een automotive structuurprofiel, een framebuis van een fiets, een gevormd onderdeel dat een stap meer verouderingssterkte nodig heeft dan 6061 levert. Koper is wat die stap koopt en wat die stap begrenst. De temper die u bestelt, T4, T5 of T6, bepaalt vervolgens hoeveel van die sterkte u krijgt en hoe moeilijk het onderdeel te vormen is.

Wat is aluminium 6011?

6011 is een warmtebehandelbare aluminium-magnesium-siliciumlegering uit de 6xxx-familie. De legering wordt sterker door magnesiumsilicide (Mg₂Si)-precipitatie tijdens verouderingsharding, hetzelfde mechanisme dat 6061 en 6082 hardt.

Wat 6011 onderscheidt van de gangbare structurele 6xxx-kwaliteiten is koper. De legering bevat ongeveer tweemaal zoveel koper als 6061, en dat enkele verschil bepaalt alles wat de moeite waard is om erover te weten: een hogere verouderingshardingsrespons en sterkte, ten koste van corrosieweerstand en geleidbaarheid.

Chemische samenstelling van 6011

De onderstaande samenstelling betreft de geregistreerde grenswaarden, die overeenkomen in de Aluminum Association-registratie, EN 573-3 en GB/T 3190-2020.

ElementGewicht %
Silicium (Si)0.6 – 1.2
IJzer (Fe)1,0 max
Koper (Cu)0.4 – 0.9
Mangaan (Mn)0,8 max
Magnesium (Mg)0.6 – 1.2
Chroom (Cr)0,30 max
Nikkel (Ni)maximaal 0,20
Zink (Zn)1,5 max
Titanium (Ti)maximaal 0,20
Overige, elk / totaal0.05 / 0.15
Aluminium (Al)Saldo

Vermeld de geregistreerde grenswaarden. Samenstellingsgegevens voor 6011 komen niet altijd daarmee overeen, dus controleer de chemie op het walscertificaat tegen deze tabel voordat u zich vastlegt. Een certificaat met koper op 0,15%, zink afgetopt op 0,25%, geen nikkelregel, of lood en bismut op 0,2–0,6% is afkomstig van een andere legering of een andere norm — vraag welke voordat u het accepteert.

Lood en bismut op 0,2–0,6% elk zouden 6011 een vrij verspanende legering maken, wat het niet is. Die toevoegingen behoren tot een andere familie, en een 6011-datasheet met Pb en Bi beschrijft iets anders.

Waarom het kopergehalte belangrijk is

Koper is hier het bepalende element, en de effecten ervan lopen in verschillende richtingen.

Sterkte — positief. Koper neemt deel aan de verouderingshardingsrespons naast Mg₂Si, waardoor 6011 in vergelijkbare tempers een hogere sterkte bereikt dan 6061. Gerapporteerde treksterkte van 6011-T6 ligt doorgaans op 310–360 MPa tegenover 6061-T6 op ongeveer 310 MPa.

Corrosieweerstand — negatief. Koper in aluminium vormt kathodische intermetallische deeltjes en verhoogt de gevoeligheid voor putcorrosie en interkristallijne aantasting. Met ongeveer tweemaal zoveel koper als 6061 mag 6011 niet worden beschouwd als de corrosieweerbaardere van de twee. Voor mariene blootstelling, blootstelling aan strooizout, of elke toepassing waarbij de legering ongeschilderd en nat wordt, is 6061 het veiligere uitgangspunt.

Geleidbaarheid — negatief. Legerings elementen in oplossing verstrooien warmte- en ladingsdragende elektronen. Silicium in vaste oplossing is een sterke boosdoener en koper versterkt het effect. Aangezien 6011 aan de bovenkant van het siliciumbereik zit en aanzienlijk wat koper bevat, mag u een geleidbaarheid verwachten op of onder die van 6061-T6, niet erboven.

Lasbaarheid — vereist kwalificatie. Standaard Al-Mg-Si-praktijk gaat niet automatisch over. Het hogere kopergehalte kan het gedrag bij warmtescheuren beïnvloeden, dus een procedure die is gekwalificeerd op 6061 moet opnieuw worden gekwalificeerd in plaats van als geldig te worden aangenomen.

Dit is waarom de generieke online bewering dat 6011 “beter is voor corrosieweerstand en beter koelt dan 6061” niet moet worden herhaald. Op beide punten wijst de chemie de andere kant op.

Mechanische eigenschappen per hardingsgraad

6011 beschikt niet over de brede, consistent getabelleerde eigenschapsgegevens die 6061 wel heeft. Gepubliceerde cijfers variëren per productvorm — plaat, extrusie en buisbronnen verschillen van elkaar — dus de onderstaande tabel geeft indicatieve commerciële waarden, geen specificatieminima.

TemperTreksterkte (MPa)Rekgrens (MPa)Rek (%)
O (gegloeid)85 – 13040 – 8025 – 30
T4~290~140~22
T5middenbereik tussen T4 en T6middenbereik tussen T4 en T6-
T6310 – 360240 – 3208 – 12

Twee kanttekeningen die het lezen waard zijn voordat u een van deze getallen gebruikt.

Ten eerste is de spreiding bij T4 werkelijk groot. De ene extrusieproducent publiceert 6011-T4 op 150 MPa minimale treksterkte; anderen publiceren 230–290 MPa voor dezelfde aanduiding. Dat verschil is te groot om op te ontwerpen.

Ten tweede zijn T5-gegevens schaars. Waar 6011-T5 wordt geproduceerd, gedraagt het zich zoals verwacht — tussen natuurlijk verouderd T4 en volledig verouderd T6 — maar betrouwbare gepubliceerde waarden zijn moeilijk te vinden, en het moet worden gespecificeerd op basis van een walsverklaring rather dan een generieke grafiek.

Voor elk structureel onderdeel moet u de mechanische cijfers op het walsproefcertificaat voor de bestelde vorm en dikte eisen. Voor 6xxx-smeedproducten worden eigenschappen normaal geverifieerd tegen de toepasselijke productnorm — ASTM B209 voor plaat en dikke plaat, EN 485-2 in Europa — maar 6011 staat niet universeel in elke editie vermeld, dus bevestig vooraf de geldende norm.

Fysische eigenschappen

EigendomWaarde
Dichtheid~2,70 g/cm³
Smelttraject~580 – 650 °C
Thermische uitzettingscoëfficiënt~23,6 × 10⁻⁶ /°C (20–100 °C)
Elasticiteitsmodulus~69 GPa
Thermische geleidbaarheidNiet betrouwbaar gepubliceerd — verwacht op of onder 6061-T6
Elektrische geleidbaarheidNiet betrouwbaar gepubliceerd — verwacht op of onder 6061-T6

De twee geleidbaarheidsrijen verdienen een uitleg rather dan een getal.

6061-T6 is goed vastgesteld op ongeveer 167 W/m·K voor thermische geleidbaarheid en rond 40% IACS elektrisch. Omdat 6011 meer silicium en aanzienlijk meer koper bevat, zou de geleidbaarheid op of onder die waarden moeten liggen. Gerapporteerde waarden die voor 6011 circuleren — gewoonlijk 155–175 W/m·K — liggen binnen of onder de 6061-band, wat consistent is met die redenering.

De praktische consequentie: specificeer 6011 niet in de verwachting betere warmteoverdracht te krijgen dan 6061. Als u een radiator, heatsink of een andere thermische component ontwerpt en een gemeten geleidbaarheidswaarde nodig hebt, vraag die dan op de walsdatasheet. Voor warmteoverdracht-gedreven ontwerpen waarbij 6011 niet al verplicht is, is 6063 de verstandigere 6xxx-keuze met ongeveer 201 W/m·K.

6011 vs 6061 vs 6063 vs 6082 vs 7075

Onderstaande vergelijkingen zijn afgestemd op temper en over het algemeen tegen T6 of de dichtstbijzijnde commerciële toestand.

AlloyHoofdlegeringselementTreksterkte (T6)CorrosiebestendigheidLasbaarheidTypisch gebruik
6011Mg 0,6–1,2, Si 0,6–1,2, Cu 0,4–0,9310 – 360 MPaGoed, maar onder 6061Lasbaar; procedure kwalificerenAutomotive profielen, fietsframes, gevormde structurele onderdelen
6061Mg 0,8–1,2, Si 0,4–0,8, Cu 0,15–0,40~ 310 MPaZeer goedUitstekendAlgemeen structureel werk, mariene frames, machineonderdelen
6063Mg 0,45–0,9, Si 0,2–0,6~240 MPaZeer goedUitstekendArchitectonische extrusies, heatsinks, raamsystemen
6082Mg 0,6–1,2, Si 0,7–1,3, Mn 0,4–1,0~310 – 340 MPaZeer goedZeer goedEuropese structurele extrusies, transport
7075Zn 5,1–6,1, Mg 2,1–2,9, Cu 1,2–2,0500 – 570 MPaSlechtSlecht — in de praktijk niet smeltgelastLucht- en ruimtevaartstructuur, hoogbelaste onderdelen

Waar elk van toepassing is:

  • 6011 — wanneer de balans tussen sterkte en vervormbaarheid van de 6xxx-familie juist is, maar u een stap boven 6061 in verouderde sterkte nodig hebt, en het onderdeel zich in een gecontroleerde omgeving bevindt in plaats van in zoutnevel.
  • 6061 — de standaardkeuze. Betere beschikbaarheid, beter corrosiegedrag, beter gedocumenteerde eigenschappen, gemakkelijker te lassen. Kies dit tenzij 6011 werkelijk op de tekening staat.
  • 6063 — beste oppervlakteafwerking, hoogste geleidbaarheid van deze, laagste sterkte. Kies dit voor zichtbare extrusies en thermische onderdelen.
  • 6082 — het Europese structurele equivalent van 6061 met mangaanversterking. Het dekt veel van wat men met 6011 probeert te bereiken.
  • 7075 — een volledig ander sterkt eniveau, met lagere corrosieweerstand en geen praktische smeltlassen. Geen vervanging voor 6011; een andere klasse van onderdeel.

T4, T5 en T6 begrijpen

Deze drie tempers komen voortdurend voor in 6011-aanvragen en worden vaak onjuist beschreven. De onderstaande definities volgen de standaard temper-nomenclatuur.

TemperWat er feitelijk gebeurtResultaat
T4Oplossingsgegloeid, afgeschrikt en vervolgens natuurlijk verouderd bij kamertemperatuurGoede vervormbaarheid met matige sterkte; blijft in de loop van de tijd sterker worden
T5Direct afgekoeld vanuit een vormgevingsproces bij verhoogde temperatuur, zoals extrusie, en vervolgens kunstmatig verouderdSterkte op middenniveau zonder een afzonderlijke oplossingsbehandeling
T6Oplossingsgegloeid, afgeschrikt en vervolgens kunstmatig verouderd bij verhoogde temperatuurMaximale sterkte voor de legering; laagste vervormbaarheid van de drie

Drie verduidelijkingen die van belang zijn:

  1. “Natuurlijk verouderd” verwijst naar veroudering, niet naar afkoeling. Elke oplossingsgegloeide temper wordt snel afgeschrikt. Bij T4 is het de veroudering die natuurlijk is — deze vindt plaats bij kamertemperatuur. T4 beschrijven als “natuurlijke afkoeling” geeft het proces verkeerd weer.
  2. T5 omvat geen gieten. Het volgt op warmvervorming — doorgaans een extrusiepers. 6011 is een gesmede legering; er is geen gietstap in een van deze drie tempers.
  3. T6-sterkte komt van kunstmatige veroudering, niet van de afschriksnelheid. Het afschrikken is noodzakelijk, maar het is de daaropvolgende veroudering die de eigenschappen ontwikkelt. T6-sterkte toeschrijven aan “snelle afkoeling” is een veelvoorkomende en misleidende vereenvoudiging.

Merk op dat dit warmtebehandelingstempers zijn. Aanduidingen voor koudversteviging zoals O of H18 beschrijven een ander mechanisme en zijn niet de manier waarop 6011 in de praktijk wordt gespecificeerd, hoewel O soms wordt gebruikt als vormmateriaal.

Kiezen tussen T4, T5 en T6

Als de eis is…Specificeer
Complexe vormen vervormen vóór verouderingT4 — vervorm het, verouder daarna tot T6 als sterkte nadien nodig is
Een gevormd onderdeel dat al uit voorraadmateriaal is gemaakt, met matige sterkteT5 — vermijdt een afzonderlijke oplossingsbehandeling
Maximale structurele sterkteT6
Maximale ductiliteit voor dieptrekkenO als vormmateriaal, daarna warmtebehandelen
Alles wat kritisch is, zonder tekeningeisVraag het; gis niet bij een specialistische kwaliteit zoals deze

De route T4-dan-verouderen is gangbaar in automobielwerk: plaat komt binnen in T4, wordt gestempeld of gevormd terwijl ze vervormbaar is en ondergaat daarna kunstmatige veroudering om de uiteindelijke eigenschappen te bereiken. Als uw onderdeel dat traject volgt, specificeer dan beide toestanden in de aanvraag zodat de walserij de juiste inkomende toestand levert.

Werken met 6011

Vormen. T4 is de vervormingstoestand. Verwacht daar goede koudvervormbaarheid, die scherp daalt in T6. Buigstralen en vervormingsgrenzen zijn voor 6011 niet zo breed gedocumenteerd als voor 6061 — vraag ze aan voor uw specifieke dikte.

Bewerking. De verouderingsgeharde tempers verspanen goed. T6 produceert kortere spanen dan T4, dat eerder kleverig is. Standaard aluminiumgereedschap en snijvloeistoffen zijn van toepassing.

Lassen. Zowel MIG- als TIG-lassen werkt, en de standaard Al-Mg-Si-toevoeglogica is van toepassing: ER4043 waar scheurweerstand en smeltbadbeheersing domineren, ER5356 waar hogere lassterkte of een betere kleurovereenkomst bij anodiseren van belang is. Ga vanwege het kopergehalte niet ervan uit dat een procedure die is gekwalificeerd op 6061 zonder beproeving overdraagbaar is. Onthoud dat de warmte-beïnvloede zone van elke warmtebehandelbare legering verzacht door oververoudering, en dat dit verlies niet kan worden hersteld door alleen de lasverbinding na het lassen warmte te behandelen — ontwerp daarop.

Afwerking. 6011 laat zich aanvaardbaar anodiseren, hoewel koperhoudende legeringen een iets warmere of minder uniforme tint kunnen vertonen dan legeringen met laag kopergehalte. Waar kleurconsistentie een specificatieregel is, laat dan een monster door de werkelijke afwerkingslijn lopen vóór productie.

Beschikbaarheid en werkelijkheid van inkoop

6011 is een meer gespecialiseerde kwaliteit dan de legeringen waarmee het gewoonlijk wordt vergeleken, dus bevestig vorm en temper vooraf:

  • Plaat, dikplaat en coil in T4, T5 en T6 zijn de vormen die het meest waarschijnlijk uit voorraad of met korte productietijd leverbaar zijn.
  • Buis en staaf worden over het algemeen op bestelling gemaakt, dus houd rekening met levertijd en verwacht minimale hoeveelheden.
  • Extrusieproducten zijn beschikbaar, maar meestal gebonden aan specifieke profielen in plaats van een algemene catalogus.

Voor de meeste aanvragen is de eerlijke vergelijking met 6061 of 6082. Als 6011 niet al op uw tekening staat vermeld, vraag dan of de marginale sterktewinst de op-bestelling-route en de minder consistente eigenschapsgegevens rechtvaardigt. Vaak is dat niet het geval.

Documentatievereisten zijn dezelfde als voor elke gecertificeerde legering: een mill test certificate met werkelijke chemische analyse en mechanische resultaten per warmte of partij, en inspectie door derden op verzoek wanneer het project dat vereist.

Go/No-Go: Wanneer 6011 specificeren

Go — specificeer 6011 wanneer:

  • Een klanttekening of bestaande samenstelling al 6011 vermeldt en substitutie geen optie is.
  • U in een gevormd onderdeel een stap boven 6061 in sterkte na kunstmatige veroudering nodig hebt, en de gebruiksomgeving niet agressief is.
  • Het onderdeel geverfd, gecoat of anderszins beschermd is, zodat de corrosiepenalty door koper beperkt blijft.
  • U framebuizen voor fietsen, carrosserie- of structurele profielen voor automobielen of vergelijkbare gevormde transportcomponenten produceert waarbij de kwaliteit al is ingeburgerd.
  • U eigenschappen kunt verifiëren aan de hand van een mill certificate in plaats van te vertrouwen op generieke tabellen.

No-go — kies iets anders wanneer:

  • Het onderdeel wordt blootgesteld aan marien of dooizout — 6061 of 5083 in plaats daarvan.
  • U ontwerpt voor warmteoverdracht, of maximale geleidbaarheid wilt — 6063 is veel beter met ongeveer 201 W/m·K.
  • U brede beschikbaarheid, consistente gepubliceerde eigenschapsgegevens en eenvoudige kwalificatie nodig hebt — 6061.
  • De toepassing primaire luchtvaartstructuur is — dit is niet waarvoor 6011 wordt gebruikt; kijk naar 2024, 7075 of de passende AMS-gekwalificeerde kwaliteit.
  • Het onderdeel wordt gelast in veiligheidskritische dienst en u wilt een brede basis van gekwalificeerde proceduregegevens — 6061.

Waar 6011 wordt gebruikt

SectorToepassing
AutomotiveCarrosserie- en structurele profielen, versterkingselementen, afwerkingsprofielen
FietsproductieFramebuizen voor midden- tot hoogwaardige aluminium frames, waarbij de variant met hoger kopergehalte wordt gebruikt om grotere sterkte dan 6061 te bereiken
Transport en algemene techniekGevormde structurele onderdelen, beugels, machineafschermingen
KoelcircuitsKoelvloeistof- en olieleidingen voor automobielen waarbij zowel vervormbaarheid als sterkte nodig zijn — gespecificeerd om mechanische redenen, niet vanwege superieure geleidbaarheid

De karakterisering die vermeden moet worden is “luchtvaart.” 6011 is geen structurele luchtvaartkwaliteit, en beweringen die het naast 7075 plaatsen voor vliegtuigstructuren worden niet ondersteund door hoe de legering daadwerkelijk wordt gebruikt.

Voor- en nadelen in één oogopslag

Sterke puntenBeperkingen
Hogere sterkte na kunstmatige veroudering dan 6061 in vergelijkbare toestandenHoger kopergehalte betekent verminderde corrosieweerstand ten opzichte van 6061
Goede vervormbaarheid in T4, waardoor vormen-dan-verouderen mogelijk isGeleidbaarheid onder 6061, ruim onder 6063 — geen thermische legering
Maakt een stap boven 6061 beschikbaar zonder over te stappen op 7xxxDunne kwaliteit: beperktere beschikbaarheid, buis en staaf gewoonlijk op bestelling
Ingeburgerd in fietsframes en automotive profielenSlecht gedocumenteerde eigenschappen met grote meningsverschillen tussen gepubliceerde bronnen
Standaard Al-Mg-Si vulmetaal en afwerkingpraktijk zijn van toepassingProcedures gekwalificeerd op 6061 dienen opnieuw te worden gekwalificeerd in plaats van aangenomen

Conclusie

6011 is een kopervariant binnen de warmtebehandelbare 6xxx-familie, en de waarde ervan is beperkt maar reëel: een gevormd onderdeel dat meer sterkte na kunstmatige veroudering nodig heeft dan 6061 levert, in een omgeving die niet corrosief is. Het koper dat dit mogelijk maakt, is ook wat het beperkt — corrosieweerstand en geleidbaarheid liggen beide onder 6061, en het gepubliceerde eigenschappenbestand is dunner dan wat een ontwerper voor 6061 zou accepteren. De beslissing komt dus meestal neer op één vraag: staat 6011 al op uw tekening vermeld, of kiest u ervoor?

Wij leveren 6011 plaat, dikplaat en coil in T4, T5 en T6, met buis en staaf op bestelling ingekocht, en elke order wordt geleverd met een MTC met werkelijke chemische analyse en mechanische resultaten. Vertel ons de vormreeks in de aanvraagfase en wij bevestigen de juiste inkomende toestand.

Stuur ons de tekening, toestand, diktebereik en gebruiksomgeving voor een kwaliteitsgeschiktheidscontrole.

Veelgestelde vragen

Kunnen wij 6061 vervangen door 6011 zonder het onderdeel opnieuw te kwalificeren?

Behandel een vervanging van 6011 door 6061 als een ontwijziging, niet als een drop-in. 6061 is de kwaliteit met lagere sterkte en hogere corrosieweerstand, dus de vervanging moet worden gerechtvaardigd op basis van het onderdeel en niet op basis van wat wij op voorraad hebben. Waar 6011 op een klanttekening staat vermeld, vragen wij normaal gesproken om schriftelijke goedkeuring voordat wij 6061 daarvoor offreren.

Welke beproeving vereist de kwalificatie van een 6011 lasprocedure?

Reken op het kwalificeren van de procedure, niet op het overnemen van een 6061-procedure. AWS D1.2 heeft geen voorgekwalificeerde route voor aluminium, dus de WPS heeft een gelast proefstuk nodig dat op trek, op buiging en door macro-onderzoek wordt beproefd. Wijzig de basismetaalgroep, het vulmetaal, het proces, de positie of het diktebereik en u moet opnieuw kwalificeren.

Wat is uw MOQ en levertijd voor 6011 plaat?

Standaard 6011 plaat, dikplaat en coil worden geoffreerd bij lage minimums. Wij stellen de MOQ vast op basis van de maat en toestand die u nodig hebt, niet op basis van een tonnage op mill-schaal, en aangepaste maten lopen op dezelfde basis. Aangepaste productie duurt 10–60 dagen afhankelijk van legering, afmetingen en bewerking; standaardvoorraad wordt sneller verzonden.

Kunnen jullie 6011 op lengte snijden, en welke documentatie wordt bij de bestelling geleverd?

Ja — het op lengte snijden van plaat en dikplaat maakt deel uit van de normale orderverwerking, niet van een aparte dienst. Elke bestelling wordt geleverd met een MTC die wij na productie afgeven, met de chemische samenstelling en mechanische eigenschappen van de geleverde partij. Daarmee kunt u het kopergehalte en de treksterkte verifiëren aan de hand van de geregistreerde grenswaarden in plaats van een algemene tabel.

David Huang

David Huang is een zeer gerespecteerde expert in China's industrie voor aluminiumlegeringen en heeft meer dan tien jaar ervaring in het ontwikkelen, produceren en toepassen van geavanceerde aluminiumlegeringen. Hij heeft een bewezen staat van dienst in het succesvol leveren van projectoplossingen en technische expertise aan toonaangevende internationale bedrijven in diverse sectoren, waaronder lucht- en ruimtevaart, auto's en de bouw. David is ook een vertrouwde adviseur voor meerdere grote aluminiumfabrikanten in China.

24/7 Service | Antwoord binnen 10 minuten!

Neem voor meer catalogi, details en offertes direct contact met ons op!

WhatsApp Telefoon