Slitina hliníku 1070 (Al99.7) je komerčně čistý hliník obsahující nejméně 99,7 % hliníku. Jako netepelně zpracovatelná slitina řady 1000 nabízí vynikající elektrickou vodivost (až 62 % IACS), výjimečnou odolnost proti korozi, vysokou tepelnou vodivost a vynikající tvařitelnost pro tváření za studena. Společnost Linsy dodává hliník 1070 ve formě plechů, desek, svitků, tyčí, trubek a drátů ve stavu O, H12, H14, H16, H18 a H112, s možností zakázkových rozměrů, povrchových úprav a protokoly MTC pro každou objednávku.
Dostupné formuláře: plech / deska / svitek / tyč / trubka / drát
Běžné typy povah: O / H12 / H14 / H16 / H18 / H112
Podpora zpracování: CNC obrábění / laserové řezání / lisování a hluboké tažení / eloxování / leštění
Dokumenty týkající se kvality: Ke každé objednávce je přiložena zpráva MTC, zkušební protokoly SGS jsou k dispozici na vyžádání
Slitina hliníku 1070 (UNS A91070, EN AW-1070A / Al99.7) je komerčně čistý hliník obsahující nejméně 99,7 % hliníku, což z ní činí jednu z nejčistších slitin v řadě 1000. Vzhledem k tomu, že jejím hlavním prvkem je hliník s pouze stopovým množstvím dalších prvků, nelze slitinu 1070 zpevnit tepelným zpracováním – zvýšení pevnosti se dosahuje tvářením za studena (deformačním zpevněním).
S elektrickou vodivostí dosahující přibližně 62 % IACS ve žíhaném stavu (O) a vynikající odolností proti korozi v atmosférickém prostředí, sladké vodě a většině chemických prostředí je hliník 1070 materiálem volby pro elektrické vodiče, zařízení chemického průmyslu, výměníky tepla a aplikace, kde má prioritu čistota a vodivost před mechanickou pevností. Vykazuje také vynikající tvařitelnost, díky čemuž je ideální pro hluboké tažení, lisování, odstředivé tváření a válcování za studena s přilnutím vrstev.
Hliník 1070 je dodáván v souladu s mezinárodními normami, včetně ASTM B209 (plechy a desky), ASTM B210 (tažené bezešvé trubky), ASTM B211 (tyče, pruty a dráty), ISO 6361-2 a EN 573-3.
Společnost Linsy dodává hliník 1070 ve standardních produktových formách uvedených níže. Délka, šířka a rozměrové tolerance mohou být přizpůsobeny požadavkům vašeho projektu. Pro nestandardní rozměry nebo stavy nás kontaktujte pro individuální nabídku s obvyklou dodací lhůtou 10–60 dní.
| Formulář | Temperament | Tloušťka (mm) | Šířka (mm) | Délka (mm) |
|---|---|---|---|---|
| Plech / svitek 1070 | O, H12, H14, H16, H18, H112 | 0.3 – 6.0 | 500 – 2600 | 500 – 16000 |
| Formulář | Temperament | Tloušťka (mm) | Šířka (mm) | Délka (mm) |
|---|---|---|---|---|
| Deska 1070 | O, H112 | 6.0 – 100 | 500 – 2600 | 500 – 12000 |
| Formulář | Temperament | Průměr (mm) | Délka (mm) |
|---|---|---|---|
| Tyč 1070 | O, H12, H14, H16, H18, H112 | 3 – 300 | 1000 – 6000 |
| Formulář | Temperament | Vnější průměr (mm) | Tloušťka stěny (mm) | Délka (mm) |
|---|---|---|---|---|
| Trubka 1070 | O, H12, H14, H16, H18, H112 | 6 – 300 | 1 – 50 | 1000 – 6000 |
| Formulář | Temperament | Průměr (mm) | Hmotnost / cívka |
|---|---|---|---|
| Drát 1070 | O, H12, H14, H16, H18 | 0.8 – 30 | Min. 50 kg |
Rozměry lze přizpůsobit. Kontaktujte nás pro vaše konkrétní požadavky.
| Standardní | Označení |
|---|---|
| UNS | A91070 |
| EN (Evropská) | EN AW-1070A / Al99.7 |
| AA (Asociace výrobců hliníku) | 1070 |
| JIS (japonská norma) | A1070 |
| ISO | Al 99.7 |
| GB (čínská norma) | 1070 |
| Produktová forma | ASTM | EN / ISO |
|---|---|---|
| Plech a deska | ASTM B209 | EN 573-3, ISO 6361-2 |
| Tyče, pruty a dráty | ASTM B211 | EN 573-3, ISO 6361-2 |
| Tažené bezešvé trubky | ASTM B210 | EN 573-3, ISO 6361-2 |
| Protlačované výrobky | ASTM B221 | EN 755-2 |
| Prvek | Min (%) | Max (%) |
|---|---|---|
| Hliník (Al) | 99.70 | — |
| Křemík + železo (Si + Fe) | — | 0.20 |
| Křemík (Si) | — | 0.20 |
| Železo (Fe) | — | 0.25 |
| Měď (Cu) | — | 0.04 |
| Mangan (Mn) | — | 0.03 |
| Hořčík (Mg) | — | 0.03 |
| Zinek (Zn) | — | 0.07 |
| Titan (Ti) | — | 0.03 |
| Vanad (V) | — | 0.05 |
| Ostatní (každý) | — | 0.03 |
Složení dle EN 573-3. Hodnoty jednotlivých prvků jsou maximální, pokud není uveden rozsah. Procento hliníku tvoří zbytek.
Jako netepelně zpracovatelná slitina získává hliník 1070 pevnost výhradně tvářením za studena. Níže uvedená tabulka ukazuje rozsahy mechanických vlastností pro každý běžně dodávaný stav.
| Majetek | Hodnota |
|---|---|
| Pevnost v tahu | 60 – 90 MPa |
| Pevnost v tahu | ≥ 20 MPa |
| Prodloužení | ≥ 25 % |
| Tvrdost (Brinell) | ~19 HB |
| Elektrická vodivost | ~62 % IACS |
| Majetek | Hodnota |
|---|---|
| Pevnost v tahu | 80 – 120 MPa |
| Pevnost v tahu | ≥ 55 MPa |
| Prodloužení | ≥ 6 % |
| Majetek | Hodnota |
|---|---|
| Pevnost v tahu | 95 – 135 MPa |
| Pevnost v tahu | ≥ 70 MPa |
| Prodloužení | ≥ 5 % |
| Majetek | Hodnota |
|---|---|
| Pevnost v tahu | 110 – 155 MPa |
| Pevnost v tahu | ≥ 90 MPa |
| Prodloužení | ≥ 3 % |
| Majetek | Hodnota |
|---|---|
| Pevnost v tahu | ≥ 150 MPa |
| Pevnost v tahu | ≥ 120 MPa |
| Prodloužení | ≥ 2 % |
Hodnoty jsou typické pro plechy a desky dle ASTM B209 / EN 485-2. Skutečné vlastnosti závisí na produktové formě a tloušťce. Kontaktujte nás pro certifikáty ke konkrétním šaržím.
| Temperament | Stav | Klíčová výhoda | Typické použití |
|---|---|---|---|
| O (žíhaný) | Plně žíhaný, nejměkčí stav | Maximální tvařitelnost + nejvyšší vodivost | Hluboké tažení, odstředivé lití, chemická zařízení, těsnění |
| H12 | Zpevněno deformací, 1/4 tvrdý | Střední pevnost s dobrou tvářitelností | Obecné plechy, panely, lehké konstrukce |
| H14 | Tvářený za studena, polotvrdý | Vyvážená pevnost a tažnost | Přípojnice, elektrické rozvaděče, označení |
| H16 | Zpevněno deformací, 3/4 tvrdý | Vyšší pevnost, omezená tvářitelnost | Elektrické vodiče, svorky, lisované díly |
| H18 | Tvářený za studena, plně tvrdý | Maximální pevnost pro tuto slitinu | Ploché podložky, spony, drátěné výrobky, tenké pásy |
| H112 | Ve stavu po výrobě (bez speciální kontroly zpevnění deformací) | Standardní pevnost pro extrudované/deskové výrobky | Obecné použití pro desky, tyče a trubky |
Poznámka: Na rozdíl od slitin řad 6000 a 7000 nelze slitinu 1070 zpevnit tepelným zpracováním. Konstruktéři, kteří specifikují slitinu 1070, by měli zvolit vhodný temper zpevněný deformací na základě požadované kombinace pevnosti, tažnosti a vodivosti.
Slitina 1070 je jednou z komerčně dostupných hliníkových slitin s nejvyšší čistotou. Celkový obsah nečistot je omezen na maximálně 0,30%, což zajišťuje konzistentní elektrický, tepelný a chemický výkon. Tato úroveň čistoty činí slitinu 1070 vhodnou pro aplikace, kde musí být minimalizována kontaminace, včetně zařízení pro zpracování potravin, farmaceutických obalů a reflexních povrchů.
V žíhaném (O) temperu dosahuje hliník 1070 přibližně 62% IACS (International Annealed Copper Standard) vodivosti — což je jedna z nejvyšších hodnot u jakékoli hliníkové slitiny. Díky tomu je cenově efektivní a lehkou alternativou k mědi v elektrických přípojnicích, vinutích transformátorů, silových kabelech a uzemňovacích aplikacích, kde záleží na úspoře hmotnosti.
Hliník 1070 vytváří přirozenou, samoopravnou oxidovou vrstvu, která poskytuje silnou odolnost proti atmosférické korozi, sladké vodě a většině neutrálních chemických prostředí. Výborně funguje v architektonických, chemických a obecných průmyslových prostředích bez nutnosti dodatečných ochranných povlaků, přičemž eloxování může dále zvýšit povrchovou odolnost a estetiku.
V temperech O a mírně zpevněných deformací vykazuje slitina 1070 výjimečnou tvářitelnost za studena, což ji činí ideální pro hluboké tažení, lisování, válcování za studena, odstředivé lití a protlačování nárazem. Lze ji tvarovat do složitých geometrií s minimálním rizikem praskání, proto je široce používána pro kondenzátorovou fólii, žebra tepelných výměníků a spotřebitelské obaly.
Hliník 1070 má dobrou svařitelnost metodami TIG (GTAW), MIG (GMAW) a odporovým svařováním. Protože slitina 1070 není vytvrditelná tepelným zpracováním, tepelně ovlivněná zóna neztrácí pevnost v důsledku přestárnutí, i když může změknout v důsledku žíhání. Pro aplikace vyžadující pevnost svarového spoje po svaření je třeba vyhodnotit volbu přídavného materiálu a řízení procesu.
| Průmysl | Typické aplikace | Proč zvolit slitinu 1070 |
|---|---|---|
| Elektrotechnika a energetika | Přípojnice, vinutí transformátorů, silové kabely, vodiče, kondenzátorová fólie | Vysoká elektrická vodivost (62% IACS), lehká alternativa k mědi |
| Chemické zpracování | Zásobníky, reakční nádoby, tepelné výměníky, potrubí | Vynikající odolnost proti korozi, vysoká čistota, žádné riziko kontaminace |
| Tepelné výměníky a HVAC | Žebra chladičů, výparníkové cívky, kondenzátorové trubky, chladiče | Vysoká tepelná vodivost, dobrá tvářitelnost pro výrobu žeber |
| Balení | Hliníková fólie, potravinářské obaly, farmaceutické blistry, uzávěry lahví | Vysoká čistota, netoxický, vynikající vlastnosti pro hluboké tažení a válcování |
| Stavebnictví a architektura | Střešní plechy, oplechování, obklady stěn, dekorativní lišty | Odolnost proti korozi, nízká hmotnost, dobrá tvářitelnost pro profilování |
| Všeobecná výroba | Těsnění, podložky, spony, lisované součásti, štítky, reflexní fólie | Dobrá tvářitelnost za nízké náklady, široce dostupné ve formě plechů a pásů |
Společnost Linsy poskytuje následující zpracovatelské a povrchové úpravy pro hliník 1070:
| Proces | Popis | Poznámky ke slitině 1070 |
|---|---|---|
| CNC obrábění | Přesné řezání, vrtání, frézování tyčí, desek a zakázkových polotovarů | Slitina 1070 je měkká a lepivá — používejte ostré nástroje, vysoké úhly čela a vhodné mazání |
| Laserové řezání | Vysoce přesné řezání profilů z plechů a desek | Vhodné pro slitinu 1070 do středních tlouštěk; reflexní povrch může vyžadovat nastavení vláknového laseru |
| Lisování a hluboké tažení | Tváření složitých tvarů z plechů a svitků | Vynikající tvářitelnost v temperech O a H12/H14; ideální pro hluboce tažené součásti |
| Svařování TIG / MIG | Svařování wolframovou elektrodou v ochranné atmosféře a svařování tavící se elektrodou v ochranné atmosféře | Dobrá svařitelnost; pro odpovídající chemické složení použijte přídavný materiál 1070 nebo 1100 |
| Dokončení | Popis |
|---|---|
| Eloxování | Elektrolytická oxidace (eloxování) pro zvýšenou odolnost proti korozi a estetiku; slitina 1070 vytváří čirý, světlý anodický povrch |
| Leštění | Mechanické nebo chemické leštění pro reflexní, dekorativní povrchy |
| Povrch ve stavu válcování | Povrch ve stavu válcování nebo protlačování, standardní pro konstrukční a průmyslové aplikace |
| PVC ochranná fólie | Volitelná ochrana povrchu plechů a desek během manipulace a zpracování |
Společnost Linsy udržuje dokumentovaný systém řízení kvality pokrývající celý výrobní cyklus — od výběru surového materiálu až po kontrolu hotových výrobků. S vaší objednávkou poskytujeme následující dokumentaci kvality:
| Dokument | Popis |
|---|---|
| MTC (Osvědčení o zkoušce z materiálu) | Vystaveno pro každou objednávku; zahrnuje chemické složení, mechanické vlastnosti, rozměry a shodu s platnými normami |
| Protokoly o zkouškách SGS | Protokoly o chemickém složení, mechanických vlastnostech, ultrazvukovém testování, RoHS a REACH a rozměrové kontrole od třetí strany jsou k dispozici na vyžádání |
| Osvědčení o shodě | Potvrzuje shodu materiálu se specifikovanými normami ASTM, EN nebo ISO |
| Protokol o rozměrové kontrole | Ověření rozměrů pro konkrétní šarži podle specifikovaných tolerancí |
Náš systém řízení je certifikován dle ISO 9001, ISO 14001 a ISO 45001.
Společnost Linsy Aluminum je hliníkárna se sídlem v Shenzhenu s více než 20 lety zkušeností v oboru. Pro kupující hliníku 1070 nabízí Linsy výrazné výhody:
Podpůrné blogové články týkající se hliníku řady 1000 a výběru materiálů budou doplněny, jakmile bude k dispozici relevantní obsah. Pro konkrétní technické poradenství a cenovou nabídku týkající se slitiny 1070 nás prosím kontaktujte přímo.
Hliník 1070 se používá především pro elektrické vodiče, vinutí transformátorů, přípojnice, fólie pro kondenzátory, žebra tepelných výměníků, zařízení pro chemické zpracování, potravinářské obaly a architektonické plechy, kde je vyžadována vysoká čistota, elektrická vodivost a odolnost proti korozi namísto vysoké mechanické pevnosti.
Ne. Slitina 1070 je komerčně čistá, tepelně nezpracovatelná hliníková slitina z řady 1000. Její pevnost lze zvýšit pouze tvářením za studena (zpevněním deformací) — nikoli roztokovým žíháním nebo precipitačním vytvrzováním. Žíhání po tváření za studena obnoví plnou měkkost.
Obě jsou komerčně čisté třídy řady 1000. Slitina 1050 (Al ≥ 99,50%) umožňuje mírně vyšší obsah nečistot, zatímco slitina 1070 (Al ≥ 99,70%) si zachovává vyšší čistotu. Slitina 1070 obvykle nabízí mírně vyšší elektrickou vodivost a odolnost proti korozi. Pro většinu průmyslových aplikací je dostačující slitina 1050; slitina 1070 je preferována, pokud je kritická maximální čistota nebo vodivost.
V žíhaném stavu (O) dosahuje hliník 1070 přibližně 62% IACS elektrické vodivosti. Pro srovnání, hliník 1070-H18 (plně tvrdý stav) může mít mírně nižší hodnotu kvůli hustotě dislokací způsobené tvářením za studena. Tato vodivost v kombinaci s nižší hustotou hliníku (přibližně jedna třetina hustoty mědi) činí ze slitiny 1070 atraktivní vodivý materiál šetřící hmotnost.
Ano. Hliník 1070 se dobře eloxuje a díky své vysoké čistotě a nízkému obsahu legujících prvků vytváří čirou, jasnou a transparentní oxidovou vrstvu. Běžně se používá pro dekorativní eloxované aplikace, kde je vyžadován jednotný, vysoce lesklý povrch. Pro architektonické eloxování lze plech ze slitiny 1070 specifikovat s vhodnou povrchovou předúpravou.
Ano. Slitina 1070 má dobrou svařitelnost metodami TIG (GTAW), MIG (GMAW) a odporovým svařováním. Jako tepelně nezpracovatelná třída nedochází v tepelně ovlivněné zóně ke ztrátě pevnosti v důsledku přestárnutí, i když může dojít k určitému změkčení v důsledku žíhání. Pro odpovídající přídavný materiál se doporučuje drát ze slitiny 1070 nebo 1100.
Ne. Stejně jako všechny hliníkové slitiny, ani hliník 1070 nerezaví způsobem, jakým rezaví železo a ocel. Vytváří tenkou, průhlednou, samoopravnou vrstvu oxidu hlinitého, která chrání základní kov. To poskytuje vynikající odolnost proti atmosférické korozi, sladké vodě a většině neutrálních chemických prostředí. Pro vysoce kyselé nebo zásadité prostředí je třeba vyhodnotit dodatečnou ochranu nebo volbu jiného materiálu.
Ano. Každá objednávka hliníku 1070 od společnosti Linsy je dodávána s osvědčením o zkoušce z materiálu (MTC), které dokumentuje chemické složení, mechanické vlastnosti a rozměrovou shodu. Testování třetí stranou SGS — včetně chemické analýzy, mechanických zkoušek, ultrazvukové kontroly a protokolů RoHS/REACH — je k dispozici na vyžádání.
Společnost Linsy podporuje objednávky s nízkým minimálním množstvím pro všechny formy hliníku 1070. Minimální množství se liší podle formy produktu a specifikace — kontaktujte náš obchodní tým s vašimi požadavky pro konkrétní cenovou nabídku.
Dodací lhůty pro zakázkovou výrobu se obvykle pohybují od 10 do 60 dní v závislosti na slitině, rozměrech, stavu zpracování, požadavcích na zpracování a složitosti objednávky. Skladové položky lze expedovat dříve. Kontaktujte nás s vaší specifikací pro přesný odhad dodání.
Ano, poskytujeme vzorky pro vyhodnocení před hromadnými objednávkami. Dostupnost vzorků a dodací podmínky závisí na formě produktu a specifikaci. Kontaktujte náš obchodní tým pro vyžádání vzorků.
Přijímáme platby formou T/T (bankovního převodu) a L/C (akreditivu). Platební podmínky jsou vyjednatelné na základě velikosti objednávky a vztahu se zákazníkem.
Zasíláme námořní přepravou (FCL/LCL), leteckou přepravou a expresními kurýrními službami (DHL, FedEx, UPS) v závislosti na velikosti objednávky a naléhavosti. Můžeme také zasílat na vámi určeného zasílatele.
Ano. Nabízíme služby zakázkového řezání, včetně přesného řezání pilou, laserového řezání a stříhání pro hliníkový plech, desku, tyč a trubku ze slitiny 1070 na vámi specifikované rozměry.
Kontaktujte společnost Linsy Aluminum ještě dnes pro vaše požadavky na hliník 1070 (Al99,7) ve formě plechu, drátu, tyče a trubky. Zakázkové rozměry, kompletní dokumentace MTC a protokoly o zkouškách SGS jsou k dispozici na vyžádání.
Výhody Linsy
Společnost Linsy Aluminium je předním dodavatelem výrobků pro zpracování hliníku, které slouží různým průmyslovým odvětvím včetně leteckého průmyslu, všeobecného strojírenství, automobilového průmyslu, lodního průmyslu, stavby lodí a dalších specializovaných průmyslových aplikací.
Zavázali jsme se dodržovat nejvyšší standardy kvality a odpovědnosti vůči životnímu prostředí, což dokazují naše certifikáty: ISO 9001:2008, ISO 14001:2004 a SGS.