6060 hliník je tepelně zpracovatelná slitina Al-Mg-Si, široce používaná pro architektonické profily, kde záleží na čistém povrchu po eloxování. Nabízí střední pevnost, dobrou odolnost proti korozi a snadné zpracování.
Dostupné formuláře: plech / deska / lisovaný profil / tyč / trubka
Běžné typy povah: O / T4 / T5 / T6
Podpora zpracování: CNC obrábění / řezání / eloxování / práškové lakování
Dokumenty týkající se kvality: Protokol o zkoušce z materiálu (MTC) s každou objednávkou
6060 je slitina s nižší pevností z rodiny 6xxx (Al-Mg-Si), úzce příbuzná slitině 6063, ale s mírně přísnější kontrolou nečistot. Její hlavní výhodou je vynikající vytlačitelnost a hladký, jasný povrch po eloxování, což z ní činí standardní volbu pro dekorativní a konstrukční architektonické profily.
Stejně jako u jiných tepelně zpracovatelných slitin pochází její pevnost ze sraženin hořčíku a křemíku vzniklých během stárnutí T5/T6. V temperu O je měkká a snadno ohybatelná; v T5/T6 dosahuje střední konstrukční pevnosti.
Vlastní průřezy dle výkresu; typická velikost průřezu 5–400 mm, vnější průměr trubky 6–300 mm, stěna 0,5–20 mm, délka až 6000 mm (nebo svitek pro malé průřezy).
Tloušťka 0,5–150 mm, šířka 500–2600 mm, délka 500–12000 mm. Plech je obvykle 0,5–6 mm; deska 6–150 mm.
Kruhová tyč o průměru 6–400 mm, délka až 6000 mm; řezání na míru na vyžádání.
| Systém označování | Ekvivalent |
|---|---|
| AA 6060 | EN AW-6060 |
| UNS A96060 | ISO Al-MgSi0.5 |
Běžné normy: ASTM B221, EN 755, EN 12020, GB/T 6892.
| Prvek | Složení (hmot. %) |
|---|---|
| Si | 0.30–0.60 |
| Fe | 0.10–0.30 |
| Cu | 0,10 max |
| Mn | 0,10 max |
| Mg | 0.35–0.60 |
| Cr | 0,05 max |
| Zn | 0,15 max |
| Ti | 0,10 max |
| Ostatní (každý) | 0,05 max |
| Ostatní (celkem) | 0,15 max |
| Al | Zbytek (doplněk) |
Níže uvedené hodnoty jsou typické pro lisované nebo tažené výrobky a měly by být potvrzeny proti certifikátu zkoušek z hutě pro konkrétní temper a průřez.
| Temperament | Pevnost v tahu (MPa) | Mez kluzu (MPa) | Prodloužení (%) |
|---|---|---|---|
| O | 120 | 55 | 25 |
| T4 | 170 | 90 | 20 |
| T5 | 215 | 180 | 12 |
| T6 | 245 | 215 | 12 |
6060 dobře teče v lisu, což umožňuje tenké stěny a složité tvary při dobré rychlosti lisování.
Vytváří rovnoměrnou, jasnou eloxovanou vrstvu, což je důvod, proč dominuje v oknech, dveřích a dekorativních lištách.
Dobrá odolnost v atmosférickém a mírném průmyslovém prostředí; vhodná pro vnitřní i většinu venkovních architektonických aplikací.
Snadno svařitelná metodou TIG/MIG; pevnost po svařování v tepelně ovlivněné oblasti je nižší než u základního materiálu T6, proto navrhujte s ohledem na to.
Dostatečná pro architektonické a lehké konstrukční role, ale ne pro vysoce zatížené konstrukční prvky (použijte 6061/6082).
Následující průvodci pokrývají výběr, porovnání temperů a poznámky k obrábění pro tuto slitinu. Před zveřejněním ověřte aktuální URL — nahraďte všechny externí odkazy odkazy na blog Linsy, pokud jsou k dispozici.
Ano. 6060 je tepelně zpracovatelná slitina řady 6xxx; její pevnost se vyvíjí stárnutím T5/T6.
Jsou si velmi podobné. 6063 je mírně běžnější pro prémiové architektonické eloxování; 6060 nabízí srovnatelný povrch s mírně odlišnými limity nečistot. Obě fungují pro většinu lišt.
Ano, a eloxuje se do jasného, rovnoměrného povrchu — to je její hlavní prodejní argument.
O, T4, T5 a T6. T5 a T6 dominují u architektonických profilů.
Minimální množství objednávky závisí na formě a temperě. Standardní profily a tempery mohou začínat od několika set kilogramů; objednávky s nestandardními rozměry nebo speciálními temperami jsou posuzovány individuálně.
U temper dostupných ze skladu je dodací lhůta obvykle 10–30 dní. Zakázkové protlačování nebo tepelné zpracování může trvat až 60 dní. Potvrďte prosím s naším obchodním týmem při poptávce.
Ano. Nabízíme řezání, CNC obrábění, svařování, eloxování a leštění. Přiložte prosím své výkresy nebo seznam rozměrů k poptávce.
Každá objednávka je dodávána s MTC. Protokoly o zkouškách od SGS nebo jiných třetích stran lze zajistit na vyžádání.
Výhody Linsy
Společnost Linsy Aluminium je předním dodavatelem výrobků pro zpracování hliníku, které slouží různým průmyslovým odvětvím včetně leteckého průmyslu, všeobecného strojírenství, automobilového průmyslu, lodního průmyslu, stavby lodí a dalších specializovaných průmyslových aplikací.
Zavázali jsme se dodržovat nejvyšší standardy kvality a odpovědnosti vůči životnímu prostředí, což dokazují naše certifikáty: ISO 9001:2008, ISO 14001:2004 a SGS.