6066 is een lasbare 6xxx-legering met ongeveer drie keer zoveel koper als 6061 en een hogere T6-sterkte — daarom beschrijft de Aluminum Association het als een legering voor gelaste constructieve smeedstukken en extrusieprofielen en niet als een algemeen constructiemateriaal.
Koper bepaalt de afweging: het verhoogt de sterkte na kunstmatige veroudering boven 6061 en verlaagt de corrosiemarge, en beide bewegen samen. Daarom wordt 6066 gespecificeerd voor gelast constructiewerk en niet voor toepassingen die onbeschermd aan zeewater worden blootgesteld.
Als 6066 al op uw tekening staat vermeld, zijn de beslissingen die ertoe doen de temper en de documentatie.
Wat is aluminium 6066?
6066 is een warmtebehandelbare Al-Mg-Si-Cu kneedlegering uit de 6xxx-serie, geregistreerd door de Aluminum Association als UNS A96066. De legering verhardt door precipitatie van magnesiumsilicide (Mg₂Si) tijdens kunstmatige veroudering, hetzelfde mechanisme dat 6061 en 6082 verhardt, waarbij koperhoudende fasen bijdragen aan de respons.
De praktische verschillen met 6061 zijn drie, en ze komen allemaal voort uit de chemie:
- Kopergehalte van 0,7–1,2%, tegenover 0,15–0,40% in 6061, wat de bron is van de hogere sterkte na veroudering.
- Siliciumgehalte van 0,9–1,8%, aan de bovenkant van het 6xxx-bereik, wat de sterkte verhoogt en het smeltpunt voor extrusie verlaagt.
- Mangaan van 0,6–1,1%, hoger dan 6061, wat taaiheid en vermoeiingsweerstand toevoegt.
6066 is een extrusie- en smeedlegering, geen constructieplaat of architectonische kwaliteit. Standaard staf, rondstaal en profielen dekken de meeste bestellingen, en andere vormen worden op tekening gesneden bij lage minimale afnamehoeveelheden.
Chemische samenstelling van 6066
De onderstaande grenzen zijn de geregistreerde samenstelling, en ze komen overeen tussen de Aluminum Association-registratie voor UNS A96066 en GB/T 3190-2020.
| Element | Gewicht % |
| Silicium (Si) | 0.90 – 1.80 |
| IJzer (Fe) | 0,50 max |
| Koper (Cu) | 0.70 – 1.20 |
| Mangaan (Mn) | 0.60 – 1.10 |
| Magnesium (Mg) | 0.80 – 1.40 |
| Chroom (Cr) | 0,40 max |
| Zink (Zn) | 0,25 max |
| Titanium (Ti) | maximaal 0,20 |
| Overige, elk / totaal | 0,05 max / 0,15 max |
| Aluminium (Al) | Saldo |
Twee regels zijn het eerst het controleren waard op elk walscertificaat:
- Titaan is 0,20% max. Bevestig dit op het walscertificaat; een grens van 0,15% is een strengere klantvereiste, niet de geregistreerde waarde.
- Zink is 0,25% max.
De aluminiumregel is een restpost, geen vast bereik: het optellen van de bovenstaande maxima laat een aluminiumondergrens van ongeveer 93% over, dus de vermelding is “balans”. Als een certificaat een vast aluminiumbereik toont dat niet overeenkomt met zijn eigen elementgrenzen, vraag dan tegen welke norm het blad is opgesteld.
Mechanische eigenschappen per hardingsgraad
6066 wordt gespecificeerd per productvorm, en de vorm bepaalt welke norm van toepassing is. De tabel geeft specificatieminima voor geëxtrudeerd product naast typische commerciële waarden.
| Toestand | Treksterkte, min | Vloeigrens (0,2%), min | Rek, min | Typische treksterkte / vloeigrens |
| T4 / T4510 / T4511 | 275 MPa | 170 MPa | 14% | 360 / 207 MPa |
| T42 | 275 MPa | 165 MPa | 14% | - |
| T6 / T6510 / T6511 | 345 MPa | 310 MPa | 8% | 393 / 359 MPa |
| T62 | 345 MPa | 290 MPa | 8% | - |
Matrijsgesmede stukken vallen apart onder de norm, en 6066-T6 smeedstukken hebben dezelfde minima van 345 MPa treksterkte en 310 MPa vloeigrens als extrusieprofielen.
Lees de minimumkolom, niet de typische kolom. Het verschil is reëel — 345 MPa tegenover een typische 393 MPa betekent dat ontwerpen op basis van de typische waarde de specificatie met ongeveer 14% overschrijdt, en een walscertificaat hoeft alleen aan het minimum te voldoen.
Onder ASTM B221 citeert een offerte die 6066-T6 aanbiedt bij 310 MPa treksterkte de minima van 6061-T6, niet die van 6066.
Fysische eigenschappen
| Eigendom | Waarde |
| Dichtheid | 2,72 g/cm³ |
| Smelttraject | ≈563 – 646 °C (solidus – liquidus) |
| Thermische geleidbaarheid (T6) | ≈150 W/m·K |
| Elektrische geleidbaarheid (T6) | ≈37 – 40% IACS |
| Thermische uitzettingscoëfficiënt | 23,2 × 10⁻⁶ /°C (20–100 °C) |
| Elasticiteitsmodulus | ≈70 GPa |
| Hardheid (T6) | ≈120 HB |
| Afschuifsterkte (T6) | ≈234 MPa |
| Vermoeiingssterkte (T6, roterende buigproef, 5 × 10⁸ cycli) | ≈110 MPa |
Beide geleidbaarheidswaarden zijn lager dan die van een typische 6xxx, en de reden is het koper. Koper in vaste oplossing verstrooit zowel warmte- als ladingsdragers, waardoor 6066 ongeveer 10% minder geleidt dan 6061-T6 bij ongeveer 167 W/m·K.
Dat sluit 6066 uit voor warmteput- en busbarwerk, waar 6063 aluminium extrusies bij ongeveer 201 W/m·K zijn de verstandige 6xxx-keuze. De vermoeiingswaarde van ongeveer 110 MPa is hier het nuttigere getal: het is een echte 6xxx-sterkte, en het is de reden dat 6066 opduikt in gesmede en geëxtrudeerde onderdelen die cyclische belasting ondervinden.
6066 vs 6061 vs 6082 vs 2024 vs 7075

Vergelijking is bij T6 of de dichtstbijzijnde gangbare commerciële toestand, tegen de geregistreerde chemie voor elke legering.
| Alloy | Koper (gew%) | Treksterkte, T6 | Corrosiebestendigheid | Smeltlasbaarheid | Typisch gebruik |
| 6066 | 0.70 – 1.20 | 345 MPa min / ~393 MPa typisch | Redelijk — lager dan 6061 | Goed | Gelaste constructiesmedingen en extrusies, gesmede voertuig- en fietsonderdelen |
| 6061 | 0.15 – 0.40 | 310 MPa min / ~310 MPa typisch | Zeer goed | Uitstekend | Algemeen constructiewerk, maritieme frames, bewerkte onderdelen |
| 6082 | 0,10 max | 310 – 340 MPa | Zeer goed | Zeer goed | Europese constructie-extrusies, transportframes |
| 2024 | 3.8 - 4.9 | ~470 MPa (T3) | Slecht — beplating of verf vereist | Niet gelast in de praktijk | Vliegtuighuid, trek-kritische constructies |
| 7075 | 1.2 - 2.0 | 500 – 570 MPa | Slecht | Niet gelast in de praktijk | Hoogsterkte luchtvaartuig- en defensieonderdelen |
Kies 6066 boven 6061 wanneer de extra 35 MPa op het T6-trekminimum echt werk verricht in een gelast of gesmeed onderdeel, en accepteer dat u corrosiemarge inlevert om het te verkrijgen. In de koperkolom, bij 0,70–1,20%, zit 6066 dichter bij 7075 dan bij 6061, wat de reden is dat de corrosieprestaties samen met de sterkte moeten worden gelezen.
Wanneer de aanvraag Europees is en de corrosiemarge meer uitmaakt dan de laatste 35 MPa, 6082-T6 is het praktische antwoord; 2024 en 7075 zijn een andere sterkteklasse en geen van beide is een smeltlasvervanger.
T4, T6, T6510 en T6511: welke temper te specificeren

Het achtervoegsel bij een 6066-temperaanduiding draagt echte informatie, en het bepaalt welke minima van toepassing zijn.
| Benaming | Wat het betekent | Specificeer het wanneer |
| T4 | Oplossingsgegloeid, afgeschrikt, natuurlijk verouderd | Het onderdeel wordt na levering gevormd en later verouderd |
| T6 | Oplossingsgegloeid, afgeschrikt, kunstmatig verouderd | Het onderdeel is afgewerkt zoals geleverd en heeft maximale sterkte nodig |
| T6510 / T6511 | T6 met spanningsverlichting door gecontroleerd strekken | Het onderdeel wordt bewerkt uit staaf of profiel en dimensionale stabiliteit is belangrijk |
| T42 / T62 | Opnieuw oplossingsgegloeid en verouderd door de fabrikant | U warmtebehandelt in-house na vormen of lassen |
Het onderscheid dat mensen verrast is T6 tegenover T6510/T6511. Beide leveren dezelfde sterktenminima, en het verschil is restspanning, niet chemie — de T651x-route strekt het product ongeveer 1–3% na het afschrikken zodat het niet beweegt tijdens het bewerken. Op een lang, dun, nauw getolereerd onderdeel is dat het verschil tussen het aanhouden van een tolerantie en het afkeuren van het onderdeel.
Het specificeren van een kaal “T651” op een extrusie is onnauwkeurig. Geëxtrudeerd product draagt T6510 (niet gestrekt na snijden) of T6511 (gestrekt, dan op lengte gesneden), en wij kiezen standaard één tenzij u aangeeft welke.
Werken met 6066
Lassen. 6066 is een lasbare constructielegering, en TIG en MIG zijn beide van toepassing met de standaard Al-Mg-Si-toevoeglogica — ER4043 waar scheurweerstand en smeltbadbeheersing domineren, ER5356 waar hogere lassterkte of een nauwkeuriger anodiseerkleurovereenkomst belangrijk is.
De warmte-beïnvloede zone van elke warmtebehandelbare legering verzacht door oververoudering, en dat verlies kan niet worden hersteld door alleen de verbinding te verouderen. Dimensioneeer gelaste verbindingen op verlaagde warmte-beïnvloede-zonewaarden in plaats van moeder-T6-eigenschappen, en zie deze gids voor selectie van aluminium lastoevoegmateriaal voordat u de draad vaststelt. Een procedure die is gekwalificeerd op 6061 moet hier opnieuw worden gekwalificeerd in plaats van hergebruikt, omdat de twee koperbereiken nauwelijks overlappen.

Vormen. T4 is de vormtoestand; verwacht daar goede vormbaarheid en een scherpe daling in T6. Vraag buigstralen op basis van uw dikte in plaats van aan te nemen dat 6061-waarden overgaan.
Bewerking. De verouderde tempers bewerken goed en produceren kortere spanen dan T4, dat eerder taai is. T6510 of T6511 is de betere starttoestand voor een onderdeel met strakke dimensionale eisen.
Anodiseren en afwerken. 6066 kan worden geanodiseerd, maar het kopergehalte werkt tegen u: koperhoudende 6xxx-legeringen eindigen iets donkerder en minder uniform dan laag-koperkwaliteiten. Waar kleurconsistentie een specificatieregel is, laat een monster door de werkelijke afwerkingslijn lopen vóór productie. Hetzelfde koper beperkt de geschiktheid voor helder decoratief werk.
Normen en documentatie
Dit is waar 6066 het meest verschilt van een gangbare kwaliteit, omdat de normen die het vroeger beheersten zijn verschoven.
| Formulier | Toepasselijke norm |
| Geëxtrudeerde staaf, stang, draad, profiel, buis | ASTM B221 |
| Naadloze geëxtrudeerde buis | ASTM B241 |
| Smeedstukken en handsmeedstukken | ASTM B247 |
| Samenstelling (China) | GB/T 3190-2020 |
Er staan nog twee oudere specificaties op tekeningen, en beide zijn ingetrokken:
- QQ-A-200/10E — de Amerikaanse federale specificatie voor 6066 geëxtrudeerde staf, stang, profielen, buis en draad, ingetrokken in december 2002.
- AMS-QQ-A-200/10A — de luchtvaartversie, aangemerkt als ingetrokken en vervangen in juni 2007, waarbij de technische eisen zijn opgenomen in ASTM B221 en ASTM B241.
Geen van beide is verkeerd om op een oude tekening aan te treffen, maar geen van beide is een actuele specificatie. Wanneer een tekening nog steeds QQ-A-200/10 voorschrijft, offerteer dan ASTM B221 en vraag dat het certificaat ernaar verwijst.
Wees aan de Europese kant voorzichtig met kruisverwijzingen: 6066 verschijnt soms met een Europese of ISO-stijl aanduiding. Vermeld de chemische grenswaarden en bevestig deze op het walscertificaat in plaats van te vertrouwen op een kruisverwijzingsaanduiding.
Waar 6066 daadwerkelijk wordt gebruikt

| Sector | Toepassing |
| Gelaste structuren | Constructiesmeedstukken en extrusieprofielen die na warmtebehandeling worden verbonden |
| Automotive en transport | Constructiedelen, vrachtwagen- en spoorwegcomponenten, gesmede beugels en fittingen |
| Warmtewisselaars | Radiator- en motorgerelateerde onderdelen gespecificeerd op sterkte, niet op geleidbaarheid |
| Fietsen | Gesmede en geëxtrudeerde framecomponenten op hoogwaardigere aluminium frames |
| Machines | Cyclisch belaste gesmede onderdelen, fittingen en tapeinden |
| Maritiem (beschermd) | Secundaire constructies waarbij anodiseren of schilderen deel uitmaakt van het afwerkingsschema |
6066 heeft een luchtvaartafkomst — de specificatie AMS-QQ-A-200/10 bestond omdat luchtvaartafnemers deze gebruikten — maar die specificatie is ingetrokken en 6066 is geen primair luchtvaartuigmateriaal.
Go/No-Go: wanneer 6066 te specificeren

Go — specificeer 6066 wanneer:
- Een klanttekening of een bestaande gekwalificeerde assemblage deze al vermeldt en substitutie niet beschikbaar is.
- U de lasbaarheid van 6xxx nodig hebt en een T6-vloeigrensminimum boven wat 6061 levert.
- Het onderdeel wordt gesmeed, of geëxtrudeerd en bewerkt, in plaats van gewalst.
- De bedrijfsomgeving beschermd is — gecoat, geanodiseerd of geschilderd — zodat de door koper veroorzaakte corrosiepenalty beperkt blijft.
- U de chemie en mechanische resultaten kunt verifiëren op een walscertificaat voor de bestelde warmtebehandeling en vorm.
No-go — kies iets anders wanneer:
- Het onderdeel ongeschilderd wordt blootgesteld aan maritieme, dooizout- of chemische invloeden — 6061 of 5083 in plaats daarvan.
- U ontwerpt voor warmteoverdracht of elektrische geleidbaarheid — 6063 bij ongeveer 201 W/m·K in plaats daarvan.
- U plaat, blad of architecturaal extrusieprofiel nodig hebt — 6061 of 6082, die gewalst en op voorraad zijn in een veel grotere verscheidenheid.
- De toepassing primaire luchtvaartuigconstructie is — 2024, 7075 of 7050, niet 6066.
- U een brede leveringsbasis en gepubliceerde eigenschapsgegevens over vele tempers nodig hebt — 6061 of 6082.
Inkoop van 6066: wat te verifiëren
6066 is een speciaal legeringssoort, en de beschikbaarheid van vorm en temper bepaalt meer van het inkoopwerk dan de legeringsgegevens.
Bevestig drie zaken in de aanvraagfase:
- Chemie ten opzichte van de registratie, niet ten opzichte van een productpagina. De titanium- en zinkgrenswaarden zijn de waarden om te lezen.
- Temper en vorm samen. T6-extrusie, T6511-staf en T6-smeedstuk zijn drie verschillende lijnen met drie verschillende minima.
- De geldende norm, zodat het certificaat iets actueels vermeldt in plaats van QQ-A-200/10.
We vermelden de vormen en tempers die we offreren op de 6066 aluminiumlegering pagina; leg de temper en maat vast bij aanvraag, omdat deze bepalen welke minimums van toepassing zijn.
Voor documentatie is een mill test certificate met de werkelijke chemische analyse en mechanische resultaten voor de warmte de basis voor elke technische toepassing. Wanneer het project om verificatie door een derde partij vraagt, regel dit dan vóór de bestelling in plaats van erna — geschillen over de samenstelling zijn veel goedkoper op te lossen bij de offerte.
Conclusie
6066 is de koperhoudende optie binnen de lasbare 6xxx-familie: ongeveer 345 MPa minimale treksterkte in T6-extrusies tegen 310 MPa voor 6061, ten koste van corrosieweerstand die onder 6061 ligt en een vormgamma dat rond extrusie en smeden is opgebouwd in plaats van gewalst product. Specificeer het omdat de tekening het voorschrijft, of omdat de extra sterkte daadwerkelijk dragend is — en plan het inkoopwerk hoe dan ook in.
Wij leveren de moeilijker verkrijgbare kwaliteiten uit de 1000–8000-serie en produceren niet-voorraadartikelen op bestelling bij lage minimumhoeveelheden, met een MTC met werkelijke chemie en mechanische resultaten bij elke zending. Doorlooptijd voor maatwerk bedraagt 10–60 dagen, afhankelijk van legering, maat en bewerking.
Stuur ons de tekening, temper en hoeveelheid voor een controle op kwaliteitsgeschiktheid en beschikbaarheid.
Veelgestelde vragen
Wat moet een inkooporder of offerteaanvraag voor 6066 specificeren?
Vier regels dekken het grootste deel van het risico bij een 6066-order.
- Standaard — ASTM B221 voor geëxtrudeerde vormen, ASTM B247 voor smeedstukken.
- Vorm, temper, maat — een T6-extrusie en een T6511-staaf hebben verschillende minimums.
- Chemie — controleer titanium max. 0,20% en zink max. 0,25%.
- Documenten — MTC met werkelijke resultaten; tests door derden vooraf overeengekomen.
Hoe beschikbaar is 6066, en welke doorlooptijd moet ik plannen?
Geëxtrudeerde staaf, staf en profiel zijn standaard; andere vormen worden op bestelling gemaakt.
- Staaf, staf en profiel dekken het grootste deel van de 6066-vraag.
- Plaat, sheet en aangepaste profielen worden geproduceerd als low-MOQ-productie, 10–60 dagen.
- Matrijsgesmede onderdelen volgen de gereedschapsproductie, dus plan tijd in voor dat traject.
- Als de tekening het toelaat, offreert 6061 of 6082 sneller.
Welke documenten worden meegeleverd bij een 6066-order?
Een MTC met de werkelijke chemie en mechanische resultaten voor de warmte, uitgegeven bij elke order. Als het project een onafhankelijke medeondertekening vereist, specificeer dan EN 10204 3.2 in de aanvraagfase — een samenstellingsvraag vóór verzending oplossen kost veel minder dan erna.
Kan 6066 6061 vervangen in een bestaande gelaste constructie?
Alleen als de constructie met marge is ontworpen. 6066 levert een hoger T6-minimum maar bevat ongeveer drie keer zoveel koper, waardoor de corrosiemarge smaller wordt en gelaste verbindingen nog steeds op verlaagde waarden moeten worden gedimensioneerd. Controleer de corrosiebescherming opnieuw vóór vervanging.





