Cena aluminium · 06 lis 2026
LME $3,117 ▼
SMM A00 $3,502 ▼
Changjiang A00 $3,502 ▼

Profile aluminiowe 6066: Co należy wiedzieć

308751729937665_.pic

Bezpłatna próbka

308771729937665_.pic

Producent z Chin

308781729937665_.pic

Szybka reakcja

308761729937665_.pic

Rabat przy zakupie hurtowym

308771729937665_.pic

Producent z Chin

6066 to spawalny stop z serii 6xxx zawierający około trzykrotnie więcej miedzi niż 6061 i osiągający wyższą wytrzymałość w stanie T6 — dlatego Aluminum Association opisuje go jako stop do spawanych odkuwek i wyrobów wyciskanych o zastosowaniu konstrukcyjnym , a nie jako gatunek uniwersalny.

Miedź decyduje o kompromisie: podnosi wytrzymałość po starzeniu powyżej 6061 i obniża margines odporności korozyjnej, a oba te efekty występują łącznie. Dlatego 6066 jest specyfikowany do spawanych konstrukcji nośnych, a nie do zastosowań narażonych na działanie wody morskiej bez powłoki malarskiej.

Jeśli 6066 jest już wskazany na rysunku, kluczowe decyzje dotyczą stanu obróbki cieplnej i dokumentacji.

Co to jest aluminium 6066?

6066 to poddający się obróbce cieplnej stop wyciskany Al-Mg-Si-Cu z serii 6xxx, zarejestrowany przez Aluminum Association jako UNS A96066. Utwardza się przez wydzielanie krzemku magnezu (Mg₂Si) podczas sztucznego starzenia — ten sam mechanizm utwardza 6061 i 6082, przy czym fazy zawierające miedź wzmacniają tę reakcję.

Różnice praktyczne w stosunku do 6061 są trzy i wszystkie wynikają ze składu chemicznego:

  • Miedź na poziomie 0,7–1,2%, wobec 0,15–0,40% w 6061, co jest źródłem wyższej wytrzymałości po starzeniu.
  • Krzem na poziomie 0,9–1,8%, przy górnej granicy zakresu serii 6xxx, co podnosi wytrzymałość i obniża temperaturę topnienia dla wyciskania.
  • Mangan na poziomie 0,6–1,1%, wyższy niż w 6061, co zwiększa ciągliwość i odporność zmęczeniową.

6066 to stop do wyciskania i kucia, a nie gatunek na blachy konstrukcyjne lub architektoniczne. Standardowe pręty, walcówka i profile pokrywają większość zamówień, a inne formy są cięte według rysunku przy niskich minimalnych ilościach.

Skład chemiczny 6066

Poniższe wartości graniczne to zarejestrowany skład i są zgodne między rejestracją Aluminum Association dla UNS A96066 a GB/T 3190-2020.

ElementWaga %
Krzem (Si)0.90 – 1.80
Żelazo (Fe)0,50 maks.
Miedź (Cu)0.70 – 1.20
Mangan (Mn)0.60 – 1.10
Magnez (Mg)0.80 – 1.40
Chrom (Cr)maks. 0,40
Cynk (Zn)0,25 maks
Tytan (Ti)0,20 maks.
Inne, każde / łącznie0,05 maks. / 0,15 maks.
Aluminium (Al)Równowaga

Dwa wiersze warto sprawdzić w pierwszej kolejności na każdym atestacie hutniczym:

  • Tytan wynosi 0,20% maks. Potwierdź to na atestacie hutniczym; granica 0,15% to zaostrzone wymaganie klienta, a nie wartość zarejestrowana.
  • Cynk wynosi 0,25% maks.

Wiersz dotyczący aluminium to wartość resztowa, a nie stały zakres: zsumowanie powyższych maksimów pozostawia dolny limit aluminium na poziomie około 93%, dlatego wpis brzmi “reszta”. Jeśli atest podaje stały zakres aluminium niezgodny z własnymi limitami pierwiastków, należy zapytać, według jakiej normy wystawiono dokument.

Właściwości mechaniczne w zależności od stanu utwardzenia

6066 jest specyfikowany według formy wyrobu, a forma decyduje o tym, która norma ma zastosowanie. Tabela podaje minima normowe dla wyrobów wyciskanych wraz z typowymi wartościami handlowymi.

StanWytrzymałość na rozciąganie, minGranica plastyczności (0,2%), minWydłużenie, minTypowa wytrzymałość na rozciąganie / granica plastyczności
T4 / T4510 / T4511275 MPa170 MPa14%360 / 207 MPa
T42275 MPa165 MPa14%—
T6 / T6510 / T6511345 MPa310 MPa8%393 / 359 MPa
T62345 MPa290 MPa8%—

Odkuwki matrycowe są objęte odrębnymi wymaganiami, a odkuwki 6066-T6 mają takie same minima wytrzymałości na rozciąganie 345 MPa i granicy plastyczności 310 MPa jak wyroby wyciskane.

Należy czytać kolumnę minimów, a nie kolumnę wartości typowych. Różnica jest rzeczywista — 345 MPa wobec typowych 393 MPa oznacza, że projektowanie na podstawie wartości typowej przekracza specyfikację o około 14%, a atest hutniczy musi jedynie spełniać minimum.

Według ASTM B221 oferta przedstawiająca 6066-T6 o wytrzymałości na rozciąganie 310 MPa podaje minima dla 6061-T6, a nie dla 6066.

Właściwości fizyczne

NieruchomośćWartość
Gęstość2,72 g/cm³
Zakres topnienia≈563 – 646 °C (solidus – liquidus)
Przewodność cieplna (T6)≈150 W/m·K
Przewodność elektryczna (T6)≈37 – 40% IACS
Współczynnik rozszerzalności cieplnej23,2 × 10⁻⁶ /°C (20–100 °C)
Moduł sprężystości≈70 GPa
Twardość (T6)≈120 HB
Wytrzymałość na ścinanie (T6)≈234 MPa
Wytrzymałość zmęczeniowa (T6, zginanie obrotowe, 5 × 10⁸ cykli)≈110 MPa

Obie wartości przewodności są niższe niż w typowym stopie 6xxx, a przyczyną jest miedź. Miedź w roztworze stałym rozprasza zarówno nośniki ciepła, jak i ładunku, dlatego 6066 przewodzi o około 10% gorzej niż 6061-T6, przy approximately 167 W/m·K.

To wyklucza 6066 z zastosowań na radiatory i szyny zbiorcze, gdzie profili aluminiowych 6063 przy około 201 W/m·K rozsądnym wyborem są stopy 6xxx. Wartość zmęczeniowa około 110 MPa jest tu bardziej użyteczną liczbą: to rzeczywista wytrzymałość stopu 6xxx i powód, dla którego 6066 pojawia się w częściach kutych i wyciskanych poddawanych obciążeniom cyklicznym.

6066 vs 6061 vs 6082 vs 2024 vs 7075

6066-aluminum-grade-comparison

Porównanie dotyczy stanu T6 lub najbliższego powszechnie stosowanego stanu handlowego, w odniesieniu do zarejestrowanego składu chemicznego każdego stopu.

StopMiedź (% mas.)Wytrzymałość na rozciąganie, T6Odporność na korozjęSpawalność metodami spawaniaTypowe zastosowanie
60660.70 – 1.20345 MPa min / ~393 MPa typowoPrzeciętna — poniżej 6061DobrySpawane odkuwki i wyciski konstrukcyjne, kute części pojazdów i rowerów
60610.15 – 0.40310 MPa min / ~310 MPa typowoBardzo dobraDoskonałyOgólne konstrukcje, ramy morskie, części obrabiane mechanicznie
60820,10 maks310 – 340 MPaBardzo dobraBardzo dobraEuropejskie wyciski konstrukcyjne, ramy transportowe
20243.8 - 4.9~470 MPa (T3)Słaba — wymagane platerowanie lub malowanieW praktyce nie spawa sięPoszycia lotnicze, konstrukcje krytyczne ze względu na rozciąganie
70751.2 - 2.0500 – 570 MPaSłabyW praktyce nie spawa sięWysokowytrzymałe części do płatowców i zastosowań obronnych

Wybierz 6066 zamiast 6061, gdy dodatkowe 35 MPa w minimalnej wytrzymałości na rozciąganie w stanie T6 wykonują rzeczywistą pracę w spawanej lub kutej części, i zaakceptuj, że w zamian rezygnujesz z marginesu odporności korozyjnej. W kolumnie dotyczącej miedzi, przy 0,70–1,20%, 6066 lokuje się bliżej 7075 niż 6061, dlatego jego odporność korozyjną należy czytać łącznie z jego wytrzymałością.

Gdy zapytanie jest europejskie, a margines odporności korozyjnej liczy się bardziej niż ostatnie 35 MPa, 6082-T6 jest praktyczną odpowiedzią; 2024 i 7075 należą do innej klasy wytrzymałości i żaden z nich nie jest zamiennikiem spawanym metodami spawania.

T4, T6, T6510 i T6511: Który stan wybrać

6066-aluminum-temper-selection

Przyrostek w oznaczeniu stanu 6066 niesie rzeczywistą informację i decyduje o tym, które wartości minimalne mają zastosowanie.

OznaczenieCo oznaczaKiedy go wybrać
T4Przesycany, hartowany, starzony naturalnieCzęść jest formowana po dostawie i starzona później
T6Przesycany, hartowany, starzony sztucznieCzęść jest wykańczana w stanie dostarczonym i wymaga maksymalnej wytrzymałości
T6510 / T6511T6 z odprężaniem przez kontrolowane rozciąganieCzęść jest obrabiana z pręta lub profilu i stabilność wymiarowa ma znaczenie
T42 / T62Ponownie przesycany i starzony przez wytwórcęProwadzisz obróbkę cieplną we własnym zakresie po formowaniu lub spawaniu

Rozróżnienie, które zaskakuje ludzi, to T6 kontra T6510/T6511. Oba zapewniają te same minima wytrzymałościowe, a różnica dotyczy naprężeń resztkowych, nie składu chemicznego — ścieżka T651x rozciąga produkt o około 1–3% po hartowaniu, dzięki czemu nie przemieszcza się podczas obróbki mechanicznej. W przypadku długiej, cienkiej części o wąskich tolerancjach to różnica między utrzymaniem tolerancji a złomowaniem części.

Podanie samego “T651” dla wycisku jest nieprecyzyjne. Produkt wyciskany nosi oznaczenie T6510 (nierozciągany po cięciu) lub T6511 (rozciągany, następnie cięty na wymiar), a my domyślnie przyjmiemy jedno z nich, chyba że wskażesz które.

Praca z 6066

Spawanie. 6066 to spawalny stop konstrukcyjny, a TIG i MIG mają zastosowanie zgodnie ze standardową logiką spoiw Al-Mg-Si — ER4043 tam, gdzie dominuje odporność na pękanie i kontrola jeziorka, ER5356 tam, gdzie liczy się wyższa wytrzymałość spoiny lub bliższe dopasowanie koloru po anodowaniu.

Strefa wpływu ciepła każdego stopu poddawanego obróbce cieplnej mięknie wskutek przestarzenia i tej straty nie można odzyskać przez samo starzenie złącza. Wymiaruj złącza spawane na obniżonych wartościach strefy wpływu ciepła, a nie na właściwościach materiału rodzimego w stanie T6, i zapoznaj się z tym przewodnikiem po doborze spoiw do spawania aluminium przed ustaleniem drutu. Procedura zakwalifikowana dla 6061 powinna zostać tu ponownie zakwalifikowana, a nie ponownie użyta, ponieważ oba zakresy miedzi ledwie się pokrywają.

6066-aluminum-welding

Formowanie. T4 to stan do formowania; należy oczekiwać dobrej podatności na formowanie w tym stanie i gwałtownego spadku w T6. Pytaj o promienie gięcia w odniesieniu do swojej grubości, zamiast zakładać, że wartości dla 6061 się przenoszą.

Obróbka skrawaniem. Stany starzone dobrze się obrabiają i dają krótsze wióry niż T4, który ma tendencję do bycia bardziej gumowatym. T6510 lub T6511 to lepszy stan wyjściowy dla części o ciasnych wymaganiach wymiarowych.

Anodowanie i wykańczanie. 6066 poddaje się anodowaniu, ale zawartość miedzi działa na twoją niekorzyść: stopy 6xxx zawierające miedź wykańczają się nieco ciemniej i mniej równomiernie niż gatunki o niskiej zawartości miedzi. Gdy spójność koloru jest pozycją specyfikacji, przepuść próbkę przez rzeczywistą linię wykańczania przed produkcją. Ta sama miedź ogranicza przydatność do jasnych zastosowań dekoracyjnych.

Normy i dokumentacja

Tu właśnie 6066 najbardziej różni się od gatunku głównego nurtu, ponieważ normy, które nim kiedyś rządziły, uległy zmianie.

FormularzObowiązująca norma
Pręty, walcówka, drut, profile, rury wyciskaneASTM B221
Bezszwowa rura wyciskanaASTM B241
Odkuwki matrycowe i odkuwki ręczneASTM B247
Skład chemiczny (Chiny)GB/T 3190-2020

Na rysunkach nadal pojawiają się dwie starsze specyfikacje, obie zostały anulowane:

  • QQ-A-200/10E — amerykańska specyfikacja federalna dla prętów, drążków, kształtowników, rur i drutu wyciskanych z 6066, anulowana w grudniu 2002 r.
  • AMS-QQ-A-200/10A — wersja lotnicza, oznaczona jako anulowana i zastąpiona w czerwcu 2007 r., z wymaganiami technicznymi włączonymi do ASTM B221 i ASTM B241.

Żadna z nich nie jest błędem na starym rysunku, ale żadna nie jest aktualną specyfikacją. Gdy rysunek nadal powołuje się na QQ-A-200/10, należy podać ASTM B221 i poprosić o certyfikat, który się na nią powołuje.

Po stronie europejskiej należy zachować ostrożność przy odwołaniach krzyżowych: 6066 czasami pojawia się z oznaczeniem w stylu europejskim lub ISO. Należy podać limity składu chemicznego i potwierdzić je na certyfikacie hutniczym, zamiast polegać na oznaczeniu z odwołania krzyżowego.

Gdzie 6066 jest faktycznie stosowany

6066-aluminum-applications
SektorZastosowanie
Konstrukcje spawaneOdkuwki i wyciski konstrukcyjne łączone po obróbce cieplnej
Motoryzacja i transportElementy konstrukcyjne, komponenty ciężarówek i taboru kolejowego, kute wsporniki i okucia
Wymienniki ciepłaCzęści chłodnic i części przyległe do silnika, określone pod kątem wytrzymałości, a nie przewodności
RoweryKute i wyciskane komponenty ram w wyższej klasy ramach aluminiowych
MaszynyCyklicznie obciążane części kute, okucia i kołki
Morski (zabezpieczony)Konstrukcje wtórne, w których anodowanie lub malowanie jest częścią harmonogramu wykończenia

6066 ma rodowód lotniczy — specyfikacja AMS-QQ-A-200/10 istniała, ponieważ korzystali z niej nabywcy z branży lotniczej — ale ta specyfikacja została anulowana, a 6066 nie jest podstawowym materiałem na strukturę płatowca.

Go/No-Go: Kiedy określić 6066

6066-aluminum-selection-boundaries

Go — określ 6066, gdy:

  • Rysunek klienta lub istniejący zakwalifikowany zespół już go wymienia i zamiana nie jest dostępna.
  • Potrzebujesz spawalności 6xxx i minimalnej granicy plastyczności w T6 wyższej niż zapewnia 6061.
  • Część jest kuta lub wyciskana i obrabiana, a nie walcowana.
  • Środowisko eksploatacji jest zabezpieczone — powłoka, anodowanie lub malowanie — więc kara korozyjna wywołana miedzią jest ograniczona.
  • Możesz zweryfikować skład chemiczny i wyniki mechaniczne na certyfikacie badań hutniczych dla zamówionego wytopu i postaci.

No-go — wybierz coś innego, gdy:

  • Część jest narażona na działanie środowiska morskiego, soli odladzającej lub chemikaliów bez powłoki — zamiast tego 6061 lub 5083.
  • Projektujesz pod kątem wymiany ciepła lub przewodności elektrycznej — zamiast tego 6063 przy około 201 W/m·K.
  • Potrzebujesz blachy, płyty lub wycisku architektonicznego — 6061 lub 6082, które są walcowane i magazynowane w znacznie szerszym zakresie.
  • Zastosowanie to podstawowa struktura płatowca — 2024, 7075 lub 7050, nie 6066.
  • Potrzebujesz szerokiej bazy dostawców i publikowanych danych o właściwościach dla wielu stanów — 6061 lub 6082.

Zaopatrzenie w 6066: Co weryfikować

6066 to gatunek specjalistyczny, a dostępność postaci i stanu decyduje o więcej pracy związanej z zaopatrzeniem niż dane o stopie.

Potwierdź trzy rzeczy na etapie zapytania:

  • Skład chemiczny względem rejestracji, a nie względem strony produktu. Limity tytanu i cynku są tymi, które należy odczytać.
  • Stan i postać razem. Wycisk T6, pręt T6511 i odkuwka matrycowa T6 to trzy różne linie z trzema różnymi minimumami.
  • Norma obowiązująca, więc certyfikat powołuje się na coś aktualnego, a nie na QQ-A-200/10.

Formy i stany dostawy, które oferujemy, wymieniamy na Stop aluminium 6066 stronie; stan dostawy i rozmiar ustalamy na etapie zapytania, ponieważ decydują one o tym, które minima mają zastosowanie.

Jeśli chodzi o dokumentację, świadectwo kontroli wyrobu (mill test certificate) podające rzeczywisty skład chemiczny i wyniki mechaniczne dla wytopu jest podstawą dla każdego zastosowania inżynierskiego. Jeśli projekt wymaga weryfikacji przez stronę trzecią, należy ją zorganizować przed zamówieniem, a nie po nim — spory dotyczące składu znacznie taniej rozstrzyga się na etapie wyceny.

Wnioski

6066 to opcja zawierająca miedź w spawalnej rodzinie 6xxx: około 345 MPa minimalnej wytrzymałości na rozciąganie w wyciskaniach T6 wobec 310 MPa dla 6061, kosztem odporności korozyjnej niższej niż w 6061 i zakresu form opartego na wyciskaniu i kuciu, a nie na produktach walcowanych. Należy go specify'ować, ponieważ rysunek go wskazuje, albo ponieważ dodatkowa wytrzymałość jest rzeczywiście nośna — i tak czy inaczej zaplanować prace zaopatrzeniowe.

Oferujemy trudniej dostępne gatunki w całej serii 1000–8000 i produkujemy pozycje niemagazynowe na zamówienie przy niskich minimalnych ilościach, z MTC podającym rzeczywisty skład chemiczny i wyniki mechaniczne przy każdej dostawie. Niestandardowy czas realizacji wynosi 10–60 dni w zależności od stopu, rozmiaru i obróbki.

Prześlij nam rysunek, stan dostawy i ilość w celu sprawdzenia dopasowania gatunku i dostępności.

Często zadawane pytania

Co powinno określać zamówienie zakupu lub zapytanie ofertowe na 6066?

Cztery pozycje obejmują większość ryzyka w zamówieniu na 6066.

  • Standard — ASTM B221 dla form wyciskanych, ASTM B247 dla odkuwek.
  • Forma, stan dostawy, rozmiar — wyciskanie T6 i pręt T6511 mają różne minima.
  • Skład chemiczny — sprawdzić tytan max 0,20% i cynk max 0,25%.
  • Dokumenty — MTC z rzeczywistymi wynikami; badania przez stronę trzecią uzgodnione z góry.

Jak dostępny jest 6066 i jaki czas realizacji należy zaplanować?

Pręt, walcówka i profil wyciskane są standardem; inne formy są produkowane na zamówienie.

  • Pręt, walcówka i profil pokrywają większość zapotrzebowania na 6066.
  • Płyta, blacha i profile niestandardowe są realizowane jako produkcja przy niskim MOQ, 10–60 dni.
  • Odkuwki matrycowe zależą od oprzyrządowania, więc należy uwzględnić czas na tę ścieżkę.
  • Jeśli rysunek na to pozwala, wycena 6061 lub 6082 jest szybsza.

Jakie dokumenty towarzyszą zamówieniu na 6066?

MTC z rzeczywistym składem chemicznym i wynikami mechanicznymi dla wytopu, wystawiane do każdego zamówienia. Jeśli projekt wymaga niezależnego kontrasygnatu, należy określić EN 10204 3.2 na etapie zapytania — rozstrzygnięcie kwestii składu przed dostawą kosztuje znacznie mniej niż po niej.

Czy 6066 może zastąpić 6061 w istniejącym zespole spawanym?

Tylko jeśli zespół został zaprojektowany z zapasem. 6066 zapewnia wyższe minimum w T6, ale zawiera około trzykrotnie więcej miedzi, więc margines korozyjny się zawęża, a złącza spawane nadal muszą być wymiarowane na obniżonych wartościach. Przed zamianą należy ponownie sprawdzić ochronę antykorozyjną.

David Huang

David Huang jest wysoko cenionym ekspertem w chińskim przemyśle stopów aluminium, posiadającym ponad dziesięcioletnie doświadczenie w opracowywaniu, produkcji i stosowaniu zaawansowanych stopów aluminium. Ma udokumentowane doświadczenie w skutecznym dostarczaniu rozwiązań projektowych i wiedzy technicznej wiodącym globalnym korporacjom z różnych sektorów, w tym lotniczego, motoryzacyjnego i budowlanego. David jest również zaufanym doradcą wielu głównych producentów aluminium w Chinach.

Serwis 24/7 | Reakcja w ciągu 10 minut!

Aby uzyskać więcej katalogów, szczegółów i ofert, skontaktuj się z nami bezpośrednio!

WhatsApp Telefon