Stop aluminium 1070 (Al99.7) to gatunek aluminium o czystości handlowej zawierający co najmniej 99,7% aluminium. Jako stop z serii 1000 niepodlegający obróbce cieplnej, oferuje doskonałą przewodność elektryczną (do 62% IACS), wyjątkową odporność na korozję, wysoką przewodność cieplną oraz doskonałą podatność do formowania na zimno. Firma Linsy dostarcza blachy, płyty, kręgi, pręty, rury i druty ze stopu 1070 w stanach O, H12, H14, H16, H18 i H112, z możliwością dostosowania wymiarów, opcji wykończenia powierzchni oraz raportami MTC do każdego zamówienia.
Dostępne formularze: blacha / płyta / krąg / pręt / rura / drut
Typowe temperamenty: O / H12 / H14 / H16 / H18 / H112
Wsparcie w zakresie przetwarzania: obróbka CNC / cięcie laserowe / tłoczenie i głębokie tłoczenie / anodowanie / polerowanie
Dokumenty dotyczące jakości: Do każdego zamówienia dołączany jest raport MTC; raporty z badań SGS dostępne są na żądanie
Stop aluminium 1070 (UNS A91070, EN AW-1070A / Al99.7) to gatunek aluminium o czystości handlowej zawierający co najmniej 99,7% aluminium, co czyni go jednym z gatunków o najwyższej czystości w serii 1000. Ponieważ jego głównym składnikiem jest aluminium z jedynie śladowymi ilościami innych pierwiastków, stop 1070 nie może być wzmacniany obróbką cieplną — wzrost wytrzymałości osiąga się natomiast poprzez obróbkę na zimno (umocnienie odkształceniowe).
Dzięki przewodności elektrycznej sięgającej około 62% IACS w stanie wyżarzonym (O) oraz wyjątkowej odporności na korozję w atmosferze, wodzie słodkiej i większości środowisk chemicznych, aluminium 1070 jest materiałem z wyboru do przewodników elektrycznych, urządzeń procesów chemicznych, wymienników ciepła oraz zastosowań, w których czystość i przewodność mają priorytet nad wytrzymałością mechaniczną. Wykazuje również doskonałą podatność do formowania, co czyni go idealnym do głębokiego tłoczenia, tłoczenia, wyoblania i spajania walcowaniem.
Aluminium 1070 jest dostarczane zgodnie z normami międzynarodowymi, w tym ASTM B209 (blacha i płyta), ASTM B210 (rury ciągnione bez szwu), ASTM B211 (pręt, walcówka i drut), ISO 6361-2 oraz EN 573-3.
Firma Linsy dostarcza aluminium 1070 w standardowych formach produktowych wymienionych poniżej. Długość, szerokość i tolerancje wymiarowe mogą być dostosowane do wymagań projektu. W przypadku niestandardowych rozmiarów lub stanów, prosimy o kontakt w celu uzyskania indywidualnej wyceny z typowym czasem realizacji 10–60 dni.
| Formularz | Temperament | Grubość (mm) | Szerokość (mm) | Długość (mm) |
|---|---|---|---|---|
| Blacha / krąg 1070 | O, H12, H14, H16, H18, H112 | 0.3 – 6.0 | 500 – 2600 | 500 – 16000 |
| Formularz | Temperament | Grubość (mm) | Szerokość (mm) | Długość (mm) |
|---|---|---|---|---|
| Płyta 1070 | O, H112 | 6.0 – 100 | 500 – 2600 | 500 – 12000 |
| Formularz | Temperament | Średnica (mm) | Długość (mm) |
|---|---|---|---|
| Pręt 1070 | O, H12, H14, H16, H18, H112 | 3 – 300 | 1000 – 6000 |
| Formularz | Temperament | Średnica zewnętrzna (mm) | Grubość ścianki (mm) | Długość (mm) |
|---|---|---|---|---|
| Rura 1070 | O, H12, H14, H16, H18, H112 | 6 – 300 | 1 – 50 | 1000 – 6000 |
| Formularz | Temperament | Średnica (mm) | Masa / Krąg |
|---|---|---|---|
| Drut 1070 | O, H12, H14, H16, H18 | 0.8 – 30 | Co najmniej 50 kg |
Wymiary mogą być dostosowane. Prosimy o kontakt w celu przedstawienia konkretnych wymagań.
| Standard | Oznaczenie |
|---|---|
| UNS | A91070 |
| EN (europejski) | EN AW-1070A / Al99.7 |
| AA (Stowarzyszenie Aluminium) | 1070 |
| JIS (japońska) | A1070 |
| ISO | Al 99.7 |
| GB (chiński) | 1070 |
| Forma produktu | ASTM | EN / ISO |
|---|---|---|
| Blacha i płyta | ASTM B209 | EN 573-3, ISO 6361-2 |
| Pręt, walcówka i drut | ASTM B211 | EN 573-3, ISO 6361-2 |
| Rury ciągnione bez szwu | ASTM B210 | EN 573-3, ISO 6361-2 |
| Wyroby wyciskane | ASTM B221 | EN 755-2 |
| Element | Min (%) | Maks. (%) |
|---|---|---|
| Aluminium (Al) | 99.70 | — |
| Krzem + żelazo (Si + Fe) | — | 0.20 |
| Krzem (Si) | — | 0.20 |
| Żelazo (Fe) | — | 0.25 |
| Miedź (Cu) | — | 0.04 |
| Mangan (Mn) | — | 0.03 |
| Magnez (Mg) | — | 0.03 |
| Cynk (Zn) | — | 0.07 |
| Tytan (Ti) | — | 0.03 |
| Wanad (V) | — | 0.05 |
| Inne (każde) | — | 0.03 |
Skład zgodnie z EN 573-3. Wartości pojedynczych pierwiastków są wartościami maksymalnymi, chyba że podano zakres. Zawartość aluminium stanowi resztę.
Jako stop niepodlegający obróbce cieplnej, aluminium 1070 uzyskuje wytrzymałość wyłącznie poprzez obróbkę na zimno. Poniższa tabela przedstawia zakresy właściwości mechanicznych dla każdego powszechnie dostarczanego stanu.
| Nieruchomość | Wartość |
|---|---|
| Wytrzymałość na rozciąganie | 60 – 90 MPa |
| Wytrzymałość na rozciąganie | ≥ 20 MPa |
| Wydłużenie | ≥ 25% |
| Twardość (Brinell) | ~19 HB |
| Przewodność elektryczna | ~62% IACS |
| Nieruchomość | Wartość |
|---|---|
| Wytrzymałość na rozciąganie | 80 – 120 MPa |
| Wytrzymałość na rozciąganie | ≥ 55 MPa |
| Wydłużenie | ≥ 6% |
| Nieruchomość | Wartość |
|---|---|
| Wytrzymałość na rozciąganie | 95 – 135 MPa |
| Wytrzymałość na rozciąganie | ≥ 70 MPa |
| Wydłużenie | ≥ 5% |
| Nieruchomość | Wartość |
|---|---|
| Wytrzymałość na rozciąganie | 110 – 155 MPa |
| Wytrzymałość na rozciąganie | ≥ 90 MPa |
| Wydłużenie | ≥ 3% |
| Nieruchomość | Wartość |
|---|---|
| Wytrzymałość na rozciąganie | ≥ 150 MPa |
| Wytrzymałość na rozciąganie | ≥ 120 MPa |
| Wydłużenie | ≥ 2% |
Wartości są typowe dla produktów blachowych/płytowych zgodnie z ASTM B209 / EN 485-2. Rzeczywiste właściwości zależą od formy produktu i grubości. Prosimy o kontakt w celu uzyskania certyfikatów badań dla konkretnej partii.
| Temperament | Stan | Główna zaleta | Typowe zastosowanie |
|---|---|---|---|
| O (wyżarzony) | W pełni wyżarzony, najmiększy stan | Maksymalna podatność na formowanie + najwyższe przewodnictwo elektryczne | Tłoczenie głębokie, wyoblanie, sprzęt chemiczny, uszczelki |
| H12 | Umocniony odkształceniowo, 1/4 twardy | Umiarkowana wytrzymałość przy dobrej podatności na formowanie | Ogólna blacha, panele, lekkie konstrukcje |
| H14 | Umocniony odkształceniowo, 1/2 twardy | Zrównoważona wytrzymałość i plastyczność | Szyny prądowe, obudowy elektryczne, tabliczki znamionowe |
| H16 | Umocniony odkształceniowo, 3/4 twardy | Wyższa wytrzymałość, ograniczona podatność na formowanie | Przewodniki elektryczne, zaciski, elementy tłoczone |
| H18 | Umocniony przez zgniot, pełny twardy | Maksymalna wytrzymałość dla tego stopu | Podkładki płaskie, klipsy, wyroby z drutu, cienka taśma |
| H112 | Stan po obróbce (bez specjalnej kontroli umocnienia przez zgniot) | Standardowa wytrzymałość dla wyrobów wyciskanych / płyt | Ogólne zastosowania płyt, prętów i rur |
Uwaga: W przeciwieństwie do stopów serii 6000 i 7000, stop 1070 nie może być wzmacniany obróbką cieplną. Projektanci specyfikujący stop 1070 powinni dobrać odpowiedni stan umocniony zgniotem w oparciu o wymaganą kombinację wytrzymałości, plastyczności i przewodnictwa elektrycznego.
Stop 1070 jest jednym z komercyjnie dostępnych gatunków aluminium o najwyższej czystości. Całkowita zawartość zanieczyszczeń jest ograniczona do maksymalnie 0,30%, co zapewnia stałe właściwości elektryczne, termiczne i chemiczne. Ten poziom czystości sprawia, że stop 1070 nadaje się do zastosowań, w których należy minimalizować zanieczyszczenie, w tym do urządzeń do przetwarzania żywności, opakowań farmaceutycznych i powierzchni refleksyjnych.
W stanie wyżarzonym (O) aluminium 1070 osiąga przewodnictwo około 62% IACS (Międzynarodowy Wzorzec Przewodnictwa Miedzi Wyżarzonej) — jedno z najwyższych spośród wszystkich gatunków aluminium. Czyni to z niego ekonomiczną i lekką alternatywę dla miedzi w szynach prądowych, uzwojeniach transformatorów, kablach energetycznych i zastosowaniach uziemiających, gdzie istotne jest zmniejszenie masy.
Aluminium 1070 tworzy naturalną, samoregenerującą się warstwę tlenkową, która zapewnia wysoką odporność na korozję atmosferyczną, wodę słodką oraz większość neutralnych środowisk chemicznych. Sprawdza się dobrze w zastosowaniach architektonicznych, przetwórstwie chemicznym i ogólnym przemyśle bez konieczności stosowania dodatkowych powłok ochronnych, chociaż anodowanie może dodatkowo zwiększyć trwałość powierzchni i walory estetyczne.
W stanie O i lekko umocnionym zgniotem stop 1070 wykazuje wyjątkową podatność na formowanie na zimno, co czyni go idealnym do tłoczenia głębokiego, wykrawania, platerowania walcowaniem, wyoblania i wyciskania udarowego. Może być formowany w złożone kształty przy minimalnym ryzyku pękania, dlatego jest szeroko stosowany do folii kondensatorowej, żeberek wymienników ciepła i opakowań produktów konsumenckich.
Aluminium 1070 charakteryzuje się dobrą spawalnością przy użyciu metod TIG (GTAW), MIG (GMAW) oraz spawania oporowego. Ponieważ stop 1070 nie jest stopem umacnianym wydzieleniowo, strefa wpływu ciepła nie traci wytrzymałości w wyniku przestarzenia, chociaż może mięknąć w wyniku wyżarzania. W przypadku zastosowań wymagających wytrzymałości po spawaniu w obszarze złącza należy ocenić dobór materiału dodatkowego i kontrolę procesu.
| Przemysł | Typowe zastosowania | Dlaczego 1070 |
|---|---|---|
| Elektrotechnika i Energetyka | Szyny prądowe, uzwojenia transformatorów, kable energetyczne, drut przewodzący, folia kondensatorowa | Wysokie przewodnictwo elektryczne (62% IACS), lekka alternatywa dla miedzi |
| Przetwarzanie chemiczne | Zbiorniki magazynowe, reaktory, wymienniki ciepła, rurociągi | Doskonała odporność na korozję, wysoka czystość, brak ryzyka zanieczyszczenia |
| Wymiana Ciepła i HVAC | Żeberka chłodnic, wężownice parowników, rury skraplaczy, radiatory | Wysokie przewodnictwo cieplne, dobra podatność na formowanie przy produkcji żeberek |
| Opakowanie | Folia aluminiowa, pojemniki na żywność, blistry farmaceutyczne, kapsle do butelek | Wysoka czystość, nietoksyczność, doskonałe właściwości tłoczenia głębokiego i walcowania |
| Budownictwo i Architektura | Blacha dachowa, obróbki blacharskie, okładziny ścienne, elementy dekoracyjne | Odporność na korozję, niska masa, dobra podatność na formowanie profili |
| Produkcja ogólna | Uszczelki, podkładki, klipsy, elementy tłoczone, tabliczki znamionowe, blachy refleksyjne | Dobra podatność na formowanie przy niskim koszcie, szeroko dostępne w postaci blach i taśm |
Firma Linsy oferuje następujące usługi obróbki i obróbki powierzchniowej dla aluminium 1070:
| Proces | Opis | Uwagi dotyczące stopu 1070 |
|---|---|---|
| Obróbka CNC | Precyzyjne cięcie, wiercenie, frezowanie prętów, płyt i niestandardowych półwyrobów | Stop 1070 jest miękki i lepki — należy stosować ostre narzędzia, duże kąty natarcia i odpowiednie smarowanie |
| Cięcie Laserowe | Precyzyjne cięcie profili blach i płyt | Odpowiednie dla stopu 1070 do umiarkowanych grubości; powierzchnia refleksyjna może wymagać ustawień lasera światłowodowego |
| Tłoczenie i Tłoczenie Głębokie | Formowanie złożonych kształtów z blachy i taśmy | Doskonała podatność na formowanie w stanach O i H12/H14; idealne do elementów tłoczonych głęboko |
| Spawanie TIG / MIG | Spawanie łukowe elektrodą nietopliwą w osłonie gazu i łukowe elektrodą topliwą w osłonie gazu | Dobra spawalność; stosować materiał dodatkowy 1070 lub 1100 dla zachowania zgodności składu chemicznego |
| Zakończenie | Opis |
|---|---|
| Anodowanie | Elektrolityczne utlenianie anodowe dla zwiększonej odporności na korozję i walorów estetycznych; stop 1070 daje przezroczyste, jasne wykończenie anodowe |
| Polerowanie | Polerowanie mechaniczne lub chemiczne dla powierzchni refleksyjnych i dekoracyjnych |
| Stan Walcowany / Wyciskany | Powierzchnia po walcowaniu lub wyciskaniu, standardowa dla zastosowań konstrukcyjnych i przemysłowych |
| Folia Ochronna PVC | Opcjonalna ochrona powierzchni blach i płyt podczas transportu i obróbki |
Firma Linsy utrzymuje udokumentowany system kontroli jakości obejmujący pełny cykl produkcyjny — od wyboru surowca po kontrolę wyrobów gotowych. Do każdego zamówienia dostarczamy następującą dokumentację jakościową:
| Dokument | Opis |
|---|---|
| Świadectwo Kontroli Wytopu (MTC) | Wystawiane dla każdego zamówienia; obejmuje skład chemiczny, właściwości mechaniczne, wymiary oraz zgodność z obowiązującymi normami |
| Raporty z Badań SGS | Raporty z badań składu chemicznego, właściwości mechanicznych, badań ultradźwiękowych, zgodności z RoHS i REACH oraz kontroli wymiarowych przez stronę trzecią — dostępne na żądanie |
| Certyfikat Zgodności | Potwierdza zgodność materiału z określonymi normami ASTM, EN lub ISO |
| Raport z kontroli wymiarowej | Partiowa weryfikacja wymiarowa zgodnie z określonymi tolerancjami |
Nasz system zarządzania jest certyfikowany zgodnie z ISO 9001, ISO 14001 oraz ISO 45001.
Linsy Aluminum to fabryka aluminium z siedzibą w Shenzhen, z ponad 20-letnim doświadczeniem branżowym. Dla nabywców aluminium 1070 firma Linsy oferuje wyraźne korzyści:
Artykuły blogowe dotyczące aluminium z serii 1000 oraz doboru materiałów zostaną dodane, gdy odpowiednie treści będą dostępne. W międzyczasie prosimy o bezpośredni kontakt z naszym zespołem w celu uzyskania wskazówek technicznych dotyczących stopu 1070 oraz wyceny.
Aluminium 1070 jest stosowane przede wszystkim w przewodnikach elektrycznych, uzwojeniach transformatorów, szynach zbiorczych, folii kondensatorowej, lamelach wymienników ciepła, sprzęcie do przetwórstwa chemicznego, opakowaniach spożywczych oraz w blachach architektonicznych, gdzie wymagana jest wysoka czystość, przewodność elektryczna i odporność na korozję, a nie wysoka wytrzymałość mechaniczna.
Nie. Stop 1070 to handlowo czysty, nieumacniany cieplnie stop aluminium z serii 1000. Jego wytrzymałość można zwiększyć wyłącznie poprzez obróbkę plastyczną na zimno (umocnienie odkształceniowe) — nie poprzez przesycanie i starzenie wydzieleniowe. Wyżarzanie przywraca pełną miękkość po obróbce na zimno.
Oba są handlowo czystymi gatunkami z serii 1000. Stop 1050 (Al ≥ 99,50%) dopuszcza nieco więcej zanieczyszczeń, podczas gdy stop 1070 (Al ≥ 99,70%) charakteryzuje się wyższą czystością. Stop 1070 zazwyczaj oferuje nieznacznie wyższą przewodność elektryczną i odporność na korozję. W większości zastosowań przemysłowych wystarczający jest stop 1050; stop 1070 jest preferowany, gdy kluczowe znaczenie ma maksymalna czystość lub przewodność.
W stanie wyżarzonym (O) aluminium 1070 osiąga przewodność elektryczną około 62% IACS. Dla porównania, stop 1070-H18 (stan pełnego umocnienia) może wykazywać nieznacznie niższą przewodność ze względu na gęstość dyslokacji powstałą w wyniku obróbki na zimno. Ta przewodność, w połączeniu z niższą gęstością aluminium (około jednej trzeciej gęstości miedzi), czyni stop 1070 atrakcyjnym materiałem przewodzącym o zmniejszonej masie.
Tak. Aluminium 1070 dobrze się anoduje i wytwarza czystą, jasną, przezroczystą warstwę tlenkową ze względu na wysoką czystość i niską zawartość dodatków stopowych. Jest powszechnie stosowane w dekoracyjnych zastosowaniach anodowanych, gdzie wymagane jest jednolite, wysokopołyskowe wykończenie. W przypadku anodowania architektonicznego blacha 1070 może być zamawiana z odpowiednim przygotowaniem powierzchni.
Tak. Stop 1070 charakteryzuje się dobrą spawalnością metodami TIG (GTAW), MIG (GMAW) oraz spawania oporowego. Jako gatunek nieumacniany cieplnie, strefa wpływu ciepła nie ulega utracie wytrzymałości spowodowanej przestarzeniem, chociaż może wystąpić pewne zmiękczenie w wyniku wyżarzania. Do spawania zaleca się stosowanie drutu wypełniającego ze stopu 1070 lub 1100.
Nie. Podobnie jak wszystkie stopy aluminium, stop 1070 nie rdzewieje w taki sposób, jak żelazo i stal. Tworzy cienką, przezroczystą, samoregenerującą się warstwę tlenku glinu, która chroni metal pod spodem. Zapewnia to doskonałą odporność na korozję atmosferyczną, wodę słodką oraz większość neutralnych środowisk chemicznych. W przypadku silnie kwaśnego lub zasadowego środowiska należy rozważyć dodatkową ochronę lub dobór innego materiału.
Tak. Każde zamówienie aluminium 1070 od firmy Linsy obejmuje świadectwo kontroli wytwórcy (MTC) dokumentujące skład chemiczny, właściwości mechaniczne oraz zgodność wymiarową. Na życzenie dostępne są badania stron trzecich SGS — w tym analiza chemiczna, badania mechaniczne, badania ultradźwiękowe oraz raporty RoHS/REACH.
Firma Linsy obsługuje zamówienia o niskim MOQ dla wszystkich form produktowych aluminium 1070. Minimalne ilości różnią się w zależności od formy produktu i specyfikacji — prosimy o kontakt z naszym zespołem sprzedaży z Państwa wymaganiami w celu uzyskania konkretnej wyceny.
Typowy czas realizacji produkcji niestandardowej wynosi od 10 do 60 dni, w zależności od stopu, wymiarów, stanu obróbki, wymagań przetwórczych i złożoności zamówienia. Produkty magazynowe mogą zostać wysłane szybciej. Prosimy o kontakt z podaniem specyfikacji w celu uzyskania dokładnego terminu dostawy.
Tak, zapewniamy próbki do oceny przed zamówieniami zbiorczymi. Dostępność próbek i warunki wysyłki zależą od formy produktu i specyfikacji. Prosimy o kontakt z naszym zespołem sprzedaży w celu zamówienia próbek.
Akceptujemy płatności przelewem T/T (przelew bankowy) oraz akredytywą L/C. Warunki płatności są negocjowalne w zależności od wielkości zamówienia i relacji z klientem.
Wysyłamy drogą morską (FCL/LCL), lotniczą oraz przesyłkami ekspresowymi (DHL, FedEx, UPS), w zależności od wielkości zamówienia i pilności. Możemy również wysyłać do wskazanego przez Państwa spedycyjnego agenta.
Tak. Oferujemy usługi cięcia na wymiar, w tym precyzyjne cięcie piłą, cięcie laserowe oraz cięcie na gilotynie dla blachy, płyt, prętów i rur ze stopu 1070 do określonych wymiarów.
Skontaktuj się z Linsy Aluminum już dziś w sprawie blachy, drutu, prętów i rur ze stopu 1070 (Al99,7). Wymiary niestandardowe, pełna dokumentacja MTC oraz raporty z badań SGS dostępne na życzenie.
Zalety Linsy
Linsy Aluminium jest wiodącym dostawcą produktów do obróbki aluminium, obsługującym różne branże, w tym lotnictwo, inżynierię ogólną, motoryzację, przemysł morski, stoczniowy i inne specjalistyczne zastosowania przemysłowe.
Dążymy do utrzymania najwyższych standardów jakości i odpowiedzialności za środowisko, o czym świadczą nasze certyfikaty: ISO 9001:2008, ISO 14001:2004 oraz SGS.