Cena hliníku · 6. listopadu 2026
LME $3,117 ▼
SMM A00 $3,502 ▼
Changjiang A00 $3,502 ▼

6066 Hliníkové výlisky: Co potřebujete vědět

308751729937665_.pic

Vzorek zdarma

308771729937665_.pic

Výrobce z Číny

308781729937665_.pic

Rychlá reakce

308761729937665_.pic

Sleva při hromadném nákupu

308771729937665_.pic

Výrobce z Číny

6066 je svařitelná slitina 6xxx, která obsahuje přibližně trojnásobek mědi oproti 6061 a dosahuje vyšší pevnosti ve stavu T6 — což je důvod, proč ji Aluminum Association popisuje jako slitinu pro svařované konstrukční výkovky a výlisky spíše než jako univerzální jakost.

Měď rozhoduje o kompromisu: zvyšuje pevnost po stárnutí nad úroveň 6061 a snižuje korozní rezervu, a obojí se mění společně. Proto je 6066 určena pro svařované konstrukční práce, nikoli pro cokoli vystavené slané vodě bez nátěru.

Pokud je 6066 již uvedena na vašem výkresu, rozhodující jsou stav a dokumentace.

Co je hliník 6066?

6066 je tepelně zpracovatelná tvářená slitina Al-Mg-Si-Cu řady 6xxx, registrovaná Aluminum Association jako UNS A96066. Zpevňuje se precipitací křemičitanu hořečnatého (Mg₂Si) během umělého stárnutí, stejným mechanismem, který zpevňuje 6061 a 6082, přičemž fáze obsahující měď přispívají k odezvě.

Praktické rozdíly oproti 6061 jsou tři a všechny vyplývají z chemického složení:

  • Měď 0,7–1,21 %, oproti 0,15–0,40 % v 6061, což je zdroj vyšší pevnosti po stárnutí.
  • Křemík 0,9–1,8 %, na horní hranici rozsahu 6xxx, což zvyšuje pevnost a snižuje teplotu tavení pro extruzi.
  • Mangan 0,6–1,1 %, vyšší než u 6061, což přidává houževnatost a odolnost proti únavě.

6066 je slitina pro extruzi a kování, nikoli konstrukční plech nebo architektonická jakost. Standardní tyče, pruty a profily pokrývají většinu objednávek a ostatní formy se řežou podle výkresu při nízkých minimálních množstvích.

Chemické složení 6066

Níže uvedené limity jsou registrované složení a shodují se mezi registrací Aluminum Association pro UNS A96066 a GB/T 3190-2020.

PrvekHmotnost %
Křemík (Si)0.90 – 1.80
Železo (Fe)max 0,50
Měď (Cu)0.70 – 1.20
Mangan (Mn)0.60 – 1.10
Hořčík (Mg)0.80 – 1.40
Chrom (Cr)max 0,40
Zinek (Zn)0,25 max.
Titan (Ti)max 0,20
Ostatní, každý / celkemmax. 0,05 / max. 0,15
Hliník (Al)Bilance

U každého hutního atestu stojí za to zkontrolovat nejprve dva řádky:

  • Titan je max. 0,20 %. Ověřte to na hutním atestu; limit 0,15 % je přísnější požadavek zákazníka, nikoli registrovaná hodnota.
  • Zinek je max. 0,25 %.

Řádek hliníku je zbytek, nikoli pevný rozsah: součet výše uvedených maxim ponechává spodní hranici hliníku kolem 93 %, takže údaj je “zbytek”. Pokud atest uvádí pevný rozsah hliníku, který neodpovídá jeho vlastním limitům prvků, zeptejte se, podle které normy byl list vystaven.

Mechanické vlastnosti podle způsobu temperování

6066 je specifikována podle formy výrobku a forma určuje, která norma platí. Tabulka uvádí specifikační minima pro extrudované výrobky spolu s typickými komerčními hodnotami.

StavPevnost v tahu, min.Mez kluzu (0,2 %), min.Tažnost, min.Typická pevnost v tahu / mez kluzu
T4 / T4510 / T4511275 MPa170 MPa14%360 / 207 MPa
T42275 MPa165 MPa14%—
T6 / T6510 / T6511345 MPa310 MPa8%393 / 359 MPa
T62345 MPa290 MPa8%—

Zákovky jsou pokryty samostatně a výkovky 6066-T6 mají stejná minima pevnosti v tahu 345 MPa a meze kluzu 310 MPa jako výlisky.

Čtěte sloupec minim, nikoli sloupec typických hodnot. Rozdíl je skutečný — 345 MPa oproti typickým 393 MPa znamená, že návrh z typické hodnoty překračuje specifikaci přibližně o 14 % a hutní atest musí splňovat pouze minimum.

Podle ASTM B221 nabídka 6066-T6 s pevností v tahu 310 MPa nabízí minima 6061-T6, nikoli 6066.

Fyzikální vlastnosti

MajetekHodnota
Hustota2,72 g/cm³
Rozsah tavení≈563 – 646 °C (solidus – liquidus)
Tepelná vodivost (T6)≈150 W/m·K
Elektrická vodivost (T6)≈37 – 40 % IACS
Součinitel tepelné roztažnosti23,2 × 10⁻⁶ /°C (20–100 °C)
Modul pružnosti≈70 GPa
Tvrdost (T6)≈120 HB
Pevnost ve smyku (T6)≈234 MPa
Únavová pevnost (T6, rotační ohyb, 5 × 10⁸ cyklů)≈110 MPa

Obě hodnoty vodivosti jsou nižší než u typické 6xxx a důvodem je měď. Měď v tuhém roztoku rozptyluje jak teplo, tak nosiče náboje, takže 6066 vede přibližně o 10 % méně než 6061-T6, přibližně 167 W/m·K.

To vylučuje 6066 z aplikací pro chladiče a přípojnice, kde hliníkové profily ze slitiny 6063 s přibližně 201 W/m·K jsou rozumnou volbou řady 6xxx. Údaj o únavě přibližně 110 MPa je zde užitečnější číslo: je to skutečná pevnost řady 6xxx a je to důvod, proč se 6066 objevuje v kovaných a extrudovaných dílech vystavených cyklickému zatížení.

6066 vs 6061 vs 6082 vs 2024 vs 7075

6066-aluminum-grade-comparison

Srovnání je při T6 nebo nejbližším běžném komerčním stavu, vůči registrovanému chemickému složení každé slitiny.

SlitinaMěď (hm. %)Pevnost v tahu, T6Odolnost proti koroziSvařitelnost tavným svařovánímTypické použití
60660.70 – 1.20min. 345 MPa / typicky ~393 MPaDostatečná — nižší než 6061DobrýSvařované konstrukční výkovky a výlisky, kované díly vozidel a jízdních kol
60610.15 – 0.40min. 310 MPa / typicky ~310 MPaVelmi dobráVynikajícíVšeobecné konstrukční práce, námořní rámy, obráběné díly
60820,10 max310 – 340 MPaVelmi dobráVelmi dobráEvropské konstrukční výlisky, dopravní rámy
20243.8 - 4.9~470 MPa (T3)Špatná — vyžaduje opláštění nebo nátěrV praxi se nesvařujeLetecké potahy, konstrukce namáhané tahem
70751.2 - 2.0500 – 570 MPaŠpatnýV praxi se nesvařujeVysokopevnostní díly draků a obranné prvky

Zvolte 6066 místo 6061, když extra 35 MPa na minimální pevnosti v tahu T6 skutečně pracuje ve svařovaném nebo kovaném dílu, a přijměte, že za to vyměňujete korozní rezervu. V sloupci mědi, při 0,70–1,20 %, se 6066 nachází blíže k 7075 než k 6061, což je důvod, proč je třeba jeho korozní chování číst společně s jeho pevností.

Když je poptávka evropská a korozní rezerva je důležitější než posledních 35 MPa, 6082-T6 je praktickou odpovědí; 2024 a 7075 jsou jinou pevnostní třídou a ani jedna není náhradou pro tavné svařování.

T4, T6, T6510 a T6511: Které tepelné zpracování specifikovat

6066-aluminum-temper-selection

Přípona v označení tepelného zpracování 6066 nese skutečnou informaci a rozhoduje o tom, která minima platí.

OznačeníCo znamenáSpecifikujte ji, když
T4Rozpouštěcí žíhání, kalení, přirozené stárnutíDíl je tvářen po dodání a stárnut později
T6Rozpouštěcí žíhání, kalení, umělé stárnutíDíl je dokončen tak, jak je dodán, a potřebuje maximální pevnost
T6510 / T6511T6 s odstraněním pnutí řízeným protahovánímDíl je obráběn z tyče nebo profilu a záleží na rozměrové stabilitě
T42 / T62Opětovné rozpouštěcí žíhání a stárnutí provedené zpracovatelemTepelně zpracováváte interně po tváření nebo svařování

Rozdíl, který lidi zaskočí, je T6 proti T6510/T6511. Obě poskytují stejná minimální pevnostní minima a rozdíl je v reziduálním pnutí, nikoli v chemii — cesta T651x protahuje produkt o asi 1–3 % po kalení, takže se během obrábění nehýbe. U dlouhého, tenkého dílu s úzkou tolerancí je to rozdíl mezi dodržením tolerance a vyřazením dílu.

Specifikovat pouhé “T651” na výlisku je nepřesné. Vytlačovaný produkt nese T6510 (neprotahovaný po řezání) nebo T6511 (protahovaný, poté řezaný na délku), a my se standardně přikloníme k jedné variantě, pokud neřeknete, kterou.

Práce s 6066

Svařování. 6066 je svařitelná konstrukční slitina a TIG i MIG se aplikují se standardní logikou přídavného materiálu Al-Mg-Si — ER4043 tam, kde dominuje odolnost proti praskání a kontrola tavné lázně, ER5356 tam, kde záleží na vyšší pevnosti svaru nebo bližší shodě barvy při anodizaci.

Tepelně ovlivněná zóna jakékoli tepelně zpracovatelné slitiny měkne v důsledku přestárnutí a tuto ztrátu nelze obnovit pouhým stárnutím spoje. Dimenzujte svařované spoje na snížené hodnoty tepelně ovlivněné zóny, nikoli na vlastnosti základního materiálu T6, a viz tento průvodce výběrem přídavného materiálu pro svařování hliníku před stanovením drátu. Postup kvalifikovaný na 6061 by měl být zde znovu kvalifikován, nikoli znovu použit, protože oba rozsahy mědi se sotva překrývají.

6066-aluminum-welding

Tváření. T4 je stav pro tváření; očekávejte tam dobrou tvařitelnost a prudký pokles u T6. Ptejte se na poloměry ohybu vůči vaší tloušťce, místo abyste předpokládali, že hodnoty 6061 platí i zde.

Obrábění. Stárnuté stavy se dobře obrábějí a produkují kratší třísky než T4, které má tendenci být lepivější. T6510 nebo T6511 je lepší výchozí stav pro díl s přísnými rozměrovými požadavky.

Anodizace a povrchové úpravy. 6066 se anodizuje, ale obsah mědi vám škodí: slitiny 6xxx s obsahem mědi mají mírně tmavší a méně rovnoměrný povrch než nízkoměděné jakosti. Tam, kde je stálost barvy specifikačním požadavkem, prožeňte vzorek skutečnou dokončovací linkou před zahájením výroby. Stejná měď omezuje vhodnost pro lesklé dekorativní práce.

Normy a dokumentace

Zde se 6066 nejvíce liší od mainstreamové jakosti, protože normy, které ji dříve řídily, se změnily.

FormulářŘídicí norma
Vytlačovaná tyč, prut, drát, profil, trubkaASTM B221
Bezešvá vytlačovaná trubkaASTM B241
Zákovky a ručně kované výkovkyASTM B247
Složení (Čína)GB/T 3190-2020

Na výkresech se stále objevují dvě starší specifikace a obě jsou zrušeny:

  • QQ-A-200/10E — americká federální specifikace pro tyče, pruty, profily, trubky a dráty z 6066 extrudované, zrušena v prosinci 2002.
  • AMS-QQ-A-200/10A — letecká verze, označena jako zrušená a nahrazená v červnu 2007, s technickými požadavky začleněnými do ASTM B221 a ASTM B241.

Ani jedna není na starém výkresu chybou, ale ani jedna není aktuální specifikací. Pokud výkres stále odkazuje na QQ-A-200/10, citujte ASTM B221 a požádejte o certifikát, který se na něj odvolává.

Na evropské straně buďte opatrní u křížových odkazů: 6066 se někdy objevuje s evropským nebo ISO označením. Uvádějte chemické limity a potvrďte je na hutním certifikátu, místo abyste se spoléhali na označení křížovým odkazem.

Kde se 6066 skutečně používá

6066-aluminum-applications
SektorAplikace
Svařované konstrukceKonstrukční výkovky a výlisky, které se spojují po tepelném zpracování
Automobilový průmysl a dopravaKonstrukční prvky, komponenty nákladních vozidel a železničních vozidel, kované držáky a fittingy
Výměníky teplaDíly chladičů a částí přiléhajících k motoru specifikované pro pevnost, nikoli pro vodivost
Jízdní kolaKované a extrudované komponenty rámů u vyšších tříd hliníkových rámů
StrojírenstvíCyklicky namáhané kované díly, fittingy a svorníky
Námořní aplikace (chráněné)Sekundární konstrukce, kde je eloxování nebo lakování součástí dokončovacího postupu

6066 má letecký původ — specifikace AMS-QQ-A-200/10 existovala, protože ji letečtí odběratelé používali — ale tato specifikace je zrušena a 6066 není primárním materiálem draku letadla.

Go/No-Go: Kdy specifikovat 6066

6066-aluminum-selection-boundaries

Go — specifikujte 6066, když:

  • Zákaznický výkres nebo existující kvalifikovaná sestava jej již uvádí a substituce není k dispozici.
  • Potřebujete svařitelnost řady 6xxx a minimální mez kluzu v T6 vyšší, než poskytuje 6061.
  • Díl je kovaný nebo extrudovaný a obráběný, nikoli válcovaný.
  • Provozní prostředí je chráněné — povlakované, eloxované nebo lakované — takže korozní penalizace způsobená mědí je omezena.
  • Můžete ověřit chemii a mechanické výsledky na hutním certifikátu pro objednané tepelné zpracování a formu.

No-go — zvolte něco jiného, když:

  • Díl je vystaven námořnímu prostředí, soli z posypu nebo chemikáliím bez nátěru — použijte 6061 nebo 5083.
  • Navrhujete pro přenos tepla nebo elektrickou vodivost — použijte 6063 s přibližně 201 W/m·K.
  • Potřebujete plech, desku nebo architektonický výlisek — 6061 nebo 6082, které jsou válcované a skladované v mnohem větší šíři.
  • Aplikace je primární konstrukce draku letadla — 2024, 7075 nebo 7050, nikoli 6066.
  • Potřebujete širokou dodavatelskou základnu a publikovaná data o vlastnostech napříč mnoha stavy — 6061 nebo 6082.

Zajišťování 6066: Co ověřit

6066 je speciální jakost a dostupnost formy a stavu rozhoduje o zajišťování více než data o slitině.

Ve fázi poptávky potvrďte tři věci:

  • Chemii vůči registraci, nikoli vůči produktové stránce. Limity titanu a zinku jsou ty, které je třeba číst.
  • Stav a formu společně. T6 výlisek, T6511 tyč a T6 zápustkový výkovek jsou tři různé řady se třemi různými minimy.
  • Řídící normu, aby certifikát odkazoval na něco aktuálního, nikoli na QQ-A-200/10.

Formy a stavy, které nabízíme, uvádíme na stránce Slitina hliníku 6066 ; při poptávce upřesněte stav a rozměr, protože rozhodují o tom, která minima platí.

Pro dokumentaci je hutní certifikát uvádějící skutečnou chemickou analýzu a mechanické výsledky pro dané tepelné zpracování základem pro každou konstrukční aplikaci. Pokud projekt vyžaduje ověření třetí stranou, zajistěte je před objednávkou, nikoli po ní — spory o složení se mnohem levněji řeší při nabídce.

Závěr

6066 je varianta s obsahem mědi v rámci svařitelné rodiny 6xxx: přibližně 345 MPa minimální pevnosti v tahu u T6 výlisků oproti 310 MPa u 6061, za cenu korozní odolnosti nižší než u 6061 a rozsahu forem postaveného spíše na extrudování a kování než na válcovaných produktech. Specifikujte ji proto, že ji výkres uvádí, nebo proto, že dodatečná pevnost je skutečně nosná — a v obou případech počítejte s prací při zajišťování.

Pokrýváme obtížněji dostupné jakosti v řadě 1000–8000 a vyrábíme nestandardní položky na zakázku při nízkých minimálních množstvích, s MTC uvádějícím skutečné chemické a mechanické výsledky u každé zásilky. Vlastní dodací lhůta činí 10–60 dní v závislosti na slitině, rozměru a zpracování.

Pošlete nám výkres, temper a množství pro kontrolu vhodnosti jakosti a dostupnosti.

Často kladené otázky

Co by měla objednávka nebo poptávka na 6066 specifikovat?

Čtyři řádky pokrývají většinu rizika u objednávky 6066.

  • Standardní — ASTM B221 pro extrudované tvary, ASTM B247 pro výkovky.
  • Tvar, temper, rozměr — T6 výlisek a T6511 tyč mají různá minima.
  • Chemické složení — zkontrolujte max. obsah titanu 0,20% a max. obsah zinku 0,25%.
  • Dokumenty — MTC se skutečnými výsledky; zkoušení třetí stranou dohodnuté předem.

Jak je 6066 dostupný a jakou dodací lhůtu mám plánovat?

Extrudovaná tyč, prut a profil jsou standardní; ostatní tvary se vyrábějí na zakázku.

  • Tyč, prut a profil pokrývají většinu poptávky po 6066.
  • Plech, tabule a zakázkové profily se vyrábějí jako produkce s nízkým MOQ, 10–60 dní.
  • Zákovky zápustkové následují nástrojovou přípravu, takže na tuto cestu je třeba rezervovat čas.
  • Pokud výkres umožňuje, nabídka na 6061 nebo 6082 proběhne rychleji.

Jaké dokumenty doprovázejí objednávku 6066?

MTC se skutečnými chemickými a mechanickými výsledky pro daný tavný šarži, vydávané ke každé objednávce. Pokud projekt vyžaduje nezávislý spolupodpis, specifikujte EN 10204 3.2 ve fázi poptávky — vyřešení otázky složení před odesláním stojí mnohem méně než její řešení po dodání.

Může 6066 nahradit 6061 v existujícím svařovaném celku?

Pouze pokud byl celek navržen s rezervou. 6066 poskytuje vyšší minimum T6, ale obsahuje přibližně trojnásobek mědi, takže korozní rezerva se zužuje a svařované spoje je stále nutné dimenzovat na snížené hodnoty. Před záměnou znovu zkontrolujte protikorozní ochranu.

David Huang

David Huang je vysoce uznávaným odborníkem v čínském průmyslu hliníkových slitin, který má více než desetileté zkušenosti s vývojem, výrobou a použitím pokročilých hliníkových slitin. Má prokazatelné zkušenosti s úspěšným poskytováním projektových řešení a technických znalostí předním světovým společnostem v různých odvětvích, včetně leteckého, automobilového a stavebního průmyslu. David je také důvěryhodným poradcem několika významných výrobců hliníku v Číně.

Servis 24/7 | Reakce do 10 minut!

Pro více katalogů, podrobností a nabídek nás prosím kontaktujte přímo!

WhatsApp Telefon