Slitina hliníku 3104 (UNS A93104) je tvářecím zpevněním zpevnitelná slitina hliníku řady 3000, legovaná především manganem a hořčíkem. Široce uznávaná jako standardní slitina pro tělo hliníkových nápojových plechovek, slitina 3104 nabízí vynikající vlastnosti pro hluboké tažení a žehlení, dobrou odezvu na tvářecí zpevnění a spolehlivou tvářitelnost. Společnost Linsy dodává hliník 3104 ve formě plechu, svitku, tyče a trubky v temperech O, H12, H14 a H16, s možností zakázkových rozměrů, povrchových úprav a dostupnými protokoly MTC.
Dostupné formuláře: plech / svitek / tyč / trubka
Běžné typy povah: O / H12 / H14 / H16
Podpora zpracování: řezání / tváření / hluboké tažení / eloxování / leštění
Dokumenty týkající se kvality: Ke každé objednávce je přiložena zpráva MTC, zkušební protokoly SGS jsou k dispozici na vyžádání
Slitina hliníku 3104 (UNS A93104, EN AW-3104 / EN AW-Al Mn1Mg1Cu) je tepelně nezpracovatelná slitina hliníku řady 3000, legovaná především manganem (Mn) a hořčíkem (Mg). Byla vyvinuta jako evoluce slitiny 3004 s přísnější kontrolou chemického složení pro velkoobjemovou výrobu těla plechovek a od té doby se stala dominantní slitinou pro tělo hliníkových nápojových plechovek na celém světě.
Definující vlastností této slitiny je její vynikající chování při hlubokém tažení a žehlení. V žíhaném (O) temperu lze plech nebo svitek 3104 hluboce vytáhnout do kelímku a poté žehlit přes progresivní prstence pro snížení tloušťky stěny – čímž vzniká bezešvé tělo plechovky s tenkou stěnou, které definuje moderní hliníkové nápojové obaly. Výsledný temper H19 dosažený tímto tvářením za studena poskytuje pevnost potřebnou pro integritu plechovky při minimální tloušťce stěny.
Slitina 3104 se rovněž používá v jiných aplikacích s vysokou intenzitou tváření mimo výrobu plechovek, včetně chemických zařízení, stavebních výrobků a obecného plechového zpracování. Je dodávána podle norem ASTM B209, EN 485/573 a GB/T 3880 a je dostupná u společnosti Linsy ve formě plechu, svitku, tyče a trubky.
Společnost Linsy dodává hliník 3104 v níže uvedených formách výrobků. Zakázkové rozměry, řezání na délku a specifické požadavky na temper lze zajistit na vyžádání.
| Formulář | Temperament | Tloušťka (mm) | Šířka (mm) | Délka (mm) |
|---|---|---|---|---|
| Plech / svitek 3104 | F, O, H12, H14, H16 | 0.3 – 6.0 | 500 – 2600 | 500 – 16000 |
| Formulář | Temperament | Vnější průměr (mm) | Tloušťka stěny (mm) | Délka (mm) |
|---|---|---|---|---|
| Trubka 3104 | F, O, H12, H14, H16 | 6 – 300 | 0.5 – 30 | 100 – 6000 |
| Formulář | Temperament | Průměr (mm) | Délka (mm) |
|---|---|---|---|
| Tyč 3104 | F, O, H12, H14, H16 | 5 – 250 | 100 – 6000 |
Slitina 3104 je uznávána podle více mezinárodních norem a systémů označování. Znalost ekvivalentního označení pomáhá při křížové referenci materiálových specifikací z různých regionů.
| Norma / Systém | Označení |
|---|---|
| Sdružení pro hliník (AA) | 3104 |
| UNS | A93104 |
| EN (Evropská) | EN AW-3104 / EN AW-Al Mn1Mg1Cu |
| ISO | Al Mn1Mg1Cu |
| GB/T (čínská norma) | 3104 |
| Normy výrobků ASTM | ASTM B209 (plech a deska), ASTM B210 (tažená trubka), ASTM B211 (tyč) |
Chemické složení slitiny hliníku 3104 je definováno v mezích uvedených níže. Přísná kontrola chemického složení, zejména hladin manganu a hořčíku, je nezbytná pro konzistentní výkon při hlubokém tažení a žehlení ve výrobě těla plechovek.
| Prvek | Obsah (%) |
|---|---|
| Křemík (Si) | ≤ 0,5 |
| Železo (Fe) | ≤ 0,8 |
| Měď (Cu) | 0.05 - 0.25 |
| Mangan (Mn) | 0.8 – 1.3 |
| Hořčík (Mg) | 0.8 – 1.3 |
| Chrom (Cr) | ≤ 0,1 |
| Zinek (Zn) | ≤ 0,25 |
| Titan (Ti) | ≤ 0,1 |
| Ostatní, Každý | ≤ 0,05 |
| Ostatní, Celkem | ≤ 0,15 |
| Hliník (Al) | Bilance |
Mechanické vlastnosti hliníku 3104 se výrazně liší v závislosti na temperu. Slitina se typicky používá v temperech zpevněných tvářením za studena pro aplikace s kritickými požadavky na pevnost, zatímco žíhaný (O) temper je preferován pro procesy s vysokou intenzitou tváření. Níže uvedené hodnoty představují typické rozsahy pro plech podle ASTM B209 a EN 485-2.
| Temperament | Pevnost v tahu (MPa) | Mez kluzu (MPa) | Prodloužení (%) | Typické použití |
|---|---|---|---|---|
| O (žíhaný) | 120 – 165 | ≤ 85 | ≥ 18 | Nejlepší tvářitelnost pro hluboké tažení; stříhání a tváření před zpevněním tvářením |
| H12 | 195 – 255 | ≥ 155 | ≥ 7 | Střední pevnost se zachovanou tvářitelností |
| H14 | 220 – 275 | ≥ 180 | ≥ 4 | Obecné konstrukční plechy a tvářené díly |
| H16 | 250 – 290 | ≥ 210 | ≥ 3 | Vyšší pevnost pro tvářené nebo tažené součásti |
| H19 | ≥ 275 | ≥ 240 | ≥ 2 | Tělo plechovky — maximální pevnost zpevnění tvářením po tažení a žehlení |
Hodnoty mechanických vlastností se mohou lišit v závislosti na formě výrobku, tloušťce a konkrétním výrobním procesu. Přesné hodnoty jsou potvrzeny pro každou objednávku v protokolu MTC.
Výběr správného temperu pro váš projekt se slitinou 3104 závisí na rovnováze mezi tvářitelností a pevností, kterou váš proces vyžaduje.
3104-O je plně žíhaný stav s nejnižší pevností a nejvyšší tvářitelností. Zvolte temper O, pokud materiál musí být hluboce tažen, žehlen nebo tvářen do komplexních tvarů v dodaném stavu. Toto je výchozí stav pro výrobu těla plechovky, kde je přířez tažen a žehlen ve více stupních pro vytvoření stěny plechovky.
Tempers 3104-H12 a H14 poskytují střední úrovně pevnosti pro aplikace, které vyžadují určitý stupeň konstrukční tuhosti, ale stále potřebují určitou tvářecí schopnost. Tyto tempers jsou vhodné pro obecné plechové díly, součásti chemických zařízení a stavební výrobky.
Tempers 3104-H16 a H19 poskytují nejvyšší pevnost dostupnou v této řadě slitin. Zatímco H19 je dosahován především samotným procesem výroby plechovek (tažení + žehlení) spíše než dodávkou jako surový materiál, H16 je dostupný jako dodávaný temper pro aplikace vyžadující zvýšenou pevnost. Tyto tempers mají omezenou tvářitelnost po dodání a jsou nejvhodnější pro aplikace, kde je dodaný temper blízký požadovanému konečnému stavu.
Definující charakteristikou slitiny 3104 je její vhodnost pro hluboké tažení následované žehlením — dvoustupňový proces, který tvoří těla hliníkových plechovek. V temperu O lze plech 3104 vytáhnout do kelímku a poté postupně žehlit pro snížení tloušťky stěny až na přibližně 0,1 mm při současném zvýšení výšky plechovky, a to bez trhání nebo lomu. Tato kombinace hluboké tažitelnosti a žehlitelnosti je dosažena pečlivě řízenou strukturou zrna (jemná, rovnoosá zrna) a zpevňujícím příspěvkem disperzoidů Mn a Mg, které odolávají lokalizaci deformace.
Slitina 3104 se výrazně zpevňuje tvářením během deformace za studena. Počínaje přibližně 120 MPa v temperu O může slitina dosáhnout přes 275 MPa tvářením za studena (H19). To znamená, že díly tvářené z 3104-O získávají podstatnou provozní pevnost čistě z procesu tváření, což často eliminuje potřebu tepelného zpracování po tváření. Křivka zpevnění tvářením je dobře přizpůsobena rozložení deformace ve tažených a žehlených válcích, poskytující vyšší pevnost v oblastech s tenkou stěnou, kde je nejvíce potřebná.
Slitinu 3104 lze svařovat běžnými metodami svařování hliníku, včetně TIG (GTAW) a MIG (GMAW), stejně jako odporovým svařováním. Slitina má střední obecnou odolnost proti atmosférické korozi, podobně jako jiné slitiny řady 3000. Pro aplikace v agresivním chemickém prostředí nebo tam, kde je vyžadována maximální odolnost proti korozi, mohou být vhodnější slitiny řady 5000 nebo povrchové úpravy po svařování. Slitina 3104 nevyžaduje tepelné zpracování po svařování pro obnovení odolnosti proti korozi, na rozdíl od tepelně zpracovatelných slitin.
| Průmysl | Typické aplikace | Proč se slitina 3104 používá |
|---|---|---|
| Nápojové obaly | Tělo hliníkové plechovky (tloušťka 0,25–0,30 mm) | Průmyslově standardní slitina pro hluboké tažení a žehlení; předvídatelné zpevňování za studena; vysoká výtěžnost ve vysokorychlostních linkách na výrobu plechovek |
| Chemické vybavení | Zásobníky, chemické nádoby, zpracovatelská zařízení | Dobrá tvařitelnost pro výrobu nádrží; dostatečná odolnost proti korozi pro neagresivní chemická prostředí |
| Výměníky tepla | Žebrové materiály, trubkovnice, součásti výměníků tepla | Dobrá tepelná vodivost; tvařitelnost pro výrobu žeber |
| Stavebnictví a konstrukce | Vlnité střešní krytiny, architektonické plechy, obklady | Dobrá odolnost proti atmosférické korozi; tvařitelnost pro profilování; nákladově efektivní ve srovnání s řadou 5xxx |
| Kuchyňské vybavení | Kuchyňské nádobí, kuchyňské vybavení, zařízení pro zpracování potravin | Tvařitelné do hluboce tažených tvarů; netoxické; dostatečná pevnost pro provozní zatížení |
| Obecné plechy | Lisované a tažené součásti, kryty, panely | Dobrá celková tvařitelnost; střední pevnost; běžně dostupné ve formě plechu a svitku |
3104-O je preferovaný výchozí stav pro hluboké tažení a žehlení. Pro méně náročné tvářecí operace lze stavy H12 a H14 tvářet přímo. Mazání je kritické pro žehlicí operace — specializovaná maziva pro tažení těla plechovek jsou standardní praxí ve velkoobjemové výrobě plechovek. Pro běžné lisování jsou vhodná standardní maziva pro tváření hliníku.
Svařování TIG (GTAW) a MIG (GMAW) je vhodné pro slitinu 3104. Doporučené přídavné materiály zahrnují 4043 (Al-Si) pro obecné aplikace a 5356 (Al-Mg) tam, kde je vyžadována vyšší pevnost svaru. Upozorňujeme, že svařování změkčí tepelně ovlivněnou oblast, čímž se sníží pevnost u zpevněných stavů. Pro konstrukční svary ve stavech H14 a vyšších navrhujte s vědomím, že pevnost svaru v tepelně ovlivněné oblasti bude blíže vlastnostem stavu O.
Slitina 3104 přijímá standardní povrchové úpravy hliníku, včetně eloxování, chemické konverzní vrstvy, lakování a práškového lakování. Eloxování slitiny 3104 poskytuje šedavý až čirý povrch vhodný pro ochranné a dekorativní aplikace. Pro zrcadlové nebo jasné eloxované povrchy se obvykle preferují slitiny řady 5000 nebo 6000. Mechanické povrchové úpravy zahrnují leštění, kartáčování a povrch z válcovny.
Plech a svitek ze slitiny 3104 lze řezat stříháním, podélným řezáním, laserovým řezáním nebo řezáním vodním paprskem. Pro silné průřezy (tyče a trubky) jsou standardními metodami řezání pásovou pilou a kotoučovou pilou. Společnost Linsy nabízí na vyžádání služby řezání na míru a řezání na rozměr.
Společnost Linsy udržuje přísnou kontrolu kvality v celém dodavatelském řetězci pro hliníkové výrobky ze slitiny 3104:
Linsy Aluminum je hliníková továrna se sídlem v Shenzhenu s více než 20 lety průmyslových zkušeností. Dodáváme výrobky ze slitiny 3104 ze skladu pro běžné specifikace a podporujeme zakázkovou výrobu s nízkým minimálním množstvím objednávky pro nestandardní rozměry, stavy a požadavky na zpracování.
Hliník 3104 se primárně používá pro tělo hliníkových nápojových plechovek — jeho vlastnosti pro hluboké tažení a žehlení z něj činí průmyslově standardní slitinu pro výrobu plechovek. Používá se také v chemických zařízeních, výměnících tepla, stavebních výrobcích, kuchyňském vybavení a obecných plechových aplikacích, kde je vyžadována dobrá tvařitelnost a střední pevnost.
Pro hluboké tažení zvolte stav 3104-O (žíhaný). Tento stav poskytuje nejnižší pevnost a nejvyšší tvařitelnost, což umožňuje tažení materiálu do hlubokých misek, plášťů nebo válců bez trhání. Po tažení se materiál zpevní za studena a získá pevnost, často dosahující úrovně pevnosti H14–H19 v závislosti na stupni deformace.
Slitina 3104 přímo souvisí se slitinami 3004 a 3003 — všechny jsou hliníkovými slitinami řady 3000 s manganem a hořčíkem pro obecné tváření. Ve srovnání s 3003 má 3104 vyšší pevnost díky přidanému hořčíku (podobně jako 3004) a přísnější kontrole chemického složení. Ve srovnání s 3004 byla slitina 3104 specificky optimalizována pro žehlení těla plechovek s konzistentnější kontrolou struktury zrn. V praxi jsou 3104 a 3004 velmi podobné; 3104 je preferována pro kritické aplikace hlubokého tažení a žehlení. Pro podrobné srovnání viz náš průvodce 3104 vs 3003 vs 3004.
Ano, svitek z hliníku 3104 je k dispozici ve stavech O, H12, H14 a H16, s tloušťkou od 0,3 mm do 6,0 mm a šířkou svitku od 500 mm do 2600 mm. Svitek lze dodat jako celý svitek nebo podélně nařezaný na užší šířky. Kontaktujte náš tým s vašimi požadavky na šířku svitku, tloušťku a vnitřní/vnější průměr.
Typický materiál pro tělo plechovky ze slitiny 3104 se dodává jako svitek o tloušťce přibližně 0,25–0,30 mm ve stavu O. Během výrobního procesu plechovky je materiál tažen a žehlen na konečnou tloušťku stěny plechovky přibližně 0,10 mm, přičemž dosahuje pevnosti stavu H19 pouze prostřednictvím tváření za studena.
Ano, slitinu 3104 lze svařovat metodami TIG (GTAW), MIG (GMAW) a odporovým svařováním. Doporučené přídavné materiály zahrnují 4043 nebo 5356. Upozorňujeme, že svařování změkčí tepelně ovlivněnou oblast u zpevněných stavů — pevnost v tepelně ovlivněné oblasti se vrátí blíže k úrovním stavu O.
Ano, společnost Linsy vystavuje certifikát zkoušek z válcovny (MTC) s každou objednávkou hliníku 3104. MTC dokumentuje chemické složení a výsledky mechanických vlastností dohledatelné k výrobní šarži. Protokoly o zkouškách třetí stranou SGS jsou také k dispozici na vyžádání pro dodatečné ověření.
Společnost Linsy podporuje objednávky s nízkým minimálním množstvím. Přesné minimální množství objednávky závisí na formě výrobku, rozměrech, stavu a na tom, zda je položka skladem nebo vyžaduje zakázkovou výrobu. Kontaktujte nás s vaší specifikací pro potvrzené minimální množství objednávky a cenovou nabídku.
Dodací lhůta závisí na specifikaci a velikosti objednávky. Skladové standardní položky se expedují do několika pracovních dnů. Zakázková výroba obvykle vyžaduje 10–60 dní. Váš obchodní zástupce potvrdí přesnou dodací lhůtu spolu s vaší cenovou nabídkou.
Ano, vzorkový materiál lze poskytnout pro vyhodnocení. Dostupnost vzorků, velikost a podmínky přepravy budou projednány v rámci vašeho dotazu.
Přijímáme platby T/T (bankovní převod) a L/C (akreditiv). Platební podmínky jsou dohodnuty pro každou objednávku s vaším obchodním zástupcem.
Ano, společnost Linsy dodává hliníkové výrobky mezinárodně. Exportní balení je poskytováno jako standard — včetně námořního balení pro přepravu po moři. Dodací podmínky (FOB, CIF atd.) jsou sjednány pro každou objednávku.
Výhody Linsy
Společnost Linsy Aluminium je předním dodavatelem výrobků pro zpracování hliníku, které slouží různým průmyslovým odvětvím včetně leteckého průmyslu, všeobecného strojírenství, automobilového průmyslu, lodního průmyslu, stavby lodí a dalších specializovaných průmyslových aplikací.
Zavázali jsme se dodržovat nejvyšší standardy kvality a odpovědnosti vůči životnímu prostředí, což dokazují naše certifikáty: ISO 9001:2008, ISO 14001:2004 a SGS.