Slitina hliníku 3003 je netepelně zpracovatelná slitina Al-Mn (řada 3000), široce používaná pro střešní krytiny, obklady, chemická zařízení, kuchyňské nádobí, výměníky tepla a obecnou výrobu plechových dílů. Vyznačuje se vynikající odolností proti korozi, dobrou tvářitelností a střední pevností — přibližně o 20 % vyšší než u hliníku 1100. Společnost Linsy dodává hliníkový plech, svitek, desku, trubku, tyč a drát ze slitiny 3003 v temperech O, H12, H14, H16, H18 a H112, s možností zakázkových rozměrů, povrchových úprav a protokoly MTC pro každou objednávku.
Dostupné formuláře: plech / svitek / deska / trubka / tyč / drát
Běžné typy povah: O / H12 / H14 / H16 / H18 / H112
Podpora zpracování: CNC obrábění / řezání laserem / svařování metodami TIG a MIG / eloxování / leštění
Dokumenty týkající se kvality: Ke každé objednávce je přiložena zpráva MTC, testy SGS na vyžádání
Slitina hliníku 3003 je jednou z nejpoužívanějších slitin Al-Mn (hliník-mangan). Poprvé byla představena ve 30. letech 20. století a standardizována jako UNS A93003. Jedná se o netepelně zpracovatelnou tvářenou slitinu, která získává své mechanické vlastnosti tvářením za studena (zpevňováním) spíše než precipitačním vytvrzováním. Tím se 3003 zásadně liší od tepelně zpracovatelných slitin, jako jsou 6061 nebo 7075 — její pevnost je řízena stupněm redukce za studena během válcování nebo tváření, vyjádřeným označením temperu H (H12, H14, H16, H18 atd.).
S obsahem 1,0–1,5 % manganu jako hlavního legujícího prvku nabízí slitina 3003 přibližně o 20 % vyšší pevnost než komerčně čistý hliník 1100, přičemž si zachovává vynikající odolnost proti korozi, tvářitelnost a svařitelnost. Jedná se o nejběžnější univerzální hliníkovou slitinu pro plechy, schválenou podle hlavních mezinárodních norem včetně ASTM B209, ASTM B210, ASTM B211, ISO 6361 a EN 573-3.
Slitinu 3003 nelze zpevnit tepelným zpracováním. Žíhání (temper O) obnoví plnou měkkost, zatímco řízená redukce za studena vytváří zpevněné tempery H1x. Tato charakteristika činí slitinu 3003 ideální pro aplikace vyžadující hluboké tažení, protlačování, lisování nebo tváření válcováním — například střešní panely, kuchyňské nádobí, chemické zásobníky a žebra výměníků tepla.
Společnost Linsy dodává hliník 3003 v celé řadě standardních i zakázkových produktových forem. Délku, šířku a rozměrové tolerance lze přizpůsobit požadavkům vašeho projektu.
| Formulář | Temperament | Tloušťka (mm) | Šířka (mm) | Délka (mm) |
|---|---|---|---|---|
| Plech / svitek 3003 | O, H12, H14, H16, H18, H112 | 0.3 – 6.0 | 500 – 2600 | 500 – 16000 |
| Formulář | Temperament | Tloušťka (mm) | Šířka (mm) | Délka (mm) |
|---|---|---|---|---|
| Deska 3003 | O, H12, H14, H16, H112 | 6.0 – 150 | 500 – 2600 | 500 – 16000 |
| Formulář | Temperament | Vnější průměr (mm) | Tloušťka stěny (mm) | Délka (mm) |
|---|---|---|---|---|
| Trubka 3003 | O, H12, H14, H16 | 6 – 200 | 1 – 50 | 1000 – 6000 |
| Formulář | Temperament | Průměr (mm) | Délka (mm) |
|---|---|---|---|
| Kruhová tyč 3003 | O, H12, H14, H16, H112 | 3 – 200 | 1000 – 6000 |
| Formulář | Temperament | Průměr (mm) | Hmotnost / cívka |
|---|---|---|---|
| Drát 3003 | O, H12, H14, H16 | 0.5 – 25 | Min. 50 kg |
Hliník 3003 je uznáván pod mezinárodními označeními a produktovými normami. Níže uvedená tabulka mapuje nejběžnější ekvivalenty používané v nákupních specifikacích.
| Standardní | Označení | Použitelné normy výrobků |
|---|---|---|
| UNS | A93003 | — |
| CS | EN AW-3003 / EN AW-AlMn1Cu | EN 485, EN 573-3, EN 754, EN 755 |
| AA (Asociace výrobců hliníku) | 3003 | ASTM B209, B210, B211, B221 |
| ISO | AlMn1Cu | ISO 6361 |
| JIS (Japonsko) | A3003 | JIS H4000, JIS H4040, JIS H4080 |
| GB (Čína) | 3003 | GB/T 3190, GB/T 3880 |
Pro hliník 3003 platí následující limity chemického složení podle ASTM B209 a EN 573-3. Všechny hodnoty jsou v hmotnostních procentech (%).
| Prvek | Min % | Max % |
|---|---|---|
| Křemík (Si) | — | 0.6 |
| Železo (Fe) | — | 0.7 |
| Měď (Cu) | 0.05 | 0.20 |
| Mangan (Mn) | 1.0 | 1.5 |
| Hořčík (Mg) | — | 0.05 |
| Chrom (Cr) | — | 0.05 |
| Zinek (Zn) | — | 0.10 |
| Titan (Ti) | — | 0.05 |
| Ostatní prvky — každý | — | 0.05 |
| Ostatní prvky — celkem | — | 0.15 |
| Hliník (Al) | — | Bilance |
Mechanické vlastnosti hliníku 3003 silně závisí na temperu. Tváření za studena zvyšuje pevnost v tahu i mez kluzu, přičemž snižuje tažnost. Níže uvedené hodnoty jsou typické pro plechové výrobky podle ASTM B209.
| Majetek | Typická hodnota |
|---|---|
| Pevnost v tahu (MPa) | 95 – 130 |
| Mez kluzu (MPa) | ≥ 35 |
| Prodloužení (%) | ≥ 25 |
| Tvrdost (Brinell) | 28 |
| Majetek | Typická hodnota |
|---|---|
| Pevnost v tahu (MPa) | 140 – 180 |
| Mez kluzu (MPa) | ≥ 115 |
| Prodloužení (%) | ≥ 5 |
| Tvrdost (Brinell) | 40 |
| Majetek | Typická hodnota |
|---|---|
| Pevnost v tahu (MPa) | ≥ 185 |
| Mez kluzu (MPa) | ≥ 165 |
| Prodloužení (%) | ≥ 3 |
| Tvrdost (Brinell) | 55 |
Zvolený temper určuje rovnováhu mezi pevností, tvařitelností a povrchovou úpravou. Použijte níže uvedeného průvodce pro výběr správného temperu pro vaši aplikaci.
| Temperament | Popis | Klíčová výhoda | Typické aplikace |
|---|---|---|---|
| O | Žíhaný — plně měkký | Maximální tvařitelnost a tažnost | Hluboce tažené díly, protlačování, složité výlisky |
| H12 | Zpevněno deformací, 1/4 tvrdý | Dobrá tvařitelnost s mírným nárůstem pevnosti | Mírné tváření, obecné plechové díly |
| H14 | Tvářený za studena, polotvrdý | Nejlepší rovnováha mezi pevností a tvařitelností | Střešní krytiny, obklady, kuchyňské nádobí, nádrže |
| H16 | Zpevněno deformací, 3/4 tvrdý | Vyšší pevnost, omezená tvářitelnost | Konstrukční panely, orientační tabule |
| H18 | Tvářený za studena, plně tvrdý | Maximální pevnost pro slitinu 3003 | Ploché panely, netvářené konstrukční díly |
| H112 | Ve stavu po výrobě (bez speciální kontroly zpevnění deformací) | Ekonomické pro silnější desky | Desky a konstrukční aplikace s velkou tloušťkou |
Hliník 3003 nabízí vynikající odolnost proti atmosférické korozi, včetně mořského a průmyslového prostředí. Obsah manganu potlačuje mezikrystalovou korozi a slitina 3003 vykazuje dobré vlastnosti při kontaktu s potravinami, mírnými chemikáliemi a sladkou vodou. Běžně se používá bez ochranných povlaků pro střešní krytiny, obklady a aplikace v potravinářství.
Slitina 3003 vykazuje vynikající tvářitelnost za studena v temperech O a H1x. Lze ji hluboce táhnout, protlačovat, lisovat, tvářet válcováním a ohýbat — což z ní činí materiál první volby pro kuchyňské nádobí a složité plechové díly. Pro svařování je slitina 3003 hodnocena jako vysoce svařitelná všemi běžnými metodami, včetně TIG (GTAW), MIG (GMAW) a odporového svařování. Pro tavné svařování se doporučuje přídavný materiál 4043 nebo 1100. Upozorňujeme, že svařování žíhá oblast tepelného ovlivnění, čímž se snižuje lokální pevnost u temperů zpevněných za studena.
Hliník 3003 má dobrou tepelnou vodivost (přibližně 160–190 W/(m·K), v závislosti na temperu) a elektrickou vodivost přibližně 40–44 % IACS. Jeho hustota je 2,73 g/cm³ a rozsah tavení je 643–654 °C. Tyto vlastnosti činí slitinu 3003 vhodnou pro žebra výměníků tepla a aplikace tepelného managementu, kde postačuje střední tepelný výkon.
| Průmysl | Aplikace | Proč se používá slitina 3003 |
|---|---|---|
| Stavebnictví a konstrukce | Střešní plechy, obkladové panely, okapy, svody, oplechování | Odolnost proti korozi, tvářitelnost, nákladová efektivita |
| Potravinářství a kuchyně | Kuchyňské nádobí, hrnce, pánve, plechy na pečení, potravinářské tácy | Bezpečnost pro potraviny, vynikající hluboká tažitelnost, dobrá tepelná vodivost |
| Chemický a průmyslový sektor | Zásobníky, zařízení pro chemické zpracování, tlakové nádoby, sudy | Odolnost proti mírným chemikáliím, svařitelnost, netoxičnost |
| HVAC a tepelná technika | Žebra tepelných výměníků, trubky radiátorů, součásti klimatizačních zařízení | Tepelná vodivost, tvařitelnost do tenkých tlouštěk |
| Všeobecná výroba | Plechové kryty, orientační tabule, štítky, lišty, nábytek | Nízká cena, snadné zpracování, přijetí nátěrů |
| Automobilový průmysl | Palivové nádrže, olejové vany, součásti sání vzduchu, nekonstrukční karosářské panely | Korozní odolnost, tvařitelnost, svařitelnost |
Hliník 3003 podporuje širokou škálu možností zpracování a povrchových úprav:
Při výběru hliníku pro váš projekt je slitina 3003 často srovnávána s blízkými slitinami. Zde je srovnání s nejběžnějšími alternativami:
| Srovnání | Klíčový rozdíl | Kdy zvolit slitinu 3003 |
|---|---|---|
| Srovnání 3003 vs. 1100 | Slitina 3003 je přibližně o 20 % pevnější; slitina 1100 má mírně lepší odolnost proti korozi a vyšší elektrickou vodivost | Zvolte slitinu 3003, když potřebujete vyšší pevnost než u čistého hliníku bez obětování tvářitelnosti |
| Srovnání 3003 vs. 3004 | Slitina 3004 přidává přibližně 1 % Mg pro vyšší pevnost; slitina 3003 je mírně tvářitelnější a levnější | Zvolte slitinu 3003 pro obecné plechové práce; zvolte slitinu 3004, když je vyžadována vyšší pevnost |
| Srovnání 3003 vs. 3103 | Slitina 3103 má mírně užší rozsah Mn (0,9–1,5 %) a je evropským ekvivalentem; v praxi téměř identická | Slitiny 3003 a 3103 jsou pro většinu aplikací funkčně zaměnitelné |
| Srovnání 3003 a 5052 | Slitina 5052 má přibližně o 40 % vyšší pevnost a lepší odolnost proti korozi ve slané vodě; slitina 3003 je levnější a tvářitelnější | Zvolte slitinu 3003 pro cenově citlivé plechové díly; zvolte slitinu 5052 pro námořní aplikace nebo aplikace s vyšší pevností |
| Srovnání 3003 a 6061 | Slitina 6061 je tepelně zpracovatelná a přibližně 2× pevnější; slitina 3003 je tvářitelnější a odolnější proti korozi | Pro tváření a odolnost proti korozi zvolte 3003; pro konstrukční pevnost zvolte 6061 |
Podrobný srovnávací přehled naleznete v našem průvodci 3003 vs 6061 a Srovnání 3104 vs 3003 vs 3004.
Každá objednávka hliníku 3003 od společnosti Linsy zahrnuje dokumentaci jakosti, která podporuje vaše požadavky na nákup a shodu s předpisy:
Společnost Linsy Aluminum je hliníková továrna se sídlem v Shenzhenu s více než 20 lety průmyslových zkušeností. Dodáváme hliníkový plech, svitek, desku, trubku, tyč a drát ze slitiny 3003 v celém rozsahu stavů zpracování — od O po H18 a H112. Naše široká skladová nabídka standardních specifikací slitiny 3003 zajišťuje rychlé plnění běžných objednávek, zatímco naše výrobní kapacita pro zakázkové provedení s nízkým minimálním množstvím objednávky (dodací lhůta 10–60 dní) pokrývá nestandardní rozměry, speciální stavy zpracování a smíšené projektové nákupy.
Naše interní zpracovatelské kapacity — CNC obrábění, laserové řezání, svařování TIG a MIG, eloxování a leštění — znamenají, že materiál i navazující zpracování můžete získat od jediného dodavatele. Každá objednávka slitiny 3003 je dodávána s továrním osvědčením MTC a na vyžádání jsou k dispozici protokoly o zkouškách třetí stranou SGS.
Obsluhujeme kupující po celém světě, včetně Evropy, Jižní Afriky, Brazílie, Singapuru, Turecka, Japonska, Jižní Koreje a dalších asijských trhů, a nabízíme přímé tovární ceny a dohledatelnou kvalitu od suroviny po hotový výrobek.
Odpověď: Hliník 3003 se nejčastěji používá pro střešní a fasádní panely, kuchyňské nádobí a zařízení pro zpracování potravin, chemické zásobníky, součásti výměníků tepla a obecnou výrobu plechových dílů. Jeho kombinace odolnosti proti korozi, tvářitelnosti a střední pevnosti jej činí vhodným pro jakékoli aplikace vyžadující hluboké tažení, protlačování nebo válcování za studena bez nutnosti tepelného zpracování.
Odpověď: Ne. Slitina 3003 je tepelně nezpracovatelná slitina — patří do řady 3000 (Al-Mn). Její pevnost se vyvíjí tvářením za studena (zpevňováním deformací), nikoli roztokovým žíháním a stárnutím jako u slitin 6061 nebo 7075. Jediným tepelným procesem použitelným pro slitinu 3003 je žíhání (ohřev na 340–410 °C a následné ochlazení), které vrací materiál do měkkého stavu O.
Odpověď: 3003-O je plně žíhaný (měkký) stav s nejnižší pevností (~110 MPa v tahu), ale maximální tvářitelností a hlubokotažností. 3003-H14 je zpevněn deformací do polotvrdého stavu, přičemž nabízí přibližně o 40 % vyšší pevnost v tahu (~150 MPa) při zachování dobré tvářitelnosti pro většinu operací zpracování plechu. H14 je nejběžněji skladovaným stavem pro univerzální plech ze slitiny 3003.
Odpověď: Ano. Slitina 3003 je hodnocena jako vysoce svařitelná metodami TIG (GTAW), MIG (GMAW), kyslíko-acetylenovým svařováním a odporovým svařováním. Obvykle se doporučuje přídavný materiál 4043 nebo 1100. Je však třeba mít na paměti, že tepelně ovlivněná oblast změkne u stavů zpevněných za studena — svarová oblast se po svařování vrátí na pevnost blízkou stavu O.
Odpověď: Ano. Přídavek 1,0–1,5 % manganu ve slitině 3003 poskytuje přibližně o 20 % vyšší pevnost než slitina 1100 (komerčně čistý hliník) ve všech stavech zpracování, při zachování velmi podobné odolnosti proti korozi a tvářitelnosti. Díky tomu je 3003 nejčastějším vylepšením oproti slitině 1100, pokud je zapotřebí mírně vyšší pevnost.
Odpověď: Ano, slitinu 3003 lze eloxovat, ale výsledný povrch bude mít šedý nebo nažloutlý vzhled spíše než jasný, čirý vzhled čistších jakostí, jako jsou 1100 nebo 6063. Je to způsobeno obsahem manganu a železa. Eloxování slitiny 3003 je vhodné pro ochranné nebo dekorativní aplikace, kde není vyžadován jasný nebo barevně sladěný povrch.
Odpověď: Ano. Společnost Linsy vydává tovární osvědčení o zkouškách (MTC) ke každé objednávce hliníku 3003, které dokumentuje chemické složení, mechanické vlastnosti a výsledky rozměrové kontroly konkrétního dodaného materiálu. Na vyžádání jsou rovněž k dispozici protokoly o zkouškách třetí stranou SGS.
Odpověď: Evropským ekvivalentem slitiny 3003 je EN AW-3003 s chemickým označením EN AW-AlMn1Cu. Je pokryta normami EN 485 (plech, pás a deska), EN 573-3 (chemické složení), EN 754 (trubky tažené za studena) a EN 755 (lisované tyče a trubky). Blízce příbuznou evropskou jakostí je 3103 (EN AW-AlMn1), která má mírně širší rozsah manganu (0,9–1,5 %). Ve většině aplikací jsou slitiny 3003 a 3103 funkčně zaměnitelné.
Odpověď: Společnost Linsy podporuje nízké minimální množství objednávky (MOQ) pro standardní skladové položky i zakázkovou výrobu. MOQ se liší podle formy produktu, rozměrů a zušlechtění. Kontaktujte náš obchodní tým s vaší specifikací pro konkrétní cenovou nabídku MOQ.
Odpověď: Standardní skladové položky se expedují do 3–7 dnů. Zakázková výroba obvykle vyžaduje 10–60 dnů v závislosti na slitině, rozměrech, zušlechtění, požadavcích na zpracování a složitosti objednávky.
Odpověď: Ano, poskytujeme malé vzorky pro posouzení kvality. Dostupnost vzorků závisí na skladových zásobách a specifikaci. Kontaktujte nás s vašimi požadavky.
Odpověď: Přijímáme platby formou T/T (bankovní převod) a L/C (akreditiv). Standardní platební podmínky jsou 30 % záloha při objednávce a 70 % před expedicí. Individuální podmínky lze projednat pro dlouhodobou spolupráci.
Odpověď: Dodáváme celosvětově, včetně Evropy, Jižní Ameriky, Afriky, Blízkého východu a Asie. Možnosti přepravy zahrnují námořní přepravu, leteckou přepravu a kurýrní služby v závislosti na velikosti objednávky a naléhavosti.
Odpověď: Ano. Všechny hliníkové výrobky společnosti Linsy jsou podpořeny naším systémem managementu kvality (ISO 9001). Každá objednávka je dohledatelná prostřednictvím certifikátu MTC a ručíme za specifikaci materiálu a rozměrové tolerance uvedené v potvrzení objednávky.
Výhody Linsy
Společnost Linsy Aluminium je předním dodavatelem výrobků pro zpracování hliníku, které slouží různým průmyslovým odvětvím včetně leteckého průmyslu, všeobecného strojírenství, automobilového průmyslu, lodního průmyslu, stavby lodí a dalších specializovaných průmyslových aplikací.
Zavázali jsme se dodržovat nejvyšší standardy kvality a odpovědnosti vůči životnímu prostředí, což dokazují naše certifikáty: ISO 9001:2008, ISO 14001:2004 a SGS.