3003 aluminium rondstaaf is een veelgebruikt Al-Mn-legeringsproduct dat een uitstekende balans biedt tussen corrosiebestendigheid, vervormbaarheid en matige sterkte tegen een concurrerende prijs. Als niet-warmtebehandelbare kwaliteit ontleent 3003 zijn mechanische eigenschappen aan koudvervorming, waarbij O (gegloeid), H14 (halfhard) en H22 (rekgehard en gedeeltelijk gegloeid) de meest gangbare specificaties zijn voor rondstaaftoepassingen. Linsy levert 3003 rondstaven in diameters van 3 mm tot 300 mm, met aangepaste lengtes volgens projectspecificaties. Elke bestelling wordt verzonden met een volledig Mill Test Certificate (MTC), en testrapporten van derden (SGS) zijn op verzoek beschikbaar. Of u nu kleine hoeveelheden nodig heeft voor prototyping of grote productievolumes, onze fabriek in Shenzhen ondersteunt flexibele ordergroottes en biedt CNC-bewerking, zaagwerk en oppervlakteafwerking om uw verwerkingstijd stroomafwaarts te verkorten.
Beschikbare formulieren: rondstaaf (diameter 3–300 mm)
Veelvoorkomende temperamenten: O / H14 / H22
Ondersteuning bij de verwerking: CNC-bewerking / op lengte zagen / polijsten / anodiseren
Kwaliteitsdocumenten: Bij elke bestelling een MTC-rapport
3003 aluminium is een niet-warmtebehandelbare Al-Mn-lege ring die 1,0–1,5% mangaan bevat als voornaamste legeringselement. Ontwikkeld als een sterker alternatief voor commercieel zuiver 1100 aluminium, biedt 3003 ongeveer 20% hogere sterkte terwijl het uitstekende corrosiebestendigheid en bewerkbaarheid behoudt. Het is wereldwijd een van de meest gebruikte aluminiumlegeringen vanwege de combinatie van matige mechanische eigenschappen, uitstekende vervormbaarheid en een aantrekkelijk kostenprofiel. Omdat 3003 niet door warmtebehandeling kan worden versterkt, worden de mechanische eigenschappen gecontroleerd door koudvervorming (rekharding), wat temperen oplevert zoals H14 (halfhard) en H18 (volhard). In de volledig gegloeide O-conditie vertoont 3003 maximale ductiliteit voor dieptrekken en complexe vormgevingsoperaties. De legering is ook zeer goed lasbaar met alle gangbare methoden, waardoor het een eerstekeusmateriaal is voor gefabriceerde tanks, chemische apparatuur en algemeen plaatwerk. In de vorm van rondstaven dient 3003 als een betrouwbare, economische keuze voor assen, bevestigingsmiddelen en algemene bewerkte componenten in niet-structurele rollen.
Linsy voert en levert 3003 aluminium rondstaven in meerdere temperen en een praktisch bereik aan diameters. Of u nu gegloeid materiaal nodig heeft voor zware vervorming of koudvervormd materiaal voor betere bewerkbaarheid en stijfheid, wij kunnen voldoen aan uw productievereisten.
| Alloy | Temper | Diameter (mm) | Lengte (mm) | Standaard |
|---|---|---|---|---|
| 3003 | O | 3–300 | 1000–6000 | ASTM B221 |
| 3003 | H14 | 3–300 | 1000–6000 | ASTM B221 |
| 3003 | H16 | 5–200 | 1000–6000 | ASTM B221 |
| 3003 | H18 | 5–150 | 1000–6000 | ASTM B221 |
| 3003 | H22 | 5–250 | 1000–6000 | ASTM B221 |
Aangepaste diameters, nauwere toleranties en specifieke zaaglengtes zijn op verzoek beschikbaar. De typische levertijd voor standaardmaten is 7–15 dagen; niet-standaard afmetingen duren 20–40 dagen, afhankelijk van hoeveelheid en walsplanning. Voor grote volumes buiten het standaardbereik kunt u contact opnemen met ons verkoopteam met uw specificaties.
3003 aluminium rondstaaf wordt geproduceerd volgens erkende internationale normen. De onderstaande tabel toont veelgebruikte specificaties en kruisverwijzingen voor wereldwijde inkoop.
| Norm / Regio | Benaming |
|---|---|
| ASTM (VS) | 3003 (ASTM B221) |
| EN (Europa) | EN AW-3003 / EN AW-Al Mn1Cu |
| GB/T (China) | 3003 (GB/T 3191) |
| JIS (Japan) | A3003 |
| ISO | AlMn1Cu |
Onze 3003 rondstaven worden geproduceerd in overeenstemming met ASTM B221, GB/T 3191 en EN 755-specificaties, zoals vereist door uw project. Als uw toepassing een specifieke nationale norm vereist, vermeld dit dan bij het aanvragen van een offerte, zodat wij conformiteit kunnen bevestigen en de juiste documentatie kunnen verstrekken.
De chemische samenstelling van 3003 aluminiumlegering voldoet aan de eisen van ASTM B221 en EN 573-3. De onderstaande tabel toont de nominale samenstellingsgrenzen voor elk element.
| Element | Inhoud (%) |
|---|---|
| Silicium (Si) | 0,6 max |
| IJzer (Fe) | 0,7 max |
| Koper (Cu) | 0.05–0.20 |
| Mangaan (Mn) | 1.0–1.5 |
| Zink (Zn) | 0,10 max |
| Anderen, elk | 0,05 max |
| Overige, totaal | 0,15 max |
| Aluminium (Al) | Saldo |
Mangaan is het voornaamste legeringselement in 3003 en is verantwoordelijk voor de hogere sterkte van de legering vergeleken met 1100, terwijl uitstekende corrosiebestendigheid behouden blijft. Het kopergehalte van 0,05–0,20% biedt een klein extra versterkingseffect. IJzer en silicium zijn aanwezig als gecontroleerde onzuiverheden; hun bovengrenzen helpen consistente vormgevingseigenschappen over productiebatches te waarborgen. Elke partij wordt geverifieerd tegen deze samenstellingsgrenzen en de resultaten worden gedocumenteerd in het MTC dat bij uw bestelling wordt meegeleverd.
De mechanische eigenschappen van 3003 aluminium rondstaaf variëren aanzienlijk met de temperconditie. Aangezien 3003 een niet-warmtebehandelbare legering is, worden de eigenschappen ontwikkeld door rekharding tijdens koudvervorming. De O-temper biedt maximale ductiliteit voor vormgevingsoperaties, terwijl H1x-temperen (alleen rekgehard) en H2x-temperen (rekgehard en gedeeltelijk gegloeid) geleidelijk hogere sterkte bieden ten koste van rek.
| Temper | Treksterkte (MPa) | Opbrengststerkte (MPa) | Rek (%) | Hardheid (HB) |
|---|---|---|---|---|
| O | 95–130 | 35 min | 23–30 | 28 |
| H12 | 120–155 | 85 min | 10–20 | 35 |
| H14 | 140–180 | 115 min | 8–16 | 40 |
| H16 | 165–205 | 145 min | 5–14 | 47 |
| H18 | 185 min | 165 min | 4–10 | 55 |
| H22 | 120–155 | 85 min | 10–20 | 35 |
De getoonde waarden zijn typisch voor 3003 rondstaaf volgens ASTM B221. Minimumwaarden gelden voor gespecificeerde diameterbereiken; exacte waarden kunnen variëren per dwarsdoorsnedegrootte. Neem contact op met ons team voor gegarandeerde mechanische eigenschappen voor uw specifieke diametereis.
Het kiezen van de juiste temper voor 3003 aluminium rondstaaf hangt af van of uw vervolgproces vormgeving, bewerking, lassen of een combinatie van bewerkingen omvat. Hieronder vindt u een praktische gids om u te helpen de meest geschikte temper voor uw toepassing te selecteren.
| Temper | Toestand | Beste voor |
|---|---|---|
| O | Volledig gegloeid, zachtst | Dieptrekken, zwaar buigen, vloeidraaien, koudkopsmeedwerk; maximale vervormbaarheid met laagste sterkte. Ideaal voor onderdelen die vóór eindgebruik aanzienlijke vervorming ondergaan. |
| H14 | Rekverstevigd, halfhard | Algemene bewerking, matige vormgeving, assen en spillen die een balans nodig hebben tussen bewerkbaarheid en enige ductiliteit. De meest gangbare temper voor rondstaven. |
| H16 | Rekverstevigd, 3/4-hard | Verbeterde bewerkbaarheid met verminderde ductiliteit. Geschikt voor onderdelen die geen verdere vormgeving ondergaan, maar profiteren van een betere oppervlakteafwerking tijdens bewerking. |
| H18 | Rekverstevigd, volledig hard | Maximale sterkte en beste bewerkbaarheid in de niet-warmtebehandelbare 3003-serie. Gebruikt voor bevestigingsmiddelen, bussen en componenten waar stijfheid prioriteit heeft boven vervormbaarheid. |
| H22 | Rekverstevigd & gedeeltelijk gegloeid | Vergelijkbare sterkte als H14 maar met verbeterde ductiliteit. De voorkeur wanneer het onderdeel matige vormgeving na bewerking vereist of wanneer betere buigbaarheid nodig is zonder volledige gloeiing. |
Als u niet zeker weet welke temper bij uw proces past, kan ons technisch team de beste optie aanbevelen op basis van uw tekening of bewerkingssequentie. H14 is doorgaans de standaardkeuze voor algemene bewerking van 3003 rondstaafmateriaal.
3003 aluminium biedt uitstekende weerstand tegen atmosferische corrosie en presteert goed in contact met veel chemische middelen. Het vereist geen beschermende coatings voor de meeste binnen- en gematigde buitenomgevingen, waardoor het een populair materiaal is voor chemische verwerkingsapparatuur, voedselverwerkingsmachines en componenten voor maritieme atmosferen. De natuurlijke oxidelaag van de legering biedt inherente bescherming en is compatibel met decoratief anodiseren wanneer een gekleurd of gehard oppervlak gewenst is.
In de O-temper vertoont 3003 uitstekende ductiliteit, geschikt voor dieptrekken, vloeidraaien en koudkopsmeedwerk. Zelfs in de H14- en H22-temperen behoudt de legering voldoende vervormbaarheid voor matig buigen en stampen. Deze combinatie van vervormbaarheid en sterkte maakt 3003 rondstaaf een betrouwbaar uitgangsmateriaal voor onderdelen die koudgevormd worden tot eindproducten.
3003 is goed lasbaar met alle gangbare methoden, waaronder wolfraam-inertgaslassen (GTAW/TIG), metaal-inertgaslassen (GMAW/MIG) en weerstandlassen. De aanbevolen toevoegmaterialen zijn 1100 of 4043 voor algemene toepassingen. In tegenstelling tot warmtebehandelbare 2xxx- en 7xxx-serielegeringen vereist 3003 geen warmtebehandeling na het lassen en behoudt de warmtebeïnvloede zone een goede corrosiebestendigheid. Voor gelaste samenstellingen van 3003 rondstaafcomponenten moet rekening worden gehouden met de verminderde sterkte in de as-gelaste conditie.
Met ongeveer 20% hogere sterkte dan 1100 aluminium biedt 3003 een betekenisvolle verbetering in draagvermogen terwijl het een concurrerende prijs handhaaft. Het is een van de meest economische aluminiumlegeringen die beschikbaar zijn, dankzij hoge productievolumes in de wereldwijde toeleveringsketen. Voor toepassingen waar 6061-sterkteniveaus niet nodig zijn maar 1100 onvoldoende is, biedt 3003 het meest kosteneffectieve middenweg.
Als niet-warmtebehandelbare legering reageert 3003 niet op oplossingsgloeien of precipitatieharding. Alle mechanische eigenschappen worden ontwikkeld door koudvervorming. Dit heeft praktische implicaties: 3003 rondstaven zullen zachter worden bij blootstelling aan verhoogde temperaturen (boven ongeveer 340°C / 645°F) tijdens lassen of verwerking. Voor toepassingen die sterktebehoud bij hoge temperaturen vereisen, overweeg dan 5052 of 6061.
3003 aluminium rondstaaf dient een breed scala aan algemene en industriële toepassingen waar matige sterkte, corrosiebestendigheid en economische prijsstelling de primaire vereisten zijn. Typische toepassingen omvatten:
3003 aluminium heeft redelijke tot goede bewerkbaarheid. De koudvervormde H14- tot H18-temperen bewerken aanzienlijk beter dan de gegloeide O-conditie, wat een gladder oppervlak en betere spaandercontrole oplevert. Vergeleken met vrijbewerkende legeringen zoals 2011 of 6262 genereert 3003 langere, meer continue spanen — dus effectieve spaanderbreking en koelmiddeltoevoer worden aanbevolen voor productiedraaibewerkingen. Standaard sneldraaistaal- of hardmetalen gereedschap werkt goed; gebruik ruime spaanhoeken en gepolijste gereedschapsvlakken om aangebouwde snijkant op het gereedschap te minimaliseren.
3003 rondstaaf last gemakkelijk met TIG-, MIG- en weerstandsmethoden. Toevoegmaterialen 1100 en 4043 zijn beide geschikt; 4043 biedt betere lasvloeibaarheid en heeft de voorkeur voor algemene fabricage. Warmtebehandeling na het lassen is niet vereist. De warmtebeïnvloede zone zal in de gegloeide (O) conditie zijn, dus als de samenstelling uniforme sterkte vereist, ontwerp dan dienovereenkomstig of plan voor koudvervorming na het lassen waar haalbaar. 3003 lijdt niet aan spanningscorrosie, wat lasprocedures vereenvoudigt vergeleken met hogesterkte 7xxx-serielegeringen.
3003 rondstaven worden doorgaans geleverd met een walshuid. Beschikbare oppervlaktebehandelingen omvatten:
Elke zending 3003 aluminium rondstaaf van Linsy wordt geleverd met een Fabriekscertificaat (MTC) met daarin het partijnummer, de chemische samenstelling, mechanische eigenschappen en dimensionale controleresultaten voor uw specifieke partij. Ons kwaliteitsmanagementsysteem is gecertificeerd volgens ISO 9001, wat traceerbaarheid van grondstof tot eindproduct waarborgt.
Extra kwaliteitsdiensten beschikbaar:
Linsy Aluminium is een in Shenzhen gevestigde aluminiumfabriek met meer dan 20 jaar ervaring in het leveren van aluminiumproducten aan klanten in meer dan 20 landen. Ons 3003 rondstaafprogramma is gebouwd op betrouwbare walserijpartnerschappen, consistente kwaliteit en flexibele orderafhandeling:
Voor diepere technische informatie over 3003 aluminiumlegering en vergelijkingen met andere kwaliteiten, raadpleeg de volgende artikelen uit de Linsy Knowledge Hub:
V: Wat is het verschil tussen 3003-H14 en 3003-H22 ronde staaf?
A: Beide temperaturen bereiken vergelijkbare sterkteniveaus, maar H22 is koudvervormd en vervolgens gedeeltelijk uitgegloeid, wat een betere ductiliteit en vervormbaarheid geeft dan H14 bij vergelijkbare sterkte. H14 is alleen koudvervormd (halfhard) en wordt vaker op voorraad gehouden. Kies H22 wanneer uw proces buigen of vormen na bewerking omvat; kies H14 voor algemene bewerking waarbij vervormbaarheid minder kritisch is.
V: Kan 3003 aluminium ronde staaf warmtebehandeld worden?
A: Nee. 3003 is een niet-warmtebehandelbare legering. De sterkte wordt ontwikkeld door koudvervorming (rekkingsversteviging). Als uw toepassing warmtebehandelbare eigenschappen vereist, overweeg dan 6061 ronde staaf. Houd er rekening mee dat 3003 zachter wordt bij langdurige blootstelling aan temperaturen boven ongeveer 340°C.
V: Welke toleranties kan ik verwachten bij 3003 ronde staaf diameters?
A: Standaardtoleranties volgens ASTM B221 zijn doorgaans h9 tot h11 voor koudnabewerkte staven, afhankelijk van de diameter. Nauwere toleranties tot h8 zijn op aanvraag beschikbaar. Vermeld bij het bestellen uw vereiste tolerantieklasse of lever uw tekening met tolerantieaanduidingen, zodat wij haalbaarheid en levertijd kunnen bevestigen.
V: Is 3003 ronde staaf geschikt voor maritieme omgevingen?
A: Ja, 3003 biedt goede weerstand tegen atmosferische maritieme corrosie en presteert goed onder milde zoutsproeicondities. Het wordt veel gebruikt voor dekbeslag, leuningen en niet-structurele maritieme fittingen. Voor volledig ondergedompelde of ernstige spatwaterzones hebben 5083 of 5086 de voorkeur vanwege hun superieure corrosiebestendigheid in zeewater.
V: Kunnen 3003 ronde staven geanodiseerd worden?
A: Ja, maar met kanttekeningen. Decoratief anodiseren in transparante of gekleurde afwerkingen is haalbaar op 3003. Het mangaangehalte kan echter een licht grijsachtige of donkerdere tint produceren in vergelijking met 6063-geanodiseerde oppervlakken. Als consistent helder anodiseren kritisch is, overweeg dan 6063-T5 ronde staaf als alternatief. Voor functioneel niet-decoratief anodiseren (uitsluitend corrosiebescherming) presteert 3003 goed.
V: Wat is uw minimale bestelhoeveelheid (MOQ) voor 3003 ronde staven?
A: Wij hanteren een flexibele MOQ, afhankelijk van de specifieke diameter, temperatuur en of het artikel op voorraad is. Voor standaardmaten zijn kleine hoeveelheden voor monstername of prototyping welkom. Neem contact op met ons verkoopteam met uw specificaties voor een specifieke MOQ-bevestiging.
V: Hoe lang duurt de levering?
A: Voorraadmaten in gangbare temperaturen worden doorgaans binnen 7–15 dagen verzonden. Aangepaste diameters of niet-standaard temperaturen vereisen doorgaans 20–40 dagen, afhankelijk van de beschikbaarheid bij de walserij en het ordervolume. Grote productieorders kunnen oplopen tot 60 dagen. Wij verstrekken bij elke offerte een bevestigd leveringsschema.
V: Levert u internationaal?
A: Ja. Wij verzenden naar klanten in Noord-Amerika, Europa, Zuidoost-Azië, het Midden-Oosten en Australië. Wij verzorgen exportdocumentatie, waaronder commerciële facturen, paklijsten, certificaten van oorsprong en eventuele bestemmingslandspecifieke papierwerk. Zowel zeevracht als luchtvracht zijn beschikbaar.
V: Welke documentatie wordt bij de bestelling geleverd?
A: Elke bestelling wordt verzonden met een Mill Test Certificate (MTC) waarin de chemische samenstelling en mechanische eigenschappen voor uw specifieke partij worden gedocumenteerd. Aanvullende documenten zoals testrapporten van derden (SGS), dimensionale inspectierapporten of certificaten van oorsprong zijn op aanvraag beschikbaar bij het plaatsen van de bestelling.
V: Kunt u bewerkte of afgewerkte 3003 ronde staaf componenten leveren?
A: Ja. Onze interne bewerkingscapaciteit omvat CNC-draaien, frezen, boren en tappen. Wij kunnen 3003 ronde staven leveren op maat gezaagd, oppervlaktebehandeld (gepolijst of geanodiseerd) of bewerkt volgens uw tekeningpecificaties. Dit kan uw totale inkoopcyclus verkorten door productieklaar onderdelen te leveren in plaats van ruw materiaal.
Linsy Voordelen
Linsy Aluminum is een toonaangevende leverancier van aluminiumverwerkingsproducten en levert aan diverse industrieën, waaronder de ruimtevaart, algemene machinebouw, automobielindustrie, scheepvaart, scheepsbouw en andere gespecialiseerde industriële toepassingen.
We zetten ons in om de hoogste kwaliteits- en milieunormen te handhaven, zoals blijkt uit onze certificeringen: ISO 9001:2008, ISO 14001:2004 en SGS.