LME —
SMM A00 —
Changjiang A00 —

6011 Aluminium T4/T5/T6: co należy wiedzieć

308751729937665_.pic

Bezpłatna próbka

308771729937665_.pic

Producent z Chin

308781729937665_.pic

Szybka reakcja

308761729937665_.pic

Rabat przy zakupie hurtowym

308771729937665_.pic

Producent z Chin

6011 zwykle trafia na rysunek, a nie na listę krótką — profil konstrukcyjny dla motoryzacji, rura ramy rowerowej, część formowana, która wymaga o stopień wyższej wytrzymałości po starzeniu niż zapewnia 6061. Miedź jest tym, co daje ten stopień, i tym, co go ogranicza. Zamawiany stan utwardzania — T4, T5 lub T6 — decyduje następnie o tym, ile tej wytrzymałości uzyskasz i jak trudna w formowaniu będzie część.

Co to jest aluminium 6011?

6011 to poddawany obróbce cieplnej stop aluminium-magnez-krzem z rodziny 6xxx. Umacnia się poprzez wydzielanie krzemku magnezu (Mg₂Si) podczas utwardzania przez starzenie — ten sam mechanizm, który utwardza 6061 i 6082.

To, co odróżnia 6011 od powszechnych konstrukcyjnych gatunków 6xxx, to miedź. Zawiera około dwukrotnie więcej miedzi niż 6061, a ta pojedyncza różnica determinuje wszystko, co warto o nim wiedzieć: wyższą odpowiedź na utwardzanie przez starzenie i wyższą wytrzymałość, kosztem odporności na korozję i przewodności.

Skład chemiczny 6011

Poniższy skład odpowiada zarejestrowanym wartościom granicznym, które są zgodne w rejestracji Aluminum Association, EN 573-3 i GB/T 3190-2020.

ElementWaga %
Krzem (Si)0.6 – 1.2
Żelazo (Fe)1,0 maks.
Miedź (Cu)0.4 – 0.9
Mangan (Mn)maks. 0,8
Magnez (Mg)0.6 – 1.2
Chrom (Cr)maks. 0,30
Nikiel (Ni)0,20 maks.
Cynk (Zn)1,5 maks.
Tytan (Ti)0,20 maks.
Inne, każde / łącznie0.05 / 0.15
Aluminium (Al)Równowaga

Podawaj zarejestrowane wartości graniczne. Dane dotyczące składu 6011 nie zawsze są z nimi zgodne, więc przed zatwierdzeniem sprawdź chemię na świadectwie hutniczym względem tej tabeli. Świadectwo wykazujące miedź na poziomie 0,15%, cynk ograniczony do 0,25%, brak wiersza dla niklu lub ołów i bizmut na poziomie 0,2–0,6% zostało zaczerpnięte z innego stopu lub innej normy — zapytaj, z której, zanim je zaakceptujesz.

Ołów i bizmut na poziomie 0,2–0,6% każdy uczyniłyby 6011 stopem łatwo skrawalnym, którym on nie jest. Te dodatki należą do innej rodziny, a karta danych 6011 zawierająca Pb i Bi opisuje coś innego.

Dlaczego zawartość miedzi ma znaczenie

Miedź jest tutaj pierwiastkiem definiującym, a jej efekty działają w różnych kierunkach.

Wytrzymałość — pozytywnie. Miedź uczestniczy w odpowiedzi na utwardzanie przez starzenie obok Mg₂Si, dzięki czemu 6011 osiąga wyższą wytrzymałość niż 6061 w porównywalnych stanach utwardzania. Podawana wytrzymałość na rozciąganie 6011-T6 wynosi typowo 310–360 MPa wobec około 310 MPa dla 6061-T6.

Odporność na korozję — negatywnie. Miedź w aluminium tworzy katodowe cząstki międzymetaliczne i zwiększa podatność na wżery i atak międzykrystaliczny. Przy około dwukrotnie większej zawartości miedzi niż 6061 nie należy zakładać, że 6011 jest bardziej odporny na korozję z tych dwóch. W przypadku ekspozycji morskiej, ekspozycji na sól drogową lub każdego zastosowania, w którym stop będzie niepomalowany i mokry, 6061 jest bezpieczniejszym punktem wyjścia.

Przewodność — negatywnie. Pierwiastki stopowe w roztworze rozpraszają elektrony przenoszące ciepło i ładunek. Krzem w roztworze stałym jest silnym czynnikiem pogarszającym, a miedź potęguje ten efekt. Biorąc pod uwagę, że 6011 znajduje się na górze zakresu krzemu i zawiera znaczną ilość miedzi, należy oczekiwać przewodności na poziomie lub poniżej 6061-T6, a nie powyżej.

Spawalność — wymaga kwalifikacji. Standardowa praktyka dla Al-Mg-Si nie przenosi się automatycznie. Wyższa zawartość miedzi może wpływać na skłonność do pęknięć na gorąco, więc procedura zakwalifikowana dla 6061 powinna zostać ponownie zakwalifikowana, a nie uznana za ważną.

Dlatego ogólne twierdzenie internetowe, że 6011 jest “lepszy pod względem odporności na korozję i lepiej chłodzi niż 6061”, nie powinno być powtarzane. W obu przypadkach chemia wskazuje przeciwnie.

Właściwości mechaniczne w zależności od stanu utwardzenia

6011 nie cieszy się tak szerokimi, konsekwentnie tabelarycznymi danymi właściwości, jak 6061. Publikowane wartości różnią się w zależności od formy wyrobu — źródła dotyczące blachy, wyciskania i rury są niezgodne — więc poniższa tabela podaje orientacyjne wartości handlowe, a nie minima specyfikacyjne.

TemperamentWytrzymałość na rozciąganie (MPa)Granica plastyczności (MPa)Wydłużenie (%)
O (wyżarzony)85 – 13040 – 8025 – 30
T4~290~140~22
T5zakres pośredni między T4 a T6zakres pośredni między T4 a T6—
T6310 – 360240 – 3208 – 12

Dwa zastrzeżenia warte przeczytania przed użyciem któregokolwiek z tych liczb.

Po pierwsze, rozrzut dla T4 jest naprawdę duży. Jeden wytwórca wyrobów wyciskanych publikuje 6011-T4 przy minimalnej wytrzymałości na rozciąganie 150 MPa; inni podają 230–290 MPa dla tego samego oznaczenia. Ta różnica jest zbyt duża, aby projektować na jej podstawie.

Po drugie, dane dla T5 są skąpe. Tam, gdzie 6011-T5 jest produkowany, zachowuje się zgodnie z oczekiwaniami — między naturalnie starzonym T4 a w pełni starzonym T6 — ale wiarygodne publikowane wartości są trudne do znalezienia i należy go specyfikować na podstawie deklaracji hutniczej, a nie ogólnego wykresu.

Dla każdej części konstrukcyjnej wymagaj danych mechanicznych na świadectwie badań hutniczych dla zamówionej formy i grubości. Dla wyrobów kutych 6xxx właściwości są normalnie weryfikowane względem odpowiedniej normy wyrobu — ASTM B209 dla blachy i płyt, EN 485-2 w Europie — ale 6011 nie jest powszechnie wymieniany w każdym wydaniu, więc potwierdź obowiązującą normę z góry.

Właściwości fizyczne

NieruchomośćWartość
Gęstość~2,70 g/cm³
Zakres topnienia~580 – 650 °C
Współczynnik rozszerzalności cieplnej~23,6 × 10⁻⁶ /°C (20–100 °C)
Moduł sprężystości~69 GPa
Przewodność cieplnaBrak wiarygodnie publikowanych danych — oczekuje się na poziomie lub poniżej 6061-T6
Przewodność elektrycznaBrak wiarygodnie publikowanych danych — oczekuje się na poziomie lub poniżej 6061-T6

Dwa wiersze dotyczące przewodności zasługują na wyjaśnienie, a nie na liczbę.

6061-T6 jest dobrze ustalony na poziomie około 167 W/m·K przewodności cieplnej i około 40% IACS przewodności elektrycznej. Ponieważ 6011 zawiera więcej krzemu i znacznie więcej miedzi, jego przewodność powinna spaść na poziomie lub poniżej tych wartości. Podawane wartości krążące dla 6011 — powszechnie 155–175 W/m·K — mieszczą się w przedziale 6061 lub poniżej, co jest zgodne z tym rozumowaniem.

Praktyczna konsekwencja: nie specyfikuj 6011, oczekując lepszego transferu ciepła niż 6061. Jeśli projektujesz chłodnicę, radiator lub dowolny element termiczny i potrzebujesz zmierzonej wartości przewodności, poproś o nią na karcie danych hutniczych. W przypadku konstrukcji opartych na transferze ciepła, gdzie 6011 nie jest już wymagany, 6063 jest rozsądniejszym wyborem z rodziny 6xxx przy około 201 W/m·K.

6011 vs 6061 vs 6063 vs 6082 vs 7075

Poniższe porównania są wyrównane według stanu utwardzania i generalnie dotyczą T6 lub najbliższego stanu handlowego.

StopGłówny składnik stopowyWytrzymałość na rozciąganie (T6)Odporność na korozjęSpawalnośćTypowe zastosowanie
6011Mg 0,6–1,2, Si 0,6–1,2, Cu 0,4–0,9310 – 360 MPaDobra, ale poniżej 6061Spawalny; wymaga kwalifikacji proceduryProfile motoryzacyjne, ramy rowerowe, formowane części konstrukcyjne
6061Mg 0,8–1,2, Si 0,4–0,8, Cu 0,15–0,40~310 MPaBardzo dobraDoskonałyOgólne prace konstrukcyjne, ramy morskie, części maszyn
6063Mg 0,45–0,9, Si 0,2–0,6~240 MPaBardzo dobraDoskonałyWyciskania architektoniczne, radiatory, systemy okienne
6082Mg 0,6–1,2, Si 0,7–1,3, Mn 0,4–1,0~310 – 340 MPaBardzo dobraBardzo dobraEuropejskie wyciskania konstrukcyjne, transport
7075Zn 5,1–6,1; Mg 2,1–2,9; Cu 1,2–2,0500 – 570 MPaSłabySłaba — w praktyce nie spawana metodami zgrzewania topieniowegoKonstrukcje lotnicze, części wysokoobciążone

Gdzie pasuje każdy z nich:

  • 6011 — gdy równowaga wytrzymałości i podatności na formowanie rodziny 6xxx jest odpowiednia, ale potrzebujesz poziomu wyższego niż 6061 pod względem wytrzymałości po starzeniu, a część pracuje w kontrolowanym środowisku, a nie w mgle solnej.
  • 6061 — domyślny wybór. Lepsza dostępność, lepsza odporność korozyjna, lepiej udokumentowane właściwości, łatwiejsze spawanie. Wybierz go, chyba że 6011 jest rzeczywiście na rysunku.
  • 6063 — najlepsza jakość powierzchni, najwyższa przewodność spośród tych gatunków, najniższa wytrzymałość. Wybierz go do widocznych profili wyciskanych i części termicznych.
  • 6082 — europejski odpowiednik konstrukcyjny 6061 ze wzmocnieniem manganowym. Pokrywa znaczną część zastosowań, do których ludzie sięgają po 6011.
  • 7075 — zupełnie inna klasa wytrzymałości, z niższą odpornością korozyjną i brakiem praktycznej spawalności metodami zgrzewania topieniowego. Nie jest zamiennikiem 6011; to inna klasa części.

Zrozumienie stanów T4, T5 i T6

Te trzy stany obróbki cieplnej pojawiają się stale w zapytaniach dotyczących 6011 i są często opisywane nieprawidłowo. Poniższe definicje są zgodne ze standardową nomenklaturą stanów.

TemperamentCo faktycznie się dziejeWynik
T4Przesycanie na gorąco, hartowanie, a następnie starzenie naturalne w temperaturze pokojowejDobra podatność na formowanie przy umiarkowanej wytrzymałości; wytrzymałość wzrasta z czasem
T5Chłodzenie bezpośrednio z procesu kształtowania w podwyższonej temperaturze, takiego jak wyciskanie, a następnie starzenie sztuczneWytrzymałość średniego poziomu bez oddzielnego przesycania
T6Przesycanie na gorąco, hartowanie, a następnie starzenie sztuczne w podwyższonej temperaturzeMaksymalna wytrzymałość stopu; najniższa podatność na formowanie spośród tych trzech

Trzy istotne wyjaśnienia:

  1. “Starzenie naturalne” odnosi się do starzenia, nie do chłodzenia. Każdy stan po przesycaniu jest szybko hartowany. W T4 to starzenie jest naturalne — zachodzi w temperaturze pokojowej. Opisywanie T4 jako “chłodzenia naturalnego” błędnie przedstawia ten proces.
  2. T5 nie obejmuje odlewania. Następuje po obróbce plastycznej na gorąco — zazwyczaj w prasie do wyciskania. 6011 jest stopem przerabianym plastycznie; w żadnym z tych trzech stanów nie ma etapu odlewania.
  3. Wytrzymałość T6 pochodzi ze starzenia sztucznego, a nie z szybkości hartowania. Hartowanie jest konieczne, ale to późniejsze starzenie kształtuje właściwości. Przypisywanie wytrzymałości T6 “szybkiemu chłodzeniu” jest częstym i mylącym uproszczeniem.

Należy zauważyć, że są to stany obróbki cieplnej. Oznaczenia umocnienia odkształceniowego, takie jak O lub H18, opisują inny mechanizm i nie są sposobem specyfikowania 6011 w eksploatacji, choć O jest czasami stosowany jako materiał do formowania.

Wybór między T4, T5 i T6

Jeśli wymaganiem jest…Specyfikacja
Formowanie skomplikowanych kształtów przed starzeniemT4 — uformuj, następnie starzej do T6, jeśli wytrzymałość jest potrzebna później
Uformowana część wykonana już z materiału wyjściowego, o umiarkowanej wytrzymałościT5 — unika oddzielnego przesycania
Maksymalna wytrzymałość konstrukcyjnaT6
Maksymalna ciągliwość do głębokiego tłoczeniaO jako materiał do formowania, następnie obróbka cieplna
Cokolwiek krytycznego, bez wymagań rysunkowychZapytaj; nie zgaduj w przypadku tak specjalistycznego gatunku

Ścieżka T4, a następnie starzenie jest powszechna w przemyśle motoryzacyjnym: blacha dostarczana jest w stanie T4, jest tłoczona lub formowana, gdy jest podatna na formowanie, a następnie poddawana starzeniu sztucznemu w celu osiągnięcia końcowych właściwości. Jeśli Twoja część podąża tą ścieżką, określ oba warunki w zapytaniu, aby huta dostarczyła prawidłowy stan wyjściowy.

Praca z 6011

Formowanie. T4 to stan do formowania. Należy oczekiwać dobrej podatności na formowanie na zimno, która gwałtownie spada w T6. Promienie gięcia i limity formowania nie są tak szeroko udokumentowane dla 6011 jak dla 6061 — poproś o nie dla swojej konkretnej grubości.

Obróbka skrawaniem. Stany umocnione przez starzenie dobrze się obrabiają. T6 daje krótsze wióry niż T4, który ma tendencję do bycia bardziej lepkim. Stosuje się standardowe narzędzia do aluminium i płyny chłodząco-smarujące.

Spawanie. Spawanie MIG i TIG oba działają, a standardowa logika spoiw Al-Mg-Si ma zastosowanie: ER4043 tam, gdzie dominuje odporność na pęknięcia i kontrola jeziorka, ER5356 tam, gdzie liczy się wyższa wytrzymałość spoiny lub lepsze dopasowanie koloru po anodowaniu. Ze względu na zawartość miedzi nie zakładaj, że procedura zakwalifikowana na 6061 przenosi się bez testowania. Pamiętaj, że strefa wpływu ciepła każdego stopu poddawanego obróbce cieplnej zmiękcza się przez przestarzenie i tej straty nie można odzyskać przez obróbkę cieplną samego złącza po spawaniu — projektuj odpowiednio.

Wykończenie powierzchni. 6011 anodyzuje się akceptowalnie, choć stopy zawierające miedź mogą wykazywać nieco cieplejszy lub mniej jednolity odcień niż gatunki o niskiej zawartości miedzi. Jeśli spójność koloru jest pozycją specyfikacji, przeprowadź próbkę przez rzeczywistą linię wykończeniową przed produkcją.

Rzeczywistość dostępności i zaopatrzenia

6011 jest bardziej specjalistycznym gatunkiem niż stopy, z którymi jest zwykle porównywany, więc potwierdź formę i stan z góry:

  • Blacha, płyta i krążki w T4, T5 i T6 to formy najczęściej dostępne z magazynu lub w produkcji o krótkim czasie realizacji.
  • Rury i pręty są zazwyczaj produkowane na zamówienie, więc należy uwzględnić czas realizacji i liczyć się z minimalnymi ilościami.
  • Wyroby wyciskane są dostępne, ale zwykle związane z konkretnymi profilami, a nie z ogólnym katalogiem.

W przypadku większości zapytań uczciwe porównanie dotyczy stopów 6061 lub 6082. Jeśli 6011 nie jest już wskazany na rysunku, należy zapytać, czy marginalny wzrost wytrzymałości uzasadnia drogę zamówienia indywidualnego i mniej spójne dane o właściwościach. Często nie uzasadnia.

Wymagania dokumentacyjne są takie same jak dla każdego certyfikowanego stopu: atest hutniczy z rzeczywistą analizą chemiczną i wynikami mechanicznymi dla każdego wytopu lub partii oraz inspekcja strony trzeciej organizowana na życzenie, gdy projekt tego wymaga.

Go/No-Go: Kiedy specify 6011

Go — specify 6011, gdy:

  • Rysunek klienta lub istniejący zespół już wskazuje 6011, a zamiana nie wchodzi w grę.
  • Potrzebujesz o krok wyższej wytrzymałości po starzeniu niż 6061 w części formowanej, a środowisko eksploatacji nie jest agresywne.
  • Część jest malowana, powlekana lub w inny sposób zabezpieczona, więc kara korozyjna wynikająca z miedzi jest ograniczona.
  • Produkujesz rury do ram rowerowych, profile nadwozia lub konstrukcyjne motoryzacyjne albo podobne formowane komponenty transportowe, gdzie gatunek jest już ugruntowany.
  • Możesz zweryfikować właściwości na podstawie atestu hutniczego, zamiast polegać na ogólnych tabelach.

No-go — wybierz coś innego, gdy:

  • Część jest narażona na działanie środowiska morskiego lub soli odladzającej — zamiast tego 6061 lub 5083.
  • Projektujesz pod kątem wymiany ciepła lub chcesz maksymalnej przewodności — 6063 jest znacznie lepszy przy około 201 W/m·K.
  • Potrzebujesz szerokiej dostępności, spójnych publikowanych danych o właściwościach i łatwej kwalifikacji — 6061.
  • Zastosowanie to pierwotna struktura lotnicza — to nie jest zastosowanie 6011; należy rozważyć 2024, 7075 lub odpowiedni gatunek kwalifikowany według AMS.
  • Część będzie spawana w zastosowaniu krytycznym dla bezpieczeństwa i chcesz mieć głęboką bazę danych o kwalifikowanych procedurach — 6061.

Gdzie stosuje się 6011

SektorZastosowanie
MotoryzacjaProfile nadwozia i konstrukcyjne, elementy wzmacniające, profile wykończeniowe
Produkcja rowerówRury ramowe do ram aluminiowych średniej i wyższej klasy, gdzie wariant o wyższej zawartości miedzi jest stosowany w celu uzyskania większej wytrzymałości niż 6061
Transport i inżynieria ogólnaFormowane części konstrukcyjne, wsporniki, osłony maszyn
Obiegi chłodzeniaPrzewody płynu chłodzącego i oleju w motoryzacji, gdzie potrzebna jest zarówno podatność na formowanie, jak i wytrzymałość — specify ze względów mechanicznych, a nie z powodu lepszej przewodności

Charakterystyki, której należy unikać, to “lotnicza”. 6011 nie jest lotniczym gatunkiem konstrukcyjnym, a twierdzenia sytuujące go obok 7075 dla konstrukcji statków powietrznych nie są poparte sposobem, w jaki stop jest faktycznie stosowany.

Zalety i Ograniczenia w Skrócie

ZaletyOgraniczenia
Wyższa wytrzymałość po starzeniu niż 6061 w porównywalnych stanachWyższa zawartość miedzi oznacza obniżoną odporność korozyjną w porównaniu z 6061
Dobra podatność na formowanie w T4, umożliwiająca obróbkę „formuj, a następnie starz”Przewodność poniżej 6061, znacznie poniżej 6063 — to nie jest stop do zastosowań termicznych
Zapewnia o krok wyższy poziom niż 6061 bez przechodzenia na 7xxxWąski gatunek: węższa dostępność, rury i pręty zwykle produkowane na zamówienie
Uguntowany w ramach rowerowych i profilach motoryzacyjnychSłabo udokumentowane właściwości z dużymi rozbieżnościami między publikowanymi źródłami
Obowiązuje standardowa praktyka dotycząca spoiwa Al-Mg-Si i wykańczaniaProcedury kwalifikowane na 6061 należy ponownie zakwalifikować, a nie zakładać ich ważność

Wnioski

6011 to wariant zawierający miedź w obrębie obrabialnych cieplnie stopów rodziny 6xxx, a jego wartość jest wąska, ale realna: formowana część, która wymaga większej wytrzymałości po starzeniu niż zapewnia 6061, w środowisku niekorozyjnym. Miedź, która to umożliwia, jest jednocześnie tym, co go ogranicza — odporność korozyjna i przewodność spadają poniżej 6061, a publikowany zapis właściwości jest uboższy niż cokolwiek, co projektant zaakceptowałby dla 6061. Dlatego decyzja zwykle sprowadza się do jednego pytania: czy 6011 jest już wskazany na rysunku, czy to Ty go wybierasz?

Dostarczamy blachy, płyty i kręgi 6011 w stanach T4, T5 i T6, z rurami i prętami pozyskiwanymi na zamówienie, a każde zamówienie jest wysyłane z MTC zawierającym rzeczywistą analizę chemiczną i wyniki mechaniczne. Prosimy podać sekwencję formowania na etapie zapytania, a potwierdzimy właściwy stan dostawy.

Prześlij nam rysunek, stan, zakres grubości i środowisko eksploatacji do sprawdzenia dopasowania gatunku.

Często zadawane pytania

Czy możemy zastąpić 6011 stopem 6061 bez ponownej kwalifikacji części?

Zamianę 6061 za 6011 należy traktować jako zmianę konstrukcyjną, a nie prostą wymianę. 6061 to gatunek o niższej wytrzymałości i wyższej odporności korozyjnej, więc zamiana musi być uzasadniona dla danej części, a nie tym, co mamy w magazynie. Gdy 6011 jest wskazany na rysunku klienta, zwykle prosimy o pisemną zgodę przed wyceną 6061 jako zamiennika.

Jakie badania są potrzebne do kwalifikacji procedury spawania 6011?

Należy planować kwalifikację procedury, a nie dziedziczenie procedury dla 6061. AWS D1.2 nie przewiduje ścieżki wstępnie kwalifikowanej dla aluminium, więc WPS wymaga próbki spawanej badanej na rozciąganie, w zginaniu i przez badanie makroskopowe. Zmiana grupy stopu podstawowego, spoiwa, procesu, pozycji lub zakresu grubości wymaga ponownej kwalifikacji.

Jakie jest Wasze MOQ i czas realizacji dla blachy 6011?

Standardowa blacha, płyta i krąg 6011 są wyceniane przy niskich minimach. MOQ ustalamy względem potrzebnego rozmiaru i stanu, a nie tonażu hutniczego, a rozmiary niestandardowe działają na tej samej zasadzie. Produkcja niestandardowa trwa 10–60 dni w zależności od stopu, wymiarów i obróbki; standardowy magazyn wysyłamy szybciej.

Czy możecie ciąć 6011 na wymiar i jakie dokumenty towarzyszą zamówieniu?

Tak — cięcie blach i płyt na wymiar jest częścią normalnego procesu realizacji zamówienia, a nie odrębną usługą. Każde zamówienie jest wysyłane z MTC, które wystawiamy po produkcji, zawierającym skład chemiczny i właściwości mechaniczne dla wysłanej partii. Pozwala to zweryfikować zawartość miedzi i wytrzymałość na rozciąganie względem zarejestrowanych limitów, a nie ogólnej tabeli.

David Huang

David Huang jest wysoko cenionym ekspertem w chińskim przemyśle stopów aluminium, posiadającym ponad dziesięcioletnie doświadczenie w opracowywaniu, produkcji i stosowaniu zaawansowanych stopów aluminium. Ma udokumentowane doświadczenie w skutecznym dostarczaniu rozwiązań projektowych i wiedzy technicznej wiodącym globalnym korporacjom z różnych sektorów, w tym lotniczego, motoryzacyjnego i budowlanego. David jest również zaufanym doradcą wielu głównych producentów aluminium w Chinach.

Serwis 24/7 | Reakcja w ciągu 10 minut!

Aby uzyskać więcej katalogów, szczegółów i ofert, skontaktuj się z nami bezpośrednio!

WhatsApp Telefon