Stop aluminium 1060 (UNS A91060, EN AW-1060/Al99.6) to gatunek aluminium czystego handlowo, zawierający minimum 99,6% aluminium. Jako stop z serii 1xxx, 1060 nie podlega obróbce cieplnej i charakteryzuje się doskonałą odpornością korozyjną, wysokim przewodnictwem cieplnym i elektrycznym, wyjątkową podatnością do formowania oraz dobrą refleksyjnością. Szeroko stosowany w urządzeniach chemicznych, przewodach elektrycznych, przetwórstwie spożywczym, wymiennikach ciepła oraz ogólnych pracach blacharskich, 1060 jest jednym z najbardziej opłacalnych gatunków czystego aluminium do zastosowań przemysłowych. Firma Linsy dostarcza blachy, płyty, kręgi, pręty, rury i druty ze stopu 1060 w stanach O, H12, H14, H16, H18 i H112, z możliwością dostosowania wymiarów, wykończenia powierzchni oraz dostępnymi certyfikatami MTC.
Dostępne formularze: blacha / płyta / krąg / pręt / rura / drut / taśma / folia
Typowe temperamenty: O / H12 / H14 / H16 / H18 / H112
Wsparcie w zakresie przetwarzania: obróbka CNC / cięcie laserowe / spawanie TIG i MIG / polerowanie / anodowanie / folia ochronna PVC
Dokumenty dotyczące jakości: Do każdego zamówienia dołączany jest raport MTC; raporty z badań SGS dostępne są na żądanie
Stop aluminium 1060 (UNS A91060, EN AW-1060/Al99.6) to handlowo czysty gatunek aluminium do przeróbki plastycznej z serii 1xxx, zawierający minimum 99,6% aluminium wagowo. Jako stop niepodlegający obróbce cieplnej, 1060 swoje właściwości zawdzięcza wyłącznie wysokiej czystości składu oraz obróbce na zimno. Jest ceniony za doskonałą odporność korozyjną, wysokie przewodnictwo elektryczne i cieplne, wyjątkową podatność do formowania oraz dobrą refleksyjność — co czyni go preferowanym materiałem do zastosowań elektrycznych, chemicznych i w przetwórstwie spożywczym, gdzie czystość i obojętność chemiczna są ważniejsze niż wytrzymałość.
Stop 1060 dobrze poddaje się formowaniu na zimno i na gorąco, jest łatwo spawalny konwencjonalnymi metodami, w tym TIG (GTAW) i MIG (GMAW), oraz dobrze reaguje na anodowanie i polerowanie. Jest dopuszczony zgodnie z głównymi normami międzynarodowymi, w tym ASTM B209 (blacha i płyta), ASTM B210 (ciągnione rury bez szwu), ASTM B211 (walcowane lub wykańczane na zimno pręty, pręty okrągłe i drut), ASTM B221 (wyciskane pręty, pręty okrągłe, rury i profile), ISO 6361 oraz EN 573-3.
Firma Linsy dostarcza aluminium 1060 w pełnym zakresie standardowych i niestandardowych form produktowych. Długość, szerokość i tolerancje wymiarowe mogą być dostosowane do wymagań projektu. Opcje cięcia na wymiar i cięcia na długość są dostępne na życzenie.
| Formularz | Temperament | Grubość (mm) | Szerokość (mm) | Długość (mm) |
|---|---|---|---|---|
| Blacha / krąg 1060 | O, H12, H14, H16, H18, H112 | 0.3 – 6.0 | 500 – 2600 | 500 – 16000 |
| Formularz | Temperament | Grubość (mm) | Szerokość (mm) | Długość (mm) |
|---|---|---|---|---|
| Płyta 1060 | O, H112 | 6.0 – 200 | 500 – 2600 | 500 – 12000 |
| Formularz | Temperament | Średnica (mm) | Długość (mm) |
|---|---|---|---|
| Pręt okrągły 1060 | O, H112 | 3 – 300 | 1000 – 6000 |
| Formularz | Temperament | Średnica zewnętrzna (mm) | Grubość ścianki (mm) | Długość (mm) |
|---|---|---|---|---|
| Rura 1060 | O, H112 | 6 – 300 | 0.5 – 20 | 1000 – 6000 |
| Formularz | Temperament | Średnica (mm) |
|---|---|---|
| Drut 1060 | O, H14, H18 | 0.2 – 12 |
Oprócz standardowych form wymienionych powyżej, firma Linsy może dostarczać taśmy i folie ze stopu 1060 do zastosowań elektrycznych, opakowaniowych i przemysłowych. Niestandardowe profile ze stopu 1060 mogą być wykonane według dostarczonej dokumentacji. Prosimy o kontakt z naszą specyfikacją w celu uzyskania wyceny.
| Standard | Oznaczenie |
|---|---|
| UNS | A91060 |
| EN / EN AW | EN AW-1060 / Al99.6 |
| AA (Stowarzyszenie Aluminium) | 1060 |
| JIS | A1060 |
| GB (norma chińska) | 1060 |
| ISO | Al 99,6 |
Mające zastosowanie normy ASTM dla stopu 1060:
Skład chemiczny stopu aluminium 1060 jest zgodny z normami ASTM B209 i EN 573-3. Wartości podano w procentach wagowych (%).
| Element | Min % | Maks. % |
|---|---|---|
| Aluminium (Al) | 99.60 | — |
| Żelazo (Fe) | — | 0.35 |
| Krzem (Si) | — | 0.25 |
| Cynk (Zn) | — | 0.05 |
| Miedź (Cu) | — | 0.05 |
| Mangan (Mn) | — | 0.03 |
| Magnez (Mg) | — | 0.03 |
| Tytan (Ti) | — | 0.03 |
| Wanad (V) | — | 0.05 |
| Inne, Każde | — | 0.03 |
| Pozostałe, Razem | — | 0.10 |
Uwaga: Zawartość aluminium stanowi resztę. Maksymalne wartości poszczególnych pierwiastków są zgodne z normami ASTM i EN. Pełny skład zgodny z zamówionym gatunkiem ASTM zostanie potwierdzony w certyfikacie MTC.
Poniższe właściwości mechaniczne są typowe dla blachy i płyty ze stopu aluminium 1060 zgodnie z ASTM B209 w temperaturze pokojowej. Rzeczywiste wartości zależą od formy produktu, grubości i historii obróbki. Prosimy o zapoznanie się z certyfikatem MTC dla konkretnego zamówienia.
| Nieruchomość | Typowa wartość |
|---|---|
| Wytrzymałość na rozciąganie (Ultimate) | 70 – 95 MPa |
| Wytrzymałość na rozciąganie (granica plastyczności, odchylenie 0,2%) | 20 – 35 MPa |
| Wydłużenie przy zerwaniu | 25 – 40% |
| Nieruchomość | Typowa wartość |
|---|---|
| Wytrzymałość na rozciąganie (Ultimate) | 85 – 120 MPa |
| Wytrzymałość na rozciąganie (granica plastyczności, odchylenie 0,2%) | 70 – 105 MPa |
| Wydłużenie przy zerwaniu | 5 – 15% |
| Nieruchomość | Typowa wartość |
|---|---|
| Wytrzymałość na rozciąganie (Ultimate) | 125 – 150 MPa |
| Wytrzymałość na rozciąganie (granica plastyczności, odchylenie 0,2%) | 115 – 140 MPa |
| Wydłużenie przy zerwaniu | 2 – 8% |
Stop 1060 jest stopem niepodlegającym obróbce cieplnej z serii 1xxx. Jego wytrzymałość i podatność do formowania są kontrolowane wyłącznie przez stan umocnienia przez odkształcenie (stan H) lub stan wyżarzony (stan O). Dla stopu 1060 nie istnieją stany T.
| Temperament | Opis | Najlepsze dla |
|---|---|---|
| O (wyżarzony) | W pełni wyżarzony — najmiększy stan, maksymalna ciągliwość | Tłoczenie głębokie, wyoblanie, tłoczenie i złożone operacje formowania |
| H12 | Umocniony przez odkształcenie — ćwierćtwardy | Umiarkowane formowanie z nieznacznie podwyższoną wytrzymałością |
| H14 | Umocniony przez odkształcenie — półtwardy | Ogólne prace blacharskie, umiarkowane gięcie i formowanie |
| H16 | Umocniony przez odkształcenie — trzy czwarte twardy | Części wymagające wyższej wytrzymałości przy ograniczonym formowaniu |
| H18 | Umocniony przez odkształcenie — w pełni twardy, maksymalna wytrzymałość uzyskana przez obróbkę na zimno | Części płaskie, panele urządzeń chemicznych, tabliczki znamionowe |
| H112 | Stan po wytworzeniu — odpowiedni dla produktów bez specjalnej kontroli umocnienia przez odkształcenie lub obróbki cieplnej | Płyty i grubsze przekroje dostarczane w stanie surowym |
Ważne: Stany H22, H24 i H26 (umocnione przez odkształcenie i częściowo wyżarzone) mogą być również dostępne dla aluminium 1060. Prosimy o kontakt, jeśli potrzebne są te pośrednie stany.
Przy minimalnej zawartości aluminium wynoszącej 99,6%, stop 1060 charakteryzuje się doskonałą odpornością na korozję atmosferyczną, wodę słodką oraz wiele środowisk chemicznych. Wysoka czystość minimalizuje ilość cząstek międzymetalicznych, zmniejszając podatność na korozję wżerową i galwaniczną. Stop 1060 jest powszechnie stosowany w zbiornikach do przechowywania chemikaliów, urządzeniach do przetwórstwa spożywczego oraz w środowiskach morskich, gdzie odporność korozyjna jest podstawowym wymaganiem.
Aluminium 1060 ma przewodność elektryczną wynoszącą około 61% IACS (Międzynarodowy Wzorzec Miedzi Wyżarzonej) — jedną z najwyższych spośród wszystkich stopów aluminium. Jego przewodność cieplna wynosi około 234 W/m·K w temperaturze 25°C. Właściwości te czynią stop 1060 materiałem z wyboru do szyn zbiorczych, przewodów elektrycznych, żeberek wymienników ciepła oraz elementów radiatorów w energoelektronice.
Czyste aluminium 1060 wykazuje doskonałą podatność na formowanie na zimno i na gorąco. W stanie O może być głęboko tłoczone, wyoblane, wykrawane i gięte z małymi promieniami gięcia bez pękania. Stop jest łatwo spawalny metodami TIG (GTAW) i MIG (GMAW), a także spawaniem oporowym. Jako materiał dodatkowy do spawania stopu 1060 zaleca się zwykle drut 1100 lub 4043. Należy pamiętać, że strefy spawania będą w stanie wyżarzonym; jeśli wymagana jest wytrzymałość po spawaniu, należy rozważyć kontekst zastosowania — stop 1060 jest wybierany głównie ze względu na odporność korozyjną i przewodność, a nie wytrzymałość konstrukcyjną.
Aluminium 1060 może być formowane na zimno w stanie O (wyżarzonym) z małymi promieniami gięcia. Stany H oferują stopniowo wyższą wytrzymałość, ale mniejszą podatność na formowanie — należy dobrać stan w zależności od stopnia skomplikowania operacji formowania. Do głębokiego tłoczenia zalecany jest stan O.
Podobnie jak większość czystych gatunków aluminium, stop 1060 jest stosunkowo miękki i podczas obróbki skrawaniem ma tendencję do klejenia się do narzędzia. Zaleca się stosowanie ostrych narzędzi z węglików spiekanych lub stali szybkotnącej, odpowiednich kątów przyłożenia oraz właściwego smarowania lub chłodziwa dla uzyskania najlepszych rezultatów. W przypadku zastosowań wymagających intensywnej obróbki skrawaniem należy rozważyć, czy twardszy stop, taki jak 5052 lub 6061, nie będzie bardziej odpowiedni.
Stop 1060 jest wysoce spawalny metodami TIG (GTAW) i MIG (GMAW). Zaleca się stosowanie materiału dodatkowego 1100 lub 4043. Spawanie oporowe (punktowe i liniowe) również sprawdza się dobrze w przypadku stopu 1060 ze względu na jego wysoką przewodność elektryczną. Należy zauważyć, że strefa wpływu ciepła (HAZ) powraca do stanu wyżarzonego (O) — jeśli zastosowanie wymaga pełnej wytrzymałości po spawaniu, obróbka plastyczna na zimno po spawaniu zwykle nie jest praktyczna i bardziej odpowiedni może być wybór innego stopu.
Firma Linsy oferuje następujące opcje wykończenia powierzchni dla aluminium 1060:
Każde zamówienie aluminium 1060 od firmy Linsy obejmuje Świadectwo Kontroli Wytopu (MTC) wystawione na naszą nazwę, dokumentujące numer wytopu, skład chemiczny i właściwości mechaniczne dla konkretnej partii. Żadne zamówienie nie jest wysyłane bez MTC.
W przypadku projektów wymagających niezależnej weryfikacji przez stronę trzecią, raporty z badań SGS są dostępne na życzenie za dodatkową opłatą. Dostępne są następujące rodzaje raportów SGS dla produktów ze stopu 1060:
Linsy Aluminum to huta aluminium z siedzibą w Shenzhen z ponad 20-letnim doświadczeniem branżowym, specjalizująca się w dostawach pełnego spektrum stopów aluminium z serii 1000–8000. Dostarczamy blachy, płyty, kręgi, pręty, rury i druty ze stopu 1060 z szerokiego magazynu, wspierane produkcją na zamówienie z niskim MOQ dla niestandardowych rozmiarów i specyfikacji. Nasz model sprzedaży bezpośrednio z fabryki oznacza konkurencyjne ceny, szybką komunikację i kompleksową kontrolę jakości od wyboru surowca do kontroli gotowego produktu.
Firma Linsy posiada certyfikaty ISO 9001 (Zarządzanie Jakością), ISO 14001 (Zarządzanie Środowiskowe) oraz ISO 45001 (Bezpieczeństwo i Higiena Pracy). Nasze możliwości obróbki wewnętrznej — obróbka CNC, spawanie TIG i MIG, cięcie laserowe, polerowanie, anodowanie i nakładanie folii ochronnej PVC — pozwalają nam dostarczać materiał ze stopu 1060 w stanie gotowym do użycia, zmniejszając koszty dalszej obróbki i przetwarzania po Państwa stronie. Typowy czas realizacji zamówień niestandardowych wynosi 10–60 dni, w zależności od wymiarów i wymagań dotyczących obróbki.
Aluminium 1060 to komercyjnie czysty, przerabiany plastycznie stop aluminium zawierający co najmniej 99,6% aluminium. Należy do serii 1xxx i nie jest poddawany obróbce cieplnej. Jest ceniony za doskonałą odporność korozyjną, wysoką przewodność elektryczną i cieplną oraz wyjątkową podatność na formowanie.
Nie. Stop 1060 to czyste aluminium z serii 1xxx i nie może być wzmacniany obróbką cieplną. Jego właściwości mechaniczne są kontrolowane wyłącznie przez obróbkę plastyczną na zimno (umocnienie odkształceniowe) — stany H (H12, H14, H18 itd.) wskazują stopień odkształcenia na zimno. Najmiększym stanem jest stan O (wyżarzony).
Oba są czystymi gatunkami aluminium z serii 1xxx. Stop 1060 ma minimalną zawartość aluminium 99,6%, podczas gdy stop 1100 ma minimum 99,0%. Stop 1060 jest czystszy, co oznacza lepszą odporność korozyjną, wyższą przewodność elektryczną i nieco miększe właściwości mechaniczne. Stop 1100 zawiera nieco więcej pierwiastków stopowych (głównie żelazo i krzem), co daje mu nieznacznie wyższą wytrzymałość. W większości zastosowań są one funkcjonalnie podobne, a wybór często sprowadza się do dostępności i kosztów. Szczegółowy artykuł porównawczy dostępny jest w sekcji Powiązane zasoby.
Firma Linsy dostarcza aluminium 1060 w stanach O (wyżarzony), H12 (ćwierć twardy), H14 (półtwardy), H16 (trzy czwarte twardy), H18 (pełnotwardy) oraz H112 (stan po wytworzeniu). Stany H22, H24 i H26 (umocnione odkształceniowo i częściowo wyżarzone) mogą być również dostępne. Należy zauważyć, że stop 1060 nie ma stanów T — jeśli widzą Państwo oznaczenia stanu “T” dla stopu 1060, są one nieprawidłowe. Patrz powyższy Przewodnik doboru stanów, aby zapoznać się z opisami stanów i zalecanymi zastosowaniami.
Tak. Stop 1060 jest wysoce spawalny metodami TIG (GTAW), MIG (GMAW) oraz spawaniem oporowym. Zalecane materiały dodatkowe to 1100 (dla zachowania czystości) lub 4043 (dla lepszej płynności). Strefa wpływu ciepła spoiny będzie w stanie wyżarzonym — jeśli wytrzymałość po spawaniu jest krytyczna, należy ocenić, czy inny stop będzie bardziej odpowiedni dla danego zastosowania.
Aluminium 1060 w stanie O ma przewodność elektryczną wynoszącą około 61% IACS w temperaturze 20°C — jedną z najwyższych wśród stopów aluminium. Czyni to z niego preferowany materiał do szyn zbiorczych, przewodów i elementów transformatorów, gdzie pożądane jest zmniejszenie masy w porównaniu z miedzią.
Tak. Każde zamówienie aluminium 1060 od firmy Linsy obejmuje Świadectwo Kontroli Wytopu (MTC) dokumentujące numer wytopu, pełny skład chemiczny i właściwości mechaniczne dla konkretnej partii produkcyjnej. Raporty z badań SGS przez stronę trzecią są również dostępne na życzenie w celu dodatkowej weryfikacji.
Typowy czas realizacji produkcji niestandardowej aluminium 1060 w firmie Linsy wynosi 10–60 dni, w zależności od konkretnego stanu, wymiarów, wymagań dotyczących obróbki i wielkości zamówienia. Produkty z magazynu mogą zostać wysłane w ciągu kilku dni. Prosimy o kontakt z naszym zespołem z Państwa specyfikacją w celu oszacowania czasu realizacji dla konkretnego projektu.
Tak. Firma Linsy wspiera produkcję na zamówienie z niskim MOQ dla produktów niestandardowych i przyjmuje zamówienia o mieszanych specyfikacjach do zakupów projektowych. Prosimy o kontakt z naszym zespołem sprzedaży z Państwa wymaganiami w celu uzyskania wyceny.
Firma Linsy posiada certyfikaty ISO 9001 (Systemy Zarządzania Jakością), ISO 14001 (Systemy Zarządzania Środowiskowego) oraz ISO 45001 (Systemy Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy). Certyfikaty te dotyczą działalności naszej firmy. Raporty z badań SGS dla poszczególnych zamówień są dostępne na życzenie za dodatkową opłatą.
Wyślijcie Państwo specyfikację materiału — stop, stan, formę produktu, wymiary, ilość, wymagania dotyczące wykończenia powierzchni oraz wszelkie potrzeby obróbcze — przez nasz formularz kontaktowy lub bezpośrednio do naszego zespołu sprzedaży. Odpowiadamy z ceną i czasem realizacji w ciągu jednego dnia roboczego.
Tak. Dostarczamy aluminium 1060 zarówno w wymiarach standardowych, jak i niestandardowych. Długość, szerokość, grubość oraz średnica mogą zostać dostosowane do potrzeb projektu. Oferujemy również usługi cięcia na wymiar oraz cięcia na długość.
Tak. Firma Linsy wysyła produkty aluminiowe na cały świat, w tym do Europy, Ameryki Północnej, Azji Południowo-Wschodniej, na Bliski Wschód, do Afryki oraz Ameryki Południowej. W przypadku wszystkich zamówień zagranicznych stosowane jest opakowanie eksportowe zgodne z międzynarodowymi standardami transportowymi.
Zalety Linsy
Linsy Aluminium jest wiodącym dostawcą produktów do obróbki aluminium, obsługującym różne branże, w tym lotnictwo, inżynierię ogólną, motoryzację, przemysł morski, stoczniowy i inne specjalistyczne zastosowania przemysłowe.
Dążymy do utrzymania najwyższych standardów jakości i odpowiedzialności za środowisko, o czym świadczą nasze certyfikaty: ISO 9001:2008, ISO 14001:2004 oraz SGS.