Wat is 1050-aluminium?
1050-aluminium is een commercieel zuiver vervormingslegering uit de 1xxx-serie, met een minimaal aluminiumgehalte van 99,5%. Omdat het bijna zuiver aluminium is, behoudt het de beste eigenschappen van het basismetaal: hoge vervormbaarheid, uitstekende corrosiebestendigheid en sterke elektrische en thermische geleidbaarheid. AA 1050/UNS A91050 en EN AW-1050A zijn nauw verwante aanduidingen onder verschillende systemen; de inkooporder moet de geldende norm vermelden, omdat de samenstellingsgrenzen enigszins kunnen verschillen.
1050 is een niet-warmtebehandelbare legering. Het kan niet worden versterkt door oplossingsgloeien of verouderen zoals een 2xxx- of 6xxx-legering; de sterkte wordt voornamelijk verhoogd door koudvervormen (rekgrenzen), uitgedrukt in de H-temperfamilie. Zodra u dit ene feit begrijpt, valt de rest van het gedrag van de legering — zachte O-temper, steeds harder wordende H12/H14/H16/H18-tempers en de afweging tussen sterkte en vervormbaarheid — op zijn plaats.

Chemische samenstelling
| Element | Maximaal gehalte (%) | Rol |
| Aluminium (Al) | 99,5 (minimum) | Basismetaal; hoge zuiverheid drijft geleidbaarheid, vervormbaarheid en corrosiebestendigheid |
| IJzer (Fe) | 0.40 | Meest voorkomende onzuiverheid; beïnvloedt sterkte en oppervlakteafwerking |
| Silicium (Si) | 0.25 | Gecontroleerde onzuiverheid; gering effect op dit niveau |
| Koper (Cu) | 0.05 | Zeer laag gehouden om corrosiebestendigheid te behouden |
| Mangaan (Mn) | 0.05 | Minimaal versterkend effect |
| Magnesium (Mg) | 0.05 | Vrijwel geen precipitatiehardend effect |
| Zink (Zn) | 0.05 | Gecontroleerd sporenelement; overmatige niveaus kunnen eigenschappen beïnvloeden |
| Titanium (Ti) | 0.03 | Sporenelement dat de korrelstructuur kan beïnvloeden |
| Overige (per stuk) | 0.03 | Resterende sporenelementen |
De samenstelling is bewust eenvoudig. Ten minste 99,5% aluminium houdt de legering licht, zacht, vervormbaar en geleidend, terwijl ijzer en silicium — de twee onzuiverheden die in de grootste hoeveelheden aanwezig zijn — de sterkte, geleidbaarheid, bewerkbaarheid en oppervlaktereactie beïnvloeden zonder 1050 in een precipitatiehardende legering te veranderen. Deze hoge zuiverheid is precies de reden waarom 1050 zo goed buigt, trekt en geleidt, en waarom het niet-warmtebehandelbaar blijft.
Mechanische en fysische eigenschappen

Eigenschappen per temper
Omdat 1050 rekgrenst, hangt de sterkte sterk af van de temper. De onderstaande tabel geeft representatieve bereiken, geen universele acceptatiegrenzen; exacte minimum- en maximumwaarden variëren per productvorm, dikte, oriëntatie en geldende norm. Veelgebruikte referenties zijn ASTM B209/B209M voor plaat en strip, ASTM B211/B211M voor gewalste of koudnabewerkte staven, stangen en draad, en, afhankelijk van buisvorm en toepassing, ASTM B210/B210M, B221/B221M, B241/B241M, B483/B483M of B491/B491M.
| Temper | Treksterkte (MPa) | Opbrengststerkte (MPa) | Rek (%) |
| O (gegloeid) | 60–100 | 20–35 | 35–40 |
| H12 (kwart-hard) | 85–125 | 65–95 | 12–20 |
| H14 (half-hard) | 105–145 | 85–115 | 8–12 |
| H16 (driekwart-hard) | 120–160 | 100–130 | 6–10 |
| H18 (vol-hard) | ≥135 | ≥120 | 2–6 |
Naarmate de koudvervorming toeneemt van O tot H18, stijgen de treksterkte en rekgrens terwijl de rek instort — H18 bereikt bijna maximale commerciële sterkte maar verliest het grootste deel van zijn ductiliteit. Hardheid volgt dezelfde trend (ongeveer 20 HB in O tot ~70 HB in H18).
Fysische eigenschappen
| Eigendom | Waarde |
| Dichtheid | 2,71 g/cm³ |
| Smeltpunt | 646–660 °C |
| Thermische geleidbaarheid | 222–230 W/m·K |
| Elektrische geleidbaarheid | ~61% IACS (gegloeid) |
| Thermische uitzettingscoëfficiënt | 23,6 µm/m·K |
| Elasticiteitsmodulus | 69 GPa |
Deze waarden zijn vrijwel constant over tempers: koudvervormen verandert sterkte en hardheid, niet de onderliggende fysische constanten. De ~61% IACS-geleidbaarheid maakt 1050 een kandidaat voor stroomrails en lichtbelaste geleiders, net onder speciale elektrische kwaliteiten zoals 1350.
1050-aluminiumtempers

1050 wordt geleverd over het rekgrenzen-H-temperbereik plus de volledig gegloeide O-conditie. Elke stap ruilt vervormbaarheid in voor sterkte, dus de temperkeuze is in feite een beslissing tussen sterkte en vervormbaarheid.
1050-O-aluminium
O is de volledig gegloeide, zachtste conditie. Het heeft de hoogste ductiliteit en de beste geleidbaarheid van de familie, daarom is het de standaardkeuze voor dieptrekken, walsen en elk onderdeel dat vóór gebruik in een complexe vorm moet worden gevormd. Reflectoren, lampbehuizingen en kookgerei-lichamen zijn doorgaans O-temper omdat ze moeten worden gevormd, niet belast.
1050-H12, H14, H16 en H18-aluminium
Dit zijn progressief rekgrenzende tempers. 1050-H12 is kwart-hard en vormt nog steeds gemakkelijk; 1050-H14 is de half-harde werkpaardtemper voor matig belaste beugels, naamplaten en gebogen panelen; 1050-H16 is driekwart-hard voor stijvere componenten; 1050-H18 is vol-hard en biedt de hoogste commerciële sterkte voor stijve, lichtgevormde onderdelen zoals drukplaten en decoratieve naamplaten. Sterkte neemt toe met elke stap en vervormbaarheid neemt af, dus kies de hardste temper die uw vormproces nog kan accepteren.
Hoe de juiste 1050-temper te kiezen
Begin bij de vormbewerking. Als het onderdeel diepgetrokken, gewalst of tot een kleine buigradius moet worden gebogen, kies dan 1050-O; hardere tempers verhogen het risico op scheuren en kunnen een grotere buigradius of een tussengloeibehandeling vereisen. Als u matige sterkte nodig heeft met behoud van buigbaarheid, kies dan 1050-H14, de meest voorkomende tussenliggende temper. Kies 1050-H18 alleen wanneer het onderdeel bijna vlak of eenvoudig gevormd is en u maximale stijfheid wilt. Onthoud dat het lassen van elk H-temperonderdeel de warmte-beïnvloede zone teruggloeit naar O, dus ontwerp rond de lagere sterkte van de verzachte warmte-beïnvloede zone.
Waar 1050-aluminium wordt gebruikt

1050 past bij toepassingen waar vervormbaarheid en corrosiebestendigheid belangrijker zijn dan sterkte. De corrosiebestendigheid is geschikt voor veel containers in de voedingsmiddelenindustrie en chemische procescomponenten, hoewel de geschiktheid afhangt van het medium, de temperatuur, de oppervlakteconditie en de toepasselijke voedselcontact- of procesvoorschriften. In algemeen plaatwerk vormt het gemakkelijk tot architectonische flitsen, warmtewisselaar-vinnen en reflecterende verlichtingspanelen. De geleidbaarheid plaatst het in stroomrails en lichtbelaste elektrische geleiders, terwijl het heldere, reflecterende oppervlak het een standaard maakt voor lampreflectoren en decoratieve naamplaten.
1050 versus 1060, 1100 en 3003

| Functie | 1050 | 1060 | 1100 | 3003 |
| Aluminiumgehalte | 99,5% min | 99,6% min | 99,0% min; gecontroleerd Cu | Al-balans; doorgaans 1,0–1,5% Mn |
| Sterkte (O, MPa) | ~75 | ~70 | ~90 | ~110 |
| Corrosiebestendigheid | Uitstekend | Uitstekend | Uitstekend | Zeer goed |
| Elektrische geleidbaarheid | ~61% IACS | 61-62% IACS | 59-62% IACS | 40-50% IACS |
| Vervormbaarheid | Uitstekend | Uitstekend | Uitstekend | Goed (iets stijver) |
| Typisch gebruik | Reflectoren, pannen, draad | Draden, lichtonderdelen | Folie, draden | Kookgerei, tanks |
1050 en 1060 zijn bijna zuiver en beide geleiden goed, dus ze zijn geschikt voor zachte elektrische en vormtoepassingen. 1100 bevat gecontroleerd koper voor iets meer sterkte terwijl de goede geleidbaarheid behouden blijft, gunstig voor folie en draad. 3003 ruilt geleidbaarheid in voor mangaan-gedreven sterkte, geschikt voor steviger kookgerei en tanks. De vergelijkingswaarden in de tabel zijn representatief en variëren met temper, productvorm en norm. Kies 1050 wanneer maximale vervormbaarheid, oppervlakteafwerking en helder anodiseren belangrijk zijn; stap over op 3003 wanneer het onderdeel grotere sterkte nodig heeft.
Bewerking van 1050-aluminium
Vervormbaarheid
Vervormbaarheid is de belangrijkste eigenschap. 1050 dieptrekt, walst en buigt tot zeer kleine radii zonder te scheuren, daarom domineert het reflectoren, kookgerei en architectonische flitsen. Zachtere tempers vormen het beste; hardere tempers vereisen grotere buigradii.
Lassen
1050 las uitzonderlijk goed met MIG en TIG. ER1100 of een ander gekwalificeerd toevoegmateriaal kan worden geselecteerd op basis van de lasverbindingsontwerp en servicevereisten, en de warmte-inbreng moet worden gecontroleerd om het omringende materiaal te beschermen. De kritieke kanttekening: de warmte-beïnvloede zone verliest sterkte die door koudvervormen is verkregen en gloeit terug naar de O-conditie. Ontwerp rond de lagere sterkte van de verzachte warmte-beïnvloede zone.
Bewerking
Bewerkbaarheid is slecht, vooral in de zachte O-temper. Het materiaal is kleverig en heeft de neiging zich op te hopen op het snijgereedschap (opbouwende snijkant). Gebruik zeer scherpe gereedschappen met hoge positieve spaanhoek, hoge snijsnelheden met lichte voeding en goede smering. Hardere tempers zoals H14 bewerken merkbaar beter dan O.
Anodiseren
1050 anodiseert schoon tot een heldere, transparante Type II-oxidelaag die de corrosiebestendigheid kan verbeteren zonder het uiterlijk wezenlijk te veranderen, waardoor het nuttig is voor functionele en architectonische afwerkingen. Gekleurd uiterlijk hangt af van de oppervlakteconditie, badchemie, kleurstofsysteem en procesbeheersing, dus cosmetische vereisten moeten met een monster worden bevestigd. Het is mogelijk niet de beste keuze wanneer een uniform ondoorzichtig uiterlijk zoals sommige 6xxx-afwerkingen vereist is.
Voor- en nadelen van 1050-aluminium
Sterke punten
• Uitstekende vervormbaarheid voor dieptrekken, walsen en buigen met kleine radii
• Uitstekende corrosiebestendigheid in buiten- en vochtige omgevingen
• Hoge thermische en elektrische geleidbaarheid (~61% IACS)
• Superieure heldere anodiseerrespons
• Breed recyclebaar; voedselcontactgebruik vereist naleving van toepasselijke voorschriften
Beperkingen
• Lage sterkte — over het algemeen ongeschikt voor primaire dragende constructiedelen
• Niet-warmtebehandelbaar; sterkte wordt voornamelijk verhoogd door koudvervormen
• Slechte bewerkbaarheid, vooral in O-temperatuur
• Gekleurd anodiseren vereist procesbeheersing en monstergoedkeuring
• Gelaste zones verzachten terug naar O-temperatuur
Conclusie
1050 is de juiste keuze wanneer een onderdeel meer moet worden gevormd, geleidend moet zijn of corrosiebestendiger moet zijn dan dat het belasting moet dragen — maar de lage sterkte en slechte bewerkbaarheid maken het over het algemeen ongeschikt voor primaire dragende constructieve toepassingen. Voor een betrouwbare commercieel zuivere kwaliteit levert Linsy 1050 in draad-, rol- en plaatvorm, met CNC-bewerking, TIG/MIG-lassen, lasersnijden en oppervlaktebehandeling beschikbaar, plus een MTC per order en ISO 9001/14001/45001-certificering; SGS of andere externe testen kunnen op verzoek worden geregeld. Stuur uw tekening of specificatie naar Linsy Aluminum voor een voorraadcontrole en offerte.
Veelgestelde vragen
Kan 1050-aluminium warmtebehandeld worden om de sterkte te verhogen?
Nee. 1050 is niet warmtebehandelbaar — het kan niet oplossingsgegloeid of verouderd worden zoals 2xxx- of 6xxx-legeringen. Sterkte wordt voornamelijk verhoogd door koudvervorming, dus kies een hardere H-temperatuur (H14, H16, H18) als u meer draagvermogen nodig heeft.
Wat is het verschil tussen 1050-O en 1050-H14?
O is volledig gegloeid: zachtst, meest ductiel, het beste voor dieptrekken en vloeivormen. H14 is halfhard: ongeveer 105–145 MPa treksterkte versus 60–100 MPa voor O, met een veel lagere rek. Kies O wanneer u het onderdeel moet vormen; kies H14 wanneer u matige sterkte nodig heeft na het vormen.
Is 1050-aluminium gemakkelijk te lassen?
Ja. Het las goed met MIG en TIG. ER1100 of een ander gekwalificeerd toevoegmateriaal kan worden gekozen op basis van het verbindingsontwerp en de gebruiksvereisten. De warmte-beïnvloede zone gloeit terug naar de zachte O-conditie, dus houd rekening met lokale verzachting in elke gelaste constructie.
Hoe verschilt 1050 van 1350-aluminium?
1350 is afgestemd op elektrische geleiders met een marginaal hogere geleidbaarheid, terwijl 1050 de voorkeur geeft aan vervormbaarheid en corrosiebestendigheid met een heldere anodiseerafwerking. Gebruik 1350 voor geleiders en 1050 waar vormgeving en oppervlakte-uitstraling belangrijk zijn.
Waarom 1050 verkiezen boven 1060 of 1100?
1050 en 1060 zijn beide bijna zuiver en geleiden goed; de iets lagere zuiverheid van 1050 biedt nog steeds uitstekende vervormbaarheid en een heldere geanodiseerde afwerking. 1100 bevat gecontroleerd koper voor meer sterkte, maar iets minder geleidbaarheid. Kies 1050 wanneer vervormbaarheid, afwerking en corrosiebestendigheid de specificatie bepalen.





