Stop aluminium 1200 to handlowo czysty gatunek aluminium (Al99.0 / EN AW-1200) o minimalnej zawartości aluminium wynoszącej 99,01 TP3T. Należy do serii 1000 i jest ceniony za wyjątkową odporność na korozję, wysokie przewodnictwo cieplne oraz doskonałą podatność na formowanie. Jako stop nieumacniany cieplnie, aluminium 1200 jest dostarczane zazwyczaj w stanach O, H12, H14, H16, H18, H22 oraz H24. Firma Linsy dostarcza blachy, zwoje, rury, pręty i druty ze stopu aluminium 1200 w wymiarach niestandardowych, a każda dostawa obejmuje świadectwo badań materiałowych (MTC).
Dostępne formularze: blacha / zwój / rura / pręt / drut / profile niestandardowe
Typowe temperamenty: O / H12 / H14 / H16 / H18 / H22 / H24
Wsparcie w zakresie przetwarzania: obróbka CNC / cięcie laserowe / polerowanie / anodowanie
Dokumenty dotyczące jakości: Świadectwo MTC przy każdej dostawie; badania SGS dostępne na życzenie
Stop aluminium 1200 to handlowo czysty gatunek aluminium z serii 1000, o minimalnej zawartości aluminium wynoszącej 99,01 TP3T. Oznaczony jako EN AW-1200 (Al99.0) zgodnie z normą europejską, oferuje wyższą czystość oraz nieznacznie lepsze właściwości mechaniczne w porównaniu z aluminium 1050, zachowując jednocześnie te same kluczowe zalety: doskonałą odporność na korozję, wysokie przewodnictwo cieplne i elektryczne oraz wyjątkową podatność na formowanie.
Jako stop nieumacniany cieplnie, aluminium 1200 uzyskuje swoją wytrzymałość wyłącznie poprzez obróbkę na zimno (umocnienie odkształceniowe). To sprawia, że dobór stanu jest kluczowy w zastosowaniach wymagających określonej równowagi pomiędzy wytrzymałością, plastycznością a podatnością na obróbkę. Stop ten jest szeroko stosowany w przemyśle chemicznym, przetwórstwie spożywczym, budownictwie oraz w ogólnym przemyśle, gdzie odporność na korozję i podatność na formowanie są podstawowymi wymaganiami materiałowymi.
Firma Linsy posiada w magazynie i dostarcza aluminium 1200 w wielu postaciach produktowych, z możliwością wykonania wymiarów niestandardowych na życzenie. Każda postać produktu jest objęta dokumentacją MTC i może być dostarczona w pełnym zakresie stanów.
Blacha i zwój ze stopu aluminium 1200 są szeroko stosowane w pokryciach dachowych, okładzinach, urządzeniach chemicznych, pojemnikach przemysłu spożywczego oraz w zastosowaniach refleksyjnych. Typowy zakres grubości wynosi od 0,3 mm do 6,0 mm dla blach i zwojów, przy szerokości do 2600 mm. Standardowe stany obejmują O (w pełni wyżarzony), H12, H14, H16, H18, H22 oraz H24.
| Stop | Temperament | Grubość (mm) | Szerokość (mm) | Długość (mm) |
|---|---|---|---|---|
| 1200 Alu. Arkusz/Cewka | O, H12, H14, H16, H18, H22, H24 | 0.3–6.0 | 500–2600 | 500–16000 |
| Długość, szerokość i grubość mogą być dostosowane do indywidualnych wymagań | ||||
Rura ze stopu aluminium 1200 jest stosowana w wymiennikach ciepła, transporcie płynów oraz w zastosowaniach konstrukcyjnych, gdzie odporność na korozję ma priorytet nad wytrzymałością mechaniczną. Dostępna w szerokim zakresie średnic zewnętrznych, z opcjami ścianek cienkich i grubych. Standardowe stany obejmują O, H12, H14, H16, H18, H22 oraz H24.
| Stop | Temperament | Średnica zewnętrzna (mm) | Średnica wewnętrzna (mm) | Długość (mm) |
|---|---|---|---|---|
| Rura aluminiowa 1200 | O, H12, H14, H16, H18, H22, H24 | Φ1–17 000 | Φ0,5–1 500 | 5–20,000 |
| Długość, średnica zewnętrzna i grubość ścianki mogą być dostosowane do indywidualnych wymagań | ||||
Pręt ze stopu aluminium 1200 jest powszechnie stosowany na szyny prądowe, elementy złączne, kołki, nity oraz jako ogólny materiał do obróbki mechanicznej. Jego wysokie przewodnictwo elektryczne czyni go praktycznym wyborem w miejscach, gdzie wymagane jest zarówno przewodnictwo, jak i odporność na korozję. Dostępny w profilach okrągłych, kwadratowych i sześciokątnych.
| Stop | Temperament | Średnica (mm) | Długość (mm) |
|---|---|---|---|
| 1200 Alu. Drążek | O, H12, H14, H16, H18, H22, H24 | Φ1–10 000 | 5–20,000 |
| Długość, średnica i profil przekroju poprzecznego mogą być dostosowane do indywidualnych wymagań | |||
Drut ze stopu aluminium 1200 jest szeroko stosowany w przewodach elektrycznych, drutach uziemiających, materiałach wypełniających do spawania oraz w ogólnych pracach produkcyjnych. Jego wysokie przewodnictwo elektryczne i odporność na korozję sprawiają, że nadaje się zarówno do zastosowań wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Dla wszystkich średnic utrzymywane są ścisłe tolerancje wymiarowe wynoszące ±0,02 mm.
| Stop | Drut aluminiowy 1200 |
|---|---|
| Średnica drutu | 0,8–30 mm |
| Temperament | O, H12, H14, H16, H18, H22, H24 |
| Masa na zwój | Co najmniej 50 kg |
| Tolerancja wymiarowa | ±0,02 mm |
| Średnica, stan i masa zwoju mogą być dostosowane do indywidualnych wymagań | |
Oprócz standardowych form produktowych wymienionych powyżej, firma Linsy może dostarczać aluminium 1200 w postaci profili niestandardowych, folii oraz odkuwek. Skontaktuj się z naszym zespołem, aby omówić szczegółowe wymagania dotyczące wymiarów, stanu i obróbki.
Stop aluminium 1200 jest uznawany w wielu normach międzynarodowych. Poniżej przedstawiono powszechnie stosowane oznaczenia równoważne oraz obowiązujące normy produktowe.
| Standard | Oznaczenie | Normy produktowe |
|---|---|---|
| Europejska (EN) | EN AW-1200 / Al99.0 | EN 485, EN 573, EN 754, EN 755 |
| ASTM (USA) | 1200 | ASTM B209, ASTM B221, ASTM B211 |
| ISO | Al 99.0 | ISO 6361, ISO 7271 |
Skład chemiczny stopu aluminium 1200 określono poniżej zgodnie z normami międzynarodowymi. Stop ten charakteryzuje się wysoką czystością aluminium z kontrolowanymi poziomami zanieczyszczeń, co zapewnia optymalną odporność na korozję, przewodnictwo i podatność na formowanie.
| Element | Skład (%) |
|---|---|
| Aluminium (Al) | 99,0 min |
| Krzem + żelazo (Si+Fe) | ≤0,95 |
| Miedź (Cu) | 0.05–0.20 |
| Mangan (Mn) | ≤0,05 |
| Cynk (Zn) | ≤0,10 |
| Inne pierwiastki, każdy | ≤0,05 |
| Inne pierwiastki, łącznie | ≤0,15 |
Właściwości mechaniczne stopu aluminium 1200 różnią się znacząco w zależności od stanu (warunku umocnienia odkształceniowego). Poniższa tabela przedstawia typowe wartości wytrzymałości na rozciąganie, granicy plastyczności oraz wydłużenia dla najczęściej dostarczanych stanów. Stan O zapewnia maksymalną plastyczność, natomiast stany z oznaczeniem H oferują stopniowo wyższą wytrzymałość kosztem zmniejszonego wydłużenia.
| Temperament | Wytrzymałość na rozciąganie, ostateczna (MPa) | Granica plastyczności (MPa) | Wydłużenie (%) |
|---|---|---|---|
| 1200-O | 70–105 | ≥29 | 20–30 |
| 1200-H12 | 90–125 | ≥40 | 4–9 |
| 1200-H14 | 125–160 | ≥50 | 3–6 |
| 1200-H16 | ≥140 | ≥60 | 2–4 |
Wybór odpowiedniego stanu jest kluczowy dla dopasowania stopu aluminium 1200 do danego zastosowania. Jako stop nieumacniany cieplnie, aluminium 1200 uzyskuje swoje właściwości wyłącznie poprzez obróbkę na zimno. Poniższy przewodnik podsumowuje najczęściej dostarczane stany oraz ich typowe zastosowania.
| Temperament | Stan | Główna zaleta | Typowe zastosowania |
|---|---|---|---|
| O | Wyżarzony (miękki) | Maksymalna plastyczność i podatność na formowanie; idealny do głębokiego tłoczenia i złożonego formowania | Głęboko tłoczone pojemniki, wyoblanie, złożone elementy tłoczone |
| H12 | Umocniony odkształceniowo, 1/4 twardy | Dobra równowaga między podatnością do formowania a umiarkowaną wytrzymałością | Ogólne elementy z blachy, łagodnie formowane panele |
| H14 | Umocniony odkształceniowo, 1/2 twardy | Wyższa wytrzymałość przy wciąż użytecznej podatności do formowania | Blacha dachowa, okładziny, ogólne konstrukcje budowlane |
| H16 | Umocniony odkształceniowo, 3/4 twardy | Podwyższona wytrzymałość do zastosowań konstrukcyjnych i płaskich paneli | Panele, znaki, sztywne powłoki konstrukcyjne |
| H18 | Umocniony przez zgniot, pełny twardy | Maksymalna wytrzymałość osiągalna poprzez obróbkę na zimno | Sztywne panele, płaski materiał tam, gdzie wymagane jest minimalne gięcie |
Aluminium 1200 charakteryzuje się doskonałą odpornością na korozję atmosferyczną, co czyni je odpowiednim do zastosowań zewnętrznych i w środowisku morskim. Wysoka czystość aluminium minimalizuje ryzyko korozji galwanicznej przy stosowaniu jako materiał okładzinowy na stopach o mniejszej odporności na korozję. W środowiskach chemicznych aluminium 1200 działa niezawodnie w kontakcie z wieloma związkami organicznymi i roztworami o neutralnym pH.
Przy przewodności elektrycznej wynoszącej około 56–58% IACS, aluminium 1200 jest często wybierane do przewodów elektrycznych, szyn zbiorczych i elementów wymienników ciepła. Jego przewodność cieplna wynosząca około 222 W/m·K (w temperaturze 25°C) sprawia również, że jest skuteczne w zastosowaniach wymiany ciepła w urządzeniach HVAC i chłodniczych.
W stanie O aluminium 1200 wykazuje wyjątkową podatność do formowania, umożliwiając głębokie tłoczenie, wyoblanie i złożone gięcie bez pękania. Umocnienie przez odkształcenie w seriach stanów H pozwala producentom osiągnąć określone poziomy wytrzymałości przy zachowaniu rozsądnych właściwości formowania w stanach pośrednich (H12, H14).
Aluminium 1200 ma dobrą spawalność w porównaniu z wieloma stopami o wyższej wytrzymałości. Może być spawane metodami TIG (GTAW), MIG (GMAW) oraz spawaniem oporowym. Spawanie gazowe i lutowanie są również możliwe. Odpowiednie materiały dodatkowe należy dobierać w zależności od czystości materiału bazowego i wymagań aplikacji.
Aluminium 1200 jest stosowane w szerokim zakresie branż, gdzie odporność na korozję, podatność do formowania i przewodność są podstawowymi wymaganiami materiałowymi. Poniżej przedstawiono przykładowe zastosowania według sektorów.
| Przemysł | Typowe zastosowania | Uzasadnienie wyboru |
|---|---|---|
| Elektryczny | Druty, szyny zbiorcze, taśmy przewodzące, elementy uziemiające | Wysoka przewodność elektryczna, niska waga |
| Przemysł spożywczy i chemiczny | Zbiorniki magazynowe, urządzenia procesowe, folia opakowaniowa | Odporność na korozję, nietoksyczność, łatwość czyszczenia |
| Budowa | Blacha dachowa, okładziny ścienne, obróbki blacharskie, izolacja refleksyjna | Odporność na korozję atmosferyczną, podatność do formowania, refleksyjność |
| Produkcja ogólna | Sworznie, pręty, nity, elementy złączne, części wyoblane, elementy tłoczone | Łatwe formowanie, dobra obrabialność, opłacalność |
| Systemy grzewcze, wentylacyjne i klimatyzacyjne oraz chłodnictwo | Żebra wymienników ciepła, rury parowników, płyty chłodzące | Wysoka przewodność cieplna, odporność na korozję |
Firma Linsy oferuje następujące usługi obróbki i wykończenia powierzchni dla produktów z aluminium 1200. Prosimy o kontakt z naszym zespołem przed złożeniem zamówienia, jeśli projekt wymaga określonej obróbki, aby zapewnić odpowiedni stan i wymiary.
Aluminium 1200 może być cięte na wymiar metodą cięcia na nożycach, piłowania lub cięcia laserowego. Do elementów precyzyjnych dostępna jest obróbka CNC, przy czym miękka natura aluminium 1200 w stanie O i niskich stanach H może wymagać ostrych narzędzi i zoptymalizowanych prędkości posuwu w celu uzyskania czystych krawędzi.
Dostępne wykończenia powierzchni dla aluminium 1200 obejmują wykończenie walcownicze (stan dostawy), polerowanie (do zastosowań refleksyjnych), anodowanie (dla zwiększonej twardości powierzchni i poprawy wyglądu) oraz folię ochronną PVC dla blach i taśm.
Aluminium 1200 może być gięte, walcowane, wyoblane i głęboko tłoczone. Złożone operacje formowania najlepiej wykonywać w stanie O. Elementy wymagające wyższej wytrzymałości końcowej mogą być formowane w stanie O, a następnie umacniane przez odkształcenie, jeśli geometria na to pozwala. Spawanie metodami TIG lub MIG jest proste, a lutowanie jest realną opcją łączenia dla cienkich zespołów.
Firma Linsy utrzymuje system zarządzania jakością certyfikowany zgodnie z ISO 9001, zarządzanie środowiskowe certyfikowane zgodnie z ISO 14001 oraz zarządzanie bezpieczeństwem i higieną pracy certyfikowane zgodnie z ISO 45001. Kontrola jakości obejmuje pełny proces od wyboru surowca do kontroli gotowego produktu.
Każde zamówienie aluminium 1200 jest dostarczane z Certyfikat z badań fabrycznych (MTC) wystawionym przez Linsy Aluminum po produkcji, dokumentującym skład chemiczny i właściwości mechaniczne dostarczonej partii. W celu dodatkowej weryfikacji, na życzenie dostępne są badania stron trzecich przez SGS, w tym:
Linsy Aluminum to fabryka aluminium z siedzibą w Shenzhen z ponad 20-letnim doświadczeniem branżowym, specjalizująca się w pełnej gamie stopów aluminium od serii 1000 do 8000. Dostarczamy blachy, taśmy, rury, pręty, druty i profile na zamówienie z aluminium 1200, z następującymi atutami operacyjnymi:
W przypadku zapytań dotyczących cen aluminium 1200, dostępności lub specyfikacji niestandardowych, prosimy o kontakt z naszym zespołem z podaniem wymaganego stopu, stanu, wymiarów i ilości.
Zapoznaj się z naszymi przewodnikami technicznymi i artykułami, aby uzyskać więcej informacji na temat doboru stopów aluminium, obróbki i porównań:
Oba są gatunkami komercyjnie czystego aluminium z serii 1000. Aluminium 1050 ma wyższą minimalną zawartość aluminium (99,5% vs 99,0% dla 1200), co daje mu nieznacznie lepszą odporność na korozję i przewodność elektryczną. Aluminium 1200, z nieco wyższymi kontrolowanymi poziomami zanieczyszczeń, oferuje nieznacznie wyższą wytrzymałość w równoważnych stanach, co czyni je praktyczną alternatywą tam, gdzie niewielki wzrost wytrzymałości jest korzystny bez znaczącej różnicy w kosztach.
Nie. Aluminium 1200 jest stopem nieutwardzalnym cieplnie. Zyskuje wytrzymałość wyłącznie poprzez obróbkę na zimno (umocnienie przez odkształcenie), co odzwierciedlają oznaczenia stanów H. Wyżarzanie (stan O) przywraca miękkość i ciągliwość. Jakiekolwiek próby przesycania lub utwardzania wydzieleniowego nie przyniosą znaczącego wzmocnienia.
Tak. Aluminium 1200 charakteryzuje się doskonałą odpornością na korozję atmosferyczną i sprawdza się dobrze w środowiskach zewnętrznych oraz w pobliżu morza. Naturalnie tworzy ochronną warstwę tlenkową, która zapobiega dalszemu utlenianiu. Jest powszechnie stosowane na pokrycia dachowe, elewacje oraz zewnętrzne oznakowania, w większości środowisk bez konieczności stosowania dodatkowych powłok ochronnych.
Tak. Każde zamówienie aluminium 1200 od firmy Linsy jest dostarczane wraz ze świadectwem badań hutniczych (MTC), dokumentującym skład chemiczny oraz właściwości mechaniczne dostarczonego materiału. Na życzenie dostępne jest również dodatkowe badanie przez stronę trzecią SGS w celu weryfikacji.
Firma Linsy obsługuje zamówienia o niskim MOQ zarówno dla produktów z magazynu, jak i produkcji na zamówienie aluminium 1200. Dokładne wartości MOQ zależą od formy produktu, stanu, wymiarów oraz wymagań dotyczących obróbki. Prosimy o kontakt z naszym zespołem sprzedaży ze specyfikacją w celu uzyskania szczegółowej wyceny.
Produkcja niestandardowa aluminium 1200 zwykle wymaga od 10 do 60 dni, w zależności od stopu, wymiarów, stanu, złożoności obróbki oraz wielkości zamówienia. Produkty standardowe z magazynu są wysyłane szybciej. Prosimy o kontakt ze specyfikacją w celu uzyskania dokładnego terminu dostawy.
Firma Linsy akceptuje płatności przelewem bankowym T/T oraz akredytywą L/C jako standardowe metody płatności. Prosimy o potwierdzenie warunków płatności z naszym zespołem sprzedaży przy składaniu zamówienia.
Tak. Materiał próbny jest dostępny do oceny. Prosimy o kontakt z informacją o stopie, stanie, wymiarach oraz ilości potrzebnej do pobrania próbki, a nasz zespół przedstawi dostępność oraz warunki wysyłki.
Firma Linsy organizuje transport międzynarodowy drogą morską oraz lotniczą, w zależności od wielkości zamówienia, pilności oraz miejsca przeznaczenia. Dostawa door-to-door jest możliwa w wybranych regionach.
W celu uzyskania wyceny aluminium 1200 prosimy o kontakt z naszym zespołem sprzedaży z następującymi danymi: stop (1200), forma produktu (blacha, krąg, rura, pręt, drut), stan (O, H12, H14 itp.), wymiary (grubość/średnica zewnętrzna x szerokość x długość), ilość oraz wszelkie wymagania dotyczące obróbki lub wykończenia powierzchni.
Zalety Linsy
Linsy Aluminium jest wiodącym dostawcą produktów do obróbki aluminium, obsługującym różne branże, w tym lotnictwo, inżynierię ogólną, motoryzację, przemysł morski, stoczniowy i inne specjalistyczne zastosowania przemysłowe.
Dążymy do utrzymania najwyższych standardów jakości i odpowiedzialności za środowisko, o czym świadczą nasze certyfikaty: ISO 9001:2008, ISO 14001:2004 oraz SGS.