Co je hliník 5182
5182 je slitina hliníku a hořčíku zpevněná tuhým roztokem hořčíku a tvářením za studena. Nelze ji vytvrzovat precipitačně — neexistuje žádná cesta rozpouštěcího žíhání a stárnutí, takže veškerá pevnost nad stavem po žíhání pochází ze zpevnění deformací, vyjádřeného v temperacích H.
Z toho vyplývají dva důsledky a oba se projevují ve způsobu, jakým se slitina nakupuje:
- Temperace je specifikace. Objednávat “5182” bez temperace je bezvýznamné. Rozdíl mezi 5182-O (cca 145 MPa mez kluzu, 21% tažnost) a 5182-H19 (cca 395 MPa mez kluzu, 4% tažnost) je větší než rozdíl mezi mnoha různými slitinami.
- Svařování změkčuje tepelně ovlivněnou zónu. Tváření za studena je lokálně vyžíháno svařovacím cyklem a neexistuje žádné tepelné zpracování, které by jej obnovilo. Svařované spoje jsou slabší než základní materiál v temperaci H a spoj musí být navržen s ohledem na to.
Řídící specifikace pro ploché válcované výrobky jsou ASTM B209 (plech a deska), EN 485-2 (mechanické vlastnosti) a EN 573-3 (složení) v Evropě, GB/T 3880 v Číně a JIS H4000 v Japonsku. Automobilový plech je často specifikován podle GMW15192 nebo ekvivalentní materiálové normy OEM namísto pouze B209. Ekvivalentní označení jsou UNS A95182, EN AW-5182a ISO AlMg5 v některých referencích.
Chemické složení 5182
| Prvek | Hmotnost % | Role ve slitině |
|---|---|---|
| Hořčík (Mg) | 4.0 – 5.0 | Primární zpevňující prvek; řídí odolnost proti korozi |
| Mangan (Mn) | 0.20 – 0.50 | Řízení struktury zrn, houževnatost |
| Železo (Fe) | 0,35 max | Nečistota — kontrolována pro ochranu tvářitelnosti |
| Křemík (Si) | max 0,20 | Nečistota — udržována nízko pro omezení praskání při tváření |
| Měď (Cu) | 0,15 max | Nečistota — udržována nízko pro ochranu odolnosti proti korozi |
| Zinek (Zn) | 0,25 max. | Nečistota |
| Chrom (Cr) | 0,10 max | Menší řízení struktury zrn |
| Titan (Ti) | 0,10 max | Modifikátor zrn během odlévání |
| Ostatní (každý / celkem) | 0,05 / 0,15 max | — |
| Hliník (Al) | Zbytek (93,2 – 95,8) | Nobelmetal |
Rozsah hořčíku je číslo, které je třeba si zapamatovat. Při 4,0–5,0% obsahuje 5182 více hořčíku než 5083 (4,0–4,9%) a mnohem více než 5052 (2,2–2,8%). Odtud pochází jak její pevnost, tak její odolnost proti korozi — a je to také to, co ji pevně staví do teplotního limitu diskutovaného dále v tomto průvodci.
Fyzikální vlastnosti
| Majetek | Hodnota |
|---|---|
| Hustota | 2,65 – 2,66 g/cm³ |
| Rozsah tavení | 577 – 638 °C (1 070 – 1 180 °F) |
| Tepelná vodivost | ~126 W/m·K při 25 °C |
| Elektrická vodivost | ~28 – 32% IACS při 20 °C |
| Součinitel tepelné roztažnosti | 23,9 × 10⁻⁶ /°C (20–100 °C) |
| Měrná tepelná kapacita | ~900 J/kg-K |
| Modul pružnosti (v tahu) | ~70 GPa (10 100 ksi) |
| Poissonův poměr | 0.33 |
Dvě z těchto hodnot jsou pravidelně chybně citovány. Rozsah tavení je 577–638 °C, nikoli hodnota 607–649 °C často kopírovaná z datových listů 5052 — fyzikální vlastnosti řady 5xxx se mezi jakostmi neustále zaměňují a 5182 a 5052 jsou ve většině tabulek vlastností sousední. A tepelná vodivost ~126 W/m·K je výrazně nižší než ~138 u 5052, což má význam, pokud součást musí odvádět teplo, nejen udržovat tvar.
Mechanické vlastnosti podle způsobu temperování

Hodnoty níže jsou typické hodnoty z referenčních dat Aluminum Association. Jsou reprezentativní, nikoli garantované — pro návrh a přejímku je třeba použít minima v řídící normě pro specifikovanou temperaci a tloušťku spolu s hodnotami na hutním atestu.
| Temperament | Pevnost v tahu (MPa) | Mez kluzu (MPa) | Prodloužení (%) | Typické použití |
|---|---|---|---|---|
| O | ~276 | ~145 | ~21 | Hluboké tažení, složité tváření, vnitřní panely automobilů |
| H111 | ~260 | ~125 | ~18 | Plech pro cisternové vozy, palivové nádrže, tvarované a svařované díly |
| H32 | 290 – 315 | 210 – 230 | 10 – 12 | Panely karoserie automobilů, plochý konstrukční plech |
| H34 | ~331 | ~255 | ~11 | Panely karoserie a konstrukční plech vyžadující vyšší pevnost |
| H38 | ~372 | ~324 | ~6 | Vysokopevnostní ploché díly |
| H19 / H39 | ~420 | ~395 | ~4 | Víčka plechovek, odtrhávací jazýčky, plech na plechovky |
| H116 / H321 | Dodávka orientovaná na námořní aplikace | Ne-primární námořní konstrukce — potvrďte minima podle normy |
Rozptyl od O do H19 je přibližně 145 až 395 MPa meze kluzu. To není malý objednávkový detail; je to rozdíl mezi materiálem, který se táhne do vnitřku dveří, a materiálem, který se razí do víčka plechovky.
Které tepelné zpracování pro kterou aplikaci
- O je žíhaný a zcela měkký, s tažností potřebnou pro hluboké tažení, rotačně tvářené tvary a složité výlisky. Vnitřní panely automobilů a tvářená čela nádrží začínají zde.
- H111 je lehce deformačně zpevněný — vyšší pevnost než O, stále tvářitelný, a běžná volba pro svařované cisternové nástavby a palivové nádrže.
- H32 a H34 jsou tepelné zpracování pro automobilové karosářské panely, deformačně zpevněné a stabilizované. Přidávají pevnost a odolnost proti promáčknutí, kterou vnější panely potřebují, při zachování dostatečné tvářitelnosti pro lisování. H34 je pevnější, H32 je tvářitelnější.
- H19 a H39 jsou tepelné zpracování pro obalový průmysl. Velmi vysoká pevnost z intenzivního studeného válcování, s tažností záměrně nízkou — výroba víček a jazýčků plechovek je operace ražení a rýhování, nikoli hluboké tažení, a materiál musí udržet tvar při tenké tloušťce. Pokud kupujete 5182 pro plechovkový polotovar, toto je tepelné zpracování, a vlastnosti, které jsou důležité, se týkají stejně tak konzistence napříč svitkem jako absolutních hodnot.
Tvářitelnost a hluboké tažení
Tvářitelnost je oblast, kde si 5182 vydobývá své místo v automobilovém plechu, a je nuanceovanější než jediné hodnocení “vynikající” nebo “dobrá”.
V žíhaných a lehce zpracovaných tepelných zpracováních (O, H111) se 5182 dobře táhne — tažnost kolem 18–211TP3% podporuje hluboké tažení, složité výlisky a rotačně tvářené tvary. Ve srovnání s 5052 vyměňuje 5182 trochu maximální tažnosti za znatelně vyšší pevnost: 5052 obecně zajde dále v nejhlubších taženích, zatímco 5182 lépe udržuje tvar a odolává promáčknutí po vytvarování. Ve srovnání s 5083 je 5182 tvářitelnější z obou s jasným odstupem, což je velká část důvodu, proč 5083 dominuje v trupařském plechu a 5182 dominuje v karosářských panelech.
Pro automobilové vnější panely jsou čísla, která skutečně řídí výběr, poměr plastické deformace (r-hodnota) a exponent deformačního zpevnění (n-hodnota), nikoli pouze tažnost. R-hodnota řídí odolnost proti ztenčování během tažení; n-hodnota řídí, jak se deformace rozloží před lokálním zaškrcením. Hutě dodávající 5182 pro exponované automobilové panely tyto hodnoty certifikují a normy OEM, jako je GMW15192, je specifikují. Pokud kupujete pro viditelné karosářské panely, požadujte r a n spolu s pevností v tahu a mezí kluzu — 5182, které splňuje rozsah pevnosti v tahu, může stále selhat při tažení.
Dvě praktická upozornění. Vyšší obsah hořčíku znamená, že 5182 se deformačně zpevňuje rychleji než 5052, takže vyžaduje větší sílu, větší poloměry ohybu v tvrdších tepelných zpracováních a větší pozornost vůči zpětnému odpružení. A mezistupňové žíhání může být potřebné při vícestupňovém tažení tam, kde by 5052 zvládlo jeden krok.
Odolnost proti korozi a limit 65 °C
Vysoký obsah hořčíku dává 5182 dobrou odolnost vůči atmosférickému prostředí, mořské vodě a mnoha prostředím s potravinami, a je důvodem, proč se slitina používá nepotahovaná v námořních armaturách a obalech pro styk s potravinami s kvalifikovaným systémem laku. V chloridových prostředích se pohodlně řadí nad 5052 a 5754.
Omezení je tepelné, a u 5182 platí přísněji než u většiny jakostí 5xxx.
Při úrovních hořčíku nad přibližně 31TP3% trvalé vystavení teplým teplotám umožňuje hořčíku precipitovat podél hranic zrn jako beta fáze (Al₃Mg₂). Tato síť je anodická vůči okolní matrici, což otevírá slitinu mezikrystalové korozi, exfoliaci a korozi za napětí. Obvyklý inženýrský limit je 65 °C (150 °F) pro nepřetržitý provoz v korozivních prostředích. Obsah hořčíku 5182 ve výši 4,0–5,01TP3% ji staví na vrchol komerčního rozsahu, takže limit platí s menší rezervou než u 5052.
V praxi:
- Udržujte 5182 mimo trvalý provoz nad 65 °C — horké procesní linky, neizolované výfukové zóny a zařízení, která setrvávají v teplém stavu.
- Tam, kde je teplý provoz nevyhnutelný, zvažte 5052 nebo 5454 namísto snahy obejít senzibilizaci konstrukčním řešením. Precipitace je nevratná.
- Pro námořní aplikace je k dispozici dodávka H116 nebo H321, ale potvrďte tepelné zpracování a jeho garantovaná minima vůči příslušné normě a hutnímu certifikátu.
Galvanická koroze je druhé upozornění a platí stejné pravidlo jako pro jakoukoli slitinu 5xxx: 5182 je anodická vůči oceli, nerezové oceli a slitinám mědi. V sestavě z různých kovů za přítomnosti elektrolytu izolujte spoj nebo přidejte obětavou ochranu.
Svařování 5182

5182 se svařuje metodami GMAW (MIG) a GTAW (TIG) a běžně se svařuje v cisternových nástavbách, palivových nádržích a námořních armaturách. Přídavný materiál je obvykle drát 5xxx — ER5356 pro obecné práce a pro sladění obsahu hořčíku, s ER5183 jako možností tam, kde je požadována vyšší pevnost ve stavu po svařování nebo lepší chování proti mořské korozi.
Co svařování nedělá, je zachování vlastností za studena tvářeného materiálu. Tepelně ovlivněná zóna je žíhána svařovacím cyklem; deformační zpevnění je lokálně odstraněno a nemůže být obnoveno, protože slitina není vytvrzovatelná tepelným zpracováním. Svařovaný spoj H32 nebo H34 je slabší než základní materiál a změkčené pásmo — nikoli svarový kov — obvykle určuje návrh spoje.
Návrhové pravidlo vyplývá přímo: dimenzujte svařované spoje 5182 na vlastnosti žíhané HAZ, nikoli na hodnoty základního tepelného zpracování. Sestava H34 vypočtená na mez kluzu 255 MPa bude přenášet zatížení zónou, která kluzuje poblíž 145 MPa. AWS D1.2 publikuje dovolená napětí pro svařované hliníkové konstrukce a je referencí, ze které je třeba vycházet.
Obrábění a povrchové úpravy
Obrábění je přijatelné, nikoli dobré. 5182 se rychle deformačně zpevňuje a v měkčích tepelných zpracováních produkuje vláknité třísky; tvrdší tepelná zpracování se obrábějí čistěji s lepším lámáním třísek. Ostré karbidové nástroje, geometrie s pozitivním úhlem čela a vydatná řezná kapalina jsou obvyklá doporučení. Není to slitina pro snadné obrábění a dílny kalkulující proti 6061 nebo 2011 zaznamenají rozdíl v životnosti nástroje a čase cyklu.
Povrchová úprava je předností v kontextu obalů a karosářských panelů — slitina se válcuje na čistý, rovnoměrný povrch, který dobře přijímá nátěr, lak a tisk, což je část důvodu, proč si drží trh s víčky plechovek. Může být anodizována pro ochranu, ale jako ostatní jakosti s vysokým obsahem hořčíku není slitinou pro dekorativní anodizaci; povrch je méně jasný a rovnoměrný než u 5005 nebo 6063 a konzistence barvy napříč šaržemi se hůře udržuje. Anodizaci specifikujte pro ochranu, nikoli pro vzhled.
Kde se 5182 používá
Víčka plechovek a odtrhávací jazýčky jsou dominantní globální využití, vyráběné v H19. Rozlišení je důležité při specifikaci: těla plechovek jsou obvykle slitina 3xxx, jako je 3004, zatímco víčka, snadno otevíratelná víčka a jazýčky jsou 5182. Pokud poptávka říká “nápojová plechovka” bez uvedení které komponenty, slitina může být kterákoli z nich — zeptejte se před nabídkou.
Automobilové karosářské panely jsou druhým hlavním trhem — kapoty, dveře, blatníky, vnitřní panely a konstrukční výztuhy, v O až H34 v závislosti na tom, kolik tváření díl potřebuje. Hnacím faktorem je snížení hmotnosti s přijatelnou odolností proti promáčknutí, a proto se r-hodnota a n-hodnota objevují v těchto specifikacích.
Cisternové nástavby a palivové nádrže používají H111 a H32, kde svařitelnost a odolnost proti korozi vůči palivům a mírným chemikáliím jsou důležitější než špičková pevnost.
Ostatní použití zahrnují námořní armatury a ne-primární námořní konstrukce (H116/H321 tam, kde je specifikováno), obaly a uzávěry pro potraviny a nápoje, tlakové nádoby a obecné průmyslové díly, které vyžadují odolnost proti korozi s mírnou pevností a dobrou svařitelností.
5182 vs 5052, 5754, 5083 a 6061

V rámci řady 5xxx je 5052 → 5754 → 5182 → 5083 zhruba rostoucí žebříček pevnosti s klesající tvařitelností.
| Majetek | 5182 | 5052 | 5754 | 5083 | 6061-T6 |
|---|---|---|---|---|---|
| Hořčík (%) | 4.0 – 5.0 | 2.2 - 2.8 | 2.6 – 3.6 | 4.0 - 4.9 | 0.8 - 1.2 |
| Mangan (%) | 0.20 – 0.50 | — | ≤ 0,50 | 0.40 – 1.0 | — |
| Pevnost v tahu (MPa, typická) | 276 – 420 | 210 – 260 | 220 – 290 | 300 – 350 | ~310 |
| Mez kluzu (MPa, typická) | 145 – 395 | 160 – 195 | 130 – 190 | 215 – 260 | ~275 |
| Prodloužení (%) | 4 – 21 | 12 – 20 | 12 – 18 | 10 – 14 | 8 – 12 |
| Tepelně zpracovatelný | Ne | Ne | Ne | Ne | Ano |
| Hluboké tažení | Dobré (O/H111) | Vynikající | Dobrý | Spravedlivé | Spravedlivé |
| Korozní odolnost v mořském prostředí | Velmi dobrá | Dobrý | Velmi dobrá | Vynikající | Mírná |
| Svařitelnost | Dobrý | Vynikající | Vynikající | Vynikající | Dobrý |
| Obrobitelnost | Spravedlivé | Spravedlivé | Spravedlivé | Spravedlivé | Velmi dobrá |
| Typické použití | Víčka plechovek, karosářské panely | Obecný plech, nádrže | Námořní plech, protiskluzový plech | Trupové plechy, kryogenní aplikace | Obráběné díly, rámy |
Ve srovnání s 5052, je 5182 pevnější a odolnější proti promáčknutí, ale ztrácí část konečné tažnosti; 5052 je také obvykle levnější a snáze svařitelný. Pokud je díl určen pro hluboké tažení a pevnost není limitujícím faktorem, obvykle vítězí 5052. Pokud se jedná o karosářský panel, který musí odolávat promáčknutí, vítězí 5182. Kompletní data naleznete v našem průvodce hliníkem 5052.
Ve srovnání s 5754, je 5182 pevnější z obou dvou srovnatelným korozním chováním; 5754 je zavedenější evropská jakost a častěji se vyskytuje v námořním plechu a protiskluzovém plechu.
Ve srovnání s 5083, je 5182 tvárnější a snáze tažitelný, zatímco 5083 je pevnější a je jakostí, kterou klasifikační společnosti očekávají pro primární námořní konstrukce. Náš průvodce hliníkem 5083 pokrývá tuto stranu srovnání a námořní hliníková přehled ukazuje, jak si námořní slitiny řady 5xxx rozdělují aplikace mezi sebou.
Ve srovnání s 6061, se srovnání obrací v oblasti zpracování: 6061 je tepelně zpracovatelný, dobře se obrábí a dosahuje vyšší pevnosti, ale jeho svarové spoje ztrácejí pevnost a jeho odolnost proti korozi v mořské vodě je horší. 6061 je správná volba pro obráběné díly a rámy; 5182 je správná volba pro tvarované a svařované plechy. Viz průvodce hliníkem 6061.
Kdy je 5182 špatnou volbou
Uvedeno jako podmínky, nikoli jako názvy dílů, protože podmínky jsou to, co skutečně rozhoduje.
Specifikujte 5182, když:
- Díl je víčko plechovky, snadno otevíratelné víčko nebo odtrhávací jazýček — H19 je průmyslovým standardem z dobrého důvodu.
- Potřebujete pevnost karosářského panelu automobilu se skutečnou tažností a záleží na odolnosti proti promáčknutí.
- Díl je tvarovaný a svařovaný, nikoli obráběný, v korozním prostředí nebo prostředí s kontaktem s potravinami.
- Provozní teplota zůstává pod 65 °C nebo jsou teplé zóny izolovány.
- Potřebujete větší pevnost, než mohou poskytnout 5052 nebo 5754, aniž byste přešli na nižší tvařitelnost 5083.
Hledejte jinde, když:
- Trvalé provozní zatížení překračuje ~65 °C v korozním prostředí. Senzibilizace beta fáze je nevratná — použijte 5052 nebo 5454.
- Díl je hluboké tažení na hranici toho, co 5052 zvládne. 5052 se táhne dále a stojí méně.
- Jedná se o primární námořní konstrukci. Klasifikační pravidla očekávají 5083 nebo 5086, nikoli 5182.
- Díl je obráběný z plného materiálu ve velkém objemu. 6061 nebo 2011 jsou rychlejší a levnější.
- Dekorativní eloxování je konečná úprava. Použijte 5005 nebo 6063.
- Je vyžadována špičková pevnost tepelně zpracovatelných slitin a svařování je minimální. 6061-T6 nebo 7075-T651 překonávají jakoukoli slitinu řady 5xxx.
Normy, ekvivalenty a dokumentace
| Standardní | Rozsah |
|---|---|
| ASTM B209 | Hliníkový a hliníkový slitinový plech a deska |
| EN 573-3 | Chemické složení (Evropa) |
| EN 485-2 | Mechanické vlastnosti plechu a pásu (Evropa) |
| GB/T 3880 | Plech, pás a deska (Čína) |
| JIS H4000 | Plech, pás a deska (Japonsko) |
| GMW15192 | Automobilový hliníkový plech — požadavky na úrovni OEM |
| AWS A5.10 / D1.2 | Klasifikace přídavného materiálu a návrh konstrukčních svarů |
| ASTM B928 | Slitina hořčíku pro námořní plechy (kde je specifikováno H116/H321) |
Ekvivalentní označení: UNS A95182, EN AW-5182, AlMg5 (některé odkazy).
V objednávce nesou váhu čtyři věci. Uveďte stav zpracování výslovně — O, H111, H32, H34 a H19 nejsou zaměnitelné. Uveďte řídící normu, protože minimální hodnoty B209 a EN 485-2 nejsou stejná čísla. Vyžádejte si certifikát o zkoušce z výroby (MTC) podle EN 10204 3.1 s uvedením skutečné pevnosti v tahu, meze kluzu a tažnosti pro danou šarži. A pokud je materiál určen pro automobilové panely nebo plech pro výrobu plechovek, specifikujte okno vlastností, které skutečně záleží — r-hodnotu a n-hodnotu pro tažení, nebo konzistenci mezi svitky pro vysokorychlostní linky na plechovky — namísto spoléhání se pouze na rozsah pevnosti v tahu.
Většina problémů s 5182 jsou problémy se specifikací: opomenutý stav zpracování, neuvedená norma nebo nikdy nepožadovaná vlastnost kritická pro tváření.
Spolupráce s Linsy Aluminum
Společnost Linsy Aluminum dodává 5182 hliník jako plech a svitek ve stavech O, H111, H32, H34 a H19, s H116 a H321 dostupnými pro námořní dodávky — stejně jako u jiných vysoce hořčíkových jakostí jsou námořní stavy specifikacemi pro ploché válcované výrobky a nevyrábějí se jako tyče. Vlastní kapacity zahrnují CNC obrábění, svařování, laserové řezání a povrchové úpravy; kování je koordinováno prostřednictvím partnerských procesních zařízení, nikoli prováděno interně, takže s ním při plánování počítejte, pokud jej váš díl vyžaduje.
Každá zásilka je dodávána s certifikátem o zkoušce z výroby (MTC) a testování SGS lze zajistit na vyžádání. Pro práce na automobilových panelech nebo plechu pro plechovky nám sdělte, které vlastnosti jsou rozhodující — r-hodnota, n-hodnota nebo konzistence svitků — aby poptávka šla do válcovny se správným oknem. Pro nestandardní rozměry je typická dodací lhůta 10–60 dní a podporujeme nízké minimální objednací množství pro zkušební a prototypové stavby.
Pošlete nám svůj výkres nebo specifikaci a potvrdíme dostupné stavy zpracování, tloušťky, tolerance a dokumentaci a upozorníme na cokoli v provozních podmínkách, co ukazuje na jinou slitinu.
Závěr
5182 je nejpevnější z běžně dodávaných tvářitelných slitin řady 5xxx a obsluhuje dva trhy, které ji táhnou opačnými směry: H19 plech pro plechovky s velmi vysokou pevností a nízkou tažností a automobilový plech ve stavech O až H34 volený podle toho, jak hluboko se táhne. Nejprve zvolte stav zpracování, protože rozptyl mezi stavy je větší než rozdíl mezi mnoha slitinami. Respektujte strop 65 °C, protože 4,0–5,0 % hořčíku ponechává menší rezervu než většina jakostí. A svařované spoje navrhujte podle vlastností žíhané tepelně ovlivněné zóny, nikoli podle hodnot základního stavu. Když tyto tři věci uděláte správně, 5182 je schopná, dobře zdokumentovaná slitina s hlubokými dodavatelskými řetězci. Když je uděláte špatně — H19 specifikovaný pro hluboké tažení, teplý kontinuální provoz nebo svar dimenzovaný na pevnost H34 — porucha bude vypadat jako problém materiálu, když šlo o problém specifikace.
Často kladené otázky
K čemu se slitina hliníku 5182 používá především?
Dvě dominantní aplikace. Celosvětově největší je plech pro víčka plechovek — víčka nápojových plechovek, snadno otevíratelná víčka a odtrhávací jazýčky — dodávaný ve stavu H19. Druhou jsou automobilové karosářské panely jako kapoty, dveře, blatníky a vnitřní panely, ve stavech O až H34. Poznamenejme, že těla plechovek jsou obvykle slitina řady 3xxx, například 3004; 5182 je materiál víček a jazýčků .
Jak pevný je hliník 5182?
Zcela závisí na stavu zpracování a rozptyl je široký: přibližně 276 MPa pevnost v tahu / 145 MPa mez kluzu / 21 % tažnost ve stavu O, oproti přibližně 420 MPa pevnost v tahu / 395 MPa mez kluzu / 4 % tažnost ve stavu H19. Stavy pro automobilové karosářské panely leží mezi tím — H32 přibližně 290–315 MPa pevnost v tahu a 210–230 MPa mez kluzu, H34 přibližně 331 MPa a 255 MPa.
Je 5182 pevnější než 5052?
Ano, výrazně. 5182-H34 dosahuje přibližně 331 MPa pevnosti v tahu oproti přibližně 210–260 MPa u 5052-H32, s odpovídajícím vyšším mezí kluzu. Kompromisem je tvářitelnost a cena: 5052 se táhne hlouběji při hlubokém tažení, o něco snáze se svařuje a je obvykle levnější. Zvolte 5182, když rozhoduje pevnost nebo odolnost proti promáčknutí; zvolte 5052, když rozhoduje maximální tvářitelnost nebo cena.
Lze hliník 5182 svařovat?
Ano, metodami MIG a TIG, typicky s přídavným materiálem ER5356, nebo ER5183 tam, kde je zapotřebí vyšší pevnost svaru v původním stavu. Důležitá výhrada je, že 5182 není tepelně zpevnitelná, takže tepelně ovlivněná zóna je svařováním žíhána a nelze ji obnovit — svařované spoje jsou slabší než základní kov ve stavu H a spoje by měly být dimenzovány podle vlastností žíhané tepelně ovlivněné zóny podle AWS D1.2.
Jaká je maximální provozní teplota pro 5182?
Přibližně 65 °C (150 °F) pro kontinuální provoz v korozivním prostředí. Nad touto teplotou se obsah 4,0–5,0 % hořčíku může vylučovat na hranicích zrn jako beta fáze, což vede k mezikrystalové korozi a koroznímu praskání za napětí. Změna není vratná tepelným zpracováním, takže pro teplý trvalý provoz specifikujte místo toho 5052 nebo 5454.
Je 5182 vhodný pro hluboké tažení?
V měkkých stavech ano. 5182-O a H111 nabízejí přibližně 18–21 % tažnosti a dobře se táhnou pro automobilové vnitřní panely, dna nádrží a lisované skořepiny. Netáhne se však tak hluboko jako 5052 a rychleji se zpevňuje tvářením, takže očekávejte větší sílu, větší poloměry ohybu a případně mezistupňové žíhání při vícestupňovém tažení. Pro exponované automobilové panely specifikujte r-hodnotu a n-hodnotu, ne pouze tažnost.
Jaký je rozdíl mezi 5182-H19 a 5182-H32?
Jsou na opačných koncích rozsahu stavů zpracování a nejsou zaměnitelné. H19 je silně válcován za studena pro maximální pevnost — přibližně 420 MPa pevnost v tahu, 395 MPa mez kluzu, pouze 4 % tažnost — a používá se pro víčka plechovek a odtrhávací jazýčky, kde operací je děrování a nařezávání, nikoli tažení. H32 je deformačně zpevněn a stabilizován na přibližně 290–315 MPa pevnosti v tahu a 210–230 MPa meze kluzu s tažností 10–12 % a používá se pro automobilové karosářské panely a konstrukční plechy.





