Rura kwadratowa ze stopu aluminium 3003 charakteryzuje się doskonałą spawalnością, odpornością na korozję oraz podatnością na obróbkę plastyczną w stopie niepodlegającym obróbce cieplnej. Dostępna w stanach O (wyżarzony), H14 (półtwardy) oraz H22 (ćwierćtwardy), znajduje zastosowanie w instalacjach wentylacyjnych, urządzeniach chemicznych, zbiornikach magazynowych oraz lekkich konstrukcjach nośnych, gdzie istotne są łatwość wytwarzania i długa żywotność.
Dostępne formularze: rura kwadratowa (niestandardowe wymiary przekroju poprzecznego)
Typowe temperamenty: O / H12 / H14 / H16 / H22 / H24
Wsparcie w zakresie przetwarzania: cięcie CNC / gięcie / spawanie / anodowanie / malowanie proszkowe
Dokumenty dotyczące jakości: Raport MTC dołączany do każdego zamówienia
Rura kwadratowa ze stopu aluminium 3003 to wydrążony profil wyciskany o kwadratowym przekroju poprzecznym, wykonany ze stopu 3003 — aluminium wzmocnionego manganem, niepodlegającego obróbce cieplnej. Przy zawartości około 1,0–1,5% Mn, oferuje o 10–20% wyższą wytrzymałość niż czyste aluminium handlowe (1100/1060), zachowując jednocześnie doskonałą odporność na korozję, spawalność i podatność na obróbkę plastyczną. Forma rury kwadratowej zapewnia równomierną sztywność na zginanie w obu kierunkach, co czyni ją odpowiednią do konstrukcji nośnych, obudów oraz elementów dekoracyjnych, gdzie preferowany jest czysty profil prostokątny.
W przypadku wyrobów rurowych stop 3003 jest powszechnie dostarczany w stanach umocnionych odkształceniowo (H12, H14, H16, H22, H24) oraz w stanie w pełni wyżarzonym O. Wszystkie stany nie podlegają obróbce cieplnej — wytrzymałość uzyskuje się poprzez obróbkę na zimno, a nie wydzieleniowe utwardzanie. Dzięki temu rura kwadratowa ze stopu 3003 jest łatwa do gięcia, spawania i obróbki bez obawy o odkształcenia cieplne po spawaniu.
Stan O oferuje najniższą wytrzymałość i najwyższą ciągliwość. Jest właściwym wyborem, gdy podczas instalacji wymagane jest intensywne gięcie, rozszerzanie lub rozwalcowanie. Wytrzymałość na rozciąganie wynosi od 75 do 130 MPa, a wydłużenie przekracza 30%, co umożliwia złożone operacje formowania bez pękania. Typowe zastosowania obejmują elementy dekoracyjne, koryta kablowe oraz instalacje wentylacyjne wymagające gięcia na miejscu.
Stan H14 jest najczęściej magazynowanym stanem dla rury kwadratowej ze stopu 3003. Zapewnia równowagę pomiędzy umiarkowaną wytrzymałością (rozciąganie 115–180 MPa, granica plastyczności ≥ 50 MPa) a wystarczającą ciągliwością do standardowej obróbki. Rura w stanie H14 jest odpowiednia do ogólnych ram konstrukcyjnych, obudów urządzeń oraz mebli, gdzie nadal wymagane jest pewne formowanie, ale pożądana jest wyższa sztywność w porównaniu ze stanem O.
Stan H22 zapewnia nieco niższą wytrzymałość niż H14, ale zachowuje większą podatność na formowanie. Wytrzymałość na rozciąganie mieści się w zakresie 95–155 MPa. Jest często specyfikowany, gdy po dostawie wymagane jest umiarkowane gięcie lub profilowanie walcowe, a gotowy element musi nadal przenosić lekkie obciążenia.
Poniżej przedstawiono reprezentatywny wybór typowych wymiarów przekroju poprzecznego. Wymiary niestandardowe spoza tego zakresu są dostępne na zamówienie.
| Bok zewnętrzny (mm) | Grubość ścianki (mm) | Przybliżona masa (kg/m) | Długość standardowa |
|---|---|---|---|
| 10 | 1.0 | 0.10 | 1000–6000 |
| 15 | 1.0 | 0.16 | 1000–6000 |
| 15 | 1.5 | 0.23 | 1000–6000 |
| 20 | 1.0 | 0.21 | 1000–6000 |
| 20 | 1.5 | 0.31 | 1000–6000 |
| 25 | 1.5 | 0.39 | 1000–6000 |
| 25 | 2.0 | 0.51 | 1000–6000 |
| 30 | 1.5 | 0.48 | 1000–6000 |
| 30 | 2.0 | 0.63 | 1000–6000 |
| 40 | 2.0 | 0.86 | 1000–6000 |
| 40 | 3.0 | 1.24 | 1000–6000 |
| 50 | 2.0 | 1.08 | 1000–6000 |
| 50 | 3.0 | 1.57 | 1000–6000 |
| 60 | 2.0 | 1.30 | 1000–6000 |
| 60 | 3.0 | 1.91 | 1000–6000 |
| 80 | 2.5 | 2.20 | 1000–6000 |
| 80 | 3.0 | 2.61 | 1000–6000 |
| 100 | 3.0 | 3.28 | 1000–6000 |
| 100 | 4.0 | 4.27 | 1000–6000 |
Uwagi: Masy są przybliżone, obliczone przy gęstości 2,73 g/cm³. Długości standardowe wynoszą 1–6 m; wymiary niestandardowe oraz kombinacje grubości ścianki/boku spoza powyższej tabeli są dostępne z typowym czasem realizacji 10–60 dni.
| Specyfikacja | Szczegóły |
|---|---|
| Oznaczenie UNS | A93003 |
| Oznaczenie EN | EN AW-3003 (AlMn1Cu) |
| Numer materiałowy DIN | 3.0517 |
| Norma podstawowa | ASTM B221 (Wyciskane rury ze stopów aluminium) |
| Norma chińska | GB/T 6893 |
| Norma JIS | H 4080 |
| Seria | 3xxx (wzmocniony manganem, niepodlegający obróbce cieplnej) |
Zgodnie z ASTM B221 / GB/T 3190, skład stopu 3003 jest następujący:
| Element | Zawartość (%) |
|---|---|
| Si | 0,6 maks. |
| Fe | 0,7 maks |
| Cu | 0,05–0,20 |
| Mn | 1,0–1,5 |
| Mg | 0,05 maks.* |
| Zn | 0,10 maks |
| Inne: każdy | 0.05 max |
| Inne: łącznie | 0,15 maks |
| Al | Równowaga |
* Limit Mg obowiązuje, gdy Mn jest poniżej 1,0%; w przeciwnym razie Mg nie jest oddzielnie specyfikowany w niektórych odniesieniach. Należy zweryfikować zgodnie z konkretną edycją normy obowiązującą dla danego zamówienia.
Poniższe wartości przedstawiają typowe zakresy dla rury aluminiowej 3003 zgodnie z ASTM B221. Rzeczywiste właściwości zależą od grubości ścianki i partii produkcyjnej; zawsze należy potwierdzić z certyfikatem MTC dostarczonym z zamówieniem.
| Temperament | Wytrzymałość na rozciąganie (MPa) | Granica plastyczności (MPa) | Wydłużenie (%) |
|---|---|---|---|
| O | 75–130 | ≤ 40 | ≥ 30 |
| H12 | 95–155 | ≥ 35 | ≥ 12 |
| H14 | 115–180 | ≥ 50 | ≥ 8 |
| H16 | 135–200 | ≥ 70 | ≥ 5 |
| H22 | 95–155 | ≥ 30 | ≥ 16 |
| H24 | 115–180 | ≥ 40 | ≥ 10 |
Kluczowa uwaga: W stanach umocnionych odkształceniowo (H1x), liczba po H oznacza stopień obróbki na zimno: H12 i H22 → ćwierćtwardy, H14 i H24 → półtwardy, H16 → trzyczwartetwardy. Stany H2x są umocnione odkształceniowo, a następnie częściowo wyżarzone, zapewniając podobną wytrzymałość do stanów H1x z lepszą ciągliwością.
Wybór odpowiedniego stanu dla rury kwadratowej ze stopu 3003 zależy od wymagań dotyczących obróbki oraz obciążeń eksploatacyjnych:
| Temperament | Najlepsze dla | Formowalność | Siła |
|---|---|---|---|
| O | Silne gięcie, rozszerzanie, rozchylanie | Najwyższy | Najniższy |
| H12 / H22 | Umiarkowane formowanie przy niewielkich obciążeniach | Dobry | Niskie–Umiarkowane |
| H14 / H24 | Ogólna produkcja, ramy konstrukcyjne, obudowy | Uczciwy | Umiarkowany |
| H16 | Wysoka sztywność, minimalna obróbka po formowaniu | Niski | Wyższy |
Dla większości zamówień standardowych rur kwadratowych, H14 jest domyślnym stanem dostarczanym przez Linsy. Jeśli projekt wymaga znacznego gięcia po dostawie, należy zamówić stan O lub H22.
Stop 3003 dobrze odporny jest na korozję atmosferyczną, w wodzie słodkiej oraz w łagodnym środowisku chemicznym, dzięki dodatkowi manganu, który stabilizuje warstwę tlenku glinu. Jest szeroko stosowany w przemyśle chemicznym, w strefach rozbryzgowych środowiska morskiego oraz w urządzeniach mających kontakt z żywnością, gdzie istotna jest długoterminowa odporność korozyjna. W przypadku agresywnego zanurzenia w wodzie morskiej należy rozważyć stopy 5083 lub 5052, które oferują wyższą odporność klasy morskiej.
Stop 3003 jest jednym z najłatwiejszych stopów aluminium do formowania i spawania. W stanie O może być gięty z małymi promieniami bez pękania. Wszystkie stany można łączyć metodą TIG i MIG z użyciem spoiwa 4043 lub 5356. Ponieważ stop 3003 nie jest utwardzany cieplnie, strefy spawania nie tracą wytrzymałości w wyniku rozpuszczania wydzieleń — jedynym osłabieniem jest lokalne wyżarzenie w strefie wpływu ciepła, które można zminimalizować, stosując materiał bazowy umocniony odkształceniowo z dala od spoiny.
Dzięki manganowi zapewniającemu około 20% wzrost wytrzymałości w porównaniu z czystym aluminium, rura kwadratowa ze stopu 3003 jest wystarczająca do lekkich obciążeń konstrukcyjnych, ram urządzeń oraz zastosowań dekoracyjnych. Nie jest przeznaczona do przenoszenia dużych obciążeń. Jeśli projekt wymaga wyższej wytrzymałości konstrukcyjnej (wytrzymałość na rozciąganie ≥ 240 MPa), bardziej odpowiednimi alternatywami w serii 6xxx są stopy 6061-T6 lub 6063-T5.
Rura kwadratowa ze stopu 3003 jest łatwa w obróbce:
W przypadku rur kwadratowych ciętych precyzyjnie lub giętych należy dostarczyć rysunki z tolerancjami. Linsy może ciąć na wymiar CNC z dokładnością ±1 mm oraz giąć do określonych promieni na życzenie.
Każde zamówienie rury kwadratowej ze stopu 3003 od Linsy obejmuje:
Linsy działa w oparciu o certyfikowane systemy ISO 9001 (zarządzanie jakością), ISO 14001 (zarządzanie środowiskowe) oraz ISO 45001 (bezpieczeństwo i higiena pracy). Raporty z badań SGS są dokumentami weryfikacyjnymi strony trzeciej, a nie certyfikatami firmowymi.
Linsy Aluminum to fabryka z siedzibą w Shenzhen z ponad 20-letnim doświadczeniem w dostawach wyrobów aluminiowych z serii 1000–8000, w tym rur, prętów, blach, taśm, drutów i profili. W przypadku rury kwadratowej ze stopu 3003 w szczególności:
Niezależnie od tego, czy potrzebujesz kilku odcinków na prototyp, czy serii produkcyjnej dla projektu OEM, Linsy może dostosować się do wielkości zamówienia i harmonogramu dostaw.
Aby uzyskać bardziej szczegółowe informacje techniczne na temat stopu 3003 oraz porównania z alternatywami:
Standardowe wymiary boku zewnętrznego wynoszą od 10 mm do 100 mm, przy grubości ścianki od 0,8 mm do 5 mm. Niestandardowe wymiary przekroju poza tym zakresem mogą być produkowane z typowym czasem realizacji 10–60 dni.
Tak. Stop 3003 charakteryzuje się doskonałą spawalnością metodami TIG lub MIG. Zalecane materiały dodatkowe do spawania to ER4043 (do spawania ogólnego) lub ER5356 (gdy wymagana jest wyższa wytrzymałość spoiny). Ponieważ stop 3003 nie jest utwardzany cieplnie, nie występuje utrata wytrzymałości spowodowana rozpuszczeniem wydzieleń w strefie wpływu ciepła.
Stop 3003 oferuje dobrą odporność na wodę słodką oraz łagodną korozję atmosferyczną. W przypadku pełnego zanurzenia w wodzie morskiej lub strefy rozbryzgowej bardziej odpowiednie są stopy 5083 lub 5052 ze względu na wyższą zawartość magnezu i właściwości klasy morskiej.
Stan H14 oznacza umocnienie odkształceniowe do stanu półtwardego bezpośrednio w wyniku obróbki na zimno. Stan H24 oznacza umocnienie odkształceniowe, a następnie częściowe wyżarzanie. Oba stany osiągają podobną wytrzymałość na rozciąganie (~115–180 MPa), jednak stan H24 zachowuje nieco wyższą ciągliwość (wydłużenie ≥ 10% vs ≥ 8%), ponieważ częściowe wyżarzanie redukuje naprężenia wewnętrzne bez całkowitego powrotu do stanu O.
Zgodnie z normą ASTM B221, typowe tolerancje dla wyciskanych rur aluminiowych wynoszą: bok zewnętrzny ±0,25 mm (dla rozmiarów ≤ 50 mm) oraz grubość ścianki ±10% wartości nominalnej. Tolerancja prostoliniowości wynosi zazwyczaj 1,5 mm na 3 m długości. Możliwe jest uzgodnienie ciaśniejszych tolerancji dla zamówień niestandardowych.
Firma Linsy obsługuje niskie minimalne ilości zamówień (MOQ) dla zamówień próbnych. Dla standardowych rozmiarów i stanów z dostępnego magazynu MOQ wynoszą zazwyczaj kilkaset kilogramów. Dla w pełni niestandardowych specyfikacji MOQ mogą być wyższe — skontaktuj się z naszym zespołem w celu określenia konkretnych wymagań.
Standardowe rozmiary z dostępnego magazynu: 7–15 dni roboczych (dostawa krajowa) lub 15–30 dni roboczych (dostawa międzynarodowa). Specyfikacje niestandardowe: typowy czas realizacji 10–60 dni, w zależności od rozmiaru, stanu i ilości.
Każde zamówienie obejmuje świadectwo odlewnicze (MTC) potwierdzające skład chemiczny, właściwości mechaniczne i stan materiału. Raporty z testów niezależnej firmy SGS są dostępne na życzenie dla kupujących wymagających niezależnej weryfikacji.
Tak. Firma Linsy oferuje cięcie CNC na wymiar (tolerancja ±1 mm), gięcie do zadanych promieni oraz wykończenie powierzchni (anodowanie, malowanie proszkowe, polerowanie). Prześlij swoje rysunki lub specyfikacje, a nasz zespół inżynieryjny potwierdzi wykonalność i czas realizacji.
Zalety Linsy
Linsy Aluminium jest wiodącym dostawcą produktów do obróbki aluminium, obsługującym różne branże, w tym lotnictwo, inżynierię ogólną, motoryzację, przemysł morski, stoczniowy i inne specjalistyczne zastosowania przemysłowe.
Dążymy do utrzymania najwyższych standardów jakości i odpowiedzialności za środowisko, o czym świadczą nasze certyfikaty: ISO 9001:2008, ISO 14001:2004 oraz SGS.