4032 to stop aluminium z serii 4xxx poddawany obróbce cieplnej, zawierający 11–13,5% krzemu, co zapewnia mu niski współczynnik rozszerzalności cieplnej oraz dobrą wytrzymałość w podwyższonych temperaturach. Jest to standardowy stop przerabiany plastycznie na kute tłoki, korbowody i inne elementy, które muszą zachowywać wymiary pod wpływem ciepła i obciążenia. Firma Linsy dostarcza stop 4032 w postaci kutych wlewków, prętów, blach i rur — wszystkie produkty są objęte certyfikatami badań hutniczych.
Dostępne formularze: kuty wlewek / pręt / blacha / rura / profil
Typowe temperamenty: T6 / T651
Wsparcie w zakresie przetwarzania: kucie / obróbka CNC / obróbka cieplna / anodowanie
Dokumenty dotyczące jakości: Raport MTC dołączany do każdego zamówienia
Stop aluminium 4032 (EN AW-4032 / UNS A94032) to bogaty w krzem stop z serii 4xxx przerabiany plastycznie. Jego cechą charakterystyczną jest niski współczynnik rozszerzalności cieplnej w połączeniu z zachowaniem wytrzymałości w podwyższonych temperaturach — właściwości te czynią go preferowanym materiałem na kute tłoki silników spalinowych.
W przeciwieństwie do większości stopów z serii 4xxx, stosowanych głównie jako spoiwo do spawania, stop 4032 jest konstrukcyjnym stopem przerabianym plastycznie. Wysoka zawartość krzemu (11–13,5%) kontroluje wzrost cieplny, natomiast dodatki miedzi, magnezu i niklu budują wytrzymałość podczas obróbki cieplnej T6. Stop jest dostarczany niemal wyłącznie w stanie T6 lub T651.
Kute wlewki i pręty wyciskane to podstawowe formy stopu 4032, stosowane na tłoki, korbowody i precyzyjnie obrabiane elementy pracujące w wysokich temperaturach. Dostarczane w stanie T6 / T651.
| Stop | Temperament | Średnica (mm) | Długość (mm) |
|---|---|---|---|
| 4032 | T6, T651 | 20–250 | 1,000–6,000 |
Kute półfabrykaty tłoków są dostępne na zamówienie — należy określić zakres kucia w zapytaniu ofertowym (RFQ).
Blacha na panele osłon termicznych, uszczelki i formowane elementy pracujące w wysokich temperaturach.
| Stop | Temperament | Grubość (mm) | Szerokość (mm) | Długość (mm) |
|---|---|---|---|---|
| 4032 | T6, T651 | 1.0–50 | 500–1,500 | 1,000–4,000 |
Rury i pręty drążone na tuleje i panewki konstrukcyjne pracujące w wysokich temperaturach.
| Stop | Temperament | OD (mm) | Grubość ścianki (mm) | Długość (mm) |
|---|---|---|---|---|
| 4032 | T6, T651 | 20–150 | 2–15 | 1,000–6,000 |
| Standard | Oznaczenie |
|---|---|
| EN AW | AW-4032 |
| UNS | A94032 |
| ASTM (odkuwki) | B247 |
| ASTM (pręt) | B211 |
| ISO | AlSi12CuMgNi |
Zgodnie z EN 573-3 / ASTM B247:
| Element | Waga % |
|---|---|
| Si | 11.0–13.5 |
| Fe | 0,7 maks |
| Cu | 0.50–1.3 |
| Mn | 0,50 maks. |
| Mg | 0.80–1.3 |
| Ni | 0.50–1.3 |
| Cr | — |
| Zn | 0,25 maks |
| Ti | — |
| Inni (każdy) | 0.05 max |
| Inne (łącznie) | 0,15 maks |
| Al | Równowaga |
| Temperament | Wytrzymałość na rozciąganie (MPa) | Granica plastyczności (MPa) | Wydłużenie A50 (%) | Twardość HB |
|---|---|---|---|---|
| T6 | 310–350 | 275–295 | 9–11 | 110–130 |
| T651 | 310–350 | 270–290 | 9–11 | 110–130 |
Uwaga: Stop 4032 jest dostarczany niemal wyłącznie w stanie T6/T651. Wartości są typowymi zakresami dla produktów kutych lub wyciskanych. Należy potwierdzić konkretne zamówienia certyfikatami badań hutniczych.
Roztworowe przesycanie i sztuczne starzenie. Stan T6 zapewnia pełną wytrzymałość i twardość stopu 4032, co czyni go standardowym stanem dla kutych tłoków i korbowodów.
Roztworowe przesycanie, odprężanie przez rozciąganie, a następnie sztuczne starzenie. Stan T651 oferuje tę samą wytrzymałość co T6, ale z niższymi naprężeniami resztkowymi — preferowany dla grubych przekrojów i precyzyjnie obrabianych części, gdzie kluczowa jest stabilność wymiarowa.
| Temperament | Najlepsze dla | Kluczowa zaleta |
|---|---|---|
| T6 | Kute tłoki, korbowody, elementy pracujące w wysokich temperaturach | Maksymalna wytrzymałość po obróbce cieplnej |
| T651 | Precyzyjnie obrabiane grube przekroje | Niższe naprężenia resztkowe, mniejsze odkształcenia |
Zawartość krzemu na poziomie 11–13,5% nadaje stopowi 4032 współczynnik rozszerzalności cieplnej wynoszący około 60–70% wartości typowych dla popularnych stopów z serii 6xxx lub 7xxx. Dzięki temu luz tłok-cylinder pozostaje stabilny w całym zakresie temperatur roboczych silnika — to najważniejsza właściwość dla kutych tłoków.
Stop 4032 zachowuje użyteczną wytrzymałość w temperaturach, w których wiele stopów aluminium mięknie. Działa niezawodnie w zakresie 150–250°C, typowym dla denek tłoków i elementów sąsiadujących z turbosprężarkami.
Rozproszone cząstki krzemu zapewniają dobrą odporność na zużycie ślizgowe, pomagając płaszczom tłoków współpracować z cylindrami bez nadmiernego zarysowania.
Stop 4032 ma umiarkowaną odporność korozyjną. Wysoka zawartość krzemu zmniejsza odporność na korozję wżerową i działanie wody morskiej w porównaniu ze stopami z serii 5xxx/6xxx. W zastosowaniach silnikowych jest zwykle chroniony filmami olejowymi, powłokami lub konstrukcyjnie — a nie dzięki inherentnej odporności korozyjnej stopu.
Stop 4032 jest stosowany wszędzie tam, gdzie wymagana jest jednocześnie stabilność termiczna i odporność na zużycie:
Każde zamówienie od Linsy obejmuje:
Linsy działa w oparciu o systemy zarządzania ISO 9001, ISO 14001 oraz ISO 45001. Czas realizacji produkcji wynosi od 10 do 60 dni, w zależności od formy produktu i złożoności zamówienia.
Linsy Aluminum dostarcza specjalistyczne stopy krzemowe odbiorcom z branży motoryzacyjnej, motorsportu i przemysłu na całym świecie. Dla stopu 4032:
Dowiedz się więcej o stopach krzemowych i kutych elementach aluminiowych:
Stop 4032 jest standardowym stopem przerabianym plastycznie na kute tłoki silników i korbowody. Jego niska rozszerzalność cieplna i zachowana wytrzymałość w wysokich temperaturach utrzymują stabilne luzy pod wpływem ciepła i obciążenia. Jest również stosowany na elementy sąsiadujące z turbosprężarkami oraz precyzyjne uchwyty, które muszą zachowywać wymiary podczas cykli termicznych.
Nie. Stop 4032 jest stopem przerabianym plastycznie (kutym/wyciskanym). Tłoki odlewane są zwykle wykonywane ze stopów odlewniczych z serii 3xx (np. 332, 336). Stop 4032 jest kuty, a nie odlewany — to rozróżnienie ma znaczenie zarówno dla właściwości, jak i dla procesu zakupu.
Nr 4032 to metal nieszlachetny, a nie stop wypełniający. Typowe spoiwa do spawania z serii 4xxx to 4043 i 4045 (niższa zawartość krzemu) lub 4145 (wyższa temperatura). Jeśli konieczne jest łączenie stopu 4032, należy dobrać materiał wypełniający w zależności od temperatury roboczej i skonsultować procedurę spawania.
Oba są kutymi stopami tłokowymi o niskim współczynniku rozszerzalności. Stop 2618 (Cu/Mg/Ni) charakteryzuje się wyższą odpornością temperaturową i jest powszechnie stosowany w przemyśle lotniczym i wyścigowym; stop 4032 (wysoka zawartość krzemu) zapewnia lepszą odporność na zużycie i niższy koszt przy produkcji wielkoseryjnych tłoków wysokowydajnych. Wybór zależy od temperatury, obciążenia i budżetu.
Anodowanie jest możliwe, ale daje szary, nierównomierny wygląd ze względu na zawartość krzemu. Twarde anodowanie (Typ III) jest czasami stosowane na powierzchniach narażonych na zużycie; dekoracyjne anodowanie błyszczące nie jest typowe dla stopu 4032.
Minimalna ilość zamówienia (MOQ) zależy od formy produktu. Kute wlewki mają zazwyczaj wyższe MOQ niż pręty. W celu uzyskania szczegółowych informacji prosimy o kontakt z Linsy.
Tak. Kute półfabrykaty tłoków oraz niestandardowe profile kucia są dostępne na życzenie. Prosimy o przesłanie profilu kucia i projektu w zapytaniu ofertowym (RFQ).
Każda dostawa obejmuje świadectwo badań hutniczych (MTC) z podaniem składu chemicznego i właściwości mechanicznych. Raporty stron trzecich SGS są dostępne na życzenie.
Czas realizacji produkcji wynosi 10–60 dni, w zależności od formy produktu, wymiarów i wielkości zamówienia.
Tak. Linsy dostarcza produkty aluminiowe do odbiorców na całym świecie. Warunki dostawy i opcje frachtu są potwierdzane podczas składania zamówienia.
Zalety Linsy
Linsy Aluminium jest wiodącym dostawcą produktów do obróbki aluminium, obsługującym różne branże, w tym lotnictwo, inżynierię ogólną, motoryzację, przemysł morski, stoczniowy i inne specjalistyczne zastosowania przemysłowe.
Dążymy do utrzymania najwyższych standardów jakości i odpowiedzialności za środowisko, o czym świadczą nasze certyfikaty: ISO 9001:2008, ISO 14001:2004 oraz SGS.