2017 (AlCu4MgSi) to poddawany obróbce cieplnej stop aluminium z serii 2xxx, ceniony za wysoką wytrzymałość, dobrą obrabialność oraz umiarkowaną odporność korozyjną. Jako amerykański odpowiednik chińskiej normy 2A11, stop 2017 jest powszechnie stosowany na nity, elementy złączne oraz komponenty konstrukcyjne w przemyśle lotniczym i ogólnym budownictwie maszynowym — zwłaszcza tam, gdzie wymagana jest zarówno podatność do formowania w stanie O, jak i wytrzymałość po obróbce cieplnej T4.
Dostępne formularze: blacha / płyta / pręt / rura / drut
Typowe temperamenty: O / T3 / T4 / T351 / T42 / T451
Wsparcie w zakresie przetwarzania: obróbka CNC / formowanie na zimno / wiercenie / anodowanie
Dokumenty dotyczące jakości: Raport MTC dołączany do każdego zamówienia
Stop aluminium 2017 (UNS A92017, EN AW-2017) to stop z serii 2xxx na bazie miedzi, poddawany obróbce cieplnej. Jego skład nominalny — około 3,5–4,5% Cu, 0,4–1,0% Mn, 0,4–0,8% Mg oraz 0,2–0,8% Si — zapewnia połączenie wytrzymałości i obrabialności, co czyni go praktycznym wyborem do kutych i obrabianych mechanicznie elementów konstrukcyjnych.
W stanie wyżarzonym (O) stop 2017 wykazuje dobrą ciągliwość do operacji formowania na zimno, takich jak nitowanie. Po przesycaniu i naturalnym starzeniu (T4) osiąga wytrzymałość na rozciąganie do około 390 MPa — porównywalną z wieloma stopami lotniczymi o wyższej wytrzymałości, choć z nieco niższą odpornością korozyjną niż stopy z serii 2xxx zawierające większą ilość magnezu.
Stop 2017 jest bezpośrednim amerykańskim odpowiednikiem chińskiego stopu 2A11 (GB/T 3190) oraz rosyjskiego stopu D1. Jest on czasami określany jako AlCu4MgSi w systemie oznaczeń ISO.
Firma Linsy Aluminum dostarcza stop 2017 w różnych formach produktowych i stanach. Wszystkie produkty mogą być przycinane na wymiar; typowe czasy realizacji dla wymiarów niestandardowych wynoszą 10–60 dni.
| Formularz | Temperament | Grubość (mm) | Szerokość (mm) | Długość (mm) |
|---|---|---|---|---|
| Arkusz | O, T3, T351, T4, T42, T451 | 0.3–6.0 | 500–2200 | 1000–6000 |
| Płyta | O, T3, T351, T4, T42, T451 | 6.0–200 | 500–2200 | 1000–6000 |
| Wymiary mogą być dostosowane do wymagań projektu | ||||
| Formularz | Temperament | Średnica / Grubość (mm) | Długość (mm) |
|---|---|---|---|
| Pręt okrągły | O, T3, T351, T4, T42, T451 | 3–500 | 1000–6000 |
| Płaskownik | O, T3, T351, T4, T42, T451 | 3–200 (grubość) | 1000–6000 |
| Pręt kwadratowy | O, T3, T351, T4, T42, T451 | 3–200 | 1000–6000 |
| Wymiary mogą być dostosowane do wymagań projektu | |||
| Formularz | Temperament | Średnica zewnętrzna (mm) | Średnica wewnętrzna (mm) | Długość (mm) |
|---|---|---|---|---|
| Rura okrągła | O, T3, T351, T4, T42, T451 | 6–350 | 4–320 | 1000–6000 |
| Rura kwadratowa | O, T3, T351, T4, T42, T451 | 10–200 (bok) | — | 1000–6000 |
| Wymiary mogą być dostosowane do wymagań projektu | ||||
| Temperament | Średnica (mm) | Min. waga / krążek | Tolerancja |
|---|---|---|---|
| O, T3, T4, T351 | 0.8–12 | 50 kg | ±0,02 mm |
| Wymiary mogą być dostosowane do wymagań projektu | |||
| Specyfikacja | Oznaczenie |
|---|---|
| UNS | A92017 |
| PL | EN AW-2017 |
| ISO (AlCu4MgSi) | 2017 |
| Chiński (GB/T 3190) | 2A11 |
| Rosyjski (GOST) | D1 |
| AA (USA) | 2017 |
Zgodnie z ASTM B209 / EN 573-3, skład nominalny stopu aluminium 2017:
| Element | Zawartość (%) |
|---|---|
| Si | 0.20–0.80 |
| Fe | 0,70 maks. |
| Cu | 3.50–4.50 |
| Mn | 0.40–1.00 |
| Mg | 0.40–0.80 |
| Cr | 0,10 maks |
| Zn | 0,25 maks |
| Ti | 0,15 maks |
| Inni, każdy | 0.05 max |
| Pozostałe, ogółem | 0,15 maks |
| Al | Równowaga |
Typowe właściwości mechaniczne stopu aluminium 2017 w powszechnie stosowanych stanach (wartości są przybliżone i zależą od formy produktu oraz grubości; należy zweryfikować je na podstawie świadectw jakości dla konkretnych zamówień):
| Temperament | UTS (MPa) | Granica plastyczności (MPa) | Wydłużenie A50 (%) | Typowe zastosowanie |
|---|---|---|---|---|
| O | ≤220 | ≤110 | 18–22 | Formowanie na zimno, nitowanie |
| T3 | 380–390 | 220–245 | 12–15 | Nity lotnicze, elementy złączne |
| T4 | 380–390 | 220–245 | 12–15 | Części konstrukcyjne, komponenty obrabiane mechanicznie |
| T351 | 370–390 | 220–245 | 12–15 | Płyta/pręt odprężony do precyzyjnej obróbki skrawaniem |
| T42 | 370–390 | 215–240 | 12–15 | Przesycanie przez użytkownika ze stanu O |
| T451 | 370–390 | 215–240 | 12–15 | Odprężony, obróbka cieplna przez użytkownika |
Wybór odpowiedniego stanu dla stopu 2017 zależy od równowagi między podatnością do formowania a wytrzymałością, jakiej wymaga dane zastosowanie:
Uwaga: Stop 2017 nie jest zalecany do spawania. Jeśli spawalność jest priorytetem, należy rozważyć stopy 5052 lub 6061 jako alternatywę.
Dzięki miedzi jako głównemu pierwiastkowi stopowemu (~4%), stop 2017 osiąga wysoką wytrzymałość w stanie T4 (UTS ~390 MPa), zachowując jednocześnie dobrą obrabialność. Obróbka skrawaniem przebiega łatwo przy użyciu standardowego oprzyrządowania CNC i generuje czyste wióry — co stanowi praktyczną przewagę nad bardziej miękkimi stopami w produkcji wielkoseryjnej.
Stop 2017 charakteryzuje się umiarkowaną odpornością korozyjną — wystarczającą do wielu zastosowań wewnętrznych i chronionych konstrukcji, ale mniej odpowiednią niż stopy z serii 5xxx lub 6xxx do długotrwałego narażenia na atmosferę morską lub przemysłową. W przypadku zagrożenia korozją należy rozważyć ochronne obróbki powierzchniowe (anodowanie, malowanie) lub zastosowanie stopu z serii 5xxx.
W stanie O stop 2017 oferuje dobrą podatność do formowania na zimno — może być gięty, spęczany i nitowany przy użyciu standardowego oprzyrządowania. Po obróbce cieplnej (T3/T4) podatność do formowania znacznie spada; większość operacji formowania powinna być zakończona przed przesycaniem.
Stop 2017 nie jest zalecany do spawania łukowego. Wysoka zawartość miedzi sprzyja pękaniu na gorąco i obniża wytrzymałość złączy spawanych. Spawanie oporowe (punktowe, liniowe) jest możliwe przy odpowiednich parametrach. Jeśli wymagane jest spawanie, lepszym wyborem są stopy 5052, 5083 lub 6061.
Stop aluminium 2017 jest stosowany w branżach wymagających wysokiej wytrzymałości z materiału obrabialnego mechanicznie i poddawanego obróbce cieplnej:
Stop 2017 dobrze reaguje na standardowe metody obróbki aluminium:
Każde zamówienie aluminium 2017 od Linsy obejmuje:
Linsy Aluminum to fabryka z siedzibą w Shenzhen, z ponad 20-letnim doświadczeniem w dostawach wyrobów aluminiowych z serii 1000–8000. W przypadku stopu 2017:
Aby omówić wymagania dotyczące aluminium 2017 lub poprosić o wycenę, skontaktuj się z naszym zespołem sprzedaży.
Oba są stopami z serii 2xxx na bazie miedzi, ale stop 2024 zawiera więcej Mg (~1,5%) i osiąga wyższą wytrzymałość (~470 MPa Rm w stanie T4). Stop 2017 ma nieco niższą wytrzymałość, ale lepszą formowalność w stanie O, co czyni go preferowanym do nitów i elementów złącznych formowanych na zimno.
Stop 2017 nie jest zalecany do spawania łukowego ze względu na podatność na pękanie gorące wynikającą z wysokiej zawartości Cu. Spawanie oporowe (punktowe/liniowe) może być stosowane przy kontrolowanych parametrach. Jako spawalne alternatywy o podobnej wytrzymałości należy rozważyć stopy 6061-T6 lub 5083.
Stan T351 jest zalecany do precyzyjnie obrabianych płyt i prętów — odprężenie przez rozciąganie po przesycaniu zapewnia stabilność wymiarową podczas obróbki. Stan T4 jest dopuszczalny, gdy wymagania dotyczące tolerancji wymiarowych są mniej rygorystyczne.
Tak. Stop 2017 (oznaczenie AA/UNS) i 2A11 (chińskie oznaczenie GB/T 3190) to stopy równoważne o tym samym składzie nominalnym. Rosyjskim odpowiednikiem jest D1.
Wykończenie walcowane, polerowane, anodowane (ciemniejszy odcień niż stopy z serii 6xxx) oraz malowane proszkowo. Jakość anodowania jest akceptowalna, ale nie tak jasna jak w przypadku stopów 6061 lub 6063.
Skontaktuj się z naszym zespołem sprzedaży w celu uzyskania informacji o minimalnej wielkości zamówienia — minima różnią się w zależności od formy produktu i stanu.
Typowy czas realizacji zamówień niestandardowych wynosi 10–60 dni, w zależności od formy produktu, stanu i wymiarów. Produkty z magazynu mogą zostać wysłane szybciej.
Tak. Wszystkie formy produktów mogą być cięte lub produkowane według określonych wymiarów. Prześlij swój rysunek lub specyfikację przy składaniu zapytania ofertowego.
Linsy działa w ramach ISO 9001 (jakość), ISO 14001 (środowisko) oraz ISO 45001 (bezpieczeństwo i higiena pracy) — zintegrowany system zarządzania obejmujący wszystkie trzy obszary.
Zalety Linsy
Linsy Aluminium jest wiodącym dostawcą produktów do obróbki aluminium, obsługującym różne branże, w tym lotnictwo, inżynierię ogólną, motoryzację, przemysł morski, stoczniowy i inne specjalistyczne zastosowania przemysłowe.
Dążymy do utrzymania najwyższych standardów jakości i odpowiedzialności za środowisko, o czym świadczą nasze certyfikaty: ISO 9001:2008, ISO 14001:2004 oraz SGS.