3003 alüminyum alaşımı, ısıl işlem uygulanamayan bir Al-Mn (3000 serisi) alaşımı olup çatı kaplama, cephe kaplama, kimya ekipmanları, pişirme kapları, ısı eşanjörleri ve genel sac metal imalatında yaygın olarak kullanılır. Mükemmel korozyon direnci, iyi şekillendirilebilirlik ve orta düzeyde mukavemet sunar — 1100 alüminyumdan yaklaşık daha güçlüdür. Linsy, O, H12, H14, H16, H18 ve H112 temperlerinde 3003 alüminyum levha, bobin, plaka, boru, çubuk ve tel tedarik etmektedir; her sipariş için özel boyutlar, yüzey işleme seçenekleri ve MTC raporları sunulmaktadır.
Mevcut formlar: levha / bobin / plaka / boru / çubuk / tel
Yaygın temperler: O / H12 / H14 / H16 / H18 / H112
İşleme desteği: CNC işleme / lazer kesim / TIG & MIG kaynak / anotlama / parlatma
Kalite belgeleri: Her siparişte MTC raporu, talep üzerine SGS testi
3003 alüminyum alaşımı, en yaygın kullanılan Al-Mn (alüminyum-manganez) alaşımlarından biridir. İlk olarak 1930'larda tanıtılmış ve UNS A93003 olarak standardize edilmiştir; çökelme sertleşmesi yerine soğuk işlemeden (deformasyon sertleşmesi) mekanik özelliklerini elde eden, ısıl işlem uygulanamayan dövme bir alaşımdır. Bu durum, 3003'ü 6061 veya 7075 gibi ısıl işlem uygulanabilir alaşımlardan temel olarak ayırır — mukavemeti, haddeleme veya şekillendirme sırasındaki soğuk indirgeme derecesiyle kontrol edilir ve H temper tanımıyla (H12, H14, H16, H18 vb.) ifade edilir.
Birincil alaşım elementi olarak %1,0–1,5 manganez içeren 3003, ticari olarak saf 1100 alüminyumdan yaklaşık daha yüksek mukavemet sunarken üstün korozyon direncini, şekillendirilebilirliği ve kaynaklanabilirliği korur. En yaygın genel amaçlı sac alüminyum alaşımıdır ve ASTM B209, ASTM B210, ASTM B211, ISO 6361 ve EN 573-3 dahil olmak üzere başlıca uluslararası standartlar kapsamında onaylanmıştır.
3003 ısıl işlemle güçlendirilemez. Tavlama (O temperi) tam yumuşaklığı geri kazandırırken, kontrollü soğuk indirgeme H1x deformasyon sertleşmesi temperlerini üretir. Bu özellik, 3003'ü derin çekme, spin şekillendirme, presleme veya rulo şekillendirme gerektiren uygulamalar için ideal kılar — çatı panelleri, pişirme kapları, kimyasal depolama tankları ve ısı eşanjörü kanatçıkları gibi.
Linsy, 3003 alüminyumu standart ve özel ürün formlarının tamamında tedarik etmektedir. Uzunluk, genişlik ve boyutsal toleranslar proje gereksinimlerinize göre uyarlanabilir.
| Form | Temper | Kalınlık (mm) | Genişlik (mm) | Uzunluk (mm) |
|---|---|---|---|---|
| 3003 Levha / Bobin | O, H12, H14, H16, H18, H112 | 0.3 – 6.0 | 500 – 2600 | 500 – 16000 |
| Form | Temper | Kalınlık (mm) | Genişlik (mm) | Uzunluk (mm) |
|---|---|---|---|---|
| 3003 Plaka | O, H12, H14, H16, H112 | 6.0 – 150 | 500 – 2600 | 500 – 16000 |
| Form | Temper | Dış Çap (mm) | Et Kalınlığı (mm) | Uzunluk (mm) |
|---|---|---|---|---|
| 3003 Boru | O, H12, H14, H16 | 6 – 200 | 1 – 50 | 1000 – 6000 |
| Form | Temper | Çap (mm) | Uzunluk (mm) |
|---|---|---|---|
| 3003 Yuvarlak Çubuk | O, H12, H14, H16, H112 | 3 – 200 | 1000 – 6000 |
| Form | Temper | Çap (mm) | Ağırlık / Bobin |
|---|---|---|---|
| 3003 Tel | O, H12, H14, H16 | 0.5 – 25 | Min 50 kg |
3003 alüminyum, uluslararası tanımlamalar ve ürün standartları kapsamında tanınmaktadır. Aşağıdaki tablo, tedarik şartnamelerinde kullanılan en yaygın eşdeğerleri göstermektedir.
| Standart | Tanımlama | Geçerli Ürün Standartları |
|---|---|---|
| UNS | A93003 | — |
| EN | EN AW-3003 / EN AW-AlMn1Cu | EN 485, EN 573-3, EN 754, EN 755 |
| AA (Alüminyum Birliği) | 3003 | ASTM B209, B210, B211, B221 |
| ISO | AlMn1Cu | ISO 6361 |
| JIS (Japonya) | A3003 | JIS H4000, JIS H4040, JIS H4080 |
| A-M1 | 3003 | GB/T 3190, GB/T 3880 |
Aşağıdaki kimyasal bileşim limitleri, ASTM B209 ve EN 573-3'e göre 3003 alüminyum için geçerlidir. Tüm değerler ağırlık yüzdesidir (%).
| Element | Min % | Maks % |
|---|---|---|
| Silisyum (Si) | — | 0.6 |
| Demir (Fe) | — | 0.7 |
| Bakır (Cu) | 0.05 | 0.20 |
| Manganez (Mn) | 1.0 | 1.5 |
| Magnezyum (Mg) | — | 0.05 |
| Krom (Cr) | — | 0.05 |
| Çinko (Zn) | — | 0.10 |
| Titanyum (Ti) | — | 0.05 |
| Diğerleri Her Biri | — | 0.05 |
| Diğerleri Toplam | — | 0.15 |
| Alüminyum (Al) | — | Denge |
3003 alüminyumun mekanik özellikleri büyük ölçüde tempere bağlıdır. Soğuk işleme, çekme ve akma mukavemetini artırırken sünekliği azaltır. Aşağıdaki değerler, ASTM B209'a göre sac ürünler için tipik değerlerdir.
| Mülkiyet | Tipik Değer |
|---|---|
| Çekme Dayanımı (MPa) | 95 – 130 |
| Akma Dayanımı (MPa) | ≥ 35 |
| Uzama (%) | ≥ 25 |
| Sertlik (Brinell) | 28 |
| Mülkiyet | Tipik Değer |
|---|---|
| Çekme Dayanımı (MPa) | 140 – 180 |
| Akma Dayanımı (MPa) | ≥ 115 |
| Uzama (%) | ≥ 5 |
| Sertlik (Brinell) | 40 |
| Mülkiyet | Tipik Değer |
|---|---|
| Çekme Dayanımı (MPa) | ≥ 185 |
| Akma Dayanımı (MPa) | ≥ 165 |
| Uzama (%) | ≥ 3 |
| Sertlik (Brinell) | 55 |
Seçtiğiniz temper, mukavemet, şekillendirilebilirlik ve yüzey kalitesi dengesini belirler. Uygulamanız için doğru temperi seçmek üzere aşağıdaki kılavuzu kullanın.
| Temper | Açıklama | Temel Fayda | Tipik Uygulamalar |
|---|---|---|---|
| O | Tavlanmış — tamamen yumuşak | Maksimum şekillendirilebilirlik ve süneklik | Derin çekilmiş parçalar, spin şekillendirme, karmaşık presleme |
| ≥23 | Deformasyon sertleşmeli, 1/4 sert | Hafif mukavemet artışıyla iyi şekillendirilebilirlik | Orta düzeyde şekillendirme, genel sac metal |
| H14 | Gerilme sertleşmesi uygulanmış, 1/2 sert | Mukavemet ve şekillendirilebilirlik arasında en iyi denge | Çatı kaplama, cephe kaplama, pişirme kapları, tanklar |
| H16 | Deformasyon sertleşmeli, 3/4 sert | Daha yüksek mukavemet, sınırlı şekillendirilebilirlik | Yapısal paneller, tabelalar |
| H18 | Gerilme sertleşmeli, tam sert | 3003 için maksimum mukavemet | Düz paneller, şekillendirilmemiş yapısal parçalar |
| H112 | Üretim haliyle (özel deformasyon sertleşmesi kontrolü olmadan) | Daha kalın plakalar için ekonomik | Plaka ve ağır kesitli yapısal uygulamalar |
3003 alüminyum, deniz ve endüstriyel ortamlar dahil olmak üzere atmosferik korozyona karşı mükemmel direnç sunar. Manganez içeriği tane sınırı korozyonunu baskılar ve 3003, gıda ürünleri, hafif kimyasallar ve tatlı su ile temas halinde iyi performans gösterir. Çatı kaplama, cephe kaplama ve gıda işleme uygulamalarında koruyucu kaplama olmadan yaygın olarak kullanılır.
3003, O ve H1x temperlerinde üstün soğuk şekillendirilebilirlik gösterir. Derin çekilebilir, spin şekillendirilebilir, preslenebilir, rulo şekillendirilebilir ve bükülebilir — bu da onu pişirme kapları ve karmaşık sac metal parçalar için ilk tercih malzeme yapar. Kaynak açısından 3003, TIG (GTAW), MIG (GMAW) ve direnç kaynağı dahil tüm yaygın yöntemlerle yüksek kaynaklanabilirlik derecesine sahiptir. Füzyon kaynağı için 4043 veya 1100 dolgu metali önerilir. Kaynağın, ısıdan etkilenen bölgeyi tavlayacağını ve soğuk işlenmiş temperlerde yerel mukavemeti azaltacağını unutmayın.
3003 alüminyum, iyi termal iletkenliğe (yaklaşık 160–190 W/(m·K), tempere göre değişir) ve yaklaşık –44 IACS elektriksel iletkenliğe sahiptir. Yoğunluğu 2,73 g/cm³'tür ve erime aralığı 643–654°C'dir. Bu özellikler, 3003'ü orta düzeyde termal performansın yeterli olduğu ısı eşanjörü kanatçıkları ve termal yönetim uygulamaları için uygun kılar.
| Endüstri | Uygulamalar | 3003'ün Kullanılma Nedenleri |
|---|---|---|
| Bina & İnşaat | Çatı kaplama levhaları, cephe panelleri, oluklar, iniş boruları, çatı kaplama şeritleri | Korozyon direnci, şekillendirilebilirlik, maliyet etkinliği |
| Gıda & Mutfak | Pişirme kapları, tencereler, tavalar, fırın tepsileri, gıda işleme tepsileri | Gıda güvenliği, mükemmel derin çekilebilirlik, iyi termal iletkenlik |
| Kimya ve Endüstri | Depolama tankları, kimya işleme ekipmanları, basınçlı kaplar, variller | Hafif kimyasallara direnç, kaynaklanabilirlik, toksik olmama |
| HVAC ve Termal | Isı eşanjörü kanatçıkları, radyatör boruları, klima bileşenleri | Termal iletkenlik, ince kesitlere şekillendirilebilirlik |
| Genel İmalat | Sac metal muhafazalar, tabelalar, isim plakaları, trim, mobilya | Düşük maliyet, kolay imalat, boya kabulü |
| Otomotiv | Yakıt tankları, yağ karterleri, hava giriş bileşenleri, yapısal olmayan gövde panelleri | Korozyon direnci, şekillendirilebilirlik, kaynaklanabilirlik |
3003 alüminyum, geniş bir işleme ve yüzey işleme seçenekleri yelpazesini destekler:
Projeniz için alüminyum seçerken, 3003 sıklıkla yakın alaşımlarla karşılaştırılır. En yaygın alternatiflere karşı durumu şu şekildedir:
| Karşılaştırma | Temel Fark | 3003 Ne Zaman Seçilmeli |
|---|---|---|
| 3003 ve 1100 | 3003 ~ daha güçlüdür; 1100 biraz daha iyi korozyon direncine ve daha yüksek elektrik iletkenliğine sahiptir | Şekillendirilebilirliği feda etmeden saf alüminyumdan daha fazla dayanıma ihtiyaç duyduğunuzda 3003'ü seçin |
| 3003 ve 3004 | 3004, daha yüksek dayanım için ~%1 Mg ekler; 3003 biraz daha şekillendirilebilir ve daha ucuzdur | Genel sac metal işleri için 3003'ü seçin; daha yüksek dayanım gerektiğinde 3004'ü seçin |
| 3003 ve 3103 | 3103, biraz daha dar Mn aralığına (%0,9–1,5) sahiptir ve Avrupa eşdeğeridir; pratikte neredeyse aynıdır | 3003 ve 3103, çoğu uygulama için işlevsel olarak birbirinin yerine kullanılabilir |
| 3003 ve 5052 | 5052, ~ daha yüksek dayanıma ve daha iyi deniz suyu korozyon direncine sahiptir; 3003 daha düşük maliyetli ve daha şekillendirilebilirdir | Maliyet hassasiyeti olan sac metal için 3003'ü seçin; denizcilik veya daha yüksek dayanım gerektiren uygulamalar için 5052'yi seçin |
| 3003 ve 6061 | 6061 ısıl işlem görebilir ve ~2 kat daha güçlüdür; 3003 daha şekillendirilebilir ve korozyona dayanıklıdır | Şekillendirme ve korozyon direnci için 3003'ü seçin; yapısal dayanım için 6061'i seçin |
Detaylı bir yan yana karşılaştırma için bkz. 3003 ve 6061 rehberi ve 3104 ve 3003 ve 3004 karşılaştırması.
Linsy'den yapılan her 3003 alüminyum siparişi, tedarik ve uyumluluk gereksinimlerinizi desteklemek için kalite dokümantasyonu içerir:
Linsy Alüminyum, 20 yılı aşkın sektör deneyimine sahip Shenzhen merkezli bir alüminyum fabrikasıdır. O'dan H18 ve H112'ye kadar tüm temper aralığında 3003 alüminyum sac, bobin, levha, boru, çubuk ve tel tedarik ediyoruz. Geniş 3003 standart spesifikasyon envanterimiz, yaygın siparişler için hızlı teslimatı desteklerken, düşük MOQ'lu özel üretim kapasitemiz (10–60 gün teslim süresi) stokta olmayan boyutları, özel temperleri ve karışık spesifikasyonlu proje alımlarını karşılar.
Şirket içi işleme kapasitelerimiz — CNC işleme, lazer kesim, TIG ve MIG kaynağı, eloksal ve parlatma — hem malzemeyi hem de sonraki işlemleri tek bir tedarikçiden temin edebileceğiniz anlamına gelir. Her 3003 siparişi, fabrika tarafından düzenlenen bir MTC ile sevk edilir ve talep üzerine SGS üçüncü taraf test raporları mevcuttur.
Avrupa, Güney Afrika, Brezilya, Singapur, Türkiye, Japonya, Güney Kore ve diğer Asya pazarları dahil olmak üzere dünya çapındaki alıcılara hizmet veriyor, fabrika çıkışı fiyatlandırma ve hammaddeden nihai ürüne kadar izlenebilir kalite sunuyoruz.
C: 3003 alüminyum en yaygın olarak çatı ve cephe kaplama panelleri, pişirme kapları ve gıda işleme ekipmanları, kimyasal depolama tankları, ısı eşanjörü bileşenleri ve genel sac metal imalatı için kullanılır. Korozyon direnci, şekillendirilebilirlik ve orta düzey dayanım kombinasyonu, ısıl işlem gerektirmeden derin çekme, spin şekillendirme veya rulo şekillendirme gerektiren her türlü uygulama için uygundur.
C: Hayır. 3003, ısıl işlem görmeyen bir alaşımdır — 3000 serisine (Al-Mn) aittir. Dayanımı, 6061 veya 7075 gibi çözelti ısıl işlemi ve yaşlandırma ile değil, soğuk işleme (deformasyon sertleşmesi) ile geliştirilir. 3003'e uygulanabilen tek termal işlem tavlamadır (340–410°C'ye ısıtma ve ardından soğutma), bu da malzemeyi yumuşak O temper durumuna döndürür.
C: 3003-O, tamamen tavlanmış (yumuşak) temperdir ve en düşük dayanıma (~110 MPa çekme) ancak maksimum şekillendirilebilirliğe ve derin çekilebilirliğe sahiptir. 3003-H14, yarı sert duruma deformasyon sertleştirmesi uygulanmıştır ve çoğu sac metal işlemi için iyi şekillendirilebilirliği korurken yaklaşık daha yüksek çekme dayanımı (~150 MPa) sunar. H14, genel amaçlı 3003 sac için en yaygın stoklanan temperdir.
C: Evet. 3003, TIG (GTAW), MIG (GMAW), oksiasetilen ve direnç kaynağı yöntemleri kullanılarak yüksek düzeyde kaynaklanabilir olarak derecelendirilmiştir. 4043 veya 1100 dolgu metalinin kullanılması tipik olarak önerilir. Ancak, soğuk işlenmiş temperlerde ısıdan etkilenen bölgenin yumuşayacağını unutmayın — kaynaklı alan, kaynak sonrasında neredeyse O temper dayanımına geri döner.
C: Evet. 3003'teki %1,0–1,5 manganez ilavesi, tüm temperlerde 1100'e (ticari saf alüminyum) kıyasla yaklaşık daha yüksek dayanım sağlarken, çok benzer korozyon direncini ve şekillendirilebilirliği korur. Bu, biraz daha yüksek dayanım gerektiğinde 3003'ü 1100'den en yaygın yükseltme seçeneği yapar.
C: Evet, 3003 eloksallanabilir; ancak kaplama, 1100 veya 6063 gibi daha saf kalitelerin parlak, şeffaf kaplaması yerine gri veya sarımsı bir görünüme sahip olacaktır. Bu, manganez ve demir içeriğinden kaynaklanır. 3003 eloksal, parlak veya renk eşleşmeli bir kaplama gerektirmeyen koruyucu veya dekoratif uygulamalar için uygundur.
C: Evet. Linsy, her 3003 alüminyum siparişiyle birlikte, sevk edilen spesifik malzemenin kimyasal bileşimini, mekanik özelliklerini ve boyutsal muayene sonuçlarını belgeleyen bir fabrika Değirmen Test Sertifikası (MTC) düzenler. Talep üzerine SGS üçüncü taraf test raporları da mevcuttur.
C: 3003'ün Avrupa eşdeğeri EN AW-3003'tür ve kimyasal sembol tanımı EN AW-AlMn1Cu'dur. EN 485 (sac, şerit ve levha), EN 573-3 (kimyasal bileşim), EN 754 (soğuk çekilmiş boru) ve EN 755 (ekstrüde çubuk ve boru) kapsamında yer alır. Yakından ilişkili bir Avrupa kalitesi, biraz daha geniş manganez aralığına (%0,9–1,5) sahip olan 3103'tür (EN AW-AlMn1). Çoğu uygulamada, 3003 ve 3103 işlevsel olarak birbirinin yerine kullanılabilir.
C: Linsy, standart stok kalemleri ve özel üretim siparişleri için düşük MOQ destekler. MOQ, ürün formuna, boyuta ve tempere göre değişir. Spesifik bir MOQ teklifi için satış ekibimizle spesifikasyonunuzla iletişime geçin.
C: Standart stok kalemleri 3–7 gün içinde sevk edilir. Özel üretim siparişleri, alaşıma, boyutlara, tempere, işleme gereksinimlerine ve sipariş karmaşıklığına bağlı olarak tipik olarak 10–60 gün gerektirir.
C: Evet, kalite değerlendirmesi için küçük numune parçaları sağlıyoruz. Numune bulunabilirliği stok ve spesifikasyona bağlıdır. Gereksinimlerinizle bizimle iletişime geçin.
C: T/T (banka havalesi) ve L/C (akreditif) kabul ediyoruz. Standart ödeme koşulları siparişle birlikte avans ve sevkiyattan önce bakiyedir. Uzun vadeli iş ortaklıkları için özel koşullar görüşülebilir.
C: Avrupa, Güney Amerika, Afrika, Orta Doğu ve Asya dahil olmak üzere dünya çapında gönderim yapıyoruz. Nakliye seçenekleri, sipariş boyutuna ve aciliyete bağlı olarak deniz taşımacılığı, hava taşımacılığı ve kurye hizmetlerini içerir.
C: Evet. Tüm Linsy alüminyum ürünleri, kalite yönetim sistemimiz (ISO 9001) tarafından desteklenmektedir. Her sipariş, MTC belgesi aracılığıyla izlenebilir olup, sipariş onayında belgelenen malzeme spesifikasyonunu ve boyutsal toleransları taahhüt ederiz.
Linsy Avantajları
Linsy Alüminyum, havacılık, genel mühendislik, otomotiv, denizcilik, gemi yapımı ve diğer özel endüstriyel uygulamalar dahil olmak üzere çeşitli endüstrilere hizmet veren lider bir alüminyum işleme ürünleri tedarikçisidir.
Sertifikalarımızın da gösterdiği gibi, en yüksek kalite ve çevresel sorumluluk standartlarını sürdürmeye kararlıyız: ISO 9001:2008 , ISO 14001:2004 ve SGS.