3004-aluminiumlegering is een middelsterke Al-Mn-Mg-legering die circa 20% hogere sterkte biedt dan 3003, met behoud van vergelijkbare corrosiebestendigheid. Veelvuldig toegepast in bliklichaammateriaal, bouwproducten (dakbedekking en gevelbekleding) en kookgerei. 3004 is bij Linsy verkrijgbaar in plaat, rol, buis, staaf en draad. Wij leveren standaard temperingen O, H12, H14, H16, H18 en H19 met aangepaste afmetingen, op lengte gezaagd en MTC-rapportage conform EN 10204. Of u nu rolmateriaal nodig heeft voor de productie van drankblikjes of plaat voor architectonische gevelbekleding, Linsy levert ISO 9001-gecertificeerd materiaal met flexibele minimale afnamehoeveelheden en een levertijd van 10–60 dagen.
Beschikbare formulieren: plaat / rol / buis / staaf / draad / klantspecifiek profiel
Veelvoorkomende temperamenten: O / H12 / H14 / H16 / H18 / H19
Ondersteuning bij de verwerking: op lengte zagen / slitten / precisiezaagsnede / kantafsnijden
Kwaliteitsdocumenten: MTC bij elke bestelling conform EN 10204
3004 is een aluminium-mangaan-magnesiumlegering uit de 3xxx-serie, ontwikkeld als hogesterkte-alternatief voor de veelgebruikte 3003-legering. Met een nominale samenstelling van Al–1,2Mn–1,0Mg biedt 3004 circa 20% hogere trek- en vloeigrens dan 3003, met behoud van vergelijkbare corrosiebestendigheid en uitstekende vervormbaarheid in de gegloeide toestand.
Deze legering is vooral bekend als het materiaal achter het aluminium drankbliklichaam — een toepassing die een nauwkeurige balans vereist tussen vervormbaarheid voor dieptrekken, sterkte voor inwendige druk en oppervlaktekwaliteit voor bedrukking en lakken. Naast verpakkingen wordt 3004 veelvuldig gespecificeerd voor bouwproducten, kookgerei, chemische apparatuur en algemene plaatbewerkingstoepassingen.
3004 is een niet-warmtebehandelbare, koudverstevigende legering. De mechanische eigenschappen worden ontwikkeld door koudvervorming (H-temperingen) in plaats van oplossingsgloeien. Dit maakt de keuze van de tempering cruciaal: O-temperatuur biedt maximale vervormbaarheid voor dieptrekken, terwijl H14 en H16 de constructieve sterkte bieden die nodig is voor dakbedekking, gevelbekleding en opslagtanktoepassingen.
De dominante productvormen voor 3004. Plaat en rol vormen de kernvoorziening voor bliklichaammateriaal, bouwpanelen en algemene fabricage. Linsy voert 3004 in de temperingen O, H14, H16, H18 en H19, met slitten, op lengte zagen en kantafsnijden als standaard bewerkingsopties.
| Formulier | Temper | Dikte (mm) | Breedte (mm) | Lengte (mm) |
|---|---|---|---|---|
| 3004-plaat | O, H12, H14, H16, H18, H19 | 0.3 – 6.0 | 500 – 2600 | 1000 – 6000 |
| 3004-rol | O, H12, H14, H16, H18, H19 | 0.3 – 4.0 | 500 – 2600 | Rol (op gewicht) |
Aangepaste dikte, breedte en lengte op aanvraag beschikbaar. Rol binnendiameter: 508 mm standaard.
3004 ronde buis is verkrijgbaar voor vloeistoftransport, warmtewisselaars en constructieve toepassingen waar matige sterkte en corrosiebestendigheid vereist zijn. Geleverd in de temperingen O, H14 en H16.
| Formulier | Temper | Buitendiameter (mm) | Wanddikte (mm) | Lengte (mm) |
|---|---|---|---|---|
| 3004 ronde buis | O, H14, H16 | 6 – 200 | 0.5 – 20 | 1000 – 6000 |
Vierkante en rechthoekige buis verkrijgbaar als maatwerkorder. Neem contact met ons op met uw profieltekening.
3004 ronde staaf voor bewerking, bevestigingsmiddelen en algemene mechanische componenten. Verkrijgbaar in koudverstevigde temperingen voor toepassingen met matige sterkte.
| Formulier | Temper | Diameter (mm) | Lengte (mm) |
|---|---|---|---|
| 3004 ronde staaf | O, H14, H16 | 3 – 200 | 1000 – 6000 |
Vierkante en platte staaf verkrijgbaar als maatwerkorder.
3004-draad voor klinknagels, bevestigingsmiddelen en algemene draadvormtoepassingen. Koudgetrokken tot H14, H16 of H18 voor sterkte.
| Formulier | Temper | Diameter (mm) | Gewicht van de spoel | Verdraagzaamheid |
|---|---|---|---|---|
| 3004-draad | O, H14, H16, H18 | 0.8 – 10 | Min. 50 kg | ±0,02 mm |
Klantspecifieke profielen, extrusies en gefabriceerde onderdelen op aanvraag beschikbaar. Neem contact op met ons verkoopteam met uw tekening of specificatie voor een haalbaarheidsbeoordeling en offerte.
| Standaard | Benaming |
|---|---|
| EN / EN AW | EN AW-AlMn1Mg1 / EN AW-3004 |
| UNS | A93004 |
| ISO | AlMn1Mg1 |
| GB (China) | 3004 |
| JIS (Japan) | A3004 |
| AA (Aluminium Association) | 3004 |
3004 valt onder ASTM B209 (plaat en plaatmateriaal), NL 485 (plaat, strip en dikke plaat), GB/T 3880 (gewalst aluminium en aluminiumlegeringsplaat), en gerelateerde productvormnormen.
| Element | Samenstelling (%) |
|---|---|
| Silicium (Si) | 0,30 max |
| IJzer (Fe) | 0,70 max |
| Koper (Cu) | 0,25 max |
| Mangaan (Mn) | 1.0 - 1.5 |
| Magnesium (Mg) | 0.8 – 1.3 |
| Zink (Zn) | 0,25 max |
| Anderen, elk | ≤0,05 |
| Overige, totaal | ≤0,15 |
| Aluminium (Al) | Saldo |
Samenstelling conform ASTM B209 / EN 573-3. De belangrijkste legeringselementen zijn mangaan (voor sterkte door vaste-oplossingsversteviging) en magnesium (voor extra sterkte en koudverstevigingsrespons).
De mechanische eigenschappen van 3004 variëren aanzienlijk met de tempering. De onderstaande tabel toont typische waarden voor plaat met een dikte van 1,3 mm conform ASTM B209. Werkelijke waarden kunnen variëren afhankelijk van productvorm en dikte.
| Temper | Treksterkte (MPa) | Vloeigrens (MPa, min) | Rek (%, min) |
|---|---|---|---|
| O | 155 – 200 | ≥60 | ≥14 |
| H12 | 190 – 240 | ≥145 | ≥4 |
| H14 | 220 – 265 | ≥170 | ≥3 |
| H16 | 240 – 285 | ≥190 | ≥3 |
| H18 | ≥260 | ≥210 | ≥2 |
| H19 | ≥275 | ≥230 | ≥2 |
De getoonde waarden zijn typisch voor plaatmateriaal van 1,3 mm volgens ASTM B209. Dunner materiaal kan een hogere sterkte en lagere rek vertonen. H2x-tempers (koudvervormd en gedeeltelijk gegloeid) bieden tussenliggende sterkten met verbeterde ductiliteit vergeleken met H1x-equivalenten — neem contact met ons op voor beschikbaarheid van H22/H24/H26.
| Temper | Sterkteniveau | Vervormbaarheid | Typische toepassingen |
|---|---|---|---|
| O | Laagste | Uitstekend — dieptrekken, strekken | Bliklichamen, diepgetrokken kookgerei, complexe stempelwerkstukken |
| H12 | Laag – Medium | Goed — matig vormen | Algemeen plaatwerk, lichtgevormde panelen |
| H14 | Medium | Matig — beperkt buigen | Dakbedekking, gevelbekleding, vrachtwagenpanelen, opslagtanks |
| H16 | Medium – Hoog | Beperkt — alleen voorzichtig buigen | Hoogsterkte bouwpanelen, constructieve gevelbekleding |
| H18 | Hoog | Minimaal — vlakke toepassingen | Blikdeksels, verstijvingspanelen, vlakke blanks |
| H19 | Hoogste | Minimaal — alleen vlak | Toepassingen met maximale stijfheid |
3004 biedt uitstekende weerstand tegen atmosferische corrosie, zoet water en veel milde chemische omgevingen — vergelijkbaar met 3003 en andere 3xxx-serielegeringen. Het mangaangehalte draagt bij aan een uniform, beschermend oppervlakteoxide. Voor toepassingen met alkalische of sterk zure omstandigheden, raadpleeg ons technisch team voor een compatibiliteitsbeoordeling.
In de O-temper vertoont 3004 uitstekende vervormbaarheid, geschikt voor dieptrekken, strekken en buigen — een belangrijke reden waarom het de standaardlegering is voor drankbliklichamen. Koudvervormde tempers (H1x) verminderen de vervormbaarheid geleidelijk, maar kunnen nog steeds worden gebogen, gewalst en gestempeld met geschikt gereedschap en buigstralen.
Met een dichtheid van 2,72 g/cm³ bereikt 3004 ongeveer 20% hogere sterkte dan 3003 zonder gewichtstoename — waardoor het de voorkeursupgrade is waar 3003-sterkte onvoldoende is, maar de vervormbaarheid en corrosiebestendigheid van de 3xxx-serie nog steeds vereist zijn.
3004 kan worden gelast met gaslassen en weerstandslasmethoden. Het wordt niet aanbevolen voor booglassen (TIG/MIG) vanwege het risico op hete scheuren in de laszone. Hardsolderen en zachtsolderen zijn haalbaar met geschikt vloeimiddel. Mechanische bevestiging (klinken, bouten) werkt betrouwbaar in alle tempers.
Als een niet-warmtebehandelbare legering ontleent 3004 al zijn sterkte aan koudvervorming. De vervormingssnelheid is matig — sneller dan puur aluminium maar langzamer dan 5xxx-legeringen. Gloeien bij 345°C gevolgd door langzame afkoeling herstelt volledige zachtheid voor herbewerking.
Snijden: 3004-plaat en -dikke plaat kunnen worden geknipt, gespleten of gezaagd met standaard aluminiumgereedschap. Precisiezaagwerk wordt aanbevolen voor nauwe maattoleranties op staf en buis. Linsy biedt op-maat-zagen en splijtservices voor plaat en coil.
Vormen: Voor dieptrekken en zware vervorming, specificeer O-temper. Voor rolvormen en matig buigen zijn H14 of H16 geschikt. Minimale buigstraal voor H14-temper is ongeveer 1x de dikte voor 90°-bochten — verhoog dit voor hardere tempers.
Gloeien: Verwarm tot 345°C, houd voldoende tijd vast om doorverwarming te garanderen, en koel langzaam af (ovengkoeling of stilstaande lucht). Vermijd snel afschrikken, wat vervorming in dunne plaat kan veroorzaken.
Oppervlakteafwerking: Walshuid is standaard. 3004 kan chemisch worden gereinigd, geëtst of omgezet worden met een conversielaag voor verbeterde verfhechting. Mechanische afwerking (borstelen, polijsten) is mogelijk, maar de legering wordt doorgaans niet gespecificeerd voor decoratief anodiseren — voor geanodiseerde toepassingen overweeg 5xxx- of 6xxx-serielegeringen.
Elke 3004-zending van Linsy wordt geleverd met een Fabriekscertificaat (MTC) conform EN 10204 Type 3.1, met documentatie van:
Aanvullende testen op aanvraag beschikbaar: interkristallijne corrosietesten, geleidbaarheidsmeting, microstructuuronderzoek en ultrasone inspectie voor dikkere secties.
Linsy Aluminum bedient al meer dan 20 jaar internationale industriële kopers en levert aluminiumlegeringen aan de verpakkings-, bouw-, automobiel- en algemene technische sectoren. Wij begrijpen dat 3004-kopers meer nodig hebben dan een standaard walserijproduct — zij hebben de juiste temper, nauwkeurige diktecontrole en betrouwbare documentatie voor hun productielijn nodig.
Ons kwaliteitsmanagementsysteem is gecertificeerd volgens ISO 9001, milieumanagement volgens ISO 14001, en arbeidsomstandigheden volgens ISO 45001. Materiaal wordt betrokken van ISO-gecertificeerde walserijen met volledige partijtraceerbaarheid van gieting tot verzending.
Wij leveren 3004-plaat, coil, buis, staf en draad aan klanten in Europa, Zuidoost-Azië, het Midden-Oosten, Zuid-Amerika en Afrika. Aangepaste afmetingen, flexibele minimale bestelhoeveelheden en levertijden van 10–60 dagen zijn standaard. Neem contact met ons op met uw aanvraag — ons team reageert met een offerte en technisch gegevensblad binnen één werkdag.
V: Hoe verhoudt 3004 zich tot 3003-aluminium?
A: 3004 bevat 0,8–1,3% magnesium, terwijl 3003 vrijwel geen magnesium bevat (~0,05%). Dit geeft 3004 ongeveer 20% hogere trek- en vloeigrens dan 3003. Corrosiebestendigheid, dichtheid en algemene bewerkbaarheid zijn vergelijkbaar. Kies 3004 wanneer 3003-sterkte onvoldoende is, maar u nog steeds de vervormbaarheid en corrosiebestendigheid van de 3xxx-serie nodig heeft.
V: Waarvoor wordt 3004 het meest gebruikt?
A: De dominante toepassing is aluminium drankbliklichamen, waar jaarlijks honderden miljarden blikken worden geproduceerd uit 3004-plaat. Bouwproducten (dakbedekking, gevelbekleding), kookgerei en algemene plaatbewerking zijn de andere belangrijke markten.
V: Kan 3004-aluminium worden gelast?
A: Gaslassen en weerstandlassen werken goed met 3004. Booglassen (TIG/MIG) wordt afgeraden vanwege de gevoeligheid voor hete scheuren door het mangaangehalte en magnesiumgehalte. Voor gelaste constructies kunt u beter 5052 of 5083 overwegen. Mechanisch bevestigen en solderen zijn betrouwbare alternatieven.
V: Is 3004 geschikt voor anodiseren?
A: 3004 is geen voorkeurslegering voor anodiseren. Het mangaangehalte kan een grijze of gevlekte anodische laag produceren in plaats van de heldere, glanzende afwerking die van 5xxx- of 6xxx-legeringen wordt verwacht. Voor decoratief of architectonisch anodiseren kunt u 5005, 5052 of 6063 overwegen.
V: Wat is de minimale bestelhoeveelheid voor 3004 plaat?
A: Linsy werkt met flexibele MOQ's. Standaard magazijnmaten zijn verkrijgbaar vanaf enkele platen; aangepaste afmetingen en niet-standaard temperen kunnen een productieminimum vereisen. Neem contact met ons op met uw specificatie en wij verstrekken binnen één werkdag een offerte.
V: Levert u Mill Test Certificaten?
A: Ja. Elke bestelling omvat een MTC conform EN 10204 Type 3.1 met volledige chemische en mechanische resultaten die herleidbaar zijn tot het heatnummer.
V: Wat zijn uw levertijden?
A: Standaard: 10–60 dagen, afhankelijk van productvorm, temper, hoeveelheid en de huidige productieplanning. Artikelen uit voorraad worden sneller verzonden. Neem contact met ons op voor een bevestigde leverdatum bij uw offerte.
V: Kunt u aangepaste afmetingen leveren?
A: Ja. Aangepaste combinaties van dikte, breedte, lengte en temper zijn op aanvraag beschikbaar. Niet-standaard maten kunnen een productieminimum vereisen, maar wij kunnen aan de meeste vereisten voldoen.
V: Over welke certificeringen beschikt Linsy?
A: Linsy is gecertificeerd volgens ISO 9001 (kwaliteitsmanagement), ISO 14001 (milieumanagement) en ISO 45001 (arbeidsomstandigheden). Op verzoek kunnen wij kopieën van de huidige certificaten verstrekken.
V: Hoe vraag ik een offerte aan?
A: Neem contact met ons op via het aanvraagformulier op deze pagina of stuur direct een e-mail naar ons verkoopteam. Vermeld uw gewenste legering, temper, afmetingen, hoeveelheid en bestemming, en wij retourneren binnen één werkdag een offerte met een technisch gegevensblad.
Linsy Voordelen
Linsy Aluminum is een toonaangevende leverancier van aluminiumverwerkingsproducten en levert aan diverse industrieën, waaronder de ruimtevaart, algemene machinebouw, automobielindustrie, scheepvaart, scheepsbouw en andere gespecialiseerde industriële toepassingen.
We zetten ons in om de hoogste kwaliteits- en milieunormen te handhaven, zoals blijkt uit onze certificeringen: ISO 9001:2008, ISO 14001:2004 en SGS.