6060 aluminium is een warmtebehandelbare Al-Mg-Si-legering die veel wordt gebruikt voor architectonische extrusies waar een schoon oppervlak na anodiseren belangrijk is. Het biedt matige sterkte, goede corrosiebestendigheid en eenvoudige verwerkbaarheid.
Beschikbare formulieren: plaat / dikke plaat / geëxtrudeerd profiel / staaf / buis
Veelvoorkomende temperamenten: O / T4 / T5 / T6
Ondersteuning bij de verwerking: CNC-bewerking / snijden / anodiseren / poedercoaten
Kwaliteitsdocumenten: Bij elke bestelling een MTC-rapport
6060 is een legering met lagere sterkte binnen de 6xxx-familie (Al-Mg-Si), nauw verwant aan 6063 maar met iets strengere controle op onzuiverheden. Het belangrijkste voordeel is uitstekende extrudeerbaarheid en een gladde, heldere afwerking na anodiseren, waardoor het de standaardkeuze is voor decoratieve en structurele architectonische profielen.
Net als andere warmtebehandelbare legeringen komt de sterkte voort uit het magnesiumsilicide-precipitaat dat ontstaat tijdens de T5/T6-verouderingsbehandeling. In de O-toestand is het zacht en gemakkelijk te buigen; in T5/T6 bereikt het matige structurele sterkte.
Aangepaste dwarsdoorsneden volgens tekening; typische sectieafmeting 5–400 mm, buitendiameter buis 6–300 mm, wanddikte 0,5–20 mm, lengte tot 6000 mm (of rol voor kleine secties).
Dikte 0,5–150 mm, breedte 500–2600 mm, lengte 500–12000 mm. Plaat is doorgaans 0,5–6 mm; dikke plaat 6–150 mm.
Ronde staaf diameter 6–400 mm, lengte tot 6000 mm; op maat gezaagd op verzoek.
| Aanduidingssysteem | Equivalent |
|---|---|
| AA 6060 | EN AW-6060 |
| UNS A96060 | ISO Al-MgSi0,5 |
Veelvoorkomende normen: ASTM B221, EN 755, EN 12020, GB/T 6892.
| Element | Samenstelling (gew. %) |
|---|---|
| Si | 0.30–0.60 |
| Fe | 0.10–0.30 |
| Cu | 0,10 max |
| Mn | 0,10 max |
| Mg | 0.35–0.60 |
| Cr | 0,05 max |
| Zn | 0,15 max |
| Ti | 0,10 max |
| Overige (per stuk) | 0,05 max |
| Overige (totaal) | 0,15 max |
| Al | Balans (rest) |
Onderstaande waarden zijn typisch voor geëxtrudeerd of getrokken product en dienen te worden bevestigd aan de hand van het mill-testcertificaat voor de specifieke hardheid en sectie.
| Temper | Treksterkte (MPa) | Opbrengststerkte (MPa) | Rek (%) |
|---|---|---|---|
| O | 120 | 55 | 25 |
| T4 | 170 | 90 | 20 |
| T5 | 215 | 180 | 12 |
| T6 | 245 | 215 | 12 |
6060 vloeit goed in de extrusiepers, waardoor dunne wanden en complexe vormen mogelijk zijn bij goede perssnelheid.
Het produceert een uniforme, heldere geanodiseerde laag, wat de reden is dat het domineert in ramen, deuren en decoratieve afwerking.
Goed in atmosferische en mild industriële omgevingen; geschikt voor binnen- en de meeste buitentoepassingen in de architectuur.
Gemakkelijk te lassen met TIG/MIG; sterkte na het lassen in de warmtebeïnvloede zone is lager dan het moedermateriaal in T6, dus ontwerp hierop.
Voldoende voor architectonische en licht structurele toepassingen, maar niet voor zwaar belaste constructiedelen (gebruik hiervoor 6061/6082).
De volgende handleidingen behandelen selectie, hardheidsvergelijking en bewerkingsnotities voor deze legering. Bevestig de live-URL's vóór publicatie — vervang externe referenties door Linsy-eigen bloglinks waar beschikbaar.
Ja. 6060 is een warmtebehandelbare 6xxx-legering; de sterkte ontwikkelt zich door T5/T6-veroudering.
Ze lijken sterk op elkaar. 6063 is iets gebruikelijker voor hoogwaardig architectonisch anodiseren; 6060 biedt vergelijkbare afwerking met marginaal andere onzuiverheidsgrenzen. Beide werken voor de meeste profieltoepassingen.
Ja, en het anodiseert tot een heldere, egale afwerking — dit is het belangrijkste verkoopargument.
O, T4, T5 en T6. T5 en T6 domineren architectonische extrusies.
De minimale bestelhoeveelheid is afhankelijk van vorm en tempering. Standaard profielen en temperingen kunnen vanaf enkele honderden kilo’s; orders met aangepaste afmetingen of speciale temperingen worden per geval beoordeeld.
Voor uit voorraad leverbare temperingen bedraagt de levertijd doorgaans 10–30 dagen. Aangepaste extrusie of warmtebehandelde condities kunnen tot 60 dagen duren. Bevestig dit met ons verkoopteam bij de aanvraag.
Ja. Wij bieden zagen, CNC-bewerking, lassen, anodiseren en polijsten. Voeg uw tekeningen of maatlijst toe bij de aanvraag.
Elke order wordt verzonden met een MTC. SGS of andere testrapporten van derden kunnen op verzoek worden geregeld.
Linsy Voordelen
Linsy Aluminum is een toonaangevende leverancier van aluminiumverwerkingsproducten en levert aan diverse industrieën, waaronder de ruimtevaart, algemene machinebouw, automobielindustrie, scheepvaart, scheepsbouw en andere gespecialiseerde industriële toepassingen.
We zetten ons in om de hoogste kwaliteits- en milieunormen te handhaven, zoals blijkt uit onze certificeringen: ISO 9001:2008, ISO 14001:2004 en SGS.