Hliníková čtvercová trubka 3003 poskytuje vynikající svařitelnost, odolnost proti korozi a tvářitelnost ve slitině nezpracovatelné tepelným zpracováním. Dodává se v temperech O (žíhaný), H14 (polotvrdý) a H22 (čtvrtina tvrdosti) a je vhodná pro vzduchotechnické potrubí, chemická zařízení, zásobníky a lehké konstrukční rámy, kde záleží na snadné výrobě a dlouhé životnosti.
Dostupné formuláře: čtvercová trubka (vlastní rozměry průřezu)
Běžné typy povah: O / H12 / H14 / H16 / H22 / H24
Podpora zpracování: CNC řezání / ohýbání / svařování / eloxování / práškové lakování
Dokumenty týkající se kvality: Protokol o zkoušce z materiálu (MTC) s každou objednávkou
Hliníková čtvercová trubka 3003 je dutý extrudovaný profil se čtvercovým průřezem, vyrobený ze slitiny 3003 — manganem zpevněné, tepelně nezpracovatelné hliníkové slitiny. S přibližně 1,0–1,5 % Mn nabízí o 10–20 % vyšší pevnost než komerčně čistý hliník (1100/1060) při zachování vynikající odolnosti proti korozi, svařitelnosti a tvářitelnosti. Čtvercový tvar trubky poskytuje rovnoměrnou ohybovou tuhost v obou směrech, což ji činí vhodnou pro konstrukční rámy, kryty a dekorativní lišty tam, kde je preferován čistý obdélníkový profil.
U trubkových výrobků je slitina 3003 běžně dodávána v tvářených stavech zpevněných deformací (H12, H14, H16, H22, H24) a také v plně žíhaném stavu O. Všechny stavy jsou tepelně nezpracovatelné — pevnost je dosahována tvářením za studena, nikoliv precipitačním vytvrzováním. Díky tomu je čtvercová trubka 3003 snadno ohybatelná, svařitelná a opracovatelná bez obav z deformací způsobených tepelným zpracováním po svařování.
Stav O nabízí nejnižší pevnost a nejvyšší tažnost. Je správnou volbou, když je při instalaci vyžadováno výrazné ohýbání, rozšiřování nebo roztahování. Pevnost v tahu se pohybuje od 75 do 130 MPa a tažnost přesahuje 30 %, což umožňuje složité tvářecí operace bez vzniku trhlin. Typické použití zahrnuje dekorativní lišty, elektroinstalační trubky a vzduchovody vyžadující ohýbání na místě.
H14 je nejběžněji skladovaný stav pro čtvercovou trubku 3003. Vyvažuje střední pevnost (tah 115–180 MPa, mez kluzu ≥ 50 MPa) s dostatečnou tažností pro standardní zpracování. Trubka H14 je vhodná pro univerzální konstrukční rámy, kryty zařízení a nábytek, kde je stále potřeba určité tváření, ale je požadována vyšší tuhost ve srovnání se stavem O.
Stav H22 poskytuje mírně nižší pevnost než H14, ale zachovává vyšší tvářitelnost. Pevnost v tahu se pohybuje v rozmezí 95–155 MPa. Bývá specifikován, když je po dodání vyžadováno mírné ohýbání nebo tváření válcováním, ale hotový díl musí stále nést lehká zatížení.
Níže je uveden reprezentativní výběr běžných rozměrů průřezu. Vlastní rozměry mimo tuto řadu jsou k dispozici na vyžádání.
| Vnější strana (mm) | Tloušťka stěny (mm) | Přibližná hmotnost (kg/m) | Standardní délka |
|---|---|---|---|
| 10 | 1.0 | 0.10 | 1000–6000 |
| 15 | 1.0 | 0.16 | 1000–6000 |
| 15 | 1.5 | 0.23 | 1000–6000 |
| 20 | 1.0 | 0.21 | 1000–6000 |
| 20 | 1.5 | 0.31 | 1000–6000 |
| 25 | 1.5 | 0.39 | 1000–6000 |
| 25 | 2.0 | 0.51 | 1000–6000 |
| 30 | 1.5 | 0.48 | 1000–6000 |
| 30 | 2.0 | 0.63 | 1000–6000 |
| 40 | 2.0 | 0.86 | 1000–6000 |
| 40 | 3.0 | 1.24 | 1000–6000 |
| 50 | 2.0 | 1.08 | 1000–6000 |
| 50 | 3.0 | 1.57 | 1000–6000 |
| 60 | 2.0 | 1.30 | 1000–6000 |
| 60 | 3.0 | 1.91 | 1000–6000 |
| 80 | 2.5 | 2.20 | 1000–6000 |
| 80 | 3.0 | 2.61 | 1000–6000 |
| 100 | 3.0 | 3.28 | 1000–6000 |
| 100 | 4.0 | 4.27 | 1000–6000 |
Poznámky: Hmotnosti jsou přibližné, vypočtené při hustotě 2,73 g/cm³. Standardní délky jsou 1–6 m; vlastní délky a kombinace stěn/stran mimo výše uvedenou tabulku jsou k dispozici s běžnými dodacími lhůtami 10–60 dní.
| Specifikace | Detail |
|---|---|
| Označení UNS | A93003 |
| Označení EN | EN AW-3003 (AlMn1Cu) |
| Číslo materiálu DIN | 3.0517 |
| Hlavní norma | ASTM B221 (Vytlačované hliníkové trubky) |
| Čínská norma | GB/T 6893 |
| Norma JIS | H 4080 |
| Série | 3xxx (zpevněná manganem, tepelně nezpracovatelná) |
Dle ASTM B221 / GB/T 3190 je chemické složení slitiny 3003 následující:
| Prvek | Obsah (%) |
|---|---|
| Si | 0,6 max |
| Fe | 0,7 max |
| Cu | 0,05–0,20 |
| Mn | 1,0–1,5 |
| Mg | 0,05 max* |
| Zn | 0,10 max |
| Ostatní: každý prvek | 0,05 max |
| Ostatní: celkem | 0,15 max |
| Al | Bilance |
* Limit hořčíku platí, když je Mn pod 1,0 %; jinak není hořčík v některých referencích samostatně specifikován. Ověřte podle konkrétního vydání normy, které se vztahuje na vaši objednávku.
Následující hodnoty představují typická rozmezí pro hliníkovou trubku 3003 dle ASTM B221. Skutečné vlastnosti závisí na tloušťce stěny a výrobní šarži; vždy potvrďte s certifikátem MTC dodaným s vaší objednávkou.
| Temperament | Pevnost v tahu (MPa) | Mez kluzu (MPa) | Prodloužení (%) |
|---|---|---|---|
| O | 75–130 | ≤ 40 | ≥ 30 |
| H12 | 95–155 | ≥ 35 | ≥ 12 |
| H14 | 115–180 | ≥ 50 | ≥ 8 |
| H16 | 135–200 | ≥ 70 | ≥ 5 |
| H22 | 95–155 | ≥ 30 | ≥ 16 |
| H24 | 115–180 | ≥ 40 | ≥ 10 |
Klíčový bod: U stavů zpevněných deformací (H1x) číslo za písmenem H udává stupeň tváření za studena: H12 a H22 → čtvrtá tvrdost, H14 a H24 → polotvrdost, H16 → tříčtvrteční tvrdost. Stavy H2x jsou zpevněny deformací a poté částečně žíhány, což poskytuje podobnou pevnost jako H1x s vyšší tažností.
Volba správného stavu pro vaši čtvercovou trubku 3003 závisí na požadavcích na zpracování a provozním zatížení:
| Temperament | Nejlepší pro | Tvarovatelnost | Síla |
|---|---|---|---|
| O | Výrazné ohýbání, rozšiřování, roztahování | Nejvyšší | Nejnižší |
| H12 / H22 | Mírné tváření s lehkým zatížením | Dobrý | Nízká–střední |
| H14 / H24 | Všeobecné zpracování, konstrukční rámy, kryty | Spravedlivé | Mírná |
| H16 | Vysoká tuhost, minimální dotváření | Nízká | Vyšší |
Pro většinu univerzálních objednávek čtvercových trubek je H14 výchozím skladovaným stavem společnosti Linsy. Pokud váš projekt vyžaduje výrazné ohýbání po dodání, požadujte stav O nebo H22.
Slitina 3003 dobře odolává atmosférické, sladkovodní a mírné chemické korozi díky přídavku manganu, který stabilizuje vrstvu oxidu hlinitého. Je široce používána v chemickém zpracování, námořních lištách v postřikové zóně a zařízeních přicházejících do styku s potravinami, kde záleží na dlouhodobé odolnosti proti korozi. Pro agresivní ponoření do slané vody zvažte slitiny 5083 nebo 5052, které nabízejí vyšší námořní výkonnost.
Slitina 3003 je jednou z nejsnáze tvářitelných a svařitelných hliníkových slitin. Ve stavu O může být ohýbána do malých poloměrů bez vzniku trhlin. Všechny stavy lze svařovat metodami TIG a MIG s použitím přídavného drátu 4043 nebo 5356. Protože slitina 3003 není tepelně zpracovatelná, svarové zóny neztrácejí pevnost rozpouštěním precipitátů — jediným snížením pevnosti je lokální žíhání v tepelně ovlivněné zóně, které lze zmírnit použitím tvářeného základního materiálu mimo svar.
Díky manganu, který poskytuje přibližně 20% nárůst pevnosti oproti čistému hliníku, je čtvercová trubka 3003 dostatečná pro lehká konstrukční zatížení, rámy zařízení a dekorativní aplikace. Není určena pro těžká nosná zatížení. Pokud váš návrh vyžaduje vyšší konstrukční pevnost (tah ≥ 240 MPa), jsou vhodnější alternativou v rámci řady 6xxx slitiny 6061-T6 nebo 6063-T5.
Čtvercová trubka 3003 je snadno zpracovatelná:
Pro přesně řezané nebo ohýbané čtvercové trubky dodejte výkresy s tolerancemi. Společnost Linsy může CNC řezat na délku ±1 mm a ohýbat na požadované poloměry na vyžádání.
Každá objednávka čtvercové hliníkové trubky 3003 od společnosti Linsy je doprovázena:
Společnost Linsy pracuje v rámci certifikovaných systémů ISO 9001 (management kvality), ISO 14001 (environmentální management) a ISO 45001 (management bezpečnosti a ochrany zdraví při práci). Protokoly o zkouškách SGS jsou dokumenty o ověření třetí stranou, nikoli firemní certifikáty.
Linsy Aluminum je továrna se sídlem v Shenzhenu s více než 20 lety zkušeností s dodávkami hliníkových produktů řad 1000–8000, včetně trubek, tyčí, plechů, svitků, drátů a profilů. Konkrétně pro čtvercovou trubku 3003:
Ať už potřebujete několik kusů pro prototyp nebo sériovou výrobu pro projekt OEM, společnost Linsy vyhoví velikosti vaší objednávky a dodacímu harmonogramu.
Pro hlubší technické informace o slitině 3003 a srovnání s alternativami:
Standardní rozměry vnější strany se pohybují od 10 mm do 100 mm s tloušťkou stěny od 0,8 mm do 5 mm. Vlastní rozměry průřezu mimo tento rozsah lze vyrobit s typickou dodací lhůtou 10–60 dní.
Ano. Slitina 3003 má vynikající svařitelnost metodami TIG nebo MIG. Doporučené přídavné dráty jsou ER4043 (pro obecné svařování) nebo ER5356 (pokud je potřeba vyšší pevnost svaru). Protože slitina 3003 není tepelně zpracovatelná, nedochází ke ztrátě pevnosti v důsledku rozpouštění precipitátů v oblasti svaru.
Slitina 3003 nabízí dobrou odolnost proti sladké vodě a mírné atmosférické korozi. Pro úplné ponoření do slané vody nebo provoz ve stříkací zóně jsou vhodnější slitiny 5083 nebo 5052 kvůli vyššímu obsahu hořčíku a námořní kvalitě.
H14 je zpevněn deformací do polotvrdého stavu přímo tvářením za studena. H24 je zpevněn deformací a poté částečně žíhán. Oba dosahují podobné pevnosti v tahu (~115–180 MPa), ale H24 si zachovává mírně vyšší tažnost (prodloužení ≥ 10% vs ≥ 8%), protože částečné žíhání uvolňuje vnitřní pnutí bez úplného návratu k temperu O.
Podle normy ASTM B221 jsou typické tolerance pro extrudované hliníkové trubky: vnější strana ±0,25 mm (pro rozměry ≤ 50 mm) a tloušťka stěny ±10% jmenovité hodnoty. Tolerance přímosti je obvykle 1,5 mm na 3 m délky. Přísnější tolerance lze dohodnout pro zakázkové objednávky.
Společnost Linsy podporuje nízké minimální objednací množství (MOQ) pro zkušební objednávky. Pro standardní rozměry a tempery ze skladových zásob jsou MOQ obvykle několik set kilogramů. Pro plně vlastní specifikace mohou být MOQ vyšší — kontaktujte náš tým pro vaše konkrétní požadavky.
Standardní rozměry z dostupných skladových zásob: 7–15 pracovních dní (tuzemsko) nebo 15–30 pracovních dní (mezinárodní). Vlastní specifikace: typická dodací lhůta 10–60 dní v závislosti na rozměru, temperu a množství.
Každá objednávka obsahuje certifikát o zkoušce z válcovny (MTC) potvrzující chemické složení, mechanické vlastnosti a temper. Protokoly o zkouškách třetí stranou SGS jsou k dispozici na vyžádání pro kupující vyžadující nezávislé ověření.
Ano. Společnost Linsy nabízí CNC řezání na délku (tolerance ±1 mm), ohýbání na požadované poloměry a povrchové úpravy (eloxování, práškové lakování, leštění). Dodržte své výkresy nebo specifikace a náš technický tým potvrdí proveditelnost a dodací lhůtu.
Výhody Linsy
Společnost Linsy Aluminium je předním dodavatelem výrobků pro zpracování hliníku, které slouží různým průmyslovým odvětvím včetně leteckého průmyslu, všeobecného strojírenství, automobilového průmyslu, lodního průmyslu, stavby lodí a dalších specializovaných průmyslových aplikací.
Zavázali jsme se dodržovat nejvyšší standardy kvality a odpovědnosti vůči životnímu prostředí, což dokazují naše certifikáty: ISO 9001:2008, ISO 14001:2004 a SGS.