Slitina hliníku 2014 (AlCu4SiMg) je vysoce pevná tvářená hliníková slitina řady 2000, legovaná především mědí, křemíkem a hořčíkem. Je známá jako jedna z nejpevnějších hliníkových slitin v řadě 2xxx a nabízí vynikající poměr pevnosti k hmotnosti, dobrou kovatelnost a střední obrobitelnost. Je široce používána v leteckých konstrukčních dílech, vojenském vybavení a vysoce namáhaných automobilových aplikacích. Společnost Linsy dodává hliník 2014 ve formě plechů, desek, tyčí, trubek a polotovarů pro kování ve stavech O, T4, T6, T651 a T351, s možností vlastních rozměrů, podporou zpracování a dostupnými protokoly MTC.
Dostupné formuláře: plech / deska / svitek / tyč / trubka / polotovar pro kování / profil
Běžné typy povah: O / T4 / T6 / T651 / T351
Podpora zpracování: CNC obrábění / kování / protlačování / řezání / povrchová úprava
Dokumenty týkající se kvality: Ke každé objednávce je přiložena zpráva MTC, zkušební protokoly SGS jsou k dispozici na vyžádání
Slitina hliníku 2014 (UNS A92014) je precipitačně vytvrzená tvářená hliníková slitina řady 2000, legovaná především mědí (Cu), křemíkem (Si) a hořčíkem (Mg). Její označení v evropském systému norem je EN AW-2014 / AlCu4SiMg, což odráží hlavní legující prvky. Obsah mědi (3,9–5,0 %) poskytuje vysokou pevnost prostřednictvím precipitačního vytvrzení, zatímco křemík (0,5–1,2 %) a hořčík (0,2–0,8 %) přispívají k dalšímu zpevnění a zlepšují odezvu slitiny na tepelné zpracování.
Slitina 2014 je jednou z nejpevnějších hliníkových slitin v řadě 2xxx a svou popularitou je druhá hned po slitině 2024. Běžně se tvaruje protlačováním, kováním a obráběním — čímž se vyrábějí konstrukční díly pro letecký průmysl, kde jsou vyžadovány vysoká pevnost a střední odolnost proti únavě. Slitina dosahuje svých maximálních mechanických vlastností ve stavu T6 (rozpouštěcí žíhání a umělé stárnutí), s typickou pevností v tahu přesahující 470 MPa.
Slitina 2014 má však významná omezení. Vysoký obsah mědi způsobuje špatnou korozní odolnost ve srovnání se slitinami řady 5xxx a 6xxx — pro zmírnění tohoto problému se slitina 2014 často dodává s plátováním z čistého hliníku (Alclad) pro aplikace vystavené venkovnímu nebo korozivnímu prostředí. Slitina je také obtížně svařitelná konvenčními metodami obloukového svařování, protože je náchylná k horkému praskání v tepelně ovlivněné zóně. Pro aplikace vyžadující spojování se upřednostňuje mechanické spojování nebo svařování třením s promícháním.
Hliník 2014 je pokryt řadou mezinárodních norem, včetně ASTM B209 (plech/deska), B211 (tyč), B221 (protlačované profily) a EN 573-3 / EN 755 (evropské normy pro tyče a profily).
Společnost Linsy dodává slitinu hliníku 2014 v řadě standardních i vlastních forem výrobků. Délku, šířku, průměr a rozměrové tolerance lze přizpůsobit požadavkům vašeho projektu.
| Formulář | Temperament | Tloušťka (mm) | Šířka (mm) | Délka (mm) |
|---|---|---|---|---|
| Plech / svitek 2014 | O, T4, T6, T351 | 0.3 – 6.0 | 500 – 2600 | 500 – 16000 |
| Plátovaný plech 2014 Alclad | T4, T6 | 0.5 – 6.0 | 500 – 2600 | 500 – 16000 |
| Formulář | Temperament | Tloušťka (mm) | Šířka (mm) | Délka (mm) |
|---|---|---|---|---|
| Deska 2014 | O, T6, T651, T351 | 6.0 – 150 | 500 – 2600 | 500 – 16000 |
| Formulář | Temperament | Průměr / Rozměr (mm) | Délka (mm) |
|---|---|---|---|
| Kruhová tyč 2014 | T4, T6, T651, T351 | 5 – 300 | 1000 – 6000 |
| Šestihranná / čtvercová tyč 2014 | T4, T6, T651 | 5 – 100 | 1000 – 6000 |
| Formulář | Temperament | Vnější průměr (mm) | Tloušťka stěny (mm) | Délka (mm) |
|---|---|---|---|---|
| Bezešvá trubka 2014 | T4, T6 | 6 – 300 | 1 – 50 | 1000 – 6000 |
| Protlačovaná trubka 2014 | T4, T6, T351 | 10 – 250 | 2 – 40 | 1000 – 6000 |
| Formulář | Temperament | Průměr / Rozměr (mm) | Poznámky |
|---|---|---|---|
| Kovací předvalek | F, O | 50 – 400 | Délky na zakázku k dispozici |
| Kovaný kroužek / kotouč | T6, T651 | Vnější průměr 100 – 1500 | Dle výkresu zákazníka |
Protlačované profily, drát a vlastní tvary z hliníku 2014 jsou k dispozici na vyžádání. Kontaktujte náš tým s vašimi výkresy nebo rozměrovými požadavky pro individuální cenovou nabídku.
Slitina hliníku 2014 je uznávána v rámci více mezinárodních systémů označování. Níže uvedená tabulka uvádí nejčastěji používané ekvivalenty a platné normy.
| Norma / Systém | Označení |
|---|---|
| UNS | A92014 |
| EN (Evropská) | EN AW-2014 / AlCu4SiMg |
| Werkstoff (Německo) | 3.1255 |
| BS (britská) | 2014 |
| ISO | AlCu4SiMg |
| JIS (Japonsko) | A2014 |
| GB (Čína) | 2A14 |
Platné normy: ASTM B209 (plech/deska), ASTM B211 (tyč), ASTM B221 (protlačované profily), ASTM B247 (výkovky), EN 573-3, EN 755 (protlačovaná tyč/prut/profil)
Níže uvedená tabulka uvádí limity chemického složení slitiny hliníku 2014 v souladu s normami ASTM B209 / EN 573-3. Hodnoty jsou vyjádřeny v hmotnostních procentech (%).
| Prvek | Chemická značka | Min (%) | Max (%) |
|---|---|---|---|
| Křemík | Si | 0.50 | 1.20 |
| Iron | Fe | — | 0.70 |
| Měď | Cu | 3.90 | 5.00 |
| Mangan | Mn | 0.40 | 1.20 |
| Hořčík | Mg | 0.20 | 0.80 |
| Chrom | Cr | — | 0.10 |
| Zinek | Zn | — | 0.25 |
| Titan | Ti | — | 0.15 |
| Ostatní prvky (každý) | — | — | 0.05 |
| Ostatní prvky (celkem) | — | — | 0.15 |
| Hliník | Al | Bilance | |
Mechanické vlastnosti slitiny hliníku 2014 se výrazně liší v závislosti na stavu zpracování. Níže uvedená tabulka poskytuje referenční hodnoty pro běžně dodávané stavy. Skutečné hodnoty závisí na formě výrobku, rozměrech a výrobních podmínkách — pro konstrukční účely by měly být použity reprezentativní hodnoty z protokolu MTC vaší objednávky.
| Temperament | Stav | Pevnost v tahu Rm (MPa) | Mez kluzu Rp0,2 (MPa) | Tažnost A50 (%) |
|---|---|---|---|---|
| O | Žíhaný (měkký) | ≤ 220 | ≤ 100 | ≥ 12 |
| T4 | Tepelně ošetřeno roztokem, přirozeně zrající | ≥ 370 | ≥ 230 | ≥ 10 |
| T6 | Tepelně ošetřený roztok, uměle zestárlý | ≥ 440 | ≥ 380 | ≥ 7 |
| T651 | Rozpouštěcím žíhán, odlehčen napětím tažením, uměle vytvrzen | ≥ 450 | ≥ 390 | ≥ 7 |
| T351 | tepelně ošetřeno roztokem, uvolněno napínáním, přirozeně zestárlé | ≥ 380 | ≥ 240 | ≥ 10 |
Poznámka: Stavy T651 a T351 zahrnují odlehčení napětí protažením pro snížení vnitřního zbytkového napětí, čímž se zlepšuje rozměrová stabilita během obrábění. Tyto stavy se doporučují pro přesně obráběné součásti a aplikace s tlustými deskami. Výše uvedené rozsahy mechanických vlastností jsou referenční hodnoty na základě norem ASTM B209 / B211. Kontaktujte náš tým pro konkrétní data MTC k vašemu projektu.
Níže uvedená tabulka shrnuje klíčové charakteristiky a doporučené způsoby použití nejběžněji dodávaných stavů hliníku 2014.
| Temperament | Klíčové charakteristiky | Nejlepší pro |
|---|---|---|
| O | Žíháno, nejměkčí stav. Vysoká tažnost, nízká pevnost. Dobrá tvařitelnost. | Tváření, ohýbání a hluboké tažení před tepelným zpracováním |
| T4 | Rozpouštěcí žíhání a přirozené stárnutí. Dobrá kombinace pevnosti a tažnosti. | Konstrukční součásti vyžadující střední pevnost, díly určené k dalšímu tváření |
| T6 | Roztokově žíháno a uměle stárnuto. Maximální pevnostní stav pro slitinu 2014. | Letecké konstrukční díly, vysoce namáhané součásti, vojenské vybavení |
| T651 | Stejné jako T6, ale odlehčení pnutí provedeno protažením. Snížené zbytkové pnutí, zlepšená rozměrová stabilita. | Přesně obráběné deskové součásti, díly s velkým průřezem, letecké armatury |
| T351 | Verze T4 s odlehčením pnutí. Lepší rozměrová stabilita než T4. | Obráběné součásti vyžadující střední pevnost a úzké tolerance |
Slitina hliníku 2014 ve stavu T6 dosahuje pevnosti v tahu přesahující 440 MPa, což z ní činí jednu z nejpevnějších komerčně dostupných hliníkových slitin. Tento vysoký poměr pevnosti k hmotnosti z ní činí preferovaný materiál pro letecké a obranné aplikace, kde je snížení hmotnosti kritické bez kompromisů v konstrukční integritě.
Slitina 2014 vykazuje dobrou kovatelnost ve stavech O a F, což umožňuje výrobu komplexních kovaných tvarů, jako jsou konstrukční armatury, konzoly a prstence. Kování následované tepelným zpracováním na T6 nebo T651 vytváří součásti s vysokými mechanickými vlastnostmi a příznivou strukturou zrna. Tato kombinace kovatelnosti a pevnosti po tepelném zpracování činí slitinu 2014 standardní volbou pro kované letecké součásti.
Kvůli vysokému obsahu mědi (3,9–5,0 %) má hliník 2014 výrazně nižší odolnost proti korozi než slitiny řad 5xxx, 6xxx a 7xxx. Fáze bohaté na měď jsou anodické vůči hliníkové matrici, což vede k lokalizované důlkové korozi v prostředí obsahujícím chloridy. Pro venkovní nebo korozivní prostředí by měla být slitina 2014 chráněna povlakem Alclad (čistý hliníkový plát), eloxováním, nátěrem nebo chemickou konverzní vrstvou. Neplátovaná slitina 2014 vystavená venkovnímu prostředí by měla být vždy natřena nebo opatřena povlakem.
Hliník 2014 je klasifikován jako obtížně svařitelný konvenčními metodami obloukového svařování (TIG/MIG). Vysoký obsah mědi a chemické složení slitiny podporuje vznik horkých trhlin v tepelně ovlivněné zóně svaru a svarové spoje typicky vykazují výrazně snížené mechanické vlastnosti. Tam, kde je svařování nevyhnutelné, jsou vyžadovány specializované přídavné dráty (např. 4043 nebo 4145) a pečlivě kontrolované postupy. Pro většinu konstrukčních aplikací jsou preferovanými metodami spojování mechanické spojovací prvky (šrouby, nýty) nebo svařování třením s promícháváním (FSW).
Ve stavech T6 a T651 nabízí slitina 2014 dobrou obrobitelnost s přijatelnou tvorbou třísky a kvalitou povrchu. Přestože není tak snadno obrobitelná jako speciální automatové slitiny, jako jsou 2011 nebo 2007, slitina 2014 se dobře obrábí nástroji ze slinutých karbidů při středních řezných rychlostech. Slitina dobře reaguje na CNC frézování, soustružení a vrtání.
Slitina hliníku 2014 je široce používána v průmyslových odvětvích, kde jsou kritické vysoká pevnost, kovatelnost a střední odolnost proti únavě. Níže uvedená tabulka popisuje běžné oblasti použití a důvody, proč je slitina 2014 vybírána.
| Průmysl | Typické aplikace | Proč se slitina 2014 používá |
|---|---|---|
| Letectví a kosmonautika | Nosníkové tahové prvky křídel, potahy trupů, konstrukční armatury, přepážky, nákladní kola | Vysoký poměr pevnosti k hmotnosti, dobrá kovatelnost, prokázaná historie leteckého použití |
| Obrana a vojenský průmysl | Součásti obrněných vozidel, zbraňové platformy, díly vojenských letadel | Vysoká pevnost ve stavu T6, dobré balistické vlastnosti pro hliník |
| Automobilový průmysl | Kované součásti zavěšení, ramena náprav, kola, konstrukční konzoly | Pevnost srovnatelná s některými ocelemi při třetinové hmotnosti |
| Těžká zařízení | Součásti hydraulických válců, díly obráběcích strojů, těžké konzoly | Vysoká pevnost v tlaku, dobrá odolnost proti opotřebení v kovaném stavu |
| Sportovní vybavení | Rámy jízdních kol, baseballové pálky, vysoce pevné sportovní součásti | Vysoká pevnost, nízká hmotnost, dobrá odolnost proti únavě |
| Vodní plavidla | Námořní konstrukční součásti, lodní armatury (s protikorozní ochranou) | Vysoká pevnost pro konstrukční zatížení; pro ochranu proti korozi je vyžadován povlak Alclad nebo nátěr |
Hliník 2014 se dobře obrábí ve stavech T6 a T651 pomocí nástrojů ze slinutých karbidů při středních až vysokých řezných rychlostech. Třísky jsou středně krátké a zvládnutelné. Pro hluboké vrtání a těžké frézování se doporučuje použití chladicí kapaliny nebo řezné emulze pro řízení tepla a zlepšení kvality povrchu. Pro přesné díly se doporučuje deska T651 kvůli nižšímu zbytkovému pnutí a lepší rozměrové stabilitě během obrábění.
Slitina 2014 je jednou z nejlépe kovatelných vysoce pevných hliníkových slitin. Kování se typicky provádí při teplotě 380–440 °C ve stavu O nebo F, následuje rozpouštěcí žíhání a stárnutí na T6 nebo T651. Dobrá kovatelnost slitiny umožňuje výrobu komplexních tvarů s příznivými mechanickými vlastnostmi. Kované součásti ze slitiny 2014 jsou běžné v leteckých a vojenských aplikacích.
Slitinu 2014 lze protlačovat do standardních i zakázkových profilů, i když vyžaduje vyšší protlačovací tlaky než slitiny 6061 nebo 6063 kvůli vyšší pevnosti při zvýšených teplotách. Protlačované profily ze slitiny 2014 jsou typicky dodávány ve stavech T4, T6 nebo T351 po rozpouštěcím žíhání a stárnutí.
Kvůli špatné odolnosti proti korozi by měly být součásti z hliníku 2014 určené pro venkovní nebo korozivní prostředí chráněny. Mezi běžné povrchové úpravy patří:
Slitina 2014 je klasifikována jako obtížně svařitelná konvenčními metodami TIG a MIG kvůli náchylnosti k horkým trhlinám a ztrátě pevnosti v tepelně ovlivněné zóně. Tam, kde je spojování nutné, použijte mechanické spojovací prvky (šrouby, nýty), lepení nebo svařování třením s promícháváním (FSW). Pokud je obloukové svařování nevyhnutelné, použijte přídavný drát 4043 nebo 4145 s přísnou kontrolou postupu a tepelným zpracováním po svařování.
Každá objednávka slitiny hliníku 2014 od společnosti Linsy je dodávána s certifikátem o zkoušce z hutě (MTC), který dokumentuje číslo tavby, chemické složení, mechanické vlastnosti a rozměrové tolerance dodaného materiálu.
Dostupná dokumentace kvality:
Společnost Linsy pracuje v souladu s normami systémů managementu ISO 9001, ISO 14001 a ISO 45001, přičemž kontrola kvality pokrývá celý proces od výběru surovin až po kontrolu hotových výrobků.
Linsy Aluminum je hliníková továrna se sídlem v Shenzhenu s více než 20 lety průmyslových zkušeností. Dodáváme plechy, desky, tyče, trubky a kovací polotovary ze slitiny hliníku 2014 ve standardních i zakázkových specifikacích, a to jak ze skladových zásob, tak s možností zakázkové výroby s nízkým minimálním množstvím objednávky.
Co získáte při nákupu slitiny 2014 od společnosti Linsy:
Více informací o výběru hliníkových slitin, srovnání řady 2xxx a hliníku letecké jakosti naleznete v našem technickém blogu:
Pro srovnání specifické pro slitinu 2014 a obsah týkající se aplikací kontaktujte náš tým nebo navštivte blog Linsy pro aktualizované technické články o vysoce pevných slitinách řady 2xxx.
K čemu se používá hliníková slitina 2014?
Hliník 2014 se primárně používá pro vysoce pevné konstrukční aplikace v leteckém, obranném a automobilovém průmyslu. Typické aplikace zahrnují nosné prvky křídel letadel, konstrukční součásti trupu, kované fitinky, náboje kol nákladních vozidel, díly vojenských vozidel a vysoce namáhané sportovní vybavení. Jeho vysoký poměr pevnosti k hmotnosti a dobrá kovatelnost jej činí ideálním pro kované a obráběné konstrukční součásti.
Jaký je rozdíl mezi hliníkem z roku 2014 a 2024?
Slitiny 2014 (AlCu4SiMg) i 2024 (AlCu4Mg1.5) jsou vysoce pevné měděné slitiny řady 2xxx používané v letectví. Slitina 2014 obsahuje křemík (0,5–1,2 %) pro zlepšenou pevnost a kovatelnost, zatímco slitina 2024 má vyšší obsah hořčíku pro lepší odolnost proti únavě a toleranci poškození. Slitina 2014 obecně nabízí vyšší pevnost v tlaku na mezi kluzu a lepší kovatelnost, zatímco slitina 2024 poskytuje vynikající únavové vlastnosti v aplikacích kritických z hlediska tahu.
Je hliník 2014 svařitelný?
Ne, slitina 2014 je klasifikována jako obtížně svařitelná konvenčními metodami TIG a MIG kvůli vysokému obsahu mědi, která podporuje vznik horkých trhlin v tepelně ovlivněné zóně. Mechanické spojování (šrouby, nýty), lepení nebo třecí svařování s promícháváním (FSW) jsou preferovanými metodami spojování. Pokud se obloukovému svařování nelze vyhnout, použijte přídavný drát 4043 nebo 4145 s přísnou kontrolou postupu.
Jaký je rozdíl mezi 2014-T6 a 2014-T651?
Obě varianty jsou roztokově žíhány a uměle stárnuty na maximální pevnost. Varianta T651 zahrnuje dodatečný krok uvolnění napětí protažením (1–3 % trvalé deformace) po zakalení, což snižuje vnitřní zbytková napětí a zlepšuje rozměrovou stabilitu během obrábění. T651 se doporučuje pro tlusté plechy a přesně obráběné součásti, kde jsou vyžadovány úzké tolerance.
Lze hliník 2014 eloxovat?
Ano, ale vzhled eloxovaného povrchu se bude lišit od slitin řady 6xxx. Kvůli vysokému obsahu mědi mají eloxované vrstvy na slitině 2014 tendenci být nažloutlé nebo šedavé a jsou méně průhledné než vrstvy na slitinách 6061 nebo 5052. Pro ochranu proti korozi mohou být účinnější Alclad, tvrdé eloxování nebo chemické konverzní povlaky než standardní eloxování v kyselině sírové.
Proč má hliník 2014 špatnou odolnost proti korozi?
Vysoký obsah mědi (3,9–5,0 %) ve slitině 2014 vytváří mezimetalické fáze bohaté na měď, které jsou katodické vůči hliníkové matrici. V korozním prostředí tyto fáze urychlují lokální bodovou a galvanickou korozi. Pro venkovní nebo korozní prostředí by měla být slitina 2014 chráněna povlakem Alclad (čistý hliníkový plát), nátěrem, eloxováním nebo chemickými konverzními povlaky.
Poskytuje společnost Linsy MTC pro hliník 2014?
Ano. Každá objednávka hliníku 2014 od společnosti Linsy zahrnuje certifikát o zkoušce z hutě (MTC) dokumentující číslo tavby, analýzu chemického složení, výsledky mechanických zkoušek a údaje z rozměrové kontroly.
Jaké rozměry hliníkových plechů 2014 si mohu objednat?
Společnost Linsy dodává plechy ze slitiny 2014 o tloušťce 6,0 mm až 150 mm, v šířkách až 2600 mm a délkách až 16000 mm. Vlastní rozměry a nestandardní tolerance jsou k dispozici na vyžádání s typickou dodací lhůtou 10–60 dní.
Jaké je minimální množství objednávky (MOQ) pro hliník 2014?
Společnost Linsy podporuje objednávky s nízkým MOQ. Standardní skladové položky lze dodávat v malých množstvích a vlastní výrobní série mají flexibilní minima v závislosti na specifikaci. Kontaktujte nás s vaším výkresem součásti nebo požadavky pro cenovou nabídku.
Jaká je typická dodací lhůta pro objednávky hliníku 2014?
Skladové položky jsou odesílány do několika pracovních dnů. Vlastní výrobní objednávky obvykle trvají 10–60 dní v závislosti na slitině, rozměrech, požadavcích na zpracování a množství objednávky.
Jaké platební a dodací podmínky přijímáte?
Nabízíme flexibilní platební a dodací podmínky pro mezinárodní B2B kupující. Kontaktujte náš obchodní tým pro projednání platebních metod (T/T, L/C), možností dopravy (FOB, CIF, DAP) a dodání do vašeho regionu.
Můžete zpracovat díly z hliníku 2014 podle mých výkresů?
Ano. Naše vlastní CNC obráběcí zařízení může vyrábět hotové díly z plechu, tyčí nebo výkovků ze slitiny 2014 podle vašich technických výkresů. Zašlete svůj výkres nebo 3D model pro cenovou nabídku na obrábění.
Dodáváte slitinu 2014 na exportní trhy?
Ano. Společnost Linsy vyváží hliníkové výrobky do Evropy, Ameriky, jihovýchodní Asie, na Blízký východ a do dalších regionů. Náš systém kvality ISO 9001 a dokumentace MTC podporují mezinárodní nákup a požadavky na shodu.
Výhody Linsy
Společnost Linsy Aluminium je předním dodavatelem výrobků pro zpracování hliníku, které slouží různým průmyslovým odvětvím včetně leteckého průmyslu, všeobecného strojírenství, automobilového průmyslu, lodního průmyslu, stavby lodí a dalších specializovaných průmyslových aplikací.
Zavázali jsme se dodržovat nejvyšší standardy kvality a odpovědnosti vůči životnímu prostředí, což dokazují naše certifikáty: ISO 9001:2008, ISO 14001:2004 a SGS.